Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Úřady začaly vydávat voličské průkazy pro senátní volby, pro komunální nejsou

  10:03
Od čtvrtka 20. září mohou úřady vydávat voličské průkazy pro letošní senátní volby, které se konají 5. a 6. října. S průkazem lze hlasovat mimo trvalé bydliště. O průkaz lze požádat i mezi oběma koly voleb. Pro hlasování do zastupitelstev obcí, které se konají ve stejnou dobu, se voličský průkaz nevydává.
Voličský průkaz (ilustrační foto)

Voličský průkaz (ilustrační foto) | foto: volicskyprukaz.cz

Na voličský průkaz vydaný pro letošní volby do Senátu však může volič hlasovat pouze v rámci volebního obvodu, kde se tyto volby konají a v jehož územním obvodu je volič zároveň přihlášen k trvalému pobytu, upozorňuje ministerstvo vnitra.

Volič může o tento průkaz požádat obecní úřad v místě svého trvalého pobytu několika způsoby.

Lze to provést žádostí v listinné podobě. U tohoto způsobu je nutný ověřený podpis žadatele. O vydání průkazu bude učiněna poznámka do stálého seznamu voličů a do jeho výpisu, podle kterého se během hlasování řídí volební komise při vydávání úředních obálek.

Pro teto způsob žádosti není žádný předepsaný formulář. Měla by podle ministerstva obsahovat jméno a příjmení žadatele, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně žádaný způsob doručení voličského průkazu.

Komunální a senátní volby na podzim 2018: manuál pro voliče

Při ověření podpisu u správních úřadů lze využít osvobození od poplatku podle zákona o správních poplatcích. Ten stanoví, že od poplatků jsou osvobozeny úkony pro účely využití volebního práva.

O voličský průkaz lze požádat i v elektronické podobě a žádost poslat prostřednictvím datové schránky.

Žádost v listinné nebo elektronické podobě musí být příslušnému obecnímu úřadu doručena nejpozději sedm dnů přede dnem voleb, tedy do 28. září 2018.

Nebo může volič o průkaz žádat i osobně. V tomto případě není nutná písemná žádost, protože žadatel musí prokázat svou totožnost. Takto lze o vydání voličského průkazu požádat do okamžiku uzavření stálého seznamu voličů, tedy do 3. října 2018 do 16 hodin.

Obecní úřad voličský průkaz vydá osobně voliči nebo tomu, kdo se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem žadatele, nebo ho voliči zašle.

Žádat lze i mezi jednotlivými koly voleb

Volič, který se dostavil do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen tento průkaz odevzdat okrskové volební komisi. Ta ho přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů.

Dostaví-li se takovýto volič do volební místnosti okrsku, kde má trvalý pobyt, komise poznámku o vydání voličského průkazu zruší a voličský průkaz připojí k výpisu ze stálého seznamu voličů.

Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.

Volby 2018

Voličský průkaz může vydat i zastupitelský nebo konzulární úřad a to za stejných podmínek jako obecní úřad voliči, který je u něj zapsán ve zvláštním seznamu voličů. V tomto případě pak může tento volič hlasovat v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, kde se doplňkové volby do Senátu konají.

Ministerstvo ale upozorňuje, že pokud je někdo zapsán do seznamu voličů u zastupitelského nebo konzulárního úřadu v zahraničí, je automaticky vyškrtnut ze seznamu voličů u obecního úřadu, kde má v Česku trvalé bydliště. Pokud by tedy někdo chtěl hlasovat na území České republiky, musí požádat velvyslanectví nebo konzulát o vyškrtnutí z jeho seznamu voličů. Ten voliči vydá o vyškrtnutí potvrzení a to je nutné odevzdat přede dnem voleb obecnímu úřadu, v jehož obvodu má volič trvalé bydliště, nebo v den voleb okrskové volební komisi, v jejímž obvodu má trvalý pobyt.

V případě, že volič výslovně nepožádá o voličský průkaz pouze pro konkrétní kolo voleb do Senátu, úřad mu vydá průkaz pro obě kola, tedy jeden pro první kolo a druhý průkaz pro druhé kolo.

Mezi prvním a druhým kolem voleb do Senátu je možné podle ministerstva vnitra o voličský průkaz požádat pouze osobně. Úřady mohou vydávat voličské průkazy nejpozději do dnou dnů před prvním dnem hlasování ve druhém kole voleb do Senátu, tedy do 10. října 2018 do 16 hodin.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

Obchody, restaurace i služby se otevřou od 3. prosince. Znovu i v neděli

Od čtvrtka 3. prosince se otevřou všechny obchody, restaurace i služby, které jsou nyní uzavřené kvůli opatřením proti...

Z okna kladenské školy vypadla patnáctiletá dívka, zraněním podlehla

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici ráno zemřela mladistvá dívka, podle prvních informací žákyně 9....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

I tyto volby jsou průzkumem popularity vládních stran, řekl Zahradil

Ze srazu absolventů pražského gymnázia Jana Keplera zamířil do volebního štábu ODS na očekávání volebních výsledků...

Referendum o czexitu je nesmysl, řekl europoslanec Poc v Rozstřelu

Sociální demokraté ve svém programu do eurovoleb slibují například boj proti nerovnosti mezd či dvojí kvalitě potravin....

Huawei je jen součást mozaiky, problém je širší, řekl lídr Pirátů do voleb

Piráty povede do evropských voleb Marcel Kolaja, veřejnosti téměř neznámý 38letý softwarový specialista. V diskusním...

Sněmovní volby by vyhrálo ANO, ODS má o půlku hlasů méně

Sněmovní volby by nyní jasně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,5 procenta hlasů. Druhá ODS by dostala zhruba o polovinu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...