Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. října 2023 Olívie, Oliver

Konec mýtu. Zájem o sex u žen s věkem neklesá automaticky

Střední věk není přirozenou, nevyhnutelnou startovní čarou poklesu ženské sexuální touhy. Pro celou čtvrtinu žen je sex důležitý do pozdních let. U poloviny dam se zájem o něj začíná vytrácet až po padesátce, šedesátce, říká aktuální studie. A zdůrazňuje, že ztráta zájmu má vždy své specifické důvody, není automatická.
Sex patří k ženě i v pokročilejším věku. Pokles zájmu o něj není přirozený,...

Sex patří k ženě i v pokročilejším věku. Pokles zájmu o něj není přirozený, automatický, říká studie. | foto: Getty Images

Práce Holly Thomasové z Pittsburghské univerzity přitom není jen další miniaturní studií, která by přinášela fragment náhledu do ženské sexuality. Nejen proto, že se jí účastnilo více než 3 200 žen, a proto, že je vědci mohli díky datům z americké Studie ženského zdraví sledovat po dlouhých zhruba patnáct let. Autoritativní přínos má i díky použité metodologii.

Na začátku výzkumu stál rozpor mezi tím, co tvrdily předchozí výzkumy, a tím, co přinášely poznatky z reality, z klinické praxe. Předchozí studie totiž říkaly, že přibývající roky, po středních letech věku, ničí ženský zájem o sex. Že pokles sexuální touhy je přirozeným procesem. „Jenže toto nebyl příběh, který bych slýchala od všech svých pacientek,“ říká Thomasová.

Proto se otázku rozhodla prozkoumat. A jinak, než jak se jí věnovaly dřívější výzkumy.

Když ženy říkají něco jiného než výzkumy o nich

Ty totiž, připomíná server CNN, jako by pořídily fotografii sexuální touhy v jednom okamžiku života žen – a porovnaly ji se snímkem z jiného časového údobí. A nakonec vše zprůměrovaly. Onen přístup tak vykazoval dvě slabiny.

Nikdy jsem se necítila víc sexy, říká babička z burlesky

Zaprvé, v různých věkových obdobích sex vypadá jinak. „Ve čtyřiceti letech není stejný jako ve dvaceti, v šedesáti není totožný se sexem čtyřicátnic a v osmdesáti nevypadá stejně jako v šedesáti,“ připomíná Stephanie Faubionová z Centra pro ženské zdraví prestižní kliniky Mayo, proč není zcela vypovídající bez kontextu porovnávat sex a sexualitu napříč životem.

A zadruhé, ony dlouhodobé studie zajímala průměrná trajektorie sexuální touhy. „A když se díváte na průměrnou křivku, může to vypadat, že vlastně platí pro všechny ženy,“ uvádí Thomasová. Její studie však doložila, že to není pravda. Zjistila totiž, že se zájem o sex s přibývajícími lety u žen vydává třemi možnými směry.

Zájem o sex hraje i podle socio-ekonomických not

Jedna čtvrtina, přesněji 27 procent žen, o chuť na sex nepřišla, sex pro ni zůstával velmi důležitým prvkem života i po čtyřicítce, padesátce, šedesátce. „Studie ukázala, že pro významnou část žen představoval sex důležitou hodnotu i během stárnutí. A že to není abnormální,“ komentuje výsledky Thomasová.

Sexuální fantazie: sny o skupinovém sexu přicházejí až s věkem

Mezi mužskými a ženskými fantaziemi není tak velký rozdíl, jak tvrdí...

Nejde jen o pohlaví. Roli hraje i věk, vztah k víře, politická orientace. To vše souvisí s našimi sexuálními fantaziemi. Skupinový sex tak nejvíc letí u lidí mezi čtyřicítkou a šedesátkou. Konzervativci sní o voyerismu, zastánci rovnosti o erotických hrátkách s mocí. Tvrdí to aktuální výzkum.

