Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Náhodného sexu litujeme, pak ho opakujeme. Výčitky nefungují, líčí studie

Spáchat, litovat, chybu zopakovat. Lítost nám v sexu na jednu noc nezabrání, říká studie. JE neproduktivní, zbytečnou emocí, nevede ke změně chování, uzavírá.

Lítost po náhodném sexu nás toho následujícího sama o sobě nevyvaruje. | foto: Profimedia.cz

„Pro většinu lidí totiž platí, že pokračují v tomtéž sexuálním chování. A v téže míře lítosti,“ shrnuje lapidárně výsledky svého výzkumu Leif Edward Ottesen Kennair. Chyby opakujeme, abychom jich litovali stejně trpce jako předtím. Jinými slovy, lítost není funkční, nevede ke změně.

Jak přitom autoři výzkumu podle serveru PsyPost vysvětlují, jejich práce má být pionýrská. Žádná studie, která by zkoumala, jestli podle lítosti a výčitek ženy a muži následně upravují své jednání, dosud nevznikla.

Sex s pěti lidmi za 24 hodin. Máme právo být coury, říká provokatérka

Je inteligentní, sebevědomá, nenapodobitelná. A hlásá „Všechnu moc courám“. Na...

Chce zbavit slovo běhna špatných konotací. „Coura je někdo, kdo nestaví mezi sebe a svou touhu užít si sex morální zábrany,“ říká Karley Sciortino. Kampaň MeToo podporuje. Varuje však, aby z žen nedělala křehké oběti. Ženy by podle ní měly být sexuálně silné a nezávislé. „Nejsme oběti, jsme predátorky,“ hlásá.

Psychologové přitom podle serveru Psychology Today předpokládají, že sexuální lítost zažíváme proto, aby nás v budoucnu uchránila rozhodnutí, které bylo, přinejmenším z hlediska evoluční perspektivy, špatné. Následuje-li lítost po příležitostném sexuálním povyražení, je jejím cílem vyvarovat nás jeho opakování v budoucnu. „Dodnes však nebyla tato hypotéza testována,“ potvrzuje Psychology Today.

Ženy litovaly, že sex byl, muži že nebyl

Aby mezeru napravili, vzali si autoři norské studie k ruce přes dvě stovky studentů ve věku od devatenácti do sedmatřiceti let, dotazníky je zpovídali dvakrát v intervalu čtyř a půl měsíce. Téma? Přirozeně náhodný sex s cizími lidmi a následné emoce.

Výsledky vypověděly, že ženy litovaly oněch výstřelků více než muži, výčitky si kvůli nim dělalo 35 procent respondentek proti 20 procentům respondentů. Nejčastějším důvodem ženských výčitek byl přitom strach z otěhotnění, ze sexuálně přenosných chorob, ovšem též nespokojenost s kvalitou partnera jejich dobrodružství. A odlišnosti přinesl i pohled na příležitostný sex z odlišného úhlu. Z toho, že k němu nedošlo, že příležitost k němu zůstala nevyužitá nebo byla zamítnuta, mělo dobrý pocit 80 procent žen, ovšem jen 40 procent mužů.

V jednom se však respondenti i respondentky setkali. Lítost nijak nevedla k tomu, že by své chování změnili. Po časovém odstupu, přiměřeně krátkém na to, aby nepříjemná emoce mohla stále působit, se prokázali tímtéž chováním. A tou stejnou mírou následné lítosti. A to nese významné sdělení o lítosti, výčitkách jako emoci.

Na lítost není spoleh. Přizpůsobí se

Nejen tělesné ukojení. Náhodný sex může uspokojit i city, říká věda

Ani povyražením na jednu noc nemusí scházet city, tvrdí provokativní studie.

Má punc citově vyprázdněného, ryze tělesného nočního dobrodružství. Jenže takové vylíčení příležitostného sexu je nepatřičné a nespravedlivé. Románek na jednu noc s sebou totiž může nést též intimitu, citové sdílení blízkosti. A často je s sebou i nese, zjistil výzkum.

„Spousta emocí je funkční. Odpor, hnus nás chrání před infekcí, strach je prevencí před nebezpečím. Evoluční přístup nám pomáhá porozumět úzkosti skrze pochopení funkci strachu: boj – útěk – zamrznutí souvisí s vyvarováním se nebezpečí a naší obranou před ním,“ líčí Kennair na serveru EurekAlert.

Jenže lítost? Jakkoli si lidé podle výzkumů myslí, že i její funkcí je pomoci nám vyvarovat se opakování jednání, které onu emoci vyprodukovalo, je její síla velmi omezená. Nemění nás. „Lítost je zbytečnou emocí,“ nebrání se tvrdému soudu list The Guardian.

Sami autoři studie ji charakterizují jako přizpůsobivou emoci. Je flexibilní, není stálá, mění se. „Ve všech svých textech jsme v posledních letech opakovali, že lítost je adaptivní. A nyní jsme to prověřili,“ shrnuje Kennair. Z toho, co skrze lítost, výčitky vnímáme jako chyby, se nepoučíme. „Pravděpodobně proto, že naše chování závisí na naší osobnosti, a to je něco mnohem odlišnějšího a komplikovanějšího než kratší nebo prodlužované pocity lítosti,“ dodává server EurekAlert.

Autoři výzkumu nezastírají, že je výsledky jejich práce nepřekvapily. Ostatně, ověřovali si hypotézu. „Nejsme zaskočení. Pokud by lítost pomáhala, nestali by se z většiny hříšníků světci?“ ptá se Kennair a obrací se na čtenáře: „Čeho litujete nejčastěji? A změnilo to vaše chování?“

Trápí, trápila vás po příležitostném sexu lítost a výčitky?

celkem hlasů: 1545

Chce tím říci: myslet si, že lítost nabízí pomoc, cestu k nápravě, není moudré. Server EurekAlert souhlasí: K čemu je neustále litovat něčeho, toho, že málo cvičíte, že moc jíte, že nikdy neuděláte vše, co máte? Pomohla vám lítost někdy? Ne? Je to jako neustálé útrpné přemítání. Řada lidí s depresí si o něm myslí, že je to chytrá věc, dokonce i když jsou po tom hloub v depresi.

„Přesto mají někteří lidé za to, že depresivní přemítání a trápení se jsou dobrou věcí. Jenže způsob, jakým léčíme deprese a generalizovanou úzkost, je, že lidem pomáháme přemítání a stýskání si zastavit. Ne vše, co lidé dělají, jak myslí, co cítí, je evoluční adaptace, někdy to dokonce není ani vhodná reakce,“ říká Kennair.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hodně lidí naštveme, imitace je dokonalá, říká výrobce slaniny z 3D tiskárny

21. února 2024

Za hodinu vyrobí čtvrt tuny slaniny. Je neobvyklá ve dvou ohledech – je z rostlin a produkuje ji 3D...

Erekce pro zdraví. Mohou být prevencí, tréninkem, chválí je studie

19. února 2024

Podívala se na erekci, na její mechanismus, z docela novátorského pohledu, zaměřila se na málo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bitva na ostrově Texel. Druhou světovou válku uzavřel v Evropě masakr

22. února 2024

Popravy zajatců u hrobů, které si museli předem vykopat. Vypalování farem s lidmi uvnitř. Ačkoliv...

Kam až zašel nenechavý ředitel Domu pionýrů. Vraždil mimořádně zákeřně

24. února 2024

Premium Kostelní zvon dvakrát udeřil. Bylo půl třetí ráno. Temnou silnicí šel svižným krokem muž. Na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sto milionů dolarů jen tak neunesete: mýty nejen o bankovních loupežích

23. února 2024

Akční krimifilmy je vykreslují jako nejsvůdnější ze všech zločinů. Bankovní loupeže a krádeže...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Sex, krása, moc. A hodně úvah. Spektrum dívek v subkultuře femcel je pestré

26. února 2024

Premium Rozhodně nejsou tak probádanou komunitou jako incelové. Ani tak nebezpečnou. Jejich náhledy a úvahy...

Plavat v řece je příjemnější než studená sprcha, jde to samo, líčí otužilec začátky

25. února 2024

Premium Tmavá hladina Vltavy připomíná klidný rybník. Není to tak vždycky, jindy mě ledové vlnky ostře...

Krize přišla v noci, plaval jsem v čiré tmě, líčí mladý pokořitel La Manche

25. února 2024

Premium Teprve devatenáctiletý Filip Jícha z Kladna se v polovině září stal jedním z nejmladších Čechů,...

Kam až zašel nenechavý ředitel Domu pionýrů. Vraždil mimořádně zákeřně

24. února 2024

Premium Kostelní zvon dvakrát udeřil. Bylo půl třetí ráno. Temnou silnicí šel svižným krokem muž. Na...

Prodej domu Suchdol nad Odrou
Prodej domu Suchdol nad Odrou

Záhumení, Suchdol nad Odrou, okres Nový Jičín
4 799 000 Kč

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...