Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Švestkové sady na Zlínsku jsou v dobré kondici, o slivovici nebude nouze

  12:42
Letošní úroda švestek ve Zlínském kraji by měla být velmi slušná, jarní mrazy je naštěstí neponičily. Díky vydatným dešťům měly stromy dostatek vláhy a lépe udrží plody. Sadaři si teď přejí teplý červen, aby měly švestky dostatek cukernatosti a byla z nich výborná slivovice.

Švestkové sady firmy Rudolf Jelínek ve Vizovicích na snímku z roku 2020 | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Pokud by měl sadař Rostislav Kubáček ze Střílek hodnotit letošní úrodu švestek jako ve škole, zvolil by označení dobrá. To sice nezní moc optimisticky, nicméně v souvislosti předchozích let už to vypadá jinak.

Kubáček měl loni hodně dobrou úrodu, zatímco předloni prakticky žádnou, protože švestky zničil mráz. To se teď naštěstí nestalo. Proto je vděčný za letošní úrodu, byť nebude mimořádná.

„Květní násada je slabší, takže i sklizeň bude slabší. Je to důsledek toho, že loni byla úroda nadprůměrná a některé stromy jsou oslabené a odpočívají, nenasadily tolik květů,“ uvažuje Kubáček. „Ale celkově je to docela dobré. Ideální je, když je průměrná úroda každý rok,“ doplnil.

Cílem intenzivního ovocnářství je, aby stromy rodily každý rok. Při mimořádnějších úrodách je to ovšem obtížné. Záleží také na odrůdách ovoce.

Klíčové je, že švestkové stromy přečkaly téměř bez újmy dubnové mrazíky, protože ještě nekvetly. Odnesly to naopak z velké části meruňkové stromy. Navíc hodně pršelo, takže stromy měly dostatek vlhkosti.

Průběh jara byl hodně odlišný od toho loňského, kdy se už v únoru prudce oteplilo, stromy se probudily dříve a byly náchylnější k poškození mrazem.

Sadaři se těší na šťavnaté plody

Vydatnost úrody se může lokálně lišit, ale podle ovocnáře Jiřího Kargera z Nětčic bude celkově dobrá. V jeho případě dokonce lepší než loni, kdy nezažil nadstandardní rok jako někteří jiní pěstitelé. Věří, že by mohl sklidit nejvíce švestek za poslední tři roky.

„Švestky vypadají dobře, mají rády vlhčí počasí, které je teď. Vědí, že mohou udržet plody, a nepustí je. Když je sucho, tak hodně opadají,“ poznamenal Karger. „Když se v červnu oteplí, budou se plody nalévat a zvětšovat, nebudou malé a suché. Můžou být hodně šťavnaté,“ věří.

Velká vlhkost má ale i negativní vliv, více se totiž šíří houbové choroby. Stačí, když hmyz napíchne dozrávající plod, do něhož se pak dostane voda. Nicméně tento průběh jara ovocnáři vítají více než ten loňský.

„Počasí je příznivější, pěstitelům horká a rychlá jara dělají jen problémy. Lepší je, když je teplotně průměrné a bohatší na srážky. Letošní jaro je z tohoto pohledu ideální a vlastně normální,“ upozornil Kubáček.

Na Hané či Slovácku už mají stromy plůdky

Zatímco na Hané či Slovácku už mají stromy plůdky, na Vsetínsku je průběh pomalejší. Ale i tam to vypadá na dobrou úrodu.

„Letos stromy krásně kvetou, neodpočívají,“ řekla ovocnářka Denisa Mezníková ze Semetína. „Když je květ na stromě, tak ale ještě nevíte, jestli nevykvetl jen pro krásu a nebude planý, nebo z něho vyroste trnka,“ doplnila.

Úskalím letošního jara a tím i celé úrody švestek mohl být nedostatek slunečných dnů. Otázkou tedy je, zda měly včely a čmeláci dost času na opylování květů. „Déšť také napomáhá opylení, ale není to ideální,“ líčí Mezníková.

„Viděli jsme, kolik bylo květů, ale kolik z toho bude plodů, je druhá věc. Buď malé plody na stromech vydrží, nebo spadnou,“ podotkl Kubáček.

Pálenice byly loni otevřené až půl roku

Podle jeho odhadu bylo sluníčka pro opylování stromů dostatek a plůdky se zvětší a časem zmodrají. Karger si zase myslí, že švestkovým stromům pomohl vítr, protože jsou částečně samosprašné, což je jejich výhoda.

Při dozrávání švestek by se hodilo více sluníčka, aby plody byly velké a s dostatečnou cukernatostí, což je pro pálení slivovice důležité. Pokud se tak stane, mohou milovníci pálenky doplnit své zásoby z loňska.

Nejlepší za poslední období byl rok 2018, kdy byla úroda mimořádná. Po ní se neurodilo téměř nic.

Letošek by tak opět měl být dobrý pro pálenice, které byly loni v provozu někde i půl roku. Kromě meruněk, které poškodil mráz, by mohlo být dost rovněž dalšího ovoce, hrušek, jablek i třešní.

Autor:
  • Nejčtenější

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ředitel Slovácka: Jestli chceme na úspěchy navázat, musíme zkvalitnit kádr

Premiérovou účastí ve skupinové fázi Evropské konferenční ligy vydělali přibližně 100 milionů korun, ze které jim po...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Hasiči zasahovali při požáru opuštěného domu na Zlínsku, jeden člověk zahynul

V Kvítkovicích u Otrokovic na Zlínsku v sobotu vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z něj vynesli tři...

Z vymírajícího tisu se vyráběly luky. Ochranáři ho vrátí do Beskyd

Jde o krásný strom, jehož dřevo má vynikající vlastnosti. Z evropské krajiny však téměř vymizel a dnes patří mezi...

Balanční dráha, hasičská tyč, cvičení. Města zvelebují dětská hřiště

Řada radnic ve Zlínském kraji investuje miliony korun do modernizování dětských hřišť. Kladou přitom důraz na...

Hvězdou zimního Masters of Rock jsou Hammerfall, zahrají už tuto sobotu

Sedmnáctý ročník festivalu Winter Masters of Rock se uskuteční v sobotu ve zlínské hale Datart. Hlavní hvězdou jsou...

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...