Studie, kterou vydal magazín Obesity, měla k dispozici data víc než 5 200 mužů a žen. Výzkumníci jim v letech 2003 a 2006 měřili index tělesné hmotnosti BMI, obvod pasu a vybavili je akcelerometry. Všichni účastníci pokusu cvičili, první skupina ráno mezi sedmou a devátou hodinou, druhá si na aktivitu našla čas mezi devátou a šestnáctou hodinou, večerní sportovci si trénink dopřávali mezi sedmnáctou a dvacátou.
Analýza dat přitom vyjevila, že ranní cvičenci měli nejnižší index tělesné hmotnosti i obvod pasu. A přitom právě oni měli nejčastěji nejsedavější zaměstnání. Z tréninku odcházeli do kanceláří, kde pracovní dobu strávili na židli. Ranní cvičení však bylo spojeno s nejlepšími výsledky i tak.
Ráno se tak zdá být nejlepší dobou pro dosažení zdravotních benefitů, shrnuje server Medical News Today. „Moje opatrné doporučení by znělo, že budeme-li cvičit brzy ráno, než se najíme, můžeme potenciálně ztratit víc kil, než když se budeme hýbat během jiné denní doby,“ dodává na serveru NBC News Tongyu Ma z Hongkongské polytechnické univerzity, který výzkum vedl.
Vědci nezastírají, že studie má limity a vybízí k upřesnění a potvrzení, dovedou však nabídnout hypotézy, proč má ranní cvičení přednosti.