Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

  9:27
Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají platit jednokorunovou mincí s její podobou. Je to tichý protest autorky návrhu – sochařky Marie Uchytilové-Kučové, jíž trpký osud své dcery odvypráví zdrcená Bedřiščina matka.
Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci právě ona, neměli tušení ani komunisté. | foto: Archiv bezpečnostních složek

Věznice v Pardubicích, 27. května 1959. Bedřiška Synková, odsouzená za velezradu, odchází konečně na svobodu. Je jí čtyřiadvacet let. Přesto má za sebou dlouhých pět let kriminálu. Justice ji potrestala za to, že jako jedna z vedoucích pokračovala v činnosti skautské organizace Junák. Komunisté po nástupu k moci totiž skautink zakázali.

Československo, 2. září 1957. Jedenadvacet měsíců před dívčiným propuštěním začínají lidé platit jednokorunovou mincí s motivem ženy sázející do země lípu.

Návrh protlačil k realizaci ministr financí

Aniž to komunistický režim tušil, předlohou vyobrazené ženy sochařky Marie  Uchytilové-Kučové se stane právě politická vězeňkyně Bedřiška Synková. Ačkoliv návrh Kučové v soutěži nezvítězí, tehdejšímu ministrovi financí se tak líbí, že ražbu prosadí. Paradox.

Tato koruna se stane nejdéle používaným platidlem v dějinách našeho mincovnictví. V oběhu bude přes 35 let. Mezitím se třikrát změní zřízení republiky. Třikrát se změní státní znak na rubu mince. Dívka se sazenicí zůstane. Až do rozpadu Československa.

Skautink jako nástroj buržoazie

Krajský soud v Praze, 31. března 1955. Na lavici obžalovaných se tísní osmnáct lidí. Mezi nimi i Bedřiška Synková. Hlavní líčení končí a předseda senátu čte rozsudek.

„Buržoazie, která vládne v kapitalistických státech, aby udržela své panství, používá v třídním boji proti dělnické třídě a pracujícímu lidu kromě surového násilí a teroru i různých tzv. ideologických prostředků, aby udržela pracující v poddanství kapitalistických vykořisťovatelů,“ zahajuje rétorikou totalitní moci svou řeč.

„Jedním z takových nástrojů buržoazie je skautské hnutí. Skautské hnutí vzniklé v Anglii je ve světovém měřítku nositelem kosmopolitismu a zejména mládež méně početných národů vychovávalo k obdivu k Velké Británii a USA. Tímto způsobem potlačovalo národní sebevědomí a vychovávalo mladé lidi k tomu, aby uznávali nadřazenost Anglosasů,“ pokračuje v přednesu ideologických blábolů soudce.

Skupina souzených skautů z pražských Nuslí, Vršovic či Strašnic se provinila tím, že se i přes zákaz nadále tajně scházela. Bedřiška Synková vedla dívčí družinu, později i střediskovou radu.

Vypuštěné pneu

Prokurátor junáky zažaloval za protistátní činnost, snahu poškodit, či snad dokonce zničit lidově demokratické zřízení státu. Zkrátka trestný čin velezrady.

Jaké konkrétní skutky se skrývají za těmito zlověstnými výrazy? Junáci rozbili nástěnky KSČ v tehdejší Praze XIV. a ve Všenorech, „zlomyslně“ vypustili pneumatiky autobusu v Jílovém u Prahy a Nové Hospodě, přetrhli telefonní vedení u Želivce a Těptína, navalili čtyři balvany na železniční trať u Prosečnice, pomocí ruční tiskárničky vyrobili pár set letáčků třeba v podobě americké vlajky.

Klukoviny. Synková se provinila tím, že o tom věděla.

Jiné – slovy prokurátora – záškodnické či teroristické akce začaly a zároveň skončily už tím, že skauti o nich jen hovořili.

Ze stovek stran výslechů, dochovaných v Archivu bezpečnostních složek, je jasně patrné, že šlo zpravidla spíše o mladickou naivitu a jakési silácké nápady, které byly mnohdy blíže hecování mezi dorostenci než skutečným činům.

Stačí, že se dohodli

„Pod vedením Synkové plánovali členové tajné skupiny protistátní akce, jako například začátkem roku 1953 se pokoušeli vniknout na návrh obviněné do skladiště vojenských telefonů na Smíchově, dohodli se na zapálení skladiště dřeva na Žižkově,“ píše se v obžalobě.

Žalobce přitom v odůvodnění použije „kouzelnou“ větu: „Nezáleží na tom, že k vlastnímu pokusu ještě nepřikročili, neboť stačí již to, že k takovým útokům činili přípravy, respektive se na nich dohodli.“ Jak málo stačí k vlastizradě.

Ukradené zbraně

Skupině před soudem mimořádně přitíží, že její členové během dvou let shromáždí několik – zpravidla starých – pistolí. Většinu nakrade jeden z členů ve zbrojařském závodě v Praze, v němž pracuje jako puškař.

Dle výpovědí je měla pár dní u sebe doma i studentka vyšší průmyslové školy Synková, která tehdy bydlela u rodičů na Pankráci.

Existenci zbraní však, na rozdíl od svých kamarádů, při výsleších sveřepě zapírá. Přestože ji vyšetřovatelé s výpověďmi ostatních soustavně konfrontují.

Vyšetřovací vazba, 21. září 1954.

„Otázka: Vyšetřování je známo, že vaše ilegální skupina byla ozbrojena. Pro jaký účel tomu tak bylo? Odpověď: O tom nic nevím. Otázka: Nemluvíte pravdu! Kdo kromě vás ještě vlastnil zbraň? Odpověď: Není mi známo, že by někdo vlastnil zbraň. Otázka: Lžete! Dosvědčuje to výpověď M. O. Vyjádřete se k tomu. Odpověď: Trvám na své výpovědi. Odpověď: Vyšetřování má za to, že jste dostatečně usvědčena, že o zbraních vaší ilegální organizace jste věděla a že jste jejich část také ukrývala.“ 

Abeceda komunistických zločinů: Trest smrti pro skauta, který se nekonal

Bedřiška Synková absolvovala na podzim roku 1954 sérii těžkých výslechů. Dle dokumentů strávila ve výslechové místnosti celkem sedmnáct hodin. Přesto až do hlavního líčení nepovolila.

A to se zřejmě promítlo do výše trestu. Jak uvedl soudce: přihlédlo se k velmi značné společenské nebezpečnosti.

„Všichni obvinění, až na obviněnou Bedřišku Synkovou a E. R., trestnou činnost v podstatě po skutkové stránce doznávají, vzájemně se usvědčují. Bedřiška Synková jakoukoliv trestnou činnost popírá, přestože je usvědčována výpověďmi jednotlivých spoluobviněných. Houževnatě například popírá i uschování zbraní, i když je obviněným J. K. tváří v tvář usvědčována,“ zapíše prokurátor do žaloby.

Až u soudu Synková pod tíhou svědectví vinu za přechovávání zbraní připustí.

A komunistická justice je neúprosná. Společně se dvěma hlavními – byť v podstatě domnělými – vůdci je Bedřiška Synková koncem března 1955 odsouzena na deset let za mřížemi a k propadnutí jmění. Odvolací soud jí pak o pět týdnů později trest o dva roky sníží.

Praha, 24. března 1961. Bedřiška Synková je dva roky na svobodě. Státní bezpečnost ji však z dohledu nepouští. Na rodinu donášejí minimálně dva tajní spolupracovníci StB – její vrstevníci.

A podávají hlášení.

„Po návratu z věznice je z ní úplně jiná osoba, nežli jaká byla dříve. Vyhýbá se jakémukoliv styku s lidmi, a to nejen cizími, ale i s vlastními příslušníky rodiny. Je velmi apatická. Pohybuje se jako ve snách,“ hlásí osoba s krycím jménem Erna. Možná tím rodinu i kryje.

Hradišťská věznice byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Krajská správa SNB v Praze, 26. května 1977. Státní bezpečnost zahajuje stíhání Bedřišky Hoffmanové, rozené Synkové a jejího manžela za trestný čin opuštění republiky.

Manželé vycestovali do zahraničí už na podzim roku 1968, pár týdnů po okupaci Československa sovětskými vojsky. I se svým ročním synem se usadí ve městečku Dietikon nedaleko Curychu. Státní bezpečnost vyslýchá jejich příbuzné, ale do Švýcarska nedosáhne.

Nesmyslná vina

Odvolací soud v Praze, 26. listopadu 1974. Někteří skauti odsouzení v 50. letech čekají na verdikt soudce. Požádali totiž o přezkum dvacet let starého rozsudku.

K trestnému činu velezrady soud konstatuje: „V původním řízení šlo o ničím nepodloženou domněnku, neboť se taková okolnost vůbec neprokázala. Mohlo by se tudíž jednání obviněného posuzovat nejvýše jako trestný čin nepřátelství proti republice.“ Alespoň malá satisfakce.

Synková žijící v emigraci se do pádu komunismu v Československu oficiální rehabilitace nedočká. Přesto se její životní příběh díky jednokorunové minci vymyká. Je totiž mimořádným historickým paradoxem, že nespravedlivě odsouzená dívka měla jakýsi pomníček v peněžence každého Čechoslováka 35 let.

Autor:

Zbraněmi rozdmýcháváte konflikt na Ukrajině, vpálil Ondráčkovi Stropnický

  • Nejčtenější

Za jízdu na oranžovou 4 500 Kč a šest bodů. Jak od ledna přitvrdily pokuty

19. února 2024

Premium Policie jen za leden vybrala na silnicích za přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, více než...

Konec Green Dealu a Výborného, chtěli farmáři. U Sněmovny skončili předčasně

19. února 2024,  aktualizováno  16:49

Zemědělci v Praze protestovali proti situaci ve svém oboru. Do metropole přijeli se zhruba 500 kusy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ruského pilota, který s vrtulníkem unikl na Ukrajinu, rozstříleli ve Španělsku

19. února 2024  19:24

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části...

Ukradli nám demonstraci, oznámila část zemědělců a odjela předčasně z Prahy

19. února 2024  14:36,  aktualizováno  16:06

Část zemědělců brzy odpoledne nastartovala své stroje a začala odjíždět z pražské magistrály....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zasáhli ruský výcvikový prostor, zabili na šedesát vojáků

21. února 2024  9:26

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Show je zpět. Trump válcuje republikány, na jeho mítincích přibylo mladých lidí

26. února 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Hala byla rozpálená, a to ještě Donald Trump nepřišel. Tisíce lidí dostala do varu rocková hudba...

Lavina ve Francii zabila čtyři lyžaře, další tři lidé z výpravy jsou zranění

25. února 2024  21:03

Lavina ve francouzském Centrálním masivu v neděli zabila čtyři členy lyžařské výpravy. Informaci...

Dva roky u fronty: To je mír? Ruský mír! Válka se blíží, asi zemřeme

25. února 2024

Premium Záporožská oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Je před osmou večer a na mobilu zvláštních zpravodajů iDNES.cz na Ukrajině začne pískat upozornění...

Uťatá hlava, uřízlé uši. Vševěd zná skutečné osudy spiklenců z Císařova pekaře

25. února 2024

Premium Možná i vám se při vzpomínce na film Císařův pekař a pekařův císař jako první vybaví scéna se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...