Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

Rozkradený majetek SSM: stopy vedou k časopisům a na dráhy

  16:58aktualizováno  17:11
Jeden z největších polistopadových tunelů míří k soudu. Většinu ze stamilionových majetků, které zbyly po bývalé svazácké organizaci, koupily pouhé tři firmy. Ty se usilovně snaží skrývat své skutečné majitele. Při bližším pátrání však vyvstávají zajímavé souvislosti.

Pozdrav svazáků. Generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák a prezident ČSSR Ludvík Svoboda na sjezdu SSM (zprava); ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Spojují je místa a lidé, kteří mají blízko k podnikatelům kolem knižního a časopisového vydavatelství Mladá fronta, a. s. Pro pořádek je třeba zdůraznit, že tato firma nemá vůbec nic společného s MF DNES.

Časopisové vydavatelství a daňový ráj

Popořádku. Vydavatelství Mladá fronta, a. s., (Mf) je jedním z mála na českém trhu, u něhož se neví, kdo je jeho skutečným vlastníkem. A neví se ani, z jakých peněz jsou financovány časopisy a noviny, které vydává (například Mateřídouška, Lidé a země, E15 a nově i bezplatný týdeník Sedmička). Dlouhá léta se proto spekulovalo, že za vydavatelstvím stojí ne zcela průhledný kapitál.

Bývalé svazácké vydavatelství Mladá fronta patřilo Fondu dětí a mládeže a prodal je likvidátor fondu Pavel Žák. Tentýž Žák prodával pod cenou majetek SSM v hodnotě minimálně dvou set milionů korun zejména třem neprůhledným firmám. Dnes je za tyto podivné prodeje obžalován.

Žák prodal vydavatelství Mf v dražbě v roce 2001 neznámé skupině investorů za necelých 22 milionů, ačkoli jeho účetní hodnota byla 139 milionů korun. Prodej Žákovi dokonce zakázal tehdejší ministr financí Jiří Rusnok, ale nepochodil.

Bývalý zaměstnanec Mf, předseda syndikátu novinářů Miroslav Jelínek, k prodeji říká: "Bylo to založené na triku a lumpárně. Nikdo neví, komu tato společnost vlastně patří.“

Při obchodních jednáních zastupují zmíněné vydavatelství hlavně dva lidé.

Rozkradený SSM

Majetek za dvě miliardy
Svazácký majetek podle odhadů čítal více než dvě miliardy korun. Po roce 1989 přešel do Fondu dětí a mládeže.

V 90. letech začal mizet
Z fondu se v průběhu 90. let začal majetek vytrácet. Několikrát na to upozornil bývalý šéf NKÚ Lubomír Voleník. Podle jeho zjištění z let 1994 a 1997 fond nepředával majetek organizacím mládeže, jak měl, ale prodával ho firmám.

Po roce 2000 zmizel úplně
V roce 2000 se poslanci rozhodli převést Fond dětí a mládeže do likvidace. Zbylo v něm majetku za několik set milionů, ty měl přerozdělit likvidátor Pavel Žák. Svazácké budovy a pozemky však rozprodal firmám pod cenou.

Tím prvním je podnikatel František Savov. Právě on byl tím, kdo v roce 2001 podle svých slov sehnal investory. A ti si od likvidátora Žáka Mf koupili. Jejich totožnost Savov nechce prozradit. Lidé v časopisové branži jsou dlouhá léta přesvědčeni, že skutečným vlastníkem Mf je právě Savov, ten to odmítá.

Druhou tváří Mf je Milan Matoušek. Ten zastupuje jejího oficiálního vlastníka, kterým je společnost European Financial Services registrovaná v americkém Oregonu.

S Fondem dětí a mládeže spojuje Milana Matouška příbuzenská vazba. Jeho otec, Milan Matoušek starší, působil ve výboru Fondu dětí a mládeže krátce předtím, než fond prodal vydavatelství Mf.

Matoušek starší také figuroval ve společnostech, které k Fondu dětí patřily. Například ve firmě Stavocentral, kam byl likvidátor Žák "uklizen“ v roce 2004 na místo generálního ředitele, když vyšlo najevo, že majetek rozprodává zejména podivným třem firmám.

Zrekapitulujme si to: Likvidátor Žák pracoval pro Fond dětí a mládeže a jeho dceřiné firmy stejně jako Matoušek starší. Žák prodal Mladou frontu, jejíhož vlastníka zastupoval Matoušek mladší. A tím, kdo na nákup sehnal peníze, byl František Savov. Odmítá, že by mu s nákupem Mf jakkoli radil Matoušek starší. "Poznal jsem jej náhodně až poté, co jsem začal na přelomu let 2003 a 2004 spolupracovat s Matouškem mladším, tedy dávno po nákupu Mf,“ říká Savov.

A stejně tak Matoušek mladší říká, že nezná likvidátora Žáka. "Nikdy jsem se s ním nestýkal.“

Dnes je Savov podle svých slov poradcem oficiálního vlastníka Mf: oregonské European Financial Services. Kdo však ve skutečnosti stojí za touto firmou?

To odmítá říct Savov, Matoušek i prezident této společnosti Alick Lawrence – advokát na karibském ostrově Dominica, jenž na svých webových stránkách nabízí offshorové služby. "Nemůžu komentovat vlastnickou strukturu European Financial Services,“ odepsal Alick Lawrence z Dominiky, daňového ráje, kde advokáti obvykle spravují firmy pro vlastníky, kteří chtějí za každou cenu zůstat utajení.

Propletenec firem a lidí

Nyní se dostáváme ke třem firmám, kterým Žák prodal majetek SSM pod cenou. Jmenují se Alcredo, Bimoset a Pilates. (Například společnosti Alcredo prodal Žák za deset tisíc korun pět tisíc metrů čtverečních pozemků na Českokrumlovsku, ačkoli jejich hodnota byla odhadovaná na více než dva miliony korun. Stejným způsobem Žák prodával majetek firmám Bimoset a Pilates). Ministerstvo financí dnes všechny tři firmy žaluje a chce od nich majetek získat zpět.

Co tedy tyto tři firmy spojuje s podnikateli Matouškem, Savovem a Mladou frontou? Začněme Alcredem. Její vlastník je registrován v americkém Oregonu, stejně jako firma, která vlastní Mf. V americkém obchodním rejstříku je zastupuje stejná osoba a prezidenti obou těchto firem sídlí v karibské Dominice.

Dále je tu Bimoset: ta nejprve sídlila na stejné adrese jako firma Milana Matouška mladšího. V době, kdy od Žáka kupovala svazácký majetek, sídlila přímo v sídle Mladé fronty, a. s., v pražských Modřanech. František Savov navíc spolupracuje s jejím předsedou představenstva Petrem Věšínem. Říká, že jen okrajově. Věšín svůj nákup svazáckého majetku vysvětluje tak, že viděl inzerát a nabídl nejvyšší cenu. Na adrese Mladé fronty sídlila jeho firma podle něj proto, že Mf byla "významným klientem“.

A konečně firma Pilates. Vznikla ve stejný den jako Alcredo a u soudu je zastupuje stejná advokátka. Také Pilates má jako vlastníka firmu registrovanou ve Spojených státech. Jejím jednatelem je příbuzný dlouholeté generální ředitelky vydavatelství Mf Markéty Novákové. A Pilates sídlí na stejné pražské adrese jako jedna z firem Milana Matouška mladšího. Ten tvrdí, že tuto firmu vůbec nezná.

Co z toho vyplývá? Je zjevné, že tři firmy, kterým Žák prodal část svazáckého majetku čítajícího okolo 100 pozemků a 40 budov, mají s lidmi kolem Mf vazby více než jen náhodné.

