Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Čas u nás nemá cenu, zrušme ho, hlásala kampaň vsi za polárním kruhem

Do bazénu ve tři v noci, mýt auto o půlnoci. Čas pro život za polárním kruhem ztratil smysl, rozpustil se v polárním dni a noci. Kampaň norské vesničky Sommarøy proto volala po jeho lokálním zrušení. Když se díky mediální záplavě stala známou po celém světě, Norsko se doznalo. Byla to jen chytrá turistická reklama.
Pohádková vesnice Sommarøy má neméně pohádkový příběh o svém boji s časem.

Pohádková vesnice Sommarøy má neméně pohádkový příběh o svém boji s časem. | foto: Profimedia.cz

Jak to u velkých věcí bývá, začalo to nenápadně. Příběhem o malé rybářské vesnici Sommarøy, usazené na severním cípu Troms og Finnmark, tedy už za polárním kruhem. Sídlo s necelými třemi stovkami obyvatel je s pevninou spojené jen mostem, který tu vlastně zůstal poslední velkou pamětihodností. Starý dřevěný kostel, vybudovaný někdy v temném středověku, byl odtud již dávno převezen do skanzenu.

A když zmizel kostel? Ze života v Sommarøy se ztratil poslední prvek pravidelnosti. Pojem střídání dne a noci, který jinde udává běhu času řád, tu totiž moc velkou roli nehraje. Tady na dalekém severu znají jen polární den a noc, respektive průměrných 69 dní „léta“ plných světla, zatímco zbylé dny vystihuje bledé šero „zimy“. Což má nepochybně své kouzlo.

Rybář musí kromě plaveb za úlovkem jíst a spát, ale v Sommarøy se ztrácí rozdíl mezi načasováním oněch aktivit. Vždyť jeho rána i večery vypadají obdobně. Otevírací doba v obchodě? Je tu jediný, takže se v rámci malé komunity obyvatel domluvíte s prodavačem, kdy k němu zajdete.

A jiná zaměstnání? Na klasickou pracovní dobu tu prý rezignovali už dávno. Každý si sice ve zdejším závodě na zpracování ryb, vodárně nebo v dílnách udržujících flotilu rybářských lodí odpracuje své hodiny, ale nikdo tu striktně nevyžaduje účast od – do. Je v tom pořádný kus osobní zodpovědnosti a motivace, stejně jako nezávislosti a svobody. A protože tu už není kostel a s ním i jeho poslední pravidelnost, mše v nedělní dopoledne, dostali místní netradiční nápad. Zruší u sebe čas.

Lokální zrušení času. Stejně se jím nikdo neřídil

„Ve své podstatě tu lidé čas ignorují už po celé generace,“ popisoval pro CNN vesničan Kjell Ove Hveding, jeden z místních starousedlíků. V letní sezoně, tedy někdy od půlky května do poloviny července, se každý snaží užít si světla co nejvíce. Když přijde zimní šero, všichni spíš zvolní.

„Není neobvyklé, když tu potkáte lidi, jak uklízejí domácnost, sekají trávník, opravují auto, nebo venčí psa ve tři hodiny ráno. Uprostřed jakoby noci, ve dvě ráno, tady uvidíte kluky hrát na hřišti fotbal nebo děti mířící na vyhřívaný bazén. Je to tu prostě normální,“ sděloval Hveding.

Proto se vesnice na ostrově Sommarøy chtěla peticí u norského parlamentu domoci vyhlášení první světové „time-free“ zóny, aby svou lokální odlišnost formalizovala. A senzace byla na světě.

„Zimní, nebo letní čas, posouvání hodin? V Sommarøy chtějí čas zrušit úplně!“ „Sommarøy – místo, kde se zastavil čas.“ Podobných chytlavých titulků se rázem vyrojilo po celém světě jako hub po dešti, do vesničky okamžitě vyráželi reportéři a celé televizní štáby. Chtěli se přesvědčit, jak vypadá život v místě, kde diktát času nehraje roli.

Odhodlání místních prosadit netradiční změnu proti všem zvyklostem bylo demonstrováno už na mostě vedoucím k ostrovu. Byla na něm navěšena spousta starých hodin, hodinek a budíků. Symbol, že dál už čas nesmí. Není pánem vesničanů, nenechají se jím ovládat, existují nezávisle na něm.

Léto nebo zima?

K tématu se vyjádřil i bezpočet rádoby odborníků a znalců ze světa, kteří popisovali neblahý, nebo naopak prospěšný vliv absence časových limitů. Bez času není spěch a stres, ne?

Vesnička získávala malebný nádech. A docela přirozeně kolem ní začala kroužit velmi sugestivní slova a přirovnání. Sommarøy se ze záplavy všeho zájmu vynořovalo jako místo, kam nikdy nemůžete přijít pozdě. Vypadalo jako ráj. Jen si to představte, nekonečný letní den na severu? Anebo raději neomezený čas na spaní během nekonečné noci? A co romantika pozorování polární záře? Podněcovalo to fantazii a s ní i touhu. Není to vlastně dokonalé místo k dovolené, když nabízí relax bez omezení?

A navíc ty fotky a záběry! Mlčenlivá severská krajina, západy slunce nad fjordem, záběry z treků v okolí Sommarøy, kulisy adrenalinové jízdy na kajaku mezi vlnami, barevné domečky ve vesnici, talíře přeplněné místními rybími specialitami.

Celá mediální bublina však praskla. Výmluvné výpovědi místních, popisy všeho, co vesnička a její okolí nabízí, to všechno byla jen důmyslná reklamní kampaň. Patřily k ní petice, líčení místního života „bez času“ i „hodinkový most“.

Zpráva, které jste chtěli uvěřit

K vytvoření kampaně se přihlásil Bente Bratland Holm, ředitel agentury Innovation Norway, která s podporou státních financí propaguje domácí cestovní ruch. Svůj malý podvod s velkým dopadem ušil dokonale.

Stačilo jen dát řeč s několika angažovanými obyvateli Sommarøy, z nichž asi nejzapálenějším byl právě Kjell Ove Hveding. Ten se pak stal tváří většiny rozhovorů z vesnice, „která chce zrušit čas“. Od něj pocházela většina perfektních fotek a zaručených zpráv o poklidném životě místních. A to on sepsal petici pro norský parlament. Pak už jen stačilo štafetu předat spřáteleným agenturám cestovního ruchu Visit Norway a NordNorsk Reiseliv. Od nich novinka z norského severu vyrazila do světa.

Možná jste nikdy dříve nepřemýšleli o tom, jak vypadá život za polárním kruhem. Nikdy jste nezvažovali cestu do Norska. Ale invence Bente Holma vás, stejně jako spoustu dalších po celém světě, přivedla docela přirozeně k novým informací. I když jste ještě před chvílí neměli o nějakém ostrůvku a vesnici Sommarøy ani zdání, teď už víte vše, o tamním vyhřívaném bazénu, o obchodu, barevných domcích, rybích specialitách, kajakování nebo o historii zdejšího nepřítomného kostela. Všechny informace navázal Holm na senzaci, které se poněkud krátkozrace chytila světová média.

Miliardový dosah za pakatel

Výsledek? Jen v průběhu července 2019 referovalo o „vesnici, kde chtějí zrušit čas“ 1 479 různých digitálních médií po celém světě. O dosud naprosto neznámém a především marginálním Sommarøy bylo napsáno 1 650 článků.

Na vlně senzace se svezla i opravdu velká média: CNN, The Guardian, The New York Times, The Independent, Time, El País, La Repubblica, Vanity Fair a Der Spiegel. Potenciální dosah čtenářů činil za jediný měsíc 1,2 miliardy lidí.