Podle Faubionové jsou pak zjištění, podle nichž nejenže má čtvrtina žen sex stále v hledáčku, ale dokonce je pro ně velmi podstatný, potěšující. A měla by být, dodává, důležitou zprávou pro poskytovatele zdravotní péče. Dosvědčují totiž, že mizení zájmu o sex není přirozenou součástí stárnutí.

Studie dokonce naznačuje, za jakých podmínek si ženy zájem o sex zachovávají. Mezi onu čtvrtinu, která si ho cenila bez ohledu na přibývající roky, patřily vzdělanější ženy, ty, které měly menší trápení s depresemi a které si užívaly lepší sexuální spokojenosti před vstupem do středního věku. „Ženy, které víc bavil sex, když byly čtyřicátnicemi, měly vyšší pravděpodobnost, že si ho budou víc vážit i poté,“ poznamenává Thomasová.

Ve hře však jsou i společenské a ekonomické faktory. Časté zastoupení žen s vyšším vzděláním lze totiž podle studie vysvětlit tím, že s sebou nese vyšší příjem a jistější živobytí, tedy méně stresu. „Mysl oněch žen tak má víc prostoru, aby sexu přiřazovala prioritní postavení, protože se nemusí starat o jiné věci,“ líčí Thomasová.

A roli hrají i kulturní vzorce. „Ženy z odlišných kulturních skupin mají různé postoje, stárnutí u nich s sebou nese rozdílnou míru spokojenosti. A liší se v tom, zda je pro ně ’normální’, aby si žena sexu stále považovala, i s rostoucím věkem,“ dodává. Studie tak seznala, že pro afroamerické ženy je sex významný i po vstupu do středních let, zatímco pro čínské a japonské ženy jeho hodnota upadá.

Význam sexu se s přibývajícími lety snižoval pro 28 procent sledovaných žen. Největší zastoupení však měly ženy, pro které byl sex stále stejně významnou náležitostí života až do doby, kdy překročily padesátku nebo šedesátku. Teprve poté začal zájem o sex mizet. Představovaly celých 45 procent respondentek.

Co může za pokles libida?

A protože vědci u nich sledovali pestrou škálu faktorů, troufají si poukázat na ty, které za pokles libida mohou zodpovídat.

Jistě mezi ně patří duševní a emocionální podmínky. Psychologická složka má na míru sexuální touhy velký vliv, významnými protagonisty oné kategorie jsou podle CNN deprese, úzkost, ale též prodělané násilí, zneužívání, návykové látky. A stres.

„Dopad stresu a úzkosti na sex nelze nadsadit,“ líčí Faubionová: „Pumpuje vámi adrenalin, takže jste zpátky v době jeskynních lidí a honí vás lev. Lehnete si v oné situaci do trávy a oddáte se sexu, když máte v patách lva? Nikoli, zní odpověď. A tak to mají ženy trpící úzkostí po celou dobu. Úzkost je obrovským, gigantickým faktorem, který rozhoduje o tom, zda žena je sexuální bytostí.“

Noční vzrušení pro všechny. Ženy mají erotické sny tak často jako muži

Ženám se do snů vstupuje sex víc než v šedesátých letech, nebo to méně tají,...

Sny plné sexu nejsou výsadou mladíků a nepatří ani pouze mužům. Ženy znají roztoužené noci též. Nemají jich méně než muži a hlásí se k nim častěji než před padesáti lety. Vyplývá to z aktuálního výzkumu. A jeho autoři dodávají, že za to ženy vděčí feministickému hnutí.

Z hledáčku nesmíme ztratit ani kvalitu partnerského života, právě období středního věku přitom může přinést dramatické změny. „Ztratila žena partnera, rozvodem, úmrtím? Projevily se u něj zdravotní problémy, kvůli nimž je sex obtížný, nepředstavitelný? Mají ženy napilno s jinými aspekty svých životů, s kariérou, péčí o vnoučata, o děti, které potřebují pomoci? Potom je těžké vidět sex jako prioritu,“ konstatuje Thomasová. Vztah navíc mohou provázet komunikační zkraty, může zevšednět.

