Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Geniální voják. S Napoleonem si hrál maršál Radecký jako kočka s myší

Vojevůdce napoleonských válek a reformátor rakouské armády se narodil do českojazyčné rodiny, celý život však bojoval proti vzmáhajícímu se nacionalismu. Věřil v monarchii a císaře pána. Svého času všerakouský hrdina, polní maršál Jan Radecký z Radče by nedávno oslavil dvěstěpadesáté narozeniny.
Radecký neochvějně věřil v ideu mnohonárodnostního habsburského státu.

Radecký neochvějně věřil v ideu mnohonárodnostního habsburského státu. | foto: Profimedia.cz

Ve všeobecném povědomí z něj zůstává jen matný stín, někdo si snad vzpomene na Radeckého pochod od Johanna Strausse staršího. Radeckého osud je přitom zajímavým zrcadlem doby, ze které vzešla dnešní Evropa. Za jeho života vznikl nacionalismus, který nakonec roztrhal vše, v co Radecký věřil a pro co proléval krev.

Hrabě Radecký se narodil na zámku ve středočeských Třebnicích do staré šlechtické rodiny, ve které se mluvilo převážně česky. U nás proto platí za Čecha (Tscheche), zatímco v Rakousku spíše za rakouského Němce (Deutschösterreicher). On sám však tyto škatulky nevnímal, byl prostě Čech (Böhme), oficír jeho císařského veličenstva. 

Vojna pro něj ostatně podle vlastních slov byla skutečnou rodinou, zatímco o tu biologickou záhy přišel. Jeho matka zemřela při porodu a otec o rok později. Malý Honza tak vyrůstal u dědečka v Praze, později navštěvoval gymnázia v Brně a Vídni.

Vysněné místo na prestižní Tereziánské vojenské akademii ve vídeňském Novém Městě zhatil posudek vojenského lékaře pražských kyrysníků. „Mladý pan hrabě je příliš slabý, aby byť jen na pár let unesl námahy vojenské služby,“ napsal felčar Radeckého dědovi. „Doporučuji Vaší Urozenosti mladého pána štrapacím vojáckého života nevystavovat dnes ani v budoucnu.“

V létě 1784 sedmnáctiletý mladík přesto narukoval do jízdního pluku hraběte de Castiglione-Fallet, a to jako privátní kadet, tedy na vlastní náklady.

Génius v pozadí

O dva roky později obdržel inteligentní a pilný mladík důstojnický patent a za další rok byl povýšen na nadporučíka. Křest ohněm prodělal v rusko-turecké válce, do níž podunajská monarchie vstoupila v roce 1788. Radecký se účastnil tažení císařských vojsk na Balkán, které vytrhlo Bělehrad a Bukurešť zpod nadvlády Cařihradu. Přestože se netěšil ničí protekci a nepocházel z významnější či bůhvíjak bohaté rodiny, byl Radecký rychle povyšován a v roce 1799 jmenován plukovníkem.

Jeho kariéra vyvrcholila, tedy ne co do sklizené slávy, ale z vojenského hlediska, o patnáct let později. Po Napoleonově debaklu v Rusku se na straně cara a Prusů do války vložilo i Rakousko. V podzimním tažení roku 1813 velel spojeným vojskům takzvané Šesté koalice polní maršál Karel Filip kníže Schwarzenberg a Radecký zastával funkci náčelníka štábu. A byl to on, kdo vymyslel operační plán založený na rozdělení vojska do dílčích uskupení, která budou napadat slabší formace nepřítele, těm silnějším se naopak vyhýbat.

Tažení nakonec proběhlo přesně podle Radeckého předpokladů. Hra na kočku a myš francouzská vojska složená z narychlo zrekrutovaných náctiletých vyčerpávala, zatímco kavalérie spojenců narušovala jejich zásobování. Pod osobním velením svého císaře sice Francouzi zvítězili u Drážďan, jinak však jednotlivé armády pod velením Napoleonových legendárních maršálů schytávaly jednu porážku za druhou.

Tažení vyvrcholilo v polovině října u Lipska, kdy se střetlo 600 tisíc mužů, což byla do té doby největší bitva dějin. Napoleonův lodní lístek na Elbu nesl výrazný podpis Radeckého, který vedl rozhodující útok rakouské jízdní zálohy. Ne prstem po štábní mapě, ale v první linii a za cenu vážných šrámů francouzskou šavlí.

Za císaře pána a jeho rodinu

Na vítězství spojenců měla rakouská armáda zásadní podíl a na její kvalitě zase Radecký. Její reformu, o kterou se snažil podle francouzského vzoru už od roku 1809, však mohl dotáhnout do konce až po Napoleonově první totální porážce a vypovězení na Elbu.

V Praze stál Radeckého pomník na Malostranském náměstí.

Dnes je v lapidáriu.

Po Korsičanově definitivním debaklu v roce 1815 sloužil Radecký jako velitel posádek v Šopronu nebo Olomouci, než byl roku 1831 v pětašedesáti jmenován velitelem rakouských vojsk v Království lombardsko-benátském, jihozápadním cípu habsburské říše. O pět let později byl mezi vojáky mimořádně oblíbený „táta Radecký“ povýšen na polního maršála. A pak přišel revoluční rok 1848, kdy stejně jako v Uhrách přerostla i v italských částech mocnářství touha po národním sebeurčení v ozbrojené povstání proti Habsburkům.

V pomazané hlavě sousedního suverénního Sardinského království tehdy naplno převládla ambice stát se panovníkem všech Italů, vyslalo proto na pomoc utlačovaným bratřím stotisícovou armádu. Radeckému přitom zůstala sotva poloviční síla poté, co mu pod rukama dezertovalo šestnáct tisíc Italů. Útok sardinských v březnu 1848 však dobře opevněný Radecký přečkal, v květnu uštědřil Italům první porážku a v červnu je vyloženě položil na lopatky u Custozy. Právě na počest tohoto vítězství složil Strauss starší svůj opus 228, tedy Radeckého pochod. Doma se stal polní maršál ikonou všech císařskému stolci věrných sil a klíčovým prvkem rakouské propagandy.

Oslavovanému vítězi bylo tou dobou jednaosmdesát, na důchod ale nebyl čas. V březnu 1849 se Radecký mazanou kličkou vmanévroval do boku sardinského vojska a u Novary je definitivně a v doslovném smyslu slova rozprášil. Italové se rakouského polního maršála začali až pověrčivě bát.

Při podpisu příměří se ministerský předseda Sardinska nechal slyšet, že i kdyby měl sám ve zbrani sedm stovek tisíc vojáků a Radecký jen čtyři muže a kaprála, stejně by na Lombardii nezaútočil. Mladý císař František-Josef nato Radeckého jmenoval generálním guvernérem severoitalské državy, ve které polní maršál tvrdou vojáckou rukou potíral veškeré národovecké aktivity.

Symbol včerejška

V roce 1856 bylo devadesátiletému Radeckému z kruhů kolem panovníka naznačeno, že už je čas na odchod do zaslouženého odpočinku. Uniformu svlékl po neuvěřitelných dvaasedmdesáti letech služby pěti císařům, za které bojoval v sedmnácti taženích. Kdyby to bylo možné, mohl si na ni pověsit skoro sto padesát metálů, mimochodem mu byl udělen velkokříž Řádu Marie Terezie a byl pasován rytířem Řádu Zlatého rouna. 

Hrabě Radecký zemřel v Miláně v roce 1858 na zápal plic. Smuteční průvod ulicemi Vídně do katedrály svatého Štěpána vedl sám císař.

To už se z nitra mnohonárodnostní monarchie ozývalo zlověstné skřípání nacionalismu. Do konce podunajského soustátí platil český hrabě za jeho symbol, a nepochybně právě proto je u nás postavou téměř zapomenutou.

Ve Vídni je však po něm dodnes pojmenováno náměstí i most, stejně jako mnohé ulice po celém Rakousku. Začátkem dvacátého století nesla Radeckého jméno také třída bitevních lodí, které byly jako většina plavidel c. k. maríny vyzbrojené kanóny od Škody, obrněné pancířem z Vítkovických železáren a poháněné kotly od První brněnské strojírny.

V Radeckého české domovině i dalších zemích mocnářství se národnostní třenice dále vyhrocovaly, než monarchie rozpoutala první světovou válku a v jejím důsledku se rozpadla. Desítky let po svojí smrti polní maršál Radecký z Radče, vítěz bezpočtu bitev proti nepřátelům středoevropského soustátí, svoji životní válku prohrál.

Autoři:
  • Nejčtenější

Pornem to nekončí. Tyto hvězdy vzdělávají, vyučují i propagují

Explicitní sex před kamerami jim ovlivnil život, nezaplnil ho však celý. Vedle něj procházejí životem pornocelebrit gendrová stuida či aktivistická obhajoba sexuálních svobod. Rovněž umělecká...

22. července 2024

V pětihvězdě by měl host mít na výběr z polštářů, říká recenzent Pan Plešatý

Premium

Jindřich Husička o sobě říká, že je profesionální host. Pod pseudonymem Pan Plešatý natáčí na YouTube recenze hotelů. S sebou si vozí vlastní polštář i UV lampu. „Občas vidím věci, které bych ani...

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Správce dělníkovi nakládal práci. Ten zosnoval krutou pomstu, chystal ji rok

Premium

Dva výstřely proťaly lesní ticho. Mladá žena chytla instinktivně svého syna za ruku. Vzápětí se od areálu pionýrského tábora ozval mužský hlas: „Já vám ukážu!“ a následoval třetí výstřel. Po něm...

20. července 2024

Záhada Gubu. Byl bohatý, vzdělaný. Potom ubil ženu a zastřelil muže

Vždy s motýlkem, v tvídovém saku. Celebrita, přítel politiků, člen třídní elity. Mistr zahálčivého života. Miloval ho tak, že kvůli němu i vraždil. Čin Malcolma Macarthura v roce 1982 šokoval Irsko....

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Žena, její odraz. Zrcadlo pojí nahotu a snění, podtrhuje osobitost

Jako by kráse dodávaly něco magie, odnášely ji dál, krok za skutečnost. Spojují nahotu se sněním, otevírají dveře fantazii, podtrhují osobnost. Fotografie, které pracují se zrcadlem, se chlubí...

24. července 2024

OBRAZEM: Machno. Ukrajinský anarchista tančil mezi nacionalisty a bolševiky

Syn z chudé rolnické rodiny vedl po první světové válce krkolomné povstání na Ukrajině. Bojoval proti západním okupantům a proti bělogvardějcům, ale též proti nacionalistickým silám i bolševické Rudé...

27. července 2024

Jak na lepší spánek. Studie otestovala prostý cvičební plán

Nese to punc tabu, cvičit na noc věda nedoporučovala. Aktuální studie onen zákaz boří. Zjistila, že fyzická aktivita před spaním spánek neničí, ale dokonce prodlužuje. Záleží však na podobě cvičení....

26. července 2024

Záhada Gubu. Byl bohatý, vzdělaný. Potom ubil ženu a zastřelil muže

Vždy s motýlkem, v tvídovém saku. Celebrita, přítel politiků, člen třídní elity. Mistr zahálčivého života. Miloval ho tak, že kvůli němu i vraždil. Čin Malcolma Macarthura v roce 1982 šokoval Irsko....

25. července 2024

Vůči vulgarismům jsme vlivem sociálních sítí znecitlivěli, říká jazykovědec

Premium

Písemný projev se z našich životů vytrácí, místo čtení posloucháme audioknihy, místo novin sledujeme podcasty. I esemesky mnohdy nepíšeme, ale namlouváme. A spisovně dnes mluví málokdo. „Používání...

24. července 2024

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....