Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Jsme připraveni nouzový stav vyhlásit, říká v rozhovoru premiér Babiš

Vláda může rozhodnout o vyhlášení nouzového stavu. Podle premiéra Andreje Babiše by to pomohlo hejtmanům k omezení akcí i dalším restrikcím. „Situaci vyhodnocujeme každý den. Pečlivě sledujeme situaci v nemocnicích, komunikujeme s řediteli hygienických stanic i hejtmany,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Babiš.

Andrej Babiš po návštěvě prezidenta Zemana v ÚVN (15. listopadu 2021) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Rada vlády pro zdravotní rizika doporučila povinné očkování pro vybrané profese a také občany starší 60 let. Jaký na to máte osobně názor?
O povinném očkováním některých profesí se diskutuje v rámci ministerstva zdravotnictví už delší dobu. Teď poprvé zazněl názor docenta Hajdúcha očkovat lidi nad 60 let, kteří jsou nejvíce ohroženi těžkým průběhem covidu. 

V Radě vlády pro zdravotní rizika návrh získal podporu. Pro se vyslovili i hejtmani. Ministerstvo zdravotnictví teď musí návrh detailně rozpracovat a ­najít podporu i ve vládě a u nastupující vládní koalice.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková uvedla, že povinné očkování neskončí jen u seniorů nad 60 let, ale že bude nutné povinně očkovat všechny dospělé. Umíte si to představit?
Myslím, že je potřeba primárně řešit očkování těch, které by covid mohl ohrozit na životě nebo by jim hrozil těžký průběh, a to je právě věková kategorie 60 plus. Samozřejmě že nejlepší by bylo lidi přesvědčit, ale někteří lidé se nechtějí očkovat, protože jsou pod vlivem dezinformací. U nás stále některé celebrity či politici vystupují proti očkování. 

Opakovaně jsem proto poukazoval na rozdíl mezi Českem a Irskem, které má na rozdíl od nás proočkovanou většinu obyvatel. Počet hospitalizovaných je tam desetinásobně nižší než u nás, a přitom incidence nákazy byla v obou zemích podobná. To jednoznačně dokazuje prospěch očkování. Ti, co se nemůžou očkovat ze zdravotních důvodů, mohou požádat u praktického lékaře o výjimku.

Zvažujete navýšení očkovacích kapacit?
Čekací lhůty očkovacích center samozřejmě sledujeme. Většina očkovacích míst má čekací termíny jeden až tři dny. Pak je tu spousta očkovacích center bez registrace, kde lidé dostanou vakcínu na počkání. Lidé tam čekají podle toho, v kolik přijdou. Někdy hodinu, jindy jen třeba 30 minut. 

Ale ano, nemocnice spadající pod ministerstvo zdravotnictví mají příkaz, aby permanentně sledovaly počet lidí čekajících na termín a v případě potřeby kapacitu navýšily. Kromě toho v pondělí otevřeme očkovací místo bez registrace v pražském obchodním centru Černý Most. Takže ano, kapacity navyšujeme.

Zlínský kraj ve středu jako první omezil společenské akce, kterých se účastní více než 100 lidí. Chcete se vyhnout nouzovému stavu cestou lokálních opatření?
Zlínský hejtman Radim Holiš vyzval hygienu, aby omezila společenské akce. Chápu pana hejtmana, ale situace se nevyvíjí dobře ani v jiných krajích a otázkou tedy je, zda by byla regionální opatření dostatečná. Celá debata o vyhlášení nouzového stavu vzešla právě od hejtmanů. Nejdřív nás totiž část z­nich k tomu vyzvala, ale na společném jednání o to nepožádali.

Jsem šokovaný z ­toho, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku.

Takže nouzový stav není ve hře, dokud se na něm neshodnou všichni hejtmani?
Situaci vyhodnocujeme každý den. Pečlivě sledujeme situaci v nemocnicích, komunikujeme s řediteli hygienických stanic i hejtmany. Jsme připraveni nouzový stav vyhlásit, pokud to situace bude vyžadovat.

Budoucí vládní koalice včera představila svůj plán boje s covidem. Profesor Válek například uvedl, že opět obnoví uznávání PCR testů pro návštěvy restaurací. Co si o tom myslíte?
Budoucí vládní koalice nenavrhuje nic nového. Na jednu stranu říká, že podporuje očkování. Na druhou stranu chce dělat kroky, které sníží motivaci nechat se očkovat, a nesouhlasí s povinností očkování ani pro rizikové skupiny. Pokud vím, zrušilo ministerstvo zdravotnictví uznávání PCR testů primárně kvůli tomu, aby lidi motivovalo k­ očkování, a v posledních dnech jasně vidíme, že to funguje. 

Zájem o očkování stoupl. Za úterý se naočkovalo 52 tisíc lidí. Ti, kteří se teď hlásí na očkování, většinou přiznávají, že je k tomu přimělo právě toto opatření. Vzali jsme si příklad z Rakouska a Německa, kde k tomu přistoupili úplně stejně. Sice je pěkné, že na tiskové konferenci vystoupili jako na orloji všichni lídři pětikoalice, ale byly to převážně nicneříkající fráze a mluvili o opatřeních, která se už dávno realizují. 

Babiš nevyloučil nouzový stav. Pomohl by krajům v restrikcích

Rád bych vyzval seniory nad 60 let, aby pokud možno hned výrazně omezili sociální kontakty a co nejrychleji se naočkovali třetí dávkou. Právě nenaočkovaní senioři totiž nejčastěji končí na odděleních JIP.

Nyní bych přešel ke sněmovní politice...
(skáče do řeči) Zatím moc do Sněmovny nechodím, protože mám stále plno práce jako premiér (smích).

Na ustavující schůzi jste byl...
Samozřejmě. Také si plním povinnosti poslance. V pondělky jezdím do Roudnice nad Labem, kde mám nově poslaneckou kancelář.

Když už jsme u toho, proč jste si kancelář zařídil právě tam?
Protože tam mám řadu přátel, Roudnice je nádherné historické město, ale čeká tam na nás také hodně práce jako na celém Ústecku. Musí se opravit most a postavit obchvat města. A jsem šokovaný z ­toho, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům. Těm patří i zámek, který není v dobrém stavu.

A jaké s ním máte plány?
Jeden z občanů mě přivedl na nápad, že by stát měl Říp získat. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku. Napíšu Lobkowiczům dopis a požádám je o jednání v této věci.

Prezident Miloš Zeman v pátek jmenuje Petra Fialu novým premiérem. Má však problém s kandidátem Pirátů na ministra zahraničí Janem Lipavským. Souhlasíte s prezidentem, že by ho neměl jmenovat?
Nechci do toho mluvit, ale panu prezidentovi se nedivím. Historicky jsme nejbližším spojencem Izraele, zatímco pan Lipavský to má asi nastavené jinak.

V posledních dnech na sebe upoutal pozornost také kandidát na ministra průmyslu Věslav Michalik. Mohl by být kvůli vlastnictví solárních elektráren ve střetu zájmů.
Ten střet zájmů je do očí bijící. Taky jsem četl, že neumí vysvětlit původ peněz z kyperské offshoreové firmy, která podle Michalikových slov patří jeho manželce. Má také zvláštní obchodní vazby na ruské podnikatele.

Pan Michalik měl navíc problém už v roce 2008, ale má mocného hlavního kmotra, který ho tenkrát zachránil. Divím se, že byl vůbec nominován do vlády. Ale to není moje starost, budeme budoucí vládu komentovat, až přebere odpovědnost.

Vicepremiér Karel Havlíček řekl, že hnutí ANO připravuje stínovou vládu. Kdo obsadí resorty po ČSSD nebo třeba i ministerstvo školství, když pan Plaga zůstane na ministerstvu jako politický náměstek?
Ne, to říkáte špatně. Pan Plaga bude fakticky dělat ministra dál. To je dobře, protože bude zabezpečena kontinuita naší vlády. Pochybuji, že by pan Gazdík resort bez pana Plagy zvládl.

Proč si to myslíte?
Pan Gazdík je sice profesí učitel, ale rozhodl se raději živit politikou. Ostatně jako všichni ve STAN. Nejdříve se přisáli na Kalouska, pak chtěli jít s Bělobrádkem a teď podvedli Piráty a vyšplhali se po jejich zádech do Sněmovny.

23. listopadu 2021

Autor:

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

Rodina ho odvrhla, žil po nemocnicích. Teď se opuštěný Štístko dočkal mámy

Premium Chlapeček, ke kterému se nikdo nechtěl znát, stráví letošní Vánoce u pěstounky. Po roce zapomnění, po roce osamělého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První země hlásí 100 % očkovaných. Dávku mají všichni od 3 let věku

Spojené arabské emiráty oznámily, že v zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 už sto procent z těch, kdo...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Sorry, ten váš diskutér exnul. Sbalte si jeho věci a odneste si je

Premium Ve středu po zasedání krajského krizového štábu Ústeckého kraje zazněla prosba od hejtmana Jana Schillera, aby novináři...

Schillerová chce mimořádné jednání Sněmovny kvůli energetickým úlevám

Současná ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová chce mimořádné jednání...

Okamura zůstává předsedou SPD. Hnutí si ho znovu zvolilo do vedení

Předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se opět stal jeho dosavadní šéf Tomio Okamura. Na volební stranické...

Na svah jen s očkováním. Opatření komplikují školám lyžařské výcviky

Premium Lyžařská sezona začíná a s ní přichází i covidová pravidla, která nemile překvapila především školní lyžařské kurzy. Ty...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...