Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Jak politici KSČM „přežívají“ v opozici? Dobře. Pomalu a neviditelně se blíží k moci

  8:36
Představujete si komunistu jako staříka s hučkou, v nemoderním kvádru a s „jednou kapsou prázdnou a druhou vysypanou“? Pak jste na velkém omylu. Čeští komunisté - alespoň ti, kteří sedí jako poslanci v parlamentu - jsou protřelí borci, kteří využívají všech výdobytků kapitalistického světa. Berou tučný plat, jezdí v dobrých autech a občas na nějakou pěknou cestu do ciziny. A že se nedopouštějí žádných alotrií a korupce? Tak to už vůbec ne.

Vojtěch Filip na prvomájové akci KSČM na pražském Výstavišti (1. května 2009) | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Je to už dost známá věc: redakce MF DNES před časem testovala, zda jsou politici ochotni za milion korun tajného daru změnit loterijní zákon. "My máme Haló noviny! Čili my jsme tady schopní inzerovat a v rámci inzerce se dá prostě cosi točit," popisovali komunisté na schůzce, kterou MF DNES skrytě natáčela, jak umí "vyprat" darovaný milion ve stranických novinách tak, aby jméno podnikatele nefigurovalo v seznamu dárců, který musí strana zveřejňovat.

Čili: komunisté-politici se už dávno sžili s realitou současného světa. I oni si našli místo v systému moci, i oni mají vliv, jaký si možná ani nejsme ochotni připustit.

Ilustrační fotoVezměme si třeba předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Tento nejvýše postavený komunista v ústavní funkci - je místopředsedou Poslanecké sněmovny - žije vlastně dvojí život. U svých, tedy v sídle KSČM a na mítincích s občany, musí zcela jistě budit dojem pravého marxisty, kterému jde o blaho všech. Ale ve skutečnosti se z něj stal lobbista za zájmy "zbohatlíků a finančních skupin".

Expert na Vietnam

Vojtěch Filip je specialistou na Asii. Jakmile se český podnikatel nebo byznysmen rozhodne investovat třeba do Vietnamu, jeho první kroky mnohdy vedou právě k Filipovi, který je v Poslanecké sněmovně předsedou meziparlamentní skupiny přátel České republiky a Vietnamu. Mimochodem v této skupině je deset poslanců, z toho pět komunistů.

Vietnam

Vietnam

Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su

Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su

Filip se rozvíjení vztahů s Vietnamem věnuje už od roku 1984. Je nositelem nejvyššího státního vyznamenání Vietnamu Za přátelství. A českým byznysmenům v této asijské zemi umí přihrát kdejakou zakázku. "Zařídil jsem jihlavské firmě PSJ, že dostala zakázku na stavbu dálnice. Za 400 milionů dolarů," chlubí se Filip. Prý to dělá zadarmo, jen kvůli dobrému pocitu, že zabezpečil pracující lid.

Kromě toho je šéf komunistů předsedou meziparlamentní skupiny ČR - Euroasie, kde je celkem šest členů a z toho pět komunistů. Dále je členem skupin ČR - Kazachstán, ČR - Čína. A pozorovatelem skupiny ČR - Ukrajina. A podobně je na tom iMiloslav Ransdorf, komunista v Evropském parlamentu. Ransdorf má rád výrok Karla Marxe: "Je to tvá věc, o kterou běží." Nedávno mu běželo třeba o zájmy elektrárenského gigantu ČEZ. Ten má v Bruselu jako svého lobbistu někdejšího velvyslance v Belgii Karla Lukáše (za totality pracovník aparátu ÚV KSČ) a ten s Ransdorfem dovedně kooperuje.

Miloslav Ransdorf na sjezdu KSČM

Miloslav Ransdorf na sjezdu KSČM

Ransdorf v Evropském parlamentu prosazoval šest drobných, ale důležitých změn v kontroverzním návrhu na liberalizaci energetiky. "Podal jsem k takzvanému třetímu energetickému balíčku svůj vlastní, relativně technický pozměňovací návrh," řekl Ransdorf. V Evropském parlamentu zastává funkci místopředsedy Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Svůj návrh psal dohromady s právníky ČEZ. Smyslem bylo, aby ČEZ mohl lépe prodávat elektřinu v cizině. V principu je pomoc české firmě záslužnou věcí. Chce tu být prostě jen řečeno, že komunisté nejsou v byznysu bez vlivu, byť se třeba na mítincích tváří, že nic jim neleží na srdci blíž než jsou "ponížení a uražení" mezi občany. 

Kdo si utahuje opasky

Ve Spojených státech se před pár týdny stal hitem na serveru YouTube záznam debaty s předsedou Komunistické strany USA Samem Webbem. Moderátora stanice Fox News konsternoval Webbův výrok, že "bohatí Američané si už třicet let žijí jako prasata u žlabu", a proto by se jim měly utáhnout opasky.

Česká vlajka před europarlamentem ve Štrasburku

Česká vlajka před europarlamentem ve Štrasburku

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Škoda, že šéf amerických komunistů Sam Webb netuší, jak si i "jeho soudruzi" komunisté užívají výhod třeba v europarlamentu. Bezmála dvousettisícový plat (v korunách) je jen začátek. Europoslanci přijde každý měsíc na účet ještě stotisícový "paušál", za který si může v Česku pronajmout kancelář nebo koupit nový oblek. Avšak také nemusí - jak tyto peníze utratí, nikdo nehlídá. Vydělávat se dá i na cestování. Když přijede europoslanec na zasedání do Bruselu nebo Štrasburku, má nárok na téměř osmitisícové denní kapesné. Navíc si může vybrat, jakým způsobem se na zasedání dopraví. Může letět letadlem, pak mu Unie uhradí druhou třídu, ale může také cestovat vlastním vozem - v takovém případě může Bruselu za cesťák do Štrasburku a zpět účtovat 25 tisíc korun. A to vše je pakatel v porovnání s půlmilionovou sumou, kterou může poslanec každý měsíc utratit za svůj tým asistentů či poradců.

Jistě, užívají si to takhle všichni europoslanci, bez ohledu na partaje. Jen je potřeba občas připomenout, že komunisté, kteří proti takovým výdobytkům bojují, nejsou v konzumaci požitků výjimkou.

Musíme si pomáhat

Když se vrátíme do českého parlamentu a podíváme se třeba na zahraniční cesty, nenajdeme jediného komunistu, který by se zpěčoval nějaké nesmyslné cestě do ciziny. I oni a rádi jezdí třeba na Kapverdy. Tahle do očí bijící cesta poslanců z výboru pro obranu, kteří tam loni v květnu "jeli jednat s partnerským výborem", byla spíše dovolenou. V delegaci byl mezi jinými komunista Zdeněk Maršíček.

Jeho kolega Pavel Hojda se pak asi musel zbláznit do letectví: vloni v říjnu byl nejdříve ve Velké Británii na meziparlamentní vesmírné konferenci, pak si odskočil do Švédska na základnu stíhaček Gripen. A v červenci si udělal výlet po Spojených státech (Washington, San Francisco, Seattle), kde byl na zasedání výboru pro letectví a kosmonautiku. To vše na náklady Poslanecké sněmovny.

Předseda KSČM Vojtěch Filip rozmlouvá s Janou Bobošíkovou. (15. února 2008)

Předseda KSČM Vojtěch Filip rozmlouvá s Janou Bobošíkovou. (15. února 2008)

Vojtěch Filip (KSČM) a Jiří Paroubek (ČSSD) v Poslanecké sněmovně. (15. září 2009)

Vojtěch Filip (KSČM) a Jiří Paroubek (ČSSD) v Poslanecké sněmovně. (15. září 2009)

V uplynulých pěti letech najdete několik případů, které nasvědčují tomu, jak se tu komunisté postupně sbližují hlavně se sociální demokracií. Jak si vzájemně pomáhají. Třeba v roce 2005 se měl schvalovat ve Sněmovně zákon o takzvaném korunním svědkovi. Komunisté byli celou dobu pro tento institut, který by pomáhal odhalovat ty nejvážnější zločiny včetně korupce. Jenže při novém hlasování ve Sněmovně vzali komunisté zpátečku a společně se sociálními demokraty shodili zákon pod stůl. Ve Sněmovně se pak spekulovalo, že se ČSSD zalekla problému s Ivem Svobodou, exministrem financí, a jeho poradkyní Barborou Snopkovou, kteří byli ve vězení za tunelování mělnické firmy Liberta. Policie by jim totiž po schválení zákona nabídla, aby se stali korunními svědky v případech tajného financování ČSSD a v případě atentátu na sponzora strany Ivana Lhotského.

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Dalším příkladem je schválení komunisty Pavla Hojdy jako předsedy vyšetřovací komise pro kauzu Unipetrol. V ní šlo o podezření, že se za vlády ČSSD braly úplatky za privatizaci petrochemického gigantu. I tady sociálním demokratům pomohli komunisté sprovodit nepříjemnou kauzu ze světa.

Jaká je tedy reálná síla komunistů dvacet let po revoluci? Velká. Vrcholní komunisté jsou vážení lobbisté. Pokud jde o moc, tak na ní už dávno potajmu participují. I Vojtěch Filip přiznává: "Reálný vliv je jiný, než je mediální obraz KSČM. Tu menší, tu větší."

Navržená vláda Petra Fialy

Předseda vlády: Petr Fiala, ministr vnitra: Vít Rakušan, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš, ministr zemědělství: Zdeněk Nekula, ministr financí: Zbyněk Stanjura, ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek, ministr školství: Petr Gazdík, ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka, ministryně obrany: Jana Černochová, ministr spravedlnosti: Pavel Blažek, ministr průmyslu a obchodu: Jozef Síkela, ministr dopravy: Martin Kupka, ministr zahraničí: Jan Lipavský, ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková, ministr kultury: Martin Baxa, ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek, ministr pro legislativu: Michal Šalomoun, ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová.

Protilátky bych uznával, ale s omezenou platností, říká imunolog Stříž

  • Nejčtenější

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

Od půlnoci ze čtvrtka na pátek začal v Česku platit nouzový stav. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů na návrh ministra...

Zeman je v ÚVN s covidem. Zavoral: Dostane protilátky, nákaza je z Lán

Prezident Miloš Zeman se vrátil se do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Sanita s hlavou státu dorazila před 19:30....

Ze Zemana si utahují dál. I z Schillerové v latexu. Flégr na ptáka odpověděl

Jmenování předsedy ODS Petra Fialy novým premiérem, při kterém byl nakažený prezident Miloš Zeman izolován ve skleněné...

Očkovat se? Přes vaše mrtvoly. Na Letné tisíce lidí protestovaly proti opatřením

Asi tři tisíce lidí se sešly v neděli odpoledne v Praze na Letné, aby protestovaly proti vládním covidovým opatřením....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příští vláda: Nutná bude třetí dávka po 6 měsících, jinak lidi čeká PCR

Budoucí vláda představila opatření, kterými chce bojovat s covidem. Očkování má mít platnost šest měsíců, poté by měli...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat