Čtvrtek 25. února 2021, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Nejen zlato a ropa: státy v rezervách skladují i sirup, mléko či rozinky

Kvůli kontrole nad distribucí kritických komodit drží státy v rezervách pohonné hmoty, léčiva, drahé kovy. Je to prozíravé. Zásoby některých států však obsahují tajemství, která byste v nich nečekali.

Je to věda. Helium se v Amarillu vyrábí a skladuje od dvacátých let minulého století. | foto: commons.wikimedia.org/National Photo Company Collection CC-BYCreative Commons

Ona otázka se zdá být na první pohled bez rozumné odpovědi: Jak si vysvětlit deset milionů kilogramů javorového sirupu, které skladuje ve svých státních rezervách Kanada? Je to však prosté. Výtěžnost sirupu totiž mezi jednotlivými sezónami výrazně kolísá. Pro ideální úrodu musí být noci chladné a dny teplé tak akorát. Jen tehdy je produkce sladké mízy optimální.

Fotogalerie

Když se tedy někdy zadaří, uloží se přebytek do zásob a cena se drží na stabilní hladině. Takto úsporně si Kanaďané počínají už od roku 1966 a jejich zásoba momentálně činí 77 procent objemu světově dostupného javorového sirupu. Při průměrné ceně 1 300 dolarů za jeden barel je ve třech federálních skladištích u Quebecu vlastně uložena větší hodnota v penězích, než kolik momentálně činí cena zlata v americkém Fort Knoxu.

Proto asi nepřekvapí, že sladká sirupová rezerva láká i přičinlivé nenechavce. V roce 2011 otřásla Kanadou zpráva, že někdo z nádrží ve skladišti Saint-Louis-de-Blandford odčerpal pár stovek litrů. A následná inventura prokázala kritický únik i v dalších skladech. Někdo vysál dohromady 10 tisíc barelů a doplnil je vodou. Celková ztráta činila 18,7 milionu kanadských dolarů, čímž celá událost po právu aspirovala na titul kanadské loupeže století. Vyšetřování přineslo obvinění 17 zaměstnanců, rozkrytí sítě pašeráků a také hořkou pachuť nejistoty v celém onom sladkém království. Čemu věřit, když se krade i sirup?

Prchavý zážitek za miliardy

Helium je druhým nejhojnějším prvkem ve vesmíru, ale na Zemi je to s jeho přímou dostupností vratké. I proto ho ve Spojených státech amerických vedou v systému rezerv, již od roku 1925.

Není to kvůli narozeninovým oslavám s balónky. Svou užitečnost vzácný plyn prokázal hned několikrát. Ať už jako strategická zásoba plynu pro plnění vzducholodí, coby umělá atmosféra při výrobě dalekohledů, teleskopů a optické techniky vůbec nebo nověji jako chladicí médium pro supervýkonné harddisky nebo pro výrobu medicínských diagnostických nástrojů, například těch pro magnetickou rezonanci. Americké národní rezervy plynu, který vám vyrobí legrační hlásek, jsou uloženy v texaském Amarillu a aktuálně čítají 35 procent světově dostupného množství.

Momentálně je však vzácný plyn rychleji spotřebováván než průmyslově ukládán. Deficit je vyjádřen sumou dvou miliard dolarů. A pokud to tak půjde dál, za dvacet let dojde helium Americe a za třicet let i zbytku světa.

Sýr pro všechny

Ve Spojených státech ještě chvilku zůstaneme. K jejich strategickým rezervám se totiž počítají i rozinky a mléko. Obojí vzniklo jako součást regulační státní politiky, která měla ochraňovat zemědělce a vyrovnávat jejich zisky.

Rozinky se staly poprvé předmětem vládního zájmu v roce 1949, až do roku 2015 však jejich akumulace probíhala bez halasu. V onom roce si však kalifornský zemědělec Marvin Horne postavil hlavu a odmítl předat tradičních 47 procent své úrody státu. Byl z toho vleklý soud, který dal nakonec rozinkáři zapravdu. Verdikt uvedl, že odejmout pěstiteli půlku úrody je nejen neférové, ale také protiústavní. Podstatné však bylo také to, že vláda selhávala jako hospodář a nebyla schopna průběžně uvádět na trh dostatek rozinek ze skladů, takže podléhaly zkáze.

S mlékem, kterého si americká vláda každý rok bere kolem dvou procent, je to podobné. Dlouhodobě skladovat hektolitry mléka v poživatelném stavu je komplikované. A tak z něj už od roku 1975 vyrábí sýr. Nařízení, které mělo blahodárný efekt na národní ekonomiku mléčných výrobků, se však časem přežilo. Americké rezervy nyní činí v přepočtu 2,5 kilogramu sýra na každého obyvatele, což je 900 tisíc kubíků sýra, a jen náklady na jeho uskladnění činí 47 milionů dolarů ročně.

Loni v lednu proběhla poměrně bouřlivá diskuze, co se zásobou v hodnotě čtyř miliard dolarů udělat. V zásadě se nabízely dvě mezní varianty, rozdat sýr do světa, nebo ho pohřbít do moře. Nakonec zůstalo vše při starém a v 35 různých zařízeních po celé zemi je státní sýr skladován i nadále.

Vepřové na prvním místě

V žádné jiné zemi světa se nesní tolik vepřového jako v Číně. Současná prasečí populace tu činí 440 milionů kusů jatečních vepřů. To je třikrát víc než ve všech zemích Evropské unie dohromady. Původně jich tu chovali ještě více, protože vepřové bylo považováno za „živou“ státní rezervu masitých kalorií pro případ nenadálého výpadku v zásobování.

Do tohoto schématu však v roce 2009 vstoupila prasečí chřipka, kvůli které musely být vepříny vybity. V průběhu několika týdnů čínské vepřové čistky tak vlastně celosvětová populace prasat poklesla o polovinu. A ceny masa šly v Číně o 87 procent nahoru. A hrozily nepokoje.

Peking si vzal z tohoto krizového vývoje ponaučení a rozjel naplno už dříve částečně fungující projekt masitých rezerv. Hluboce zamraženého masa z vepřových porážek. Každý rok si tam pro případ nouze dávají stranou 3,25 milionu kilogramů.

Bavlna a pára

Co se dá vyrobit z jednoho čtvrt tuny vážícího balíku bavlny? Například 760 pánských trik, 350 dámských džínů, 210 dvoulůžkových prostěradel. Nebo 8 340 kapesníků či 3 670 pánských ponožek. Vyberte si.

Bavlna je bezpochyby užitečná a za optimálních podmínek ani není těžké ji skladovat. Indie ročně vyprodukuje kolem 37 milionů takových balíků a dává si stranou 2,5 milionu na horší časy. V současnosti tak drží ve skladech 40 procent světových zásob. Těsně za ní se drží Čína, která však v roce 2016 na obnovování a udržování státních bavlněných rezerv rezignovala. Vystačí si se zásobou a umělými vlákny.

Kuriozitou, nostalgií a vzpomínkami na ne zrovna příjemnou minulost pak zavání rezervy parních lokomotiv. Prokazatelně jimi disponoval Sovětský svaz, který se tak připravoval na hrozby propuknutí jaderného konfliktu. Provozuschopnost parních lokomotiv by totiž žádný elektromagnetický pulz ohrozit nemohl. Svým způsobem to bylo velmi taktické, většina železnic na západě Evropy se chlubila plně elektrifikovanými tratěmi, které by jim však nebyly k užitku. Jaký je momentální osud zakonzervovaných parních krasavic, není známé. V kuloárech mezi železničními a military fandy se v roce 2012 hovořilo o tom, že parní rezerva Ruska se snížila na dvanáctku lokomotiv, deponovaných v Roslavli a určených k sešrotování.

Autoři:
  • Nejčtenější

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Nejkontroverznější vládci Vatikánu. Když papeži propadli chtíči a krvi

Premium Leckoho zaskočilo, že dnešní papež František je vášnivý fanoušek fotbalu, že jeho předchůdce Benedikt byl jako kluk v...

Fotbalový hrdina mě zradil. Místo něj chci tetování Ježíše, žádal mladík

Zbožňoval jej, miloval. Fotbalový idol ho však podtrhl, podvedl, přestoupil do jiného klubu. „Naštvalo to mě, mou...

Stoletý student dostal doživotní zápisné. Tělo je loď, starej se o ně, radí

Premium Na jeho věk si rozhodně nesázejte. Prohráli byste. Jaromír Lisý nedávno oslavil stovku, ale nikdo by mu ji nehádal. Věk...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Někteří hráči házejí mobilem o zeď, říká komentátor Clash Royale

Patří mezi nejúspěšnější československé herní komentátory a je považován za místního guru Clash Royale. I proto se stal...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Co dělat, když spadne lavina? Reportér zažil vyprošťování ze sněhového závalu

Premium Slyším, jak pes hrabe a dýchá, vrčí a poštěkává. Ležím pod lavinou a vím, že záchrana se blíží. Daří se mi zklidnit...

KVÍZ: Když z filmů kape děs a hrůza. Vyznáte se v hororech?

Zastavují nám krev v žilách, vyráží nám dech, nutí nás zavírat oči. Děsí v každém svém detailu. Jak dobře však...

Jak zněla hudba našich předků. Vědci rozehráli 18 tisíc let starý nástroj

Desítky let ležela jen tak v toulouském muzeu. Až nedávno vědci seznali, že onu mušli před 18 tisíci lety opracovaly...

Při svárech se mozek víc opotřebovává a ignoruje sílu oponenta, líčí věda

Vakcína proti covidu, klimatická změna, ale též domácí práce nebo fotbal. Důvodů k rozbouřené debatě je spousta. Věda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...