Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

  9:27
Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají platit jednokorunovou mincí s její podobou. Je to tichý protest autorky návrhu – sochařky Marie Uchytilové-Kučové, jíž trpký osud své dcery odvypráví zdrcená Bedřiščina matka.
Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci právě ona, neměli tušení ani komunisté. | foto: Archiv bezpečnostních složek

Věznice v Pardubicích, 27. května 1959. Bedřiška Synková, odsouzená za velezradu, odchází konečně na svobodu. Je jí čtyřiadvacet let. Přesto má za sebou dlouhých pět let kriminálu. Justice ji potrestala za to, že jako jedna z vedoucích pokračovala v činnosti skautské organizace Junák. Komunisté po nástupu k moci totiž skautink zakázali.

Československo, 2. září 1957. Jedenadvacet měsíců před dívčiným propuštěním začínají lidé platit jednokorunovou mincí s motivem ženy sázející do země lípu.

Návrh protlačil k realizaci ministr financí

Aniž to komunistický režim tušil, předlohou vyobrazené ženy sochařky Marie  Uchytilové-Kučové se stane právě politická vězeňkyně Bedřiška Synková. Ačkoliv návrh Kučové v soutěži nezvítězí, tehdejšímu ministrovi financí se tak líbí, že ražbu prosadí. Paradox.

Tato koruna se stane nejdéle používaným platidlem v dějinách našeho mincovnictví. V oběhu bude přes 35 let. Mezitím se třikrát změní zřízení republiky. Třikrát se změní státní znak na rubu mince. Dívka se sazenicí zůstane. Až do rozpadu Československa.

Skautink jako nástroj buržoazie

Krajský soud v Praze, 31. března 1955. Na lavici obžalovaných se tísní osmnáct lidí. Mezi nimi i Bedřiška Synková. Hlavní líčení končí a předseda senátu čte rozsudek.

„Buržoazie, která vládne v kapitalistických státech, aby udržela své panství, používá v třídním boji proti dělnické třídě a pracujícímu lidu kromě surového násilí a teroru i různých tzv. ideologických prostředků, aby udržela pracující v poddanství kapitalistických vykořisťovatelů,“ zahajuje rétorikou totalitní moci svou řeč.

„Jedním z takových nástrojů buržoazie je skautské hnutí. Skautské hnutí vzniklé v Anglii je ve světovém měřítku nositelem kosmopolitismu a zejména mládež méně početných národů vychovávalo k obdivu k Velké Británii a USA. Tímto způsobem potlačovalo národní sebevědomí a vychovávalo mladé lidi k tomu, aby uznávali nadřazenost Anglosasů,“ pokračuje v přednesu ideologických blábolů soudce.

Skupina souzených skautů z pražských Nuslí, Vršovic či Strašnic se provinila tím, že se i přes zákaz nadále tajně scházela. Bedřiška Synková vedla dívčí družinu, později i střediskovou radu.

Vypuštěné pneu

Prokurátor junáky zažaloval za protistátní činnost, snahu poškodit, či snad dokonce zničit lidově demokratické zřízení státu. Zkrátka trestný čin velezrady.

Jaké konkrétní skutky se skrývají za těmito zlověstnými výrazy? Junáci rozbili nástěnky KSČ v tehdejší Praze XIV. a ve Všenorech, „zlomyslně“ vypustili pneumatiky autobusu v Jílovém u Prahy a Nové Hospodě, přetrhli telefonní vedení u Želivce a Těptína, navalili čtyři balvany na železniční trať u Prosečnice, pomocí ruční tiskárničky vyrobili pár set letáčků třeba v podobě americké vlajky.

Klukoviny. Synková se provinila tím, že o tom věděla.

Jiné – slovy prokurátora – záškodnické či teroristické akce začaly a zároveň skončily už tím, že skauti o nich jen hovořili.

Ze stovek stran výslechů, dochovaných v Archivu bezpečnostních složek, je jasně patrné, že šlo zpravidla spíše o mladickou naivitu a jakési silácké nápady, které byly mnohdy blíže hecování mezi dorostenci než skutečným činům.

Stačí, že se dohodli

„Pod vedením Synkové plánovali členové tajné skupiny protistátní akce, jako například začátkem roku 1953 se pokoušeli vniknout na návrh obviněné do skladiště vojenských telefonů na Smíchově, dohodli se na zapálení skladiště dřeva na Žižkově,“ píše se v obžalobě.

Žalobce přitom v odůvodnění použije „kouzelnou“ větu: „Nezáleží na tom, že k vlastnímu pokusu ještě nepřikročili, neboť stačí již to, že k takovým útokům činili přípravy, respektive se na nich dohodli.“ Jak málo stačí k vlastizradě.

Ukradené zbraně

Skupině před soudem mimořádně přitíží, že její členové během dvou let shromáždí několik – zpravidla starých – pistolí. Většinu nakrade jeden z členů ve zbrojařském závodě v Praze, v němž pracuje jako puškař.

Dle výpovědí je měla pár dní u sebe doma i studentka vyšší průmyslové školy Synková, která tehdy bydlela u rodičů na Pankráci.

Existenci zbraní však, na rozdíl od svých kamarádů, při výsleších sveřepě zapírá. Přestože ji vyšetřovatelé s výpověďmi ostatních soustavně konfrontují.

Vyšetřovací vazba, 21. září 1954.

„Otázka: Vyšetřování je známo, že vaše ilegální skupina byla ozbrojena. Pro jaký účel tomu tak bylo? Odpověď: O tom nic nevím. Otázka: Nemluvíte pravdu! Kdo kromě vás ještě vlastnil zbraň? Odpověď: Není mi známo, že by někdo vlastnil zbraň. Otázka: Lžete! Dosvědčuje to výpověď M. O. Vyjádřete se k tomu. Odpověď: Trvám na své výpovědi. Odpověď: Vyšetřování má za to, že jste dostatečně usvědčena, že o zbraních vaší ilegální organizace jste věděla a že jste jejich část také ukrývala.“ 

Abeceda komunistických zločinů: Trest smrti pro skauta, který se nekonal

Bedřiška Synková absolvovala na podzim roku 1954 sérii těžkých výslechů. Dle dokumentů strávila ve výslechové místnosti celkem sedmnáct hodin. Přesto až do hlavního líčení nepovolila.

A to se zřejmě promítlo do výše trestu. Jak uvedl soudce: přihlédlo se k velmi značné společenské nebezpečnosti.

„Všichni obvinění, až na obviněnou Bedřišku Synkovou a E. R., trestnou činnost v podstatě po skutkové stránce doznávají, vzájemně se usvědčují. Bedřiška Synková jakoukoliv trestnou činnost popírá, přestože je usvědčována výpověďmi jednotlivých spoluobviněných. Houževnatě například popírá i uschování zbraní, i když je obviněným J. K. tváří v tvář usvědčována,“ zapíše prokurátor do žaloby.

Až u soudu Synková pod tíhou svědectví vinu za přechovávání zbraní připustí.

A komunistická justice je neúprosná. Společně se dvěma hlavními – byť v podstatě domnělými – vůdci je Bedřiška Synková koncem března 1955 odsouzena na deset let za mřížemi a k propadnutí jmění. Odvolací soud jí pak o pět týdnů později trest o dva roky sníží.

Praha, 24. března 1961. Bedřiška Synková je dva roky na svobodě. Státní bezpečnost ji však z dohledu nepouští. Na rodinu donášejí minimálně dva tajní spolupracovníci StB – její vrstevníci.

A podávají hlášení.

„Po návratu z věznice je z ní úplně jiná osoba, nežli jaká byla dříve. Vyhýbá se jakémukoliv styku s lidmi, a to nejen cizími, ale i s vlastními příslušníky rodiny. Je velmi apatická. Pohybuje se jako ve snách,“ hlásí osoba s krycím jménem Erna. Možná tím rodinu i kryje.

Hradišťská věznice byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Krajská správa SNB v Praze, 26. května 1977. Státní bezpečnost zahajuje stíhání Bedřišky Hoffmanové, rozené Synkové a jejího manžela za trestný čin opuštění republiky.

Manželé vycestovali do zahraničí už na podzim roku 1968, pár týdnů po okupaci Československa sovětskými vojsky. I se svým ročním synem se usadí ve městečku Dietikon nedaleko Curychu. Státní bezpečnost vyslýchá jejich příbuzné, ale do Švýcarska nedosáhne.

Nesmyslná vina

Odvolací soud v Praze, 26. listopadu 1974. Někteří skauti odsouzení v 50. letech čekají na verdikt soudce. Požádali totiž o přezkum dvacet let starého rozsudku.

K trestnému činu velezrady soud konstatuje: „V původním řízení šlo o ničím nepodloženou domněnku, neboť se taková okolnost vůbec neprokázala. Mohlo by se tudíž jednání obviněného posuzovat nejvýše jako trestný čin nepřátelství proti republice.“ Alespoň malá satisfakce.

Synková žijící v emigraci se do pádu komunismu v Československu oficiální rehabilitace nedočká. Přesto se její životní příběh díky jednokorunové minci vymyká. Je totiž mimořádným historickým paradoxem, že nespravedlivě odsouzená dívka měla jakýsi pomníček v peněžence každého Čechoslováka 35 let.

Autor:

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Chtěl se stát nejhorším masovým vrahem ve Velké Británii. Dostal doživotí

Devatenáctiletý Brit, který v Lutonu na jihovýchodě Anglie loni v září zavraždil svoji matku a dva mladší sourozence, byl ve středu odsouzen k doživotnímu vězení. Odpykat si musí nejméně 49 let....

19. března 2025  22:20

Vlak v Pardubicích srazil člověka, ten zraněním podlehl. Provoz stál dvě hodiny

Poblíž železniční zastávky Pardubice-Semtín srazil ve středu večer osobní vlak člověka. Utrpěl zranění, kterým podlehl, řekla policejní mluvčí Markéta Janovská. Provoz na trati spojující Pardubice s...

19. března 2025  20:03,  aktualizováno  22:10

Greenpeace musí zaplatit stovky milionů dolarů za blokování stavby ropovodu

Ekologická organizace Greenpeace musí zaplatit americké energetické firmě Energy Transfer stovky milionů dolarů odškodné za blokování stavby ropovodu ve státě Severní Dakota. Rozhodla o tom ve středu...

19. března 2025  21:56,  aktualizováno  22:06

Ve Švýcarsku zemřel Čech během opravárenských prací, případ řeší policie

Devatenáctiletý Čech zemřel v úterý odpoledne při pracovní nehodě ve švýcarském městě Ittigen poblíž Bernu. Z dosud neznámé příčiny byl během opravárenských prací uvězněn mezi tahač a svářecí stůl,...

19. března 2025  21:51

Zelenskyj poděkoval Trumpovi nejméně šestkrát během hodinového rozhovoru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu vedl sice s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem rozhovor o polovinu kratší, než měla o den dříve americká hlava státu s vládcem Kremlu Vladimirem...

19. března 2025  21:41

Miliardový zbrojní fond EU: Velká Británie, USA ani Turecko v něm být nemají

Nový finanční nástroj Evropské unie pro nákup zbraní ve výši 150 miliard eur (3,75 bilionu korun) vyloučí některé zbrojařské firmy. Konkrétně ty ze Spojených států, Velké Británie a Turecka. Ve...

19. března 2025  21:15

Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka
Cvičení a sport v těhotenství: Jak zůstat fit a podpořit zdraví miminka

Těhotenství není důvodem k úplnému omezení pohybu, pravidelné a přiměřené cvičení může pomoci udržet fyzickou kondici, zmírnit některé nepříjemné...

Nasaďte robopsy! Jihokorejci trénovali útok na Kimovy skryté tunely

Jihokorejci v rámci společného vojenského cvičení Freedom Shield (Štít svobody) používají psí roboty, aby si natrénovali vnikání do severokorejských tunelů v případě války se severním sousedem....

19. března 2025  21:09

Muž z Francie přiznal, že znásilnil 15 žen. Omámil je a natáčel

Čtyřiatřicetiletého Francouze obvinily ve středu místní úřady poté, co se přiznal, že omámil, znásilnil a při činu natočil asi 15 žen. Tento případ připomíná kauzu Dominiqua Pelicota, který léta...

19. března 2025  21:04

Rada Českého rozhlasu má nového člena. Poprvé volil Senát, vybral kněze Czendlika

Historicky prvním členem Rady Českého rozhlasu, kterého vybral Senát, se ve středu stal římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik. Senátoři mu ve druhém kole tajné volbě dali přednost před někdejším...

19. března 2025  20:10

Papežův stav se stále zlepšuje, už nepotřebuje ventilaci, uvedl Vatikán

Stav papeže Františka po zápalu plic se stále zlepšuje, k dýchání v noci už nepotřebuje pomoc mechanické ventilace. Méně se také spoléhá na kyslíkovou terapii během dne, uvedl Vatikán. Papež je v...

19. března 2025  20:07

Nechte ptačí chřipku zabíjet, navrhuje ministr. Šílenství, argumentují vědci

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. podle vlastních slov nalezl recept na šíření ptačí chřipky v USA. Navrhuje nechat virus zabíjet, aby bylo možné identifikovat ty kusy, které mohou...

19. března 2025

Návrat Severokorejců, ruský „trojúhelník“. Proč Ukrajinci pohořeli u Kursku

Premium

Okupované území měsíce drželi, nakonec se však ukrajinští vojáci museli z velké části ruské Kurské oblasti rychle stáhnout. Důvodem byl především návrat posílených severokorejských sil na bojiště....

19. března 2025