Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pokud ČSSD ve volbách neuspěje, možná se musí rozdělit, řekl Petrus v Rozstřelu

  16:34aktualizováno  10. září 18:55
Jak chce ČSSD ufinancovat MHD v Praze, když by podle ní měla být zdarma? Co říká na návrh nového Libeňského mostu z dílny ANO? A jak vidí budoucnost ČSSD? Na tyto a další otázky odpovídal starosta Prahy 8 a kandidát do Senátu Roman Petrus, další předvolební host diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Hned v úvodu Petrus připustil, že není nadšený z Jakuba Landovského - volebního lídra ČSSD v Praze. „Ve chvíli, kdy začal říkat prvotní názory na komunální politiku, tak - mírně řečeno - jsem z toho nebyl nadšen. V mnoha případech podléhá názorům, které zaznívají. Přizpůsobuje je společenské poptávce, než že by věděl, co má dělat,“ prohlásil Roman Petrus, který v Praze 8 zastává od roku 2014 funkci starosty.

Dodal, že to tak ale nemusí být navždy. „Může se rozkoukat,“ řekl. Nicméně lepším lídrem kandidátky ČSSD v Praze by podle něj byl Petr Dolínek. 

Například plán pražské ČSSD zavést MHD zdarma však podporuje. „Jde o zhruba čtyři miliardy. Jsou to finanční prostředky, které se vrátí někde jinde. V doprovodných věcech se vyplatí,“ prohlásil. 

ČSSD plánuje také vybudovat tramvajovou trať do Zdib. „Je tam místo na obrovské P+R parkoviště,“ vysvětlil Petrus.

Každý produkt se okouká

Volby 2018

Rázně hovořil o budoucnosti sociální demokracie. „ČSSD je buď opoziční stranou, nebo vládní stranou několik let, a jako každý produkt se okouká,“ vysvětlil Petrus pokles volebních preferencí sociální demokracie. 

Pokud volby nedopadnou pro stranu úspěšně, zvýší se podle něj tendence ČSSD rozdělit se. „Strana se musí dát dohromady, nebo se bude muset vykrystalizovat, zmenšit, nebo se rozdělit,“ uvedl starosta Prahy 8. 

On sám by podle svých slov patřil do konzervativní levicové části.

V Rozstřelu hovořil Petrus také o problémech s bydlením. „V Praze je potřeba stavět,“ prohlásil. Praha 8 by podle něj měla umožnit výstavbu na Rohanském ostrově, kolem nádraží Bubny nebo Argentinské ulice. „Snažíme se developerům vycházet vstříc tam, kde myslíme, že je to dobré,“ doplnil.

Libeňský most podle Petruse potřebuje, aby kolem něj padla rychlá rozhodnutí. Na velkolepé projekty, jaký v pondělí představil kandidát ANO na primátora Petr Stuchlík, podle něj není čas. „Než dojde k prvnímu kopnutí, může to trvat tři až čtyři roky. Bylo by utrpení doufat, že se Libeňskému mostu do té doby nic nestane,“ řekl o této variantě. 

Rekonstrukce a zbourání mostu je podle něj v podstatě totéž, kvůli špatnému stavu by se totiž stavba musela téměř celá rozebrat.

Hamáček i další špičky ČSSD variantu rozdělení strany odmítají

Členové užšího vedení sociální demokracie Petrusova slova odmítli nebo je nechtěli komentovat. 

„Vůbec nechci předjímat, jak komunální a senátní volby dopadnou. Jsem sice realista a vím, že ČSSD nemůže dosáhnout výsledků, které byly dříve běžné. To ale neznamená, že automaticky dopadnou špatně,“ uvedl pro iDNES.cz šéf strany, ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček.

„Jsem předsedou sociální demokracie půl roku, za tak krátkou dobu nelze zcela obnovit důvěru voličů, kterou jsme ztratili. Spolu s dalšími na tom ale tvrdě pracujeme. Stejně tak od zvolení předsedou pracuji na tom, aby se strana sjednotila, aby řešila především práci pro lidi a její představitelé táhli za jeden provaz. Nejde vše změnit ze dne na den, ale rozhodně si nemyslím, že by se ČSSD měla rozdělovat,“ zdůraznil Hamáček.

„S panem Petrusem nesouhlasím. Žádné důvody ani tendence k dělení sociální demokracie nevidím,“ sdělil iDNES.cz šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka.

„Moc nechápu, proč by úspěch či neúspěch v komunálních volbách měl být impulsem pro rozdělení ČSSD. Chápu, když ČSSD nemá ve volbách skvělé výsledky, tak z ní odchází ti, co ji vnímali jako výtah k moci nebo ke svému osobnímu prospěchu, ale to ještě neznamená štěpení ČSSD,“ uvedl místopředseda strany Roman Onderka.

„Úvahy o tom, co bude či nebude po volbách, bych opravdu vedl až po volbách,“ napsal iDNES.cz místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Kdo je Roman Petrus

Petrus odmaturoval v oboru knihkupec, poté pracoval v mládežnických organizacích. Ve 24 letech se stal asistentem poslance v Poslanecké sněmovně a ve stejné době byl radním pro kulturu Městské části Praha 8. V roce 2004 začal pracovat v České centrále cestovního ruchu - Czechtourism.

Po dvou letech se do prostor radnice v Praze 8 vrátil jako předseda kontrolního výboru. Po čtyřech letech se vypracoval až na magistrát, kde byl v letech 2010-2011 předsedou bytového výboru.

Poté si dal opět pauzu a další dva roky podnikal, na magistrát se vrátil v roce 2013 jako předseda výboru pro zdravotnictví, bytovou a sociální politiku. O rok později byl zvolen starostou Prahy 8. 

Pokud zrovna neúřaduje na radnici v libeňském zámečku a dostane se mu trocha toho volného času, rád se věnuje jednomu netradičnímu koníčku - žonglování s míčky. „To je jediný koníček, co mi zbyl. Ale je to tak jednou za týden, kdy se k tomu dostanu,“ prozradil s úsměvem Roman Petrus v rozhovoru pro Blesk.cz před dvěma lety.

Petrus se narodil 2. června 1978. Je ženatý a má dva syny.

Autoři: , ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...