Savov a Matoušek to odmítají. Dokonce si z týdne na týden vzpomněli, že nemají mnoho společného ani oni dva navzájem.

Nákup od Českých drah

Dostáváme se k další části příběhu. A tou je spojitost s majetkem Českých drah.

Loni se v médiích objevila nenápadná zpráva, že pražské nádraží Vyšehrad koupila firma Tip Estate za 42 milionů. Radnice Prahy 2 z toho velkou radost neměla, protože o pozemek bývalého nádraží v centru města a památkově chráněnou secesní budovu usilovala také, ale neuspěla. České dráhy nádraží prodaly podle svého mluvčího Petra Šťáhlavského ve výběrovém řízení firmě Tip Estate, protože nabídla nejvyšší cenu. Kdo byli další zájemci a kolik nabídli, odmítl mluvčí uvést.

Nádraží Vyšehrad, prosinec 2006

Tip Estate před několika měsíci vybourala památkově chráněnou čekárnu u nádraží a vykácela stromy. Zástupci radnice Prahy 2 proto začali s firmou jednat a divili se, když zjistili, že vlastníkem je společnost registrovaná v americkém Oregonu. Jde o tutéž americkou společnost, která je vlastníkem firmy Alcredo. A připomeňme, že tu v USA zaregistroval stejný člověk jako americkou firmu vlastnící Mladou frontu, a. s. Podle obchodního rejstříku figurují v Tip Estate stejné osoby jako ve zmíněném Alcredu. Navíc za firmu Tip Estate jednají stejní lidé, kteří působí ve společnosti Františka Savova. Savov však popírá, že by měl s firmou Tip Estate cokoli společného. Zvláštní je, že například právník, který za Tip Estate vyjednává, sídlí na stejné adrese jako Savovova firma. Stačí také na recepci Savovovy firmy zavolat a asistentka začne dotyčného shánět.

MF DNES na otázky ohledně společnosti Tip Estate odpověděl Petr Novák, který za firmu jedná. Také jeho lze sehnat v Savovově firmě. Novák tvrdí, že se Savovem nic společného nemá kromě toho, že spolu kdysi "realizovali jeden developerský projekt".

Na otázku, co na místě nádraží Vyšehrad chce stavět, kolik to bude stát a kdo to zaplatí, odpověděl: "Bude to polyfunkční centrum. Investorem jsem já a banka a jedná se o investici v řádu stovek milionů korun.“

K Českým drahám má blízko i Milan Matoušek starší. Kromě firem, které obhospodařovaly svazácký majetek, působil jako náměstek generálního ředitele Českých drah, šéfoval Železniční poliklinice v Praze a dnes řídí Dopravní vzdělávací institut, což je dceřiná společnost Českých drah.

MF DNES chtěla několikrát s Milanem Matouškem starším hovořit o prodeji svazáckého majetku, firmách, v nichž působil, podnikání jeho syna a Františka Savova, drahách a té spoustě náhod, které je spojují. "Co si to dovolujete? Nechte mě na pokoji, budu si na vás stěžovat,“ řekl pokaždé a zavěsil.

Vyšetřování likvidátora je u konce a míří k soudu. Nabyvateli majetku se policie zatím zabývat nebude s tím, že ještě nikdo nepodal trestní oznámení.

kdo je kdo, co je co

František Savov

V 90. letech měl vydavatelskou firmu Adore. Založil časopisy jako Daně a právo v praxi. V roce 2001 sehnal Savov neznámé investory, kteří koupili Mf od Fondu dětí a mládeže. Odmítá, že by to byl on, kdo vlastní Mf. Říká, že je poradcem americké společnosti European Financial Services, která je majitelem Mladé fronty. Je podílníkem v poradenské společnosti Garris, která se nedávno přestěhovala do Palladia v centru Prahy.

Milan Matoušek ml.

Zastupoval v Česku vlastníka Mladé fronty, a. s., společnost European Financial Services. Ještě před týdnem potvrdil právník z Mf, že Matoušek firmu zastupuje. Rovněž Savov o něm takto hovořil. Tento týden však Matoušek v e-mailu napsal, že naposledy pracoval pro European Financial Services v roce 2004. Totéž pak uvedl v e-mailu František Savov. Matoušek dnes působí například ve společnosti Aliafin, která má základní jmění 310 milionů korun.

Milan Matoušek st.

V 80. letech pracoval jako psycholog ve věznici Mírov. Po roce 1989 byl činný v mnoha firmách. V 90. letech byl náměstkem ředitele Českých drah, v roce 2003 šéfoval v Železniční poliklinice v Praze, seděl ve společnosti Intea, která patřila Fondu národního majetku. V roce 2000 působil ve Fondu dětí a mládeže a v letech 2001 až 2009 v jeho dceřiných firmách AMG a Stavocentral. Dnes řídí Dopravní vzdělávací institut, který spadá pod České dráhy.

Mf a Economia

Mladá fronta, a. s., vydává tituly jako například Mateřídouška, mf Plus či E 15. Velký ohlas vyvolala loni informace, že Mf chce koupit vydavatele Hospodářských novin, firmu Economia. To vyvolalo rozruch i na politické scéně. Někteří politici se snažili přesvědčit vlastníka Economie, aby firmu neprodával Mf kvůli nejasné vlastnické struktuře. O té mluvil například ministr financí Kalousek. Savov zájem Mf o Economii popírá, šéf Economie Michal Klíma jej naopak potvrdil.

Případ ztracené půlmiliardy z ČKA

Jméno Františka Savova se skloňovalo také v souvislosti s případem ztracené půlmiliardy z České konsolidační agentury. Ta ze "zašantročení peněz" do švýcarské banky UBS obvinila tři muže: svého zaměstnance Jana Šika, podnikatele Miloše Skořepu a Františka Savova. Policie však stíhá pouze první dva jmenované, Savova nikoli. Savov tvrdí, že jeho role v celé kauze byla jenom taková, že seznámil Jana Šika se Skořepovým příbuzným Jaroslavem Kudrnovským, který pracoval ve švýcarské pobočce Société Générale. Také do této banky měl Šik převést peníze z dceřiné společnosti ČKA Galileo Real. Ty se tehdy neztratily – na rozdíl od těch, které Šik poslal do UBS. Půlmiliarda prý skončila na účtu podnikatele Skořepy, který se nyní skrývá ve Spojených arabských emirátech. Se jménem Miloše Skořepy přišel shodou okolností do styku i Milan Matoušek starší. Střídal jej v představenstvu firmy Swiss inquiry & technology – SIT, a. s.

Jak číst změť firem

2001
Likvidátor Žák z Fondu dětí a mládeže prodal Mladou frontu neznámým investorům, které sehnal František Savov. Pro ty je kupuje společnost Efraim Cohen.

2003
V USA a v ČR vzniká společnost European Trust Services, stává se vlastníkem Mladé fronty, majitelé jsou opět neznámí. V USA firmu zaregistroval Rick Fletcher, v Česku ji zastupuje Milan Matoušek mladší. Jeho otec, Milan Matoušek starší, působil ve Fondu dětí a mládeže a v Českých drahách. Savov pro vlastníka Mf pracuje jako poradce.

