Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Žena nahoře a 13 minut. Vědci zkoumali cestu k ženskému orgasmu

Dámám rozdali stopky a instrukce, kdy je zapnout a kdy zastavit. Cílem bylo zjistit, za jak dlouho se u nich po sexuálním vzrušení dostaví orgasmus. Vědci se dobrali výsledku, průměrný čas činil 13 minut a 25 sekund. Jejich kolegové v další studii zjistili, že orgasmus předstíráme z nudy i ohleduplnosti.
Orgasmus je vděčným tématem věděckých zkoumání.

Orgasmus je vděčným tématem věděckých zkoumání. | foto: HuluProfimedia.cz

Byla to první studie svého druhu. Vědce zajímala co nejpřesnější data, proto museli určit, odkud vlastně cesta za orgasmem začíná. Moment vzrušení definovali jako „intenzivní touhu po sexu způsobenou erotickou stimulací, kterou poskytoval partner, audiovizuální podněty nebo obojí“.

Časové měřiče od výzkumníků indického Kadave Institute of Medical Sciences nabídli 645 heterosexuálním ženám z celkem jednadvaceti zemí. Průměrný věk činil třicet let, podle autorů průzkumu však podle jejich zjištění věk nehrál žádnou roli, stejně jako to, jak dlouho jsou se svým partnerem.

Časové údaje, které jim respondentky poskytly, ukazují značný rozptyl. Průměrná doba potřebná k dosažení orgasmu byla třináct minut a pětadvacet sekund. Nejrychlejší vyvrcholení si však vystačilo s pěti minutami a dvaačtyřiceti sekundami, zatímco nejvíce si orgasmus dával na čas přes jednadvacet minut. A nejen to, jedna žena ze šesti uvedla, že vyvrcholení nedosáhla. Nikdy v životě.

Erotická hypnóza: orgasmus, pro který nehnete prstem

Stačí se soustředit, nabádají erotické hypnotizérky.

Má to být bezdotykové sebeuspokojení. Prosté fyzických stimulů, cesta k orgasmu při něm vede čistě skrze mysl. Podle hlasů na internetu erotická hypnóza funguje, ale chce trpělivost a cvik. Odborníci nevylučují, že může k uspokojení dovést. Žádná klinická studie však důkaz nepodala.

Kormě délky, kterou si vyvrcholení vyžádalo, vědce zajímala i poloha, která mu nejvíc svědčila. Našli ji, účastnice pokusu se na ní dokonce shodly velmi přesvědčivou většinou. Devět z deseti za pozici, která s sebou nese intenzivnější stimulaci a delší orgasmus, uvedly polohu, při níž je žena při milování nahoře.

Autoři svou studii, která se vznikala mezi říjnem 2017 a loňským zářím, značili za vůbec první, která exaktně zkoumala dobu mezi začátkem vzrušení a orgasmem.

Podle komentátorů se však k jejich zjištěním sluší dodat již několik známých faktů. Po porovnání totiž volá čas, který k orgasmu potřebují ženy, s dobou, s níž si vystačí muži. Podle studie z roku 2009 jim přitom stačí v průměru pouhých šest minut, připomíná server IOL.

Na odlišné vyhlídky na orgasmus upozorňuje i aktuální výzkum společnosti YouGov. Jeho nejdůležitější závěr zní, že muži mají dvakrát vyšší šanci než ženy, že během sexuálních hrátek zažijí orgasmus.

Orgasmem končil každý sex v případě třiapadesáti procent zpovídaných mužů, totéž však mohlo tvrdit pouze dvacet pět procent žen. Výrazně menší genderové rozdíly našel výzkum v případě odpovědi „vyvrcholení při sexu zažívám většinou“. K ní se přihlásilo dvaatřicet procent mužů a dokonce o dvě procenta více dam. Jenže mnohem více žen, patnáct procent z celkového počtu, uvedlo, že orgasmem končí jejich sexuální hrátky v polovině případů. Totéž tvrdilo jen osm procent mužů. Obdobně vysoký rozdíl přinesla kategorie těch, kdo orgasmus zažívali v méně než polovině sexuálních hrátek. Do ní spadalo sedmnáct procent žen, ovšem pouze pět procent pánů.

Devět procent žen uvedlo, že orgasmus při sexu nikdy nezažilo, vyvrcholení milostné hrátky upřely jen dvěma procentům mužů.

Jak na ženský orgasmus: klíčem je poloha

Ilustrační snímek

Nejde ani tak o velikost penisu, ženino duševní rozpoložení, otevřenost či sebedůvěru nebo o mysteriózní bod G. Chcete-li dovést ženu k vyvrcholení, zvolte správnou pozici. Tak zní doporučení aktuální americké studie. Konkrétně mají vědci na mysli především polohu na koníčka nebo misionářskou.

Server Bustle připomíná, že rozdíl mezi distribucí orgasmů u žen a mužů má své jméno, Orgasm Gap. A s odkazem na data renomovaného ústavu Kinsey Institute uvádí, že mužeské představy o tom, zda sex nabídl ženám orgasmus, se liší od reality vnímané ženami. Podle studie institutu z roku 2010 se mělo za to, že milování k ženskému vyvrcholení vedlo pětaosmdesát  procent mužů. Pouze šedesáti čtyři procenta slečen a paní však potvrdilo, že při posledním sexu orgasmu dosáhly.

Proč orgasmus předstíráme: z nudy, z naděje, že to bude časem lepší

Další aktuální studie vyšla v magazínu Personality and Individual Differences. Zjišťovala, jaké důvody vedou muže a ženy k předstírání orgasmu. Nejprve vědci poskládali celkem sedmatřicet důvodů, poté je respondentům a respondentkám předložili, aby se upsali k těm, které k blafování o vyvrcholení vedly v jejich případě.

Seznali, že nejčastější motivací je snaha dopřát partnerovi nebo partnerce povzbuzení, do něhož však může být zabalena konstruktivnější zpětná vazba o jeho výkonu. Tato motivace byla častější v případě žen, méně často ji uváděli promiskuitnější jedinci. Orgasmus však předstíráme i z nudy a ve snaze sex, který ji s sebou nese, ukončit. Tento motiv je typický pro promiskuitní typy, pro ženy a pro psychopatické typy osobností. Méně často k němu sahají lidé monogamního založení.

Ty máš rozkoš, já mám tebe. Orgasmus slouží ke kontrole

Evoluce nám orgasmus nenadělila jen tak, domnívá se vědkyně. Podle ní slouží k...

Je to velmi zemitý, nepoetický pohled. Orgasmus podle něj není intimním splynutím, potvrzením sounáležitosti. Je spíš sexuálním platidlem, investicí. Uplácíme jím partnera, ukazujeme mu, jak výhodné, přímo rozkošné je s námi zůstat. Podle aktuální studie nám evoluce dala orgasmus jako formu pozitivního nátlaku.

Svéráznou motivací pro předstírání orgasmu je snaha o prodloužení sexuálních hrátek v naději, že budou dráždivější. „Lidé předstírají, že se jim něco líbí, přičemž doufají, že se to může vyvinout do aktivity, která se jim bude líbit opravdu,“ vysvětluje server MBG. A koho ona motivace oslovuje? Ženy, narcistní a psychopatické typy, nezastírá studie.

Blafovat o tom, že jsme měli orgasmus, však můžeme taky prostě proto, abychom se vyhnuli konverzaci o tom, „jaké to bylo“. Tento důvod je typický pro muže, kteří na intimní debaty nemívají chuť, pro manipulativní osobnosti, ale též pro pány a dámy se bohatým rejstříkem sexuálních partnerů, pro které je snazší skočit do další postele než si složitě vyjasňovat, proč „to nebylo ono“. Naopak sebevědomější lidé a lidé více usazení v monogamii na tento motiv spíše neslyší.

Mnohem méně častým, ale pořád existujícím důvodem, byla snaha oklamat partnera nebo partnerku. Například s cílem zakrýt svým hraným postelovým nadšením nevěru v jiné ložnici. Není překvapující, že k této strategii mají blízko manipulativní, psychopatické, narcistní a promiskuitní osobnosti. Naopak sebevědomí lidé se k ní nesnižují, neslyší na ni ani monogamně založení.

Autoři:
Témata: orgasmus, vědec, sex
  • Nejčtenější

Aby měl orgasmus šanci. Studie líčí, kdy ženy usilují o vyvrcholení

Premium Je to docela logická rovnice a vyplývá z velmi praktické úvahy. Častěji dosahují orgasmu ty ženy, které o něj usilují....

VIDEO: Rozřezanou oběť řešil i filmový major Zeman. A ublížil jí

Nejprve vydala Vltava tělo bez hlavy a nohou, poté i zbytek oběti. Vraha, rozhazovačného účetního, dopadla policie i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Penis se zvětšuje trakcí i vložením chrupavky. Urolog shrnuje fakta a mýty

Mužská touha po větším penisu neodpovídá statistice, číslům, dokonce ani spokojenosti žen. Poptávka po prodlužování,...

Šlo by tak zemřít? Bizarní způsoby, jak zkusit odejít ze světa

Poskládali dohromady leckdy až dětsky fantazijní nápady, jak by šlo umřít. A zkonzultovali je s vědou. Kniha Vědecká...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Kde se vyrábějí české mince?

Megahra iDNES.cz je v plném proudu, ale protože nám v redakci „zbyla“ ještě jedna zlatá mince s hodnotou bezmála třicet...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vědci spočítali nervová vlákna klitorisu. Dosud se vycházelo ze studií krav

Premium Nic takového zatím vědci nikdy nedělali. Osm tisíc nervových vláken totiž klitorisu přiznávali bez jakýchkoli důkazů....

Mužské hnutí proti masturbaci a pornu ničí erekci i psychiku, říká věda

Premium Chce léčit mužskou sexualitu, sílu, jeho cílem je „sexuální reset“. Na internetu je stále populárnější. Jenže hnutí...

Masivní vzestup transporna. Portál Pornhub zveřejnil trendy roku 2022

Nejvyhledávanější kategorií porna se v letošním roce stalo porno lesbické, v žebříčku výrazně poskočilo také...

Mají větší sexuální pud muži, nebo ženy? Velká studie vynesla verdikt

Premium Zajímalo je, kdo myslí na sex, poddává se sexuálním fantaziím, cítí touhu a masturbuje častěji. Prozkoumali kvůli tomu...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...