Na tom, jaký přístup má žena k sexu, se podepisuje i společnost. „A na jisté ženy se nahlíží jako na špatné, když se projevují sexuálně. Nemá se za to, že by ženy měly mít rády sex,“ připomíná Faubionová. A poukazuje na pacientky ze své ordinace, jimž je šedesát, pětašedesát: „Nikdy se jim nedostalo sexuálního vzdělání, ani jejich partnerům. A prostě zhola neví, co si v oné otázce počít.“

A přirozeně záleží na fyzickém zdraví. To proto se studie zajímala o krevní tlak svých respondentek, kvalitu spánku, srdeční kondici, cukrovku, jak uvádí tisková zpráva.

Ústřední poselství studie říká, že ženský zájem o sex nemizí s rostoucím věkem přirozeně, automaticky, nevyhnutelně. „Ženy by se svými lékaři měly mluvit, pokud mají o své sexuální zdraví starost. Je významnou náležitostí života, a v případě potíží pro ženy existují řešení,“ říká práce.

Thomasová i Faubionová zdůrazňují, že pokud ženy pokles sexuálního zájmu netrápí, k návštěvě lékaře samozřejmě není žádný důvod. Už předchozí studie však podle nich prokázaly, že 10 až 15 procentům žen mizející zájem o sex vadí a rády by jeho křivku otočily.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ráno, nebo večer? Věda už ví, kdy cvičit při sedavé práci a pro zhubnutí

Na načasování záleží. Máte-li pracovní den vyplněný sezením za stolem nebo chcete-li cvičením zhubnout, zdá se dobré...

Mizerní válečníci a jejich oligarchie. Renomé Sparty je kolekcí mýtů

Drsní, brilantní bojovníci, kteří si nadevše cenili svobody. Renomé starověké Sparty září aurou válečnické nadřazenosti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nebezpečné sexuální pozice. Nemusejí to být ty nejkrkolomnější

Od dob starodávných tantrických textů a egyptských erotických papyrů jich svět vyzkoušel bezpočet. Jenže některé...

Neodolatelně vtipný a všudypřítomný. Tajemný Pakalu Papito se stal memem

Koho byste zachránili, kdyby kobra zaútočila současně na vaši tchyni a manželku? „Kobru,“ odpovídal s rozhodností...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Syndrom nožního orgasmu. Některé ženy prožívají nezvyklý typ vyvrcholení

Premium Pětapadesátiletá dáma z Nizozemska o ta vyvrcholení vlastně neměla zájem. Její orgasmy se dostavovaly zhruba šestkrát...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

KVÍZ: I ženský orgasmus má svůj mezinárodní den. Co o něm víte?

Po velkou část našich dějin byl přehlížený, tabuizovaný, dokonce zakazovaný. Tedy úplně prozkoumaný není dodnes. Řeč je...

Nebezpečné sexuální pozice. Nemusejí to být ty nejkrkolomnější

Od dob starodávných tantrických textů a egyptských erotických papyrů jich svět vyzkoušel bezpočet. Jenže některé...

Nejsou lesby, ale líbají se. Studie zkoumala fenomén z parties

Premium Před očima všech, vášnivé, často provokativní, mnohdy okázalé. Scény, při nichž se dívky líbají navzájem, navzdory...

Sex rychle. Nosní sprej na podporu erekce má fungovat do pěti minut

Premium Cesta od nosních dírek k intimním partiím se zdá dlouhá a složitá. Jenže právě jí může putovat záchrana erekce. Navíc...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...

Kde si i miliardář připadá chudý. Ze Saint-Tropez je oáza superluxusu

Francouzské letovisko Saint-Tropez je možná jedinou rybářskou vesnicí na světě, kde je snazší koupit si kabelku za 25...