Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. září 2022 Den české státnosti

Neznámé sporty: Vypít litry krve, pak bojovat tyčemi. A získat ženu

Je to sport, rituál, hazard v jednom. Muži z etiopského kmene Surma osvědčí svou vitalitu vypitím dvou litrů kravské krve, potom se utkají v brutální hromadné řežbě tyčemi. Rodiny mrtvých dostanou krávy, vítězové získají ženy.

Souboje donga bývají urputné, často končí po úvodní smršti ran. | foto: Profimedia.cz

Nahlížejí se jako nezávislí, svobodní chovatelé stád, povětšinou dobytka, ale též ovcí a koz. Jejich vesnice na jihu Etiopie mají obvykle do osmdesáti domácností, nežije v nich více než 350 lidí. Komunity si cení sebevědomí, hrdosti, síly, houževnatosti, nezdolnosti. A je to vidět i na tom, jak si muži hledají manželky, obvykle napříč jednotlivými klany.

Donga, působivá podívaná

Na konci období dešťů se muži z jednotlivých vesnic shromáždí k velkému boji. Je to ohromná společenská událost. Nejvýznamnější ceremoniál kmene Surma. Říká se mu donga.

Jsem hrdina, kdo si na mě troufne?

Nejprve je potřeba se na boj posilnit. Krví. Speciálním nástrojem dovedně naříznou krkavici krávě, odčerpávají krev do vydlabané tykve, aby se bojovníci mohli zhluboka napít. Dostat do sebe mají dva litry krve, velmi svižně, aby se nestihla srazit. „Někdy to zápasníci nezvládnou a dopadne to tak, že všude kolem sebe zvracejí,“ popsal nehody při úvodním rituálu fotograf Eric Lafforgue.

Nato se muži omyjí v řece a tělo si zvýrazní barvami, aby jimi podtrhli svou sílu, mužnost a přilákali pozornost potenciální partnerky.

A poté se již program chýlí k masakru. Drtivá většina bojovníků je nahá a dopřává si jen velmi sporých, nejčastěji pletených provizorních chráničů hlavy, loktů, kolen. Dlouhé tyče pak mají, upozorňuje další z fotografů, který akci dokumentoval, Sergio Galán, hrot ve tvaru penisu: „To onen obřad spojuje s nejhlubším smyslem mužnosti a manželství.“

Proti sobě stojí celé vesnice, díky rozhodčím se souboje transformují do duelů jeden na jednoho.

Donga je působivá podívaná.

Proti sobě stojí obvykle dvacet až třicet mužů na každé straně, vesnice proti vesnici, ovšem se shodným křikem na rtech: „Jsem hrdina, kdo se se mnou odváží utkat?“ Pod vedením rozhodčího se mela obvykle rozpadá do soubojů jeden na jednoho, začínají pozvolna, aby se bojovníci dostali do rytmu, pak se mění ve vášnivé duely, které mají jediné pravidlo, mlátit do soka ležícího na zemi je zapovězeno.

Pivo, krev a AK-47

Jinak je však boj opravdu volný. A krutý, mnohé souboje končí po několika prvních urputných zásazích, podotýká server Worqamba Tour. A s tím, jak během všech klání vesničané popíjejí pivo, teď už nikoli krev, se stává zuřivějším a zuřivějším. Povzbuzující nápoj dodává kuráž i těm mírnějším. Stejně jako povzbuzování celých osad, jejichž ženy, děti, staří lidé podporují souboje tancem a skandováním, zpěvy. A jde-li skutečně do tuhého a vibrují-li emoce ve vysokých otáčkách, střelbou z kalašnikovů do vzduchu, zbraně pocházejí většinou z občanské války v Súdánu.

Historické kořeny a minulost nedávná. Vedle tyčí jsou při soubojích vidět i pušky AK-47.

Mise splněna. Bojovník soupeře porazil - a jeho vyvolená mu odevzdala náhrdelník.

A pokud atmosféra překročí hranice rituálu, sportu a bojového umění a soupeření se změní v nenávist, mohou právě zbraně transformovat chvástavé machistické poměřování sil ve skutečné krveprolití. „Jednou jsme na konci museli neočekávaně odejít, protože se na místo dostavil klan se zbraněmi a pokoušel se vyvolat potíže,“ popisuje své setkání s bojovým obřadem donga další z fotografů Xavier Gil Tabios.

Obvykle se však ceremonie udrží v mezích. To neznamená, že by za sebou nenechávala stopy. Mnozí bojovníci skončí zranění, se zakrvavenými těly plnými šrámů a ran. Ve výjimečných případech končí utkání smrtí jednoho ze soupeřů, jeho rodině se poté dostane „reparace“ ve formě krav nebo koz. Odškodné platí jeho soupeř, na něhož však kromě toho připadne hanba, souboje totiž smrtí končit nemají.

Neznámé sporty

Vítězové ostatních soubojů jsou naopak oslavováni a dostává se jim možnosti vybrat si z přítomných dívek svou favoritku. Napřímí k ní svou dřevěnou tyč, a pokud je dívka svolná, sejme si z krku náhrdelník a pověsí ho na ni. Odmítnout může, ovšem vítězova nabídka se považuje za velkou čest a kompliment.

Navzdory tomu, že bitky s tyčemi v roce 1994 vláda zakázala, v údolí řeky Omo se na konci doby sklizní odehrávají dál. Jsou důležitým sociálním pojítkem mezi roztroušenými vesničkami. Možná tím podstatnějším, čím víc jsou osady fragmentovány tím, jak jejich krajinu restrukturalizuje přehrada Gibe III, plantáže bavlny i pronikání průmyslu.

Boj tyčemi jako alternativa gangům

Ne všichni navíc mají na tradiční souboje s tyčemi, které jsou jako donga, nguni, intonga nebo dlala ’nduku známé po celé Jižní Africe, tak přísný pohled jako etiopská vláda. V jihoafrickém Kapském městě zažívá v urbánním prostředí renesanci.

I v Jihoafrické republice má boj s tyčemi silné kořeny. Je trochu sofistikovanější než jeho verze kmene Surma, bojovník má dlouhou tyč induku pro ofenzívu, kratší ubhoko pro obranné kryty a odrážení, k tomu ještě nejkratší tyčku umsila.

Rituální souboje se i v Jihoafrické republice pojily s reprodukcí komunit, doprovázely svatby, kdy se v nich utkávaly bojovníci z rodiny ženicha a nevěsty. Jizvy, které za sebou zanechávala zranění, se považovaly za známky cti, nejcennější byly ty na hlavě. A věřilo se, že bojovníky během bitek leckdy ovládají nadpřirozené síly, jejich styl se stával nepředvídatelný, nepřirozený, nekontrolovatelný, líčí server Face2FaceAfrica.com. A připomíná, že v mládí se soubojů s tyčemi účastnil i Nelson Mandela.

Jenže poté se, jako by na znamení dekadence, která přišla s postupujícím ekonomickým rozvojem, který byl pro široké společenské třídy úpadkem, tradiční boj s tyčemi z komunit vytrácel. Dostal punc překonané zábavy. „Teenageři se slumů ho považovali za staromódnost. Dávali přednost střelným zbraním,“ nezastíral v rozhovoru pro The Guardian Vuyisile Dyolatana, provozovatel klubu boje s tyčí v Kapském městě.

A s dalšími věří, že znovuobjevení umění boje s tyčí uchrání náctileté od gangů. Jeho svěřenci mu naději potvrzují. „Boj s tyčí nám dovoluje uchránit se gangů, pistolí a nožů. Je to naše tradiční cesta, jak srovnat spory. Přinejmenším je to tak, že tyčí nikoho nezabijete,“ citoval list The Guardian jednoho z hochů.

Dyolotana podtrhl, že „boj s tyčí plní důležité společenské a kulturní funkce“. „Učí disciplíně a soustředění. Přál bych si, aby boj s tyčí obnovily všechny kultury Jihoafrické republiky, celé jihoafrické oblasti, celého kontinentu. V Jihoafrické republice bychom mohli uspořádat světový šampionát, a to by nás sjednotilo,“ snil.

Autoři:
  • Nejčtenější

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Josephine Bakerová byla ikona smyslnosti, špionka s rodinou v modelu OSN

Byla vládkyní Paříže, fascinovala ji svou exotickou smyslností. Ztělesňovala hýřivý život v okázalém luxusu. Jenže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Potěšte dědečky. Tchajwanský dům pro veterány najal striptérku

Potěšení stařečci tleskají, zatímco před nimi tančí a hladí se spoře oděná striptérka. Jeden z nich poté sám ženu...

První prkno mi táta rozřízl na cirkulárce, směje se hvězda skateboardingu

Má sadu zlatých z X-Games, miliony sledujících na Instagramu, její postava vystupuje v digitálních hrách. Leticie...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Virtuos útěků z vězení: Steven Russell použil i plášť obarvený fixy

Nepotřeboval zbraně, stačilo mu sebevědomí, drzost, manipulativnost, disciplína. Geniální podvodník Steven Jay Russell...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Svět v roce 12 022: Budou lidé hloupější než dnes? Blahobyt může být hrozbou

Premium Právě jste se přesunuli o 10 tisíc let vpřed. Co se na Zemi změnilo a co naopak přetrvalo z dávné doby třetího...

OBRAZEM: Akrobacie nad hladinou. Highjump předvedl krásu skoků do vody

Slunce, voda, adrenalin, krása pohybu. Závody a exhibice ve skocích do vody Highjump nabízejí to všechno v úhledném...

VIDEO: Salta, vruty, adrenalin. Highjump nabídl úchvatné skoky do vody

Bravurní technika, originální nápady, adrenalin, koncentrace. Hřiměždický Highjump přilákal přes padesát elitních...

Nemáte čas přes týden? Zdraví prospívá i víkendové cvičení, říká studie

Je to dobrá zpráva pro zaneprázdněné pracující a studenty. A je podepřená masivním výzkumem se statisíci respondenty a...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuch u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...