iDNES.cz / Volby

  • Pátek 26. dubna 2019 Oto

Při volbách do Senátu na barvě obálky záleží

  14:00aktualizováno  14:00
V pátek 5. října a v sobotu 6. října se budou konat volby do části Senátu, voliči vyberou třetinu nových či staronových senátorů. Toto hlasování se koná společně s volbami komunálními, voliči si proto musí dát pozor na barvu obálek.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Do Senátu může volit každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl dospělosti a má trvalý pobyt v obvodu, ve kterém byly volby vyhlášeny. Ve druhém kole pak může volit i občan České republiky, kterému bylo alespoň druhý den konání druhého kola voleb 18 let.

Ve volbách do Senátu lze hlasovat pouze v obvodech, ve kterém byly volby vyhlášeny. Ministerstvo vnitra upozorňuje, že nachází-li se volič v době voleb na území jiného volebního obvodu nebo v zahraničí, volit nemůže.

Hlasovací lístky pro volby do Senátu jsou vytištěny pro každého kandidáta samostatně, je na nich vylosované číslo kandidáta a otisk razítka pověřeného obecního úřadu v sídle volebního obvodu. Voliči je dostanou nejpozději tři dny před zahájením voleb, tedy do 2. října 2018.

V případě ztráty, poškození, nebo když volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, může dostat ve volební místnosti novou kompletní sadu hlasovacích lístků.

Komunální a senátní volby na podzim 2018: manuál pro voliče

Volič po příchodu do volební místnosti, kde budou vyvěšeny vzory hlasovacích lístků, musí prokázat svou totožnost, jinak nebude moci hlasovat. Při hlasování do Senátu lze využít voličský průkaz.

Poté obdrží od volební komise úřední obálku a musí se odebrat do prostoru určeného k úpravě hlasovacích lístků. Pokud tak neučiní, nemůže hlasovat.

Za plentou volič vloží do úřední žluté obálky jeden žlutý hlasovací lístek kandidáta, pro kterého se rozhodl hlasovat. Lístek se nijak neupravuje.

Hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené, nebo nejsou v úřední obálce jsou neplatné. Pokud je v úřední obálce více lístků, je hlas také neplatný.

Volby do Senátu se konají společně s volbami do zastupitelstev obcí. V obecních volbách má hlasovací lístek i obálka šedou barvu. Důležité je, aby při souběhu voleb byl hlasovací lístek šedé barvy pro volby do zastupitelstev obcí odevzdán do úřední obálky šedé barvy a aby hlasovací lístek žluté barvy pro volby do Senátu byl odevzdán do úřední obálky žluté barvy, jinak jsou hlasy neplatné, upozorňuje ministerstvo.

Po hlasování vhodí volič úřední obálku s hlasovacím lístkem před volební komisí do volební schránky.

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech hlasování volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě za ním komise vyšle své členy s přenosnou volební schránkou.

Pokud žádný z kandidátů nezíská ve volebním obvodu, kde kandiduje, v prvním kole nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů, nebude tak zvolen žádný z kandidátů. Bude se proto konat druhé kolo voleb o týden později, tedy 12. a 13. října 2018. Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří v prvním kole skončili na prvním a druhém místě.

Když se před druhým kolem kandidát vzdá kandidatury, nebo zemře, postupuje do druhého kola kandidát, který se v prvním kole voleb v konečném pořadí umístil na třetím místě. V takovém případě se druhé kolo může uskutečnit 19. a 20. října 2018.

Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb budou k dispozici pouze ve volební místnosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Jste vozíčkář, do budovy vnitra nesmíte, slyšel kandidát do europarlamentu

Jan Povýšil, jeden z účinkujících v letošní jevištní show bratrů Cabanů, která...

Státní volební komise v pondělí v budově ministerstva vnitra losovala pořadová čísla politických uskupení kandidujících...

O europarlament zabojuje z Ústeckého kraje 58 lidí na 25 kandidátkách

Vlajky členských států před budovou Evropského parlamentu ve francouzském...

Osmapadesát lidí z Ústeckého kraje figuruje na kandidátních listinách 25 stran či hnutí pro květnové volby do...

Měli by Češi hlasovat o Czexitu? Nevidím důvod, řekl v Rozstřelu Zahradil

Lídr ODS pro eurovolby Jan Zahradil v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (23....

Hostem úterního Rozstřelu byl Jan Zahradil, europoslanec za ODS, který je lídrem kandidátky strany pro nadcházející...

Najdete na iDNES.cz