Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

V trase budoucí dálnice se našly spálené lidské ostatky z doby bronzové

  12:28
Nádoby se spálenými ostatky lidských těl z pozdní doby bronzové odhalili archeologové při průzkumu nedaleko Babic na Uherskohradišťsku. Nálezy v trase budoucí dálnice D55 do Starého Města mohou pomoci zmapovat dávné osídlení regionu.

Archeologové při vykopávkách v místě stavby dálnice v Babicích. (4.3. 2021) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Bagr postupně odstraňuje ornici z pole nedaleko Babic, za ním je pár lidí, kteří šetrně prozkoumávají to, co se ukazuje v půdě. Mohou v ní být zbytky osídlení starého tři tisíce let, tedy z pozdní doby bronzové.

Archeologové tady už v rámci záchranného průzkumu před výstavbou dálnice D55 z Babic do Starého Města našli žárové hroby, tedy zhruba 30 centimetrů vysoké urny s pozůstatky spálených těl.

Archeologové našli u Babic čtyři zhruba 30 centimetrů vysoké urny s pozůstatky spálených těl.

„Původně byly v nádobě pouze lidské ostatky, ale po uložení do země se popel a zřejmě i miniaturní části kostí smíchaly s okolní hlínou. Dokážeme však vnitřek nádoby vypreparovat a metodou plavení od sebe oddělit různé částice,“ přiblížil vedoucí technik a historik Jan Bařinka ze společnosti Archaia, která archeologický průzkum provádí.

Vědci tady zatím našli čtyři nádoby, v republice jsou však místa, kde jich bylo i několik set. Je tak docela dobře možné, že objeví další nádoby a možná také zbytky pravěkých sídlišť, dnes bychom jim říkali vesnice.

„Urny svědčí o tom, že v těchto místech bývalo osídlení, což víme delší dobu. Dokazují nám to například nálezy z okolí Huštěnovic, které máme už ze 30. let minulého století,“ nastínil Bařinka.

„Každý takový nález je zajímavý, protože dotváří prostorovou mozaiku osídlení z regionálního hlediska. Povodí Moravy bývalo vždy úrodnou oblastí, kde byly vhodné klimatické podmínky a nízká nadmořská výška. V porovnání s jinými oblastmi Čech a Moravy tady bývalo velmi husté osídlení,“ upozornil.

Zvláštností je, že hroby nebyly na jednom místě, ale jeden se nacházel zhruba tři čtvrtě kilometru daleko. Podle Bařinky za tím může být nějaký sociální problém tehdejší společnosti, anebo prostě to, že ostatní hroby zničila zemědělská činnost.

Ze střípků skládají historii regionu

Hluboká orba zasahuje až půl metru do půdy a tyto nálezy byly jen 30 centimetrů pod povrchem. Jedna urna ještě méně a její část urazila lžíce bagru při skrývce ornice.

„Jsou to střípky, z nichž skládáme historii regionu. V době intenzivního zemědělství ale nemají šanci všechny přežít, což je škoda,“ posteskl si Bařinka.

Archeologové urny hned po nálezu zabalili, jinak by se po rozmrznutí mohly rozpadnout. V pytlích mají uloženou zeminu. Doufají, že v ní najdou semena rostlin, jež by jim pomohla určit stáří nálezu a přiblížit způsob stravování tehdejších obyvatel.

Mezi zajímavé zdejší objevy patří i zhruba padesátimetrový úsek úvozové cesty z 16. století, tedy z raného novověku. Ze stejné doby pochází i železný hřeb a kusy keramiky.

Průzkum lokality potrvá půl roku

Nejčerstvější nálezy se týkají laténského období, kdy tady údajně žili Keltové. Jde o pozůstatky čtyř chat a několika dalších menších objektů s nálezy keramiky. Archeologové odkryli i artefakty z období mladšího paleolitu a neolitu.

„Stavbu máme rozdělenou do pěti úseků. Všechny ještě nemáme prozkoumány. Už nyní ale víme, že se jedná o polykulturní lokalitu,“ shrnul archeolog Ladislav Kaiser.

Průzkum potrvá zhruba půl roku a teprve pak se ukáže, co všechno zdejší půda skrývá.

Jisté je to, že lidé při podobné činnosti za stovky či spíše tisíce let najdou na těchto místech něco zcela odlišného, totiž zbytky dálnice. Na její tři kilometry dlouhý úsek z Babic do Starého Města už řidiči netrpělivě čekají, měl by být hotový do tří let.

Archeologové postupují v trase dálnice z Babic směrem ke Starému Městu. Červený bod naznačuje lokalitu, kde byly objeveny pravěké hroby.

Archeologové postupují v trase dálnice z Babic směrem ke Starému Městu. Červený bod naznačuje lokalitu, kde byly objeveny pravěké hroby.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:
  • Nejčtenější

Karlovy Vary bez extraligy? Majitel klubu uvažuje o prodeji licence

Extraligová budoucnost Karlových Varů je nejistá. Majitel klubu Karel Holoubek připustil možnost, že by Západočeši...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pro STAN v regionu je to katastrofa, říká o korupční kauze zlínský politolog

Hnutí Starostů a nezávislých (STAN) vzniklo před lety ve Zlínském kraji. Odtud dodnes jsou jeho hlavní tváře, zejména...

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam s novou internou? Projektant nedoporučil místo po prádelně

Nový centrální pavilon v Baťově nemocnici ve Zlíně nemusí stát na místě bývalé prádelny, jak se dosud vždy říkalo. S...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Šéf gangu padělatelů eurobankovek se přiznal, ostatní vinu popřeli

Obyčejná inkoustová tiskárna stojí v pozadí jednoho z největších případů padělání bankovek v Česku v jeho porevoluční...

Za únos dcery podnikatele uložil soud podmínky, původně potrestal nevinného

V kauze únosu dcery kontroverzního kroměřížského podnikatele uznal zlínský soud pět obžalovaných vinnými z vydírání a...

S nástupem Tomáše Bati odešla minulost města, míní zlínský spisovatel

Miroslav Černý, výtvarník, hudebník, učitel výtvarné výchovy a spisovatel milující rodný Zlín, vydal publikaci nazvanou...

Hlad po bydlení mění podobu měst a obcí, nové stavby potřebují místo

Na místě dnešní restaurace Sýpka v Otrokovicích vznikne stavba s názvem Rezidence Sýpka, v níž bude 70 až 80 bytů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...