2004
Likvidátor Žák prodává svazácký majetek zejména třem soukromým společnostem: T-report, Communication design a Pilates
T-report: Později přejmenovaná na Alcredo. Vlastníkem je Wall Street Comerical Bank Corp. Tu zaregistroval v USA Rick Fletcher, stejně tak zaregistroval European Trust Services – vlastníka Mf. Prezidenti obou firem sídlí na ostrově Dominica, obě firmy mají stejnou adresu pro doručení pošty.
Pilates: Byla založena ve stejný den jako Alcredo, zastupuje je stejná advokátka, vlastní ji společnost z Arkansasu. Její jednatel pracuje pro Mf, a. s. Pilates si zaregistrovala název titulu For Men, který vydává Mf, a. s. Sídlila na stejné adrese jako firma Matouška mladšího.
Communication design: Později přejmenovaná na Bimoset. Sídlila na stejné adrese jako Mf, a. s. Předtím měla stejnou adresu jako firma Matouška mladšího, jenž zastupuje vlastníka Mf, a. s. Jednatel Bimosetu Petr Věšín působil v téže firmě jako Savov. Věšínova firma pracuje pro Mf, a. s. Věšín uvedl, že se Savovem pracoval jen „mezi roky 2001 až 2003“ a Matouška nezná.

2006
European Trust Services se přejmenovává na European Financial Services. Rick Fletcher, jenž stojí za oběma firmami, je americkými úřady vyšetřován: registruje firmy s názvy bank, aniž firmy provozují bankovní služby. Fletcher registruje také Wall Street Comerical Bank Corp. – firmu, která vlastní společnosti Alcredo a Tip Estate.
Tip Estate: Figurují v ní stejní lidé jako v Alcredu. Jednají za ni lidé, které lze najít ve firmě Františka Savova. Například právník Bohuslav Maléř či Petr Novák. Tato firma koupila od Českých drah vyšehradské nádraží. Petr Novák však odmítl, že by měl Savov s nákupem nějakou spojitost.
Europrint: Tiskárna, která spolupracuje s Českými drahami. Jejím vlastníkem je společnost Lapidus Graphics LLC registrovaná v americké Indianě. Adresu pro zasílání pošty má stejnou jako European Financial Services – vlastník Mf. Savov pro Lapidus Graphics LLC podle svých slov pracuje jako poradce.

Kardiolog Miloš Dobiáš v Rozstřelu: nadbytek potravin nás ničí

  • Nejčtenější

Vichřice prošla Českem. Ochromila dopravu, bez proudu je sto tisíc míst

Vichřice spojená s tlakovou níží Sabine v Česku v pondělí odřízla téměř 300 tisíc odběratelů od elektřiny, večer se...

Výstražná mapa zčervenala. Kvůli Sabine je vyhlášeno extrémní nebezpečí

Kvůli orkánu Sabine meteorologové zvýšili stupeň nebezpečí, které bude na dvou třetinách území extrémní. Nejvyšší...

VIDEO: Vlk zakousl na kolejích srnče blízko zastávky, strojvedoucí nezastavil

Slovenská organizace Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAPu) zveřejnila na Facebooku video z útoku vlka na...

Hlavní hygienička bude možná muset kvůli vzdělání skončit ve funkci

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová možná bude muset do roka opustit svou funkci. Důvodem je to, že nemá vzdělání, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čína ohlásila nejvyšší nárůst obětí koronaviru, změnila způsob vyšetření

Centrální čínská provincie Chu-pej, která je považována za epicentrum nákazy novým koronavirem, za středu zaznamenala...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu v paneláku, sexy reklama i vypnutý mikrofon Babiše

Tragický výbuch plynu v panelovém domě v Prešově a sexy reklama na mobilní telefon. To jsou dvě nejsledovanější videa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

První slečna Kateřina Zemanová přiznala po letech účast na pornovečírku

Kateřina Zemanová (26) přiznala v rozhovoru pro časopis Téma svou účast na pornovečírku. Ten se konal před sedmi lety,...

Rád Lucince barvím vlásky a starám se o ni jako o své miminko, říká Matuš

Vztah Bohuše Matuše (46) a jeho partnerky, o třicet let mladší studentky Lucie (16) vzbuzuje v posledních dvou letech...

Napřed dezinfekce, pak manželka, šokoval Tomáš z Výměny svými prioritami

Jestli se televizním divákům zdál Tomáš z Výměny manželek jako docela starostlivý otec, při závěrečném setkání obou...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....