Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 2. července 2022 Patricie

Kvůli koronaviru může zdražit jídlo, u některých surovin však hrozí přebytek

  6:23
Pandemie koronaviru zřejmě přinese problémy firmám, které vyvážejí potraviny do ciziny. Výhledově může mít dopad i na ceny jídla v tuzemsku. Zatím jsou ale předpovědi toho, co se stane, značně nejisté.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

„Období je složité. Jestli cloumá s hospodářstvím a trhem celé republiky, cloumá i se zemědělstvím a potravinářstvím. Výpadky jsou ale pořád menší než třeba v automobilovém průmyslu,“ řekl předseda Agrodružstva Postoupky Jan Hašek.

Zemědělci mají jistotu v tom, že potraviny jsou na rozdíl od mnoha jiných produktů pro lidi nezbytné.

„Lidstvo sní pořád stejně a je jedno, jestli potraviny jdou do stravovacích zařízení, nebo do maloobchodu. Přísun potravin pro lidi se nemění,“ shrnul Hašek.

O tom, že zpomalení české ekonomiky bude mít negativní vliv i na zemědělský sektor, dnes však nikdo nepochybuje. Odborníci ovšem věří, že ho to nepoloží.

„Na jedné straně jsou komplikace s uzavřením hranic, špatnými dodavatelsko-odběratelskými vztahy, předpokladem krachu řady firem. Na straně druhé i výhody jako omezení dovozu levných potravin dotovaných v zahraničí a úbytek nesmyslného tlaku na nízké ceny, často i na úkor kvality,“ vysvětlil analytik společnosti Cyrrus Petr Pelc.

Podle něho se zemědělci nemusejí obávat o pokles poptávky, zákazníci by se ale měli připravit na fakt, že za jídlo letos zaplatí více.

„Může to vést k částečnému zdražení potravin. Některých věcí bude nedostatek, některých zase přebytek,“ souhlasí Hašek.

Ceny by se neměly měnit hned, i když někde již k tomu dochází. Ne však u potravin. „Kolega zjistil, že vstupní ceny u krmiv pro zvířata skokově narostly o zhruba čtvrtinu. Zemědělec přitom prodává za cenu, za jakou je schopen, zdražovat nebude,“ konstatovala ředitelka zlínské agrární komory Jana Brázdilová.

„Zemědělci nezdražují, pšenici prodáváme o patnáct procent levněji,“ podotkl předseda představenstva Agrodružstva Morkovice Josef Uchytil.

S koronavirem se změnily stravovací návyky

Nesnáze, které se promítnou do cen, může způsobovat i omezení na hranicích. „Česká republika vyváží obilí, a pokud ho nevyveze, bude se tady hromadit. To by mělo dopad i na nás a znamenalo by to pokles ceny, protože by se zvýšily zásoby,“ uvažuje Hašek.

„Ceny rostlinných komodit se v tuto chvíli neřeší. Loňskou úrodu mají zodpovědnější zemědělci pod smlouvami, nová úroda je z velké části také zasmluvněná. Velkou neznámou je ale mléko,“ myslí si ředitel družstva Agrotech Poličná Jindřich Šnejdrla.

Problém podle něho mohou mít mlékárny, které vyvážejí do zahraničí. Část české produkce také směřovala například do Itálie.

Agrodružstvo Postoupky je spolumajitelem kroměřížské mlékárny Kromilk, kde už první potíže mají. Ale z jiného důvodu.

„Klesl odbyt sýrů, protože se s příchodem koronavirové krize změnily stravovací návyky, přestaly fungovat školy, závodní jídelny, restaurace. To způsobilo pokles odbytu výrobků mlékárny asi o dvacet procent,“ popsal Hašek. Zbývající mléko podnik prodává se ztrátou jako přebytkové.

Mlékárna Valašské Meziříčí zatím potíže nemá. „Naším hlavním odbytovým prostorem jsou obchody, obchodní řetězce. A tady žádný pokles nenastal, lidé stále nakupují,“ řekl obchodní a marketingový manažer mlékáren Zdeněk Bukovjan.

Podle něho se ceny mléka nemění, výhled do budoucna je ale nejistý. „Záleží na tom, jaká bude kupní síla, jestli budou další restrikce, jestli se koronavirus někde objeví. Nedá se předvídat, jaký to bude mít vliv na odběr. Když jsme nezaznamenali pokles odběru v březnu, neznamená to, že nemůže nastat v dubnu,“ doplnil Bukovjan.

Počet hrabošů se snížil

Zemědělci se snaží dodržovat hygienická opatření, aby se vyhnuli koronaviru. Pokud by takový případ nastal třeba u živočišné výroby, kde se dnes lidé většinou střídají na směny, aby mezi sebou nebyli tolik v kontaktu, byl by to velký problém.

„Je to ohrožení celého systému organizace práce. Pokud z provozu vypadne krmička nebo dojička, bude to problém. Nebude to mít kdo dělat. Těžko půjde někdo z automobilky pracovat do kravína,“ dodala Brázdilová.

Pozitivní pro zemědělce aspoň je, že se na polích snížil počet hrabošů, kteří se na konci loňského roku extrémně přemnožili a působili na plodinách obrovské škody. Pomohlo k tomu používání jedů do nor i deštivější únor. Podle zemědělců na ně také mohla dolehnout nějaká choroba.

„Většina hrabošů zmizela. Základní populace přežívá, ale už to není tak zásadní napadení rostlin jako v minulosti. Řekl bych, že je jich teď normální stav, alespoň v naší oblasti, jinde to může být jinak,“ líčí Hašek.

„Stavy hrabošů nejsou takové, jako byly na podzim. Populační křivka klesá. Pořád jsou ale stavy vyšší, než by měly na jaře být, takže nebezpečí hrozí,“ domnívá se Uchytil.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Kam s novou internou? Projektant nedoporučil místo po prádelně

Nový centrální pavilon v Baťově nemocnici ve Zlíně nemusí stát na místě bývalé prádelny, jak se dosud vždy říkalo. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilá cyklistka netrefila domů, přelezla svodidla a jela po dálnici

Se životem hazardovala 26letá žena z malé obce na Kroměřížsku, která si v opilosti popletla cestu domů. Na jízdním kole...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Úložiště teplárenského popílku jitří emoce, obec si zajistí rozbory

Zastupitelé Nové Dědiny jednoznačně odmítli návrh na stavební úpravy odkaliště Teplárny Otrokovice, jež plochu ležící z...

Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní...

S nástupem Tomáše Bati odešla minulost města, míní zlínský spisovatel

Miroslav Černý, výtvarník, hudebník, učitel výtvarné výchovy a spisovatel milující rodný Zlín, vydal publikaci nazvanou...

Hlad po bydlení mění podobu měst a obcí, nové stavby potřebují místo

Na místě dnešní restaurace Sýpka v Otrokovicích vznikne stavba s názvem Rezidence Sýpka, v níž bude 70 až 80 bytů....

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...