Agentura Innovation Norway následně vypočítala, že pokud by chtěla dosáhnout takového mediálního pokrytí standardní cestou, musela by za inzerci v zahraniční vyplatit 11,4 milionu dolarů. Takhle to měla zadarmo. Tedy, skoro zadarmo. Náklady na odměny „domorodcům“, na získání foto-materiálů a vytvoření hodinkového mostu je přišly na 60 tisíc dolarů.

Jako ukázka marketingu cestovního ruchu skrze absurdní senzaci k nezaplacení. A pokud byste se do Sommarøy chtěli podívat, chovejte se civilizovaně a nepřijeďte uprostřed noci. Čas tu nikdy měřit nepřestali a ani to nemají v plánu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Pornem to nekončí. Tyto hvězdy vzdělávají, vyučují i propagují

Explicitní sex před kamerami jim ovlivnil život, nezaplnil ho však celý. Vedle něj procházejí životem pornocelebrit gendrová stuida či aktivistická obhajoba sexuálních svobod. Rovněž umělecká...

22. července 2024

V pětihvězdě by měl host mít na výběr z polštářů, říká recenzent Pan Plešatý

Premium

Jindřich Husička o sobě říká, že je profesionální host. Pod pseudonymem Pan Plešatý natáčí na YouTube recenze hotelů. S sebou si vozí vlastní polštář i UV lampu. „Občas vidím věci, které bych ani...

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Správce dělníkovi nakládal práci. Ten zosnoval krutou pomstu, chystal ji rok

Premium

Dva výstřely proťaly lesní ticho. Mladá žena chytla instinktivně svého syna za ruku. Vzápětí se od areálu pionýrského tábora ozval mužský hlas: „Já vám ukážu!“ a následoval třetí výstřel. Po něm...

20. července 2024

Záhada Gubu. Byl bohatý, vzdělaný. Potom ubil ženu a zastřelil muže

Vždy s motýlkem, v tvídovém saku. Celebrita, přítel politiků, člen třídní elity. Mistr zahálčivého života. Miloval ho tak, že kvůli němu i vraždil. Čin Malcolma Macarthura v roce 1982 šokoval Irsko....

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Žena, její odraz. Zrcadlo pojí nahotu a snění, podtrhuje osobitost

Jako by kráse dodávaly něco magie, odnášely ji dál, krok za skutečnost. Spojují nahotu se sněním, otevírají dveře fantazii, podtrhují osobnost. Fotografie, které pracují se zrcadlem, se chlubí...

24. července 2024

OBRAZEM: Machno. Ukrajinský anarchista tančil mezi nacionalisty a bolševiky

Syn z chudé rolnické rodiny vedl po první světové válce krkolomné povstání na Ukrajině. Bojoval proti západním okupantům a proti bělogvardějcům, ale též proti nacionalistickým silám i bolševické Rudé...

27. července 2024

Jak na lepší spánek. Studie otestovala prostý cvičební plán

Nese to punc tabu, cvičit na noc věda nedoporučovala. Aktuální studie onen zákaz boří. Zjistila, že fyzická aktivita před spaním spánek neničí, ale dokonce prodlužuje. Záleží však na podobě cvičení....

26. července 2024

Záhada Gubu. Byl bohatý, vzdělaný. Potom ubil ženu a zastřelil muže

Vždy s motýlkem, v tvídovém saku. Celebrita, přítel politiků, člen třídní elity. Mistr zahálčivého života. Miloval ho tak, že kvůli němu i vraždil. Čin Malcolma Macarthura v roce 1982 šokoval Irsko....

25. července 2024

Vůči vulgarismům jsme vlivem sociálních sítí znecitlivěli, říká jazykovědec

Premium

Písemný projev se z našich životů vytrácí, místo čtení posloucháme audioknihy, místo novin sledujeme podcasty. I esemesky mnohdy nepíšeme, ale namlouváme. A spisovně dnes mluví málokdo. „Používání...

24. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....