Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Konec mýtu. Zájem o sex u žen s věkem neklesá automaticky

Střední věk není přirozenou, nevyhnutelnou startovní čarou poklesu ženské sexuální touhy. Pro celou čtvrtinu žen je sex důležitý do pozdních let. U poloviny dam se zájem o něj začíná vytrácet až po padesátce, šedesátce, říká aktuální studie. A zdůrazňuje, že ztráta zájmu má vždy své specifické důvody, není automatická.

Sex patří k ženě i v pokročilejším věku. Pokles zájmu o něj není přirozený, automatický, říká studie. | foto: Getty Images

Práce Holly Thomasové z Pittsburghské univerzity přitom není jen další miniaturní studií, která by přinášela fragment náhledu do ženské sexuality. Nejen proto, že se jí účastnilo více než 3 200 žen, a proto, že je vědci mohli díky datům z americké Studie ženského zdraví sledovat po dlouhých zhruba patnáct let. Autoritativní přínos má i díky použité metodologii.

Na začátku výzkumu stál rozpor mezi tím, co tvrdily předchozí výzkumy, a tím, co přinášely poznatky z reality, z klinické praxe. Předchozí studie totiž říkaly, že přibývající roky, po středních letech věku, ničí ženský zájem o sex. Že pokles sexuální touhy je přirozeným procesem. „Jenže toto nebyl příběh, který bych slýchala od všech svých pacientek,“ říká Thomasová.

Proto se otázku rozhodla prozkoumat. A jinak, než jak se jí věnovaly dřívější výzkumy.

Když ženy říkají něco jiného než výzkumy o nich

Ty totiž, připomíná server CNN, jako by pořídily fotografii sexuální touhy v jednom okamžiku života žen – a porovnaly ji se snímkem z jiného časového údobí. A nakonec vše zprůměrovaly. Onen přístup tak vykazoval dvě slabiny.

Nikdy jsem se necítila víc sexy, říká babička z burlesky

Zaprvé, v různých věkových obdobích sex vypadá jinak. „Ve čtyřiceti letech není stejný jako ve dvaceti, v šedesáti není totožný se sexem čtyřicátnic a v osmdesáti nevypadá stejně jako v šedesáti,“ připomíná Stephanie Faubionová z Centra pro ženské zdraví prestižní kliniky Mayo, proč není zcela vypovídající bez kontextu porovnávat sex a sexualitu napříč životem.

A zadruhé, ony dlouhodobé studie zajímala průměrná trajektorie sexuální touhy. „A když se díváte na průměrnou křivku, může to vypadat, že vlastně platí pro všechny ženy,“ uvádí Thomasová. Její studie však doložila, že to není pravda. Zjistila totiž, že se zájem o sex s přibývajícími lety u žen vydává třemi možnými směry.

Zájem o sex hraje i podle socio-ekonomických not

Jedna čtvrtina, přesněji 27 procent žen, o chuť na sex nepřišla, sex pro ni zůstával velmi důležitým prvkem života i po čtyřicítce, padesátce, šedesátce. „Studie ukázala, že pro významnou část žen představoval sex důležitou hodnotu i během stárnutí. A že to není abnormální,“ komentuje výsledky Thomasová.

Sexuální fantazie: sny o skupinovém sexu přicházejí až s věkem

Mezi mužskými a ženskými fantaziemi není tak velký rozdíl, jak tvrdí...

Nejde jen o pohlaví. Roli hraje i věk, vztah k víře, politická orientace. To vše souvisí s našimi sexuálními fantaziemi. Skupinový sex tak nejvíc letí u lidí mezi čtyřicítkou a šedesátkou. Konzervativci sní o voyerismu, zastánci rovnosti o erotických hrátkách s mocí. Tvrdí to aktuální výzkum.

Podle Faubionové jsou pak zjištění, podle nichž nejenže má čtvrtina žen sex stále v hledáčku, ale dokonce je pro ně velmi podstatný, potěšující. A měla by být, dodává, důležitou zprávou pro poskytovatele zdravotní péče. Dosvědčují totiž, že mizení zájmu o sex není přirozenou součástí stárnutí.

Studie dokonce naznačuje, za jakých podmínek si ženy zájem o sex zachovávají. Mezi onu čtvrtinu, která si ho cenila bez ohledu na přibývající roky, patřily vzdělanější ženy, ty, které měly menší trápení s depresemi a které si užívaly lepší sexuální spokojenosti před vstupem do středního věku. „Ženy, které víc bavil sex, když byly čtyřicátnicemi, měly vyšší pravděpodobnost, že si ho budou víc vážit i poté,“ poznamenává Thomasová.

Ve hře však jsou i společenské a ekonomické faktory. Časté zastoupení žen s vyšším vzděláním lze totiž podle studie vysvětlit tím, že s sebou nese vyšší příjem a jistější živobytí, tedy méně stresu. „Mysl oněch žen tak má víc prostoru, aby sexu přiřazovala prioritní postavení, protože se nemusí starat o jiné věci,“ líčí Thomasová.

A roli hrají i kulturní vzorce. „Ženy z odlišných kulturních skupin mají různé postoje, stárnutí u nich s sebou nese rozdílnou míru spokojenosti. A liší se v tom, zda je pro ně ’normální’, aby si žena sexu stále považovala, i s rostoucím věkem,“ dodává. Studie tak seznala, že pro afroamerické ženy je sex významný i po vstupu do středních let, zatímco pro čínské a japonské ženy jeho hodnota upadá.

