Poradna: Chce mě jen jako milence, ale já toužím po vztahu

aktualizováno 
Začal jsem si se svou kamarádkou, která má přítele. Zamiloval jsem se do ní, nicméně ona to, co mezi námi bylo, bere jen jako flirt, píše čtenář Martin.

I milenecký vztah může bolet, pokud chce jedna ze stran něco víc. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den, Báro.

Když jsem si na Xman.cz četl vaši poradnu, vždy jsem si říkal, že vaše rady nebudu snad nikdy potřebovat. Opak se stal pravdou a já prosím o pomoc.

Asi bych měl začít od začátku. V prváku na vysoké škole jsem potkal spolužačku. Věděl jsem, že je zadaná, ale i tak nás to k sobě táhlo. Rozuměl jsem si s ní jako s nikým jiným předtím, měli jsme si pořád co povídat, byli jsme spolu každý den, psali si od rána do večera a bylo to krásné. Pak přišel okamžik, kdy jsem si uvědomil, že chci víc - a i to se později stalo. Tajně jsme se začali scházet, aby o nás nikdo nevěděl. A já si přiznal, že jsem se do ní zamiloval.

Nebudu popisovat, co se mnou měla, ale k něčemu došlo a ona to vůbec nebrala, jako že podvedla přítele. Brala to jen jako flirt, bere to tak pořád a mě to hodně tíží, jelikož bych s ní chtěl být navždy. Já vím, že je s přítelem jen ze zvyku a kvůli zázemí. Něco takového mi kdysi řekla a já si kladu otázku, proč s ním vůbec je, když ho nejspíš nemiluje a ještě podvádí. Nevím, jestli se mám dál snažit a doufat, že jednou bude se mnou, nebo to vzdát.

Děkuji za odpověď,

Martin

Martine,

děkujeme vám za dotaz. Chápu, že nejistota, kdy nevíte, na čem vlastně jste a co můžete očekávat, je značně nepříjemná a vysilující. Zkuste proto vnést do vašeho vztahu jasná pravidla. I když vám vaše kamarádka tvrdí, že ve svém stávajícím vztahu setrvává prakticky jen ze zvyku, neznamená to, že tomu tak je ve skutečnosti. Skutečný stav jejich partnerství i motivaci, proč se svým přítelem zůstává, zná pouze ona a vám nepřísluší to soudit. Rozhodně však máte právo na to, aby s vámi vaše kamarádka jednala na rovinu a řekla vám, co můžete očekávat.

Poradna

Vaše otázky a problémy nám pište na e-mail redakce@xman.cz. Zodpoví je psycholožka Bára.

Současná situace svádí k domněnce, že jí v podstatě současný partnerský vztah vyhovuje a nedostatek vzrušení a pozornosti si vynahrazuje poměrem s vámi. Tento stav je však dlouhodobě neudržitelný a minimálně pro vás velmi bolestný a neuspokojivý. Promluvte si s ní na rovinu o tom, jak váš vztah vnímá a jak vidí jeho budoucnost. Řekněte jí o tom, co k ní cítíte a jak byste si váš vztah představoval do budoucna vy (tedy že byste stál o legitimní, dlouhodobý vztah).

Na druhou stranu však zdůrazněte, že současná situace je pro vás neakceptovatelná a značně vysilující. Nechtějte po ní, aby vám vysvětlovala, proč se svým přítelem i nadále zůstává, protože ve vaší situaci je mnohem podstatnější, zda chce v budoucnu být s vámi, nebo s ním.

Je zcela legitimní, pokud nechcete být pouze v roli milence, s nímž podvádí svého partnera, ale při této konfrontaci musíte přirozeně počítat s variantou, že to nebudete vy, pro koho se rozhodne. V každém případě však budete vědět, na čem jste a co můžete od vztahu očekávat. Pokud se rozhodne zůstat ve svém současném vztahu, určitě vám prospěje, pokud s ní minimálně na čas přerušíte kontakty a získáte větší odstup. Postupem času sám zjistíte, zda jste schopný udržovat váš vztah v čistě kamarádské rovině, nebo zda pro vás bude styk s ní natolik bolestný, že ho raději maximálně omezíte.

Psycholožka Bára

Autor:

Nejčtenější

Ženy z ostrova Sprogo: provinily se sexualitou a společnost je ztrestala

Zařízení Christiana Kellera nepotřebovalo mříže, z ostrova se kvůli...

Tato instituce byla něčím mezi vězením a nemocnicí. A též výrazem touhy udržet dánskou populaci čistou. Na ostrově...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

Žijeme jen jednou, ať to tedy stojí za to, říká MOgirl Týna

Věřím v osobitost, říká MOgirl Týna.

Pracuje jako zdravotní sestra v domově pro seniory a baví ji to. Považuje se za empatickou, přátelskou a realistickou....

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz