Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Čas u nás nemá cenu, zrušme ho, hlásala kampaň vsi za polárním kruhem

Do bazénu ve tři v noci, mýt auto o půlnoci. Čas pro život za polárním kruhem ztratil smysl, rozpustil se v polárním dni a noci. Kampaň norské vesničky Sommarøy proto volala po jeho lokálním zrušení. Když se díky mediální záplavě stala známou po celém světě, Norsko se doznalo. Byla to jen chytrá turistická reklama.

Pohádková vesnice Sommarøy má neméně pohádkový příběh o svém boji s časem. | foto: Profimedia.cz

Jak to u velkých věcí bývá, začalo to nenápadně. Příběhem o malé rybářské vesnici Sommarøy, usazené na severním cípu Troms og Finnmark, tedy už za polárním kruhem. Sídlo s necelými třemi stovkami obyvatel je s pevninou spojené jen mostem, který tu vlastně zůstal poslední velkou pamětihodností. Starý dřevěný kostel, vybudovaný někdy v temném středověku, byl odtud již dávno převezen do skanzenu.

Fotogalerie

A když zmizel kostel? Ze života v Sommarøy se ztratil poslední prvek pravidelnosti. Pojem střídání dne a noci, který jinde udává běhu času řád, tu totiž moc velkou roli nehraje. Tady na dalekém severu znají jen polární den a noc, respektive průměrných 69 dní „léta“ plných světla, zatímco zbylé dny vystihuje bledé šero „zimy“. Což má nepochybně své kouzlo.

Rybář musí kromě plaveb za úlovkem jíst a spát, ale v Sommarøy se ztrácí rozdíl mezi načasováním oněch aktivit. Vždyť jeho rána i večery vypadají obdobně. Otevírací doba v obchodě? Je tu jediný, takže se v rámci malé komunity obyvatel domluvíte s prodavačem, kdy k němu zajdete.

A jiná zaměstnání? Na klasickou pracovní dobu tu prý rezignovali už dávno. Každý si sice ve zdejším závodě na zpracování ryb, vodárně nebo v dílnách udržujících flotilu rybářských lodí odpracuje své hodiny, ale nikdo tu striktně nevyžaduje účast od – do. Je v tom pořádný kus osobní zodpovědnosti a motivace, stejně jako nezávislosti a svobody. A protože tu už není kostel a s ním i jeho poslední pravidelnost, mše v nedělní dopoledne, dostali místní netradiční nápad. Zruší u sebe čas.

Lokální zrušení času. Stejně se jím nikdo neřídil

„Ve své podstatě tu lidé čas ignorují už po celé generace,“ popisoval pro CNN vesničan Kjell Ove Hveding, jeden z místních starousedlíků. V letní sezoně, tedy někdy od půlky května do poloviny července, se každý snaží užít si světla co nejvíce. Když přijde zimní šero, všichni spíš zvolní.

„Není neobvyklé, když tu potkáte lidi, jak uklízejí domácnost, sekají trávník, opravují auto, nebo venčí psa ve tři hodiny ráno. Uprostřed jakoby noci, ve dvě ráno, tady uvidíte kluky hrát na hřišti fotbal nebo děti mířící na vyhřívaný bazén. Je to tu prostě normální,“ sděloval Hveding.

Proto se vesnice na ostrově Sommarøy chtěla peticí u norského parlamentu domoci vyhlášení první světové „time-free“ zóny, aby svou lokální odlišnost formalizovala. A senzace byla na světě.

„Zimní, nebo letní čas, posouvání hodin? V Sommarøy chtějí čas zrušit úplně!“ „Sommarøy – místo, kde se zastavil čas.“ Podobných chytlavých titulků se rázem vyrojilo po celém světě jako hub po dešti, do vesničky okamžitě vyráželi reportéři a celé televizní štáby. Chtěli se přesvědčit, jak vypadá život v místě, kde diktát času nehraje roli.

Odhodlání místních prosadit netradiční změnu proti všem zvyklostem bylo demonstrováno už na mostě vedoucím k ostrovu. Byla na něm navěšena spousta starých hodin, hodinek a budíků. Symbol, že dál už čas nesmí. Není pánem vesničanů, nenechají se jím ovládat, existují nezávisle na něm.

Léto nebo zima?

K tématu se vyjádřil i bezpočet rádoby odborníků a znalců ze světa, kteří popisovali neblahý, nebo naopak prospěšný vliv absence časových limitů. Bez času není spěch a stres, ne?

Vesnička získávala malebný nádech. A docela přirozeně kolem ní začala kroužit velmi sugestivní slova a přirovnání. Sommarøy se ze záplavy všeho zájmu vynořovalo jako místo, kam nikdy nemůžete přijít pozdě. Vypadalo jako ráj. Jen si to představte, nekonečný letní den na severu? Anebo raději neomezený čas na spaní během nekonečné noci? A co romantika pozorování polární záře? Podněcovalo to fantazii a s ní i touhu. Není to vlastně dokonalé místo k dovolené, když nabízí relax bez omezení?

