Čtvrtek 2. července 2020, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Nezapomínejme. Svět si připomíná 74 let od osvobození tábora v Osvětimi

  15:03aktualizováno  15:03
Sedmadvacátého ledna si celý svět připomíná Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Byl stanoven na výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim na jihu Polska v roce 1945. Od roku 1940 tam zemřelo přes milion lidí. „Pokud bychom drželi minutu ticha za každou oběť holokaustu, mlčeli bychom 11 a půl let,“ napsal poslanec za TOP 09 Dominik Feri na Twitteru.

Jeden z bývalých vězňů koncentračního tábora v polské Osvětimi (27. ledna 2019) | foto: Reuters

Památku osvobození Osvětimi uctili i bývalí vězni, kteří přinesli k osvětimské Zdi smrti květiny a svíčky. Mezinárodní den památky obětí holokaustu, který nese datum právě osvobození tábora v lednu roku 1945, připomíná utrpení šest milionů židů, 220 tisíců Romů, 15 tisíců homosexuálů a dalších nevinných obětí za druhé světové války.

Fotogalerie

V Senátu proběhla vzpomínka už v pátek. Na půdě parlamentu promluvil i bývalý osvětimský vězeň Jiří Fišer, který byl do osvětimi transportován v květnu 1944. 

Se svým bratrem Josefem se podle něj jako jediní z rodiny zachránili jen proto, že byli dvojčata. Nacistický lékař Josef Mengele jim mimo jiné naočkoval látky, které způsobovaly nemoci, a sledoval, zda je průběh nemocí u dvojčat stejný. 

„Osvětim se nám podařilo přežít díky tomu, že jsme byli děti a brali jsme vše jako nutné zlo, ze kterého jsme neměli rozum,“ řekl Fišer. 

Mezi lety 1940 až 1945 zemřelo v koncentračním táboře Osvětim 1,1 milionu lidí, většinou židů. K vězňům osvětimského tábora patřilo také na 50 000 československých občanů, židů, politických vězňů a Romů, z nichž přežilo asi 6000. 

Vzpomínají i čeští politici

Někteří čeští politici připomněli památku obětí holokaustu i na sociálních sítích. „Holokaust. Krutá obžaloba nacistické zvůle. Jak něco takového mohli lidé vymyslet a zrealizovat? Osvětim, Mauthausen,Terezín. Nezapomínáme,“ napsal na Twitteru místopředseda lidovců Daniel Herman.

27.ledna 2019 v 08:27, příspěvek archivován: 27.ledna 2019 v 11:00

Holokaust. Krutá obžaloba nacistické zvůle. Jak něco takového mohli lidé vymyslet a zrealizovat? Osvětim, Mauthausen,Terezín...Nezapomínáme.

„Nacismus byl zlo. Komunismus byl taky zlo. Jen Gulag neměl tak vyspělou technologii masového zabíjení. Místo cyklonu B měli bolševici jen hlad, mráz a makarovy. Nesmí se to opakovat, nesmíme zapomenout,“ konstatoval europoslanec Jaromír Štětina. 

27.ledna 2019 v 11:03, příspěvek archivován: 27.ledna 2019 v 11:07

K dnešnímu výročí: Nacismus byl zlo. Komunismus byl taky zlo. Jen Gulag neměl tak vyspělou technologii masového zabíjení. Místo cyklonuB měli bolševici jen hlad, mráz a makarovy. Nesmí se to opakovat, nesmíme zapomenout. https://t.co/UCAoWCjx1r

„Připomínka holokaustu je zároveň připomínkou toho, že perzekuce kvůli barvě pleti, vyznání nebo sexuální orientaci je v některých zemích stále děsivou realitou. Pokud se to nebudeme pokoušet změnit, tak se můžeme jednou stát obětí nesmyslné nenávisti i my či naše děti,“ reagoval ministr zahraničních věcí za ČSSD Tomáš Petříček. 

27.ledna 2019 v 08:57, příspěvek archivován: 27.ledna 2019 v 11:10

Připomínka holokaustu je zároveň připomínkou toho, že perzekuce kvůli barvě pleti, vyznání nebo sexuální orientaci je v některých zemích stále děsivou realitou. Pokud se to nebudeme pokoušet změnit, tak se můžeme jednou stát obětí nesmyslné nenávisti i my či naše děti. https://t.co/Yaca3ar2or


Marian Jurečka, místopředseda KDU-ČDL, kritizoval premiéra Andreje Babiše a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). „Říkám si, co jejich svědomí říká na to, když tento týden dokázali židovskou obětí okrást už potřetí. Poprvé nacisté, pak komunisté a potřetí tento týden ve sněmovně komunisté ve více stranách KSČM, ANO, ČSSD a SPD,“ napsal. 

Průzkum: Někteří lidé holokaust popírají

Zatímco politici na datum výročí nezapomněli, mnoho lidí dodnes hrůzné válečné události zpochybňuje. Podle průzkumu uspořádaného právě k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu každý dvacátý dospělý Brit nevěří, že se holokaust vůbec stal, a téměř polovina Britů neví, kolik židů při něm nacisté během druhé světové války zavraždili. 

„Tak široká ignorance a dokonce popírání je šokující,“ komentovala výsledky britského průzkumu Olivia Marksová-Woldmanová z organizace Holocaust Memorial Day Trust. 

27.ledna 2019 v 09:00, příspěvek archivován: 27.ledna 2019 v 11:05

VIDEO: Today is Holocaust Memorial Day. Together, we must learn from genocide, challenge prejudice and create a better future. Watch and share our film for #HolocaustMemorialDay https://t.co/llk5GS3Znh

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Today is Holocaust Memorial Day. Together, we must learn from genocide, challenge prejudice and create a better future. Watch and share our film for #HolocaustMemorialDay https://t.co/llk5GS3Znh

Průzkum nicméně také ukázal, že 83 procent Britů považuje za důležité o holokaustu informovat. Tři čtvrtiny dotázaných odpověděly, že je potřeba udělat více pro vzdělávání lidí o této tragické kapitole dějin.

Zemřel Jiří Brady. Pamětník holokaustu, kterého Zeman odmítl vyznamenat

Deník The Guardian připomněl, že výsledky průzkumy odpovídají tomu, co zjistila loni v listopadu sondáž pro CNN. Ta byla provedena mezi 7000 lidmi v sedmi evropských zemích (Rakousku, Francii, Německu, Británii, Maďarsku, Polsku a Švédsku). 

Každý třetí v ní odpověděl, že ví málo nebo nic o holokaustu. V průměru pět procent lidí řeklo, že o něm nikdy neslyšelo. Nejhorší výsledky v tomto směru byly ve Francii, kde o této tragédii neslyšela dokonce pětina dotázaných ve věku 18 až 34 let.

27.ledna 2019 v 11:07, příspěvek archivován: 27.ledna 2019 v 11:15

Přesně před 74 lety byl osvobozen tábor v Osvětimi. Dnes je mezinárodní den památky obětí holokaustu. Pokud bychom drželi minutu ticha za každou oběť holokaustu, mlčeli bychom po 11 a půl let. #NeverAgain https://t.co/a9PkT5xr2H

Autoři: ,

  • Nejčtenější

Češi při mluvení myslí jako počítač se sedmi procesory, říká Američan

Gavin Roy je jednatřicetiletý vystudovaný meteorolog. Den po získání doktorátu však s vědou skončil a začal se naplno...

Dva tisíce piv i suši. Jeli jsme prvním žlutým vlakem do Chorvatska

Do chorvatské Rijeky dorazil krátce před desátou dopoledne první přímý spoj RegioJetu. Vlak s kapacitou pro pět stovek...

Prodavačky obelstily automat na výkup lahví, vydělaly na něm desetitisíce

Sedmdesát tisíc korun vydělaly pracovnice jednoho z jihlavských obchodních domů v automatu na výkup lahví. Vedoucí...

V Česku přibylo 260 nakažených za den, podle Vojtěcha nejde o druhou vlnu

V sobotu v Česku přibylo 260 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem. Je to největší denní nárůst od 8. dubna. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na životech bělochů nezáleží, napsala pedagožka. Univerzita ji povýšila

Profesorka indického původu z britské univerzity v Cambridgi Priyamvada Gopalová čelí výhrůžkám kvůli aktivitě na...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

  • Další z rubriky

Mynářovi se dařilo. Stal se jediným akcionářem své firmy. Dal za to miliony

Hradní kancléř Vratislav Mynář se stal jediným akcionářem společnosti VV invest Osvětimany, vyplývá z obchodního...

Stát se musí omluvit Peroutkově vnučce za Zemanův výrok, rozhodl soud

Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman opakovaně označil novináře...

Rozepsal jsem další kapitolu, prozradil kontroverzní Kunderův životopisec

Spisovatel Jan Novák v Brně osobně představil obsáhlý životopis Milana Kundery. Jeho dílo vyvolává kontroverze, v...

Zaměstnanec Úřadu vlády má koronavirus. Jeho kolegové jsou v karanténě

U jednoho z administrativních zaměstnanců Úřadu vlády byla potvrzena nákaza koronavirem. Informaci, kterou přinesl ve...

Najdete na iDNES.cz