Úřady začaly vydávat voličské průkazy pro senátní volby, pro komunální nejsou

  10:03aktualizováno  10:03
Od čtvrtka 20. září mohou úřady vydávat voličské průkazy pro letošní senátní volby, které se konají 5. a 6. října. S průkazem lze hlasovat mimo trvalé bydliště. O průkaz lze požádat i mezi oběma koly voleb. Pro hlasování do zastupitelstev obcí, které se konají ve stejnou dobu, se voličský průkaz nevydává.
Voličský průkaz (ilustrační foto)

Voličský průkaz (ilustrační foto) | foto: volicskyprukaz.cz

Na voličský průkaz vydaný pro letošní volby do Senátu však může volič hlasovat pouze v rámci volebního obvodu, kde se tyto volby konají a v jehož územním obvodu je volič zároveň přihlášen k trvalému pobytu, upozorňuje ministerstvo vnitra.

Volič může o tento průkaz požádat obecní úřad v místě svého trvalého pobytu několika způsoby.

Lze to provést žádostí v listinné podobě. U tohoto způsobu je nutný ověřený podpis žadatele. O vydání průkazu bude učiněna poznámka do stálého seznamu voličů a do jeho výpisu, podle kterého se během hlasování řídí volební komise při vydávání úředních obálek.

Pro teto způsob žádosti není žádný předepsaný formulář. Měla by podle ministerstva obsahovat jméno a příjmení žadatele, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně žádaný způsob doručení voličského průkazu.

Komunální a senátní volby na podzim 2018: manuál pro voliče

Při ověření podpisu u správních úřadů lze využít osvobození od poplatku podle zákona o správních poplatcích. Ten stanoví, že od poplatků jsou osvobozeny úkony pro účely využití volebního práva.

O voličský průkaz lze požádat i v elektronické podobě a žádost poslat prostřednictvím datové schránky.

Žádost v listinné nebo elektronické podobě musí být příslušnému obecnímu úřadu doručena nejpozději sedm dnů přede dnem voleb, tedy do 28. září 2018.

Nebo může volič o průkaz žádat i osobně. V tomto případě není nutná písemná žádost, protože žadatel musí prokázat svou totožnost. Takto lze o vydání voličského průkazu požádat do okamžiku uzavření stálého seznamu voličů, tedy do 3. října 2018 do 16 hodin.

Obecní úřad voličský průkaz vydá osobně voliči nebo tomu, kdo se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem žadatele, nebo ho voliči zašle.

Žádat lze i mezi jednotlivými koly voleb

Volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen tento průkaz odevzdat okrskové volební komisi. Ta ho přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů.

Dostaví-li se takovýto volič do volební místnosti okrsku, kde má trvalý pobyt, komise poznámku o vydání voličského průkazu zruší a voličský průkaz připojí k výpisu ze stálého seznamu voličů.

Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.

Volby 2018

Voličský průkaz může vydat i zastupitelský nebo konzulární úřad a to za stejných podmínek jako obecní úřad voliči, který je u něj zapsán ve zvláštním seznamu voličů. V tomto případě pak může tento volič hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, kde se doplňkové volby do Senátu konají.

Ministerstvo ale upozorňuje, že pokud je někdo zapsán do seznamu voličů u zastupitelského nebo konzulárního úřadu v zahraničí, je automaticky vyškrtnut ze seznamu voličů u obecního úřadu, kde má v Česku trvalé bydliště. Pokud by tedy někdo chtěl hlasovat na území České republiky, musí požádat velvyslanectví nebo konzulát o vyškrtnutí z jeho seznamu voličů. Ten voliči vydá o vyškrtnutí potvrzení a to je nutné odevzdat přede dnem voleb obecnímu úřadu, v jehož obvodu má volič trvalé bydliště, nebo v den voleb okrskové volební komisi, v jejímž obvodu má trvalý pobyt.

V případě, že volič výslovně nepožádá o voličský průkaz pouze pro konkrétní kolo voleb do Senátu, úřad mu vydá průkaz pro obě kola, tedy jeden pro první kolo a druhý průkaz pro druhé kolo.

Mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu je možné podle ministerstva vnitra o voličský průkaz požádat pouze osobně. Úřady mohou vydávat voličské průkazy nejpozději do dnou dnů před prvním dnem hlasování ve druhém kole voleb do Senátu, tedy do 10. října 2018 do 16 hodin.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Lepší ochrana hranic, podpora malých firem: TOP 09 a STAN zahájily eurokampaň

Předseda TOP 09 a lídr kandidátky Jiří Pospíšil (vlevo) a europoslanec a lídr...

Posílení ochrany hranic Evropské unie, proevropské směřování nebo podpora malých a středních firem z evropských fondů...

Zeman a další prezidenti se postavili za EU. Přijďte k volbám, žádají

Prezident Miloš Zeman na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Prezident Miloš Zeman společně s dalšími dvaceti prezidenty vyzývá veřejnost, aby přišla k evropským volbám. Prezidenti...

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Lídr Pirátů do evropských voleb Marcel Kolaja v diskusním pořadu iDNES.cz...

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Najdete na iDNES.cz