Význam sexu se s přibývajícími lety snižoval pro 28 procent sledovaných žen. Největší zastoupení však měly ženy, pro které byl sex stále stejně významnou náležitostí života až do doby, kdy překročily padesátku nebo šedesátku. Teprve poté začal zájem o sex mizet. Představovaly celých 45 procent respondentek.

Co může za pokles libida?

A protože vědci u nich sledovali pestrou škálu faktorů, troufají si poukázat na ty, které za pokles libida mohou zodpovídat.

Jistě mezi ně patří duševní a emocionální podmínky. Psychologická složka má na míru sexuální touhy velký vliv, významnými protagonisty oné kategorie jsou podle CNN deprese, úzkost, ale též prodělané násilí, zneužívání, návykové látky. A stres.

„Dopad stresu a úzkosti na sex nelze nadsadit,“ líčí Faubionová: „Pumpuje vámi adrenalin, takže jste zpátky v době jeskynních lidí a honí vás lev. Lehnete si v oné situaci do trávy a oddáte se sexu, když máte v patách lva? Nikoli, zní odpověď. A tak to mají ženy trpící úzkostí po celou dobu. Úzkost je obrovským, gigantickým faktorem, který rozhoduje o tom, zda žena je sexuální bytostí.“

Noční vzrušení pro všechny. Ženy mají erotické sny tak často jako muži

Ženám se do snů vstupuje sex víc než v šedesátých letech, nebo to méně tají,...

Sny plné sexu nejsou výsadou mladíků a nepatří ani pouze mužům. Ženy znají roztoužené noci též. Nemají jich méně než muži a hlásí se k nim častěji než před padesáti lety. Vyplývá to z aktuálního výzkumu. A jeho autoři dodávají, že za to ženy vděčí feministickému hnutí.

Z hledáčku nesmíme ztratit ani kvalitu partnerského života, právě období středního věku přitom může přinést dramatické změny. „Ztratila žena partnera, rozvodem, úmrtím? Projevily se u něj zdravotní problémy, kvůli nimž je sex obtížný, nepředstavitelný? Mají ženy napilno s jinými aspekty svých životů, s kariérou, péčí o vnoučata, o děti, které potřebují pomoci? Potom je těžké vidět sex jako prioritu,“ konstatuje Thomasová. Vztah navíc mohou provázet komunikační zkraty, může zevšednět.

Na tom, jaký přístup má žena k sexu, se podepisuje i společnost. „A na jisté ženy se nahlíží jako na špatné, když se projevují sexuálně. Nemá se za to, že by ženy měly mít rády sex,“ připomíná Faubionová. A poukazuje na pacientky ze své ordinace, jimž je šedesát, pětašedesát: „Nikdy se jim nedostalo sexuálního vzdělání, ani jejich partnerům. A prostě zhola neví, co si v oné otázce počít.“

A přirozeně záleží na fyzickém zdraví. To proto se studie zajímala o krevní tlak svých respondentek, kvalitu spánku, srdeční kondici, cukrovku, jak uvádí tisková zpráva.

Ústřední poselství studie říká, že ženský zájem o sex nemizí s rostoucím věkem přirozeně, automaticky, nevyhnutelně. „Ženy by se svými lékaři měly mluvit, pokud mají o své sexuální zdraví starost. Je významnou náležitostí života, a v případě potíží pro ženy existují řešení,“ říká práce.

Thomasová i Faubionová zdůrazňují, že pokud ženy pokles sexuálního zájmu netrápí, k návštěvě lékaře samozřejmě není žádný důvod. Už předchozí studie však podle nich prokázaly, že 10 až 15 procentům žen mizející zájem o sex vadí a rády by jeho křivku otočily.

Autoři:
  • Nejčtenější

Čínské jeskynní porno obrazy vznikly před čtyřmi tisíci lety. A překvapí

Jsou staré tři až čtyři tisíce let. A nejsou jen tak nějakými jeskynními malbami. Čínské petroglyfy Kangjiashimenji...

VIDEO: Ve třiceti se jeho tělo cítí na osmdesát. Pokus s oblečkem děsí mladé

Ve třiceti si člověk těžko dokáže představit, jak se cítí senior. Jak najednou nemůže chodit rychle, jak sotva vyjde...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

VIDEO: Reportér běžel s 10 pivy. Zlil hosty i slavného hokejistu

Natočit ve sklepě deset piv, vyběhnout s nimi 41 schodů a postavit je před porotu, v níž sedí trojnásobný vítěz Stanley...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bič, pouta a obojek. Nesuďte BDSM, zlepšuje sexuální spokojenost, říká studie

Premium Nepatří do zapovězené zóny, jsou docela normální součástí sexuality. Vyzkoušel je nebo po nich zatoužil každý třetí. A...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Jak uspokojit ženu: studie doporučuje čtyři techniky

Dobrý sex zahrnuje komunikaci a ta potřebuje slova. Aktuální výzkum se proto nespokojil s tím, že odhalil čtyři...

Nejprve kamarádi. Většina vztahů začíná přátelstvím, říká studie

Než vzplane oheň vášně, erotické intimity a lásky, plují dvojice povětšinou na vlnách přátelství. Zjistil to aktuální...

Covid nám zlepšil sexuální život, tvrdí muži. Ženy nesouhlasí

Je to svým způsobem chvála pandemie, zavřených podniků a omezení vycházení. Téměř čtyřicet procent lidí doznává, že jim...

Amatérské porno je realita, která lidí baví, říká pornoherečka

Porno je film, fikce, představení. Amatérská videa jsou však realita. „A to na nich lidi baví. Nikdo nechodí po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...