Poradna: Stále miluji bývalou přítelkyni

aktualizováno 
S přítelkyní jsme se před časem rozešli, ale teď jsme se znovu potkali a já jsem zjistil, že ji stále miluji a chci ji zpět, píše čtenář Jan.

Vždy není prohráno. Na některý vztah je možné navázat. | foto: Profimedia.cz

Dobrý den,

je to přes rok, co jsem se zamiloval do své nyní již bývalé přítelkyně. Bylo to nečekané, znali jsme se už déle než rok, ale ani jeden z nás nepomyslel na vztah. Ona byla navíc několik let zadaná, ale její vztah nefungoval.

Hned poté, co ho ukončila, jsme začali trávit většinu času spolu, zamilovaní a šťastní. To však bohužel netrvalo ani půl roku. Pak se něco pokazilo, ani jeden z nás nedokázal vysvětlit co, začali jsme se hádat, ale vždy se usmířili. Vím jistě, že mě milovala a já ji také. Bylo mi s ní krásně.

Náš vztah skončil, když jsem odjel na nějakou dobu do zahraničí - vlastně jsem ho ukončil já. Snažila se mě kontaktovat, před odjezdem mi říkala, ať jí píšu, a loučení se neobešlo bez slz. Ale náš kontakt ustával a já zjistil, že ona také odjela do zahraničí, možná zapomenout na náš vztah. Každopádně se mi víc jak měsíc neozvala a já jí také ne, měl jsem pocit, že jsem z toho venku.

Jenže přišel ten okamžik a my se po půl roce opět potkali. Jen co jsem ji viděl, jsem věděl, že ji pořád miluji a chci ji zpět.

Ona mě normálně pozdravila, přišla za mnou a ptala se, jak jsem se měl. Zdá se, že se měla dobře a už je z toho venku. Náš společný kamarád mi ale řekl, že se po mém odjezdu hodně trápila a že si myslí, že mě má pořád ráda. Jen se naučila být beze mě. Nyní máme domluvenou schůzku, poradíte, jak se k ní chovat? Chtěl bych ji zpátky.

Jan

Jane,

děkujeme vám za dotaz. Vaše situace se mi, podle vašeho popisu, jeví celkem nadějně. I když jste se rozešli, zdá se, že k sobě oba stále něco cítíte, a pokud budete mít oba dva zájem, určitě bude možné vztah obnovit. Někdy je skutečně potřeba určitá časová prodleva k tomu, aby lidé zjistili, jaké jsou ve skutečnosti jejich priority a co (ne)jsou ochotni svému partnerovi tolerovat. Je možné, že právě ve vašem případě jste si v průběhu odloučení oba uvědomili, že vaše rozpory byly ve srovnání s pozitivy vztahu vlastně nepodstatné.

Ani jeden z vás není zadaný a nemá žádné závazky, nevidím proto důvod, proč byste se neměli sejít a zkusit, zda se vám podaří na váš vztah navázat. Určitě také není důvod snažit se váš případný nový vztah uspěchat. Zjistěte nejprve, zda zájem přetrvává i ze strany vaší bývalé přítelkyně, v jaké životní etapě se právě nachází a zda jsou její očekávání (například o budoucím vývoji vašeho vztahu) kompatibilní s vašimi. Mějte dostatek trpělivosti a nechejte vašemu vztahu přirozený vývoj. Netlačte na ni, protože bude pravděpodobně potřeba určitého času, aby si k vám znovu vybudovala důvěru.

Nebylo by také od věci popovídat si výhledově (přirozeně to zřejmě nebude náplní vaší první schůzky) o tom, co vedlo k vašemu rozchodu. Možná jste si během svého odloučení uvědomili nějaké konkrétní věci, které vám na tom druhém vadily, a pokud je verbalizujete, máte možnost se jich v budoucnu vyvarovat a zbytečně jimi svůj vztah neohrožovat.

Samozřejmě neexistuje žádná záruka, že pokud spolu začnete znovu chodit, dopadne váš vztah tentokrát lépe než při prvním pokusu. Jak už jsem nicméně zmínila, žádný z vás nemá jinde citové závazky, neexistuje tedy důvod, proč byste se neměli o obnovení vztahu pokusit. Přeji vám hodně štěstí.

Psycholožka Bára

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Další z rubriky

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

Jako Woodstock, jen horší. Seznamte se s festivaly, které se nepovedly

Nejprve se s absencí jakékoli pořadatelské aktivity v Powder Ridge hippies...

Powder Ridge, W´99 a Fyre. Tři hudební festivaly, které v odstupu jednoho roku, třiceti a téměř padesáti let odkazovaly...

Milionový byznys s ledem: podnikatel ho vozil přes půl světa do Indie

Transportovat po moři led do Indie byla trefa, která panu Tudorovi vyšla.

Tropická vedra v koloniální Indii vyvolávala v Britech víc než jen stesk po domově. Za trochu osvěžujícího chladu nebo...

Najdete na iDNES.cz