Za výchovu chlapce rozpálenou žehličkou dostal otčím 16 let, dítě utýral

  14:05aktualizováno  14:05
Ústecký soud poslal na šestnáct let do vězení otčíma, který v Lounech utýral dítě. Podlehlo jeho několik měsíců trvajícím brutálním „výchovným“ metodám. Stíhání čelí i matka chlapce. Soud čin překvalifikoval z vraždy na těžké ublížení na zdraví s následkem smrti a týrání svěřené osoby.

Muž, který podle obžaloby utýral nevlastního syna, před ústeckým krajským soudem. (15. října 2019) | foto: Monika Gordíková, MF DNES

Jednadvacetiletý muž žil s dítětem a jeho matkou v Lounech od loňského podzimu.

Podle obžaloby chlapce nejméně od začátku letošního roku bil dlaněmi i vařečkou, pálil cigaretami či žehličkou, posazoval na sporák, kousal po celém těle, sprchoval studenou vodou nebo nechával klečet s nataženýma rukama, na které pokládal knížky.

Fotogalerie

„V uvedeném jednání jsme neshledali zločin vraždy. