Školníci a kuchaři dostanou přidáno, slíbil školským odborům Babiš

  12:38aktualizováno  12:46
Nepedagogičtí pracovníci, tedy například školníci, účetní nebo kuchaři, dostanou od ledna 2019 přidáno o 10 procent, slíbil v pátek premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání se školskými odbory. Domluvili se také na růstu platů pro učitele o patnáct procent.

Premiér Andrej Babiš (12.červenec 2018) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Babiš tak vyslyšel slova ministra školství Roberta Plagy (ANO), který návrh na růst mezd nepedagogických pracovníků o 10 procent zveřejnil ve čtvrtek. Původně měly platy nepedagogických pracovníků vzrůst o šest procent, což školské odbory odmítaly.

„Premiér si nechal udělat vyhodnocení nejhůře odměňovaných pracovních kategorií a u nepedagogů mu vyšlo, že jsou na tom s platem velmi špatně. Takže podpořil návrh ministra školství, aby se růst z 6 procent posunul na 10 procent,“ sdělil iDNES.cz předseda školských odborů František Dobšík.

Babiš na Twitteru oznámil, že se dohodl se školskými odbory. Od začátku příštího roku se tak navýší platy učitelům o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o deset procent.

24.srpna 2018 v 12:14, příspěvek archivován: 24.srpna 2018 v 12:45

Dohodli jsme se dnes se školskými odbory, že od 1. 1. 2019 navýšíme učitelům platy o 15 % a nepedagogickým pracovníkům o 10 %. Držíme dohody, které jsme pracovníkům ve školství dali. Kvalita vzdělání a spokojení učitelé a další pracovníci jsou to nejdůležitější pro naše děti.

Zástupci vlády odbory ujistili, že rozpočet počítá s růstem platů učitelů o 15 procent od ledna 2019. Rozpočet školství by se tak v příštím roce měl zvýšit o 26,4 miliardy korun, celkově tedy vyjde 195,5 miliardy korun. 

„Minulý týden jsme premiérovi poslali dopis, jestli dohody, které jsme měli s ministrem školství a ministryní financí Alenou Schillerovou platí, takže je oba k jednání přizval. Chtěli jsme vědět, zda rozpočet počítá s prostředky na zajištění reformy financování nebo financemi na inkluzi, a byli jsme ujištěni, že tyto peníze v rozpočtu jsou, takže dohoda platí,“ dodal Dobšík.  

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí bere polovina školníků měsíčně méně než 18 412 korun, vedoucí školních jídelen méně než 23 187 korun. Průměrná mzda se přitom pohybuje okolo 29 504 korun za měsíc. 

Nízký plat stojí pravděpodobně také za tím, že se školy napříč republikou potýkají s nedostatkem nepedagogických pracovníků.  

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Únorové počasí trhá teplotní rekordy. Na Karvinsku naměřili až 17 stupňů

Ilustrační foto

Teplotní rekordy pro 16. únor v sobotu padly na 25 stanicích, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v...

Najdete na iDNES.cz