A navíc ty fotky a záběry! Mlčenlivá severská krajina, západy slunce nad fjordem, záběry z treků v okolí Sommarøy, kulisy adrenalinové jízdy na kajaku mezi vlnami, barevné domečky ve vesnici, talíře přeplněné místními rybími specialitami.

Celá mediální bublina však praskla. Výmluvné výpovědi místních, popisy všeho, co vesnička a její okolí nabízí, to všechno byla jen důmyslná reklamní kampaň. Patřily k ní petice, líčení místního života „bez času“ i „hodinkový most“.

Zpráva, které jste chtěli uvěřit

K vytvoření kampaně se přihlásil Bente Bratland Holm, ředitel agentury Innovation Norway, která s podporou státních financí propaguje domácí cestovní ruch. Svůj malý podvod s velkým dopadem ušil dokonale.

Stačilo jen dát řeč s několika angažovanými obyvateli Sommarøy, z nichž asi nejzapálenějším byl právě Kjell Ove Hveding. Ten se pak stal tváří většiny rozhovorů z vesnice, „která chce zrušit čas“. Od něj pocházela většina perfektních fotek a zaručených zpráv o poklidném životě místních. A to on sepsal petici pro norský parlament. Pak už jen stačilo štafetu předat spřáteleným agenturám cestovního ruchu Visit Norway a NordNorsk Reiseliv. Od nich novinka z norského severu vyrazila do světa.

Možná jste nikdy dříve nepřemýšleli o tom, jak vypadá život za polárním kruhem. Nikdy jste nezvažovali cestu do Norska. Ale invence Bente Holma vás, stejně jako spoustu dalších po celém světě, přivedla docela přirozeně k novým informací. I když jste ještě před chvílí neměli o nějakém ostrůvku a vesnici Sommarøy ani zdání, teď už víte vše, o tamním vyhřívaném bazénu, o obchodu, barevných domcích, rybích specialitách, kajakování nebo o historii zdejšího nepřítomného kostela. Všechny informace navázal Holm na senzaci, které se poněkud krátkozrace chytila světová média.

Miliardový dosah za pakatel

Výsledek? Jen v průběhu července 2019 referovalo o „vesnici, kde chtějí zrušit čas“ 1 479 různých digitálních médií po celém světě. O dosud naprosto neznámém a především marginálním Sommarøy bylo napsáno 1 650 článků.

Na vlně senzace se svezla i opravdu velká média: CNN, The Guardian, The New York Times, The Independent, Time, El País, La Repubblica, Vanity Fair a Der Spiegel. Potenciální dosah čtenářů činil za jediný měsíc 1,2 miliardy lidí.

Agentura Innovation Norway následně vypočítala, že pokud by chtěla dosáhnout takového mediálního pokrytí standardní cestou, musela by za inzerci v zahraniční vyplatit 11,4 milionu dolarů. Takhle to měla zadarmo. Tedy, skoro zadarmo. Náklady na odměny „domorodcům“, na získání foto-materiálů a vytvoření hodinkového mostu je přišly na 60 tisíc dolarů.

Jako ukázka marketingu cestovního ruchu skrze absurdní senzaci k nezaplacení. A pokud byste se do Sommarøy chtěli podívat, chovejte se civilizovaně a nepřijeďte uprostřed noci. Čas tu nikdy měřit nepřestali a ani to nemají v plánu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Pohřbení zaživa, obžerství. Tyto rekordy již Guinessova kniha neuzná

Dokázala ocenit extrémní odpírání si spánku i ukládání se zaživa do rakve pod zem, rekordy přiznávala pijáckým kouskům,...

Dvojí život. Americké gay porno impérium vedli nenápadní manželé

Premium Onen obchod byl kultovním místem. Po sedmatřicet let poskytoval útočiště homosexuálním i dalším menšinám, prodával...

Kvíz: Znáte hlavní města? A co vše o nich víte?

Jejich jména mají kreativnější i méně nápadité osudy, z některých známe jen zkrácená pojmenování. Přezkoušejte své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sirotky používaly univerzity jako učební pomůcku. Pro ženské kurzy

Když už Amerika musela dopřát před sto lety ženám vzdělání, chtěla z nich mít hospodyně. A to znamenalo i péči o děti....

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Šedivění vlasů se dá zvrátit. Ani stárnutí nemusí být fixní, říká věda

Opravdu za něj může stres, proces šedivění vlasů však nemusí být nenapravitelný. Snížení psychického vypětí může vlasům...

Rád tě vidím! Na věci s lidským výrazem reaguje náš mozek jako na lidi

Rozpoznat lidský obličej, seznat, zda je přátelský, nebo ne, je pro člověka nezbytná potřeba. A náš mozek to zvládne...

Pan Virgin: Na cestu do vesmíru jsem nechtěl jen tak čekat

Premium Před pár dny ve vlastním stroji značky Virgin nahlédl do vesmíru a chystá se změnit kosmické cestování. O příběhu...

Dlouhý stín Velké války: ve Francii po ní dodnes zůstaly nepřístupné zóny

Kvůli velmocenským zájmům zabila miliony mužů. První světová válka však za sebou nechala i zdevastovanou krajinu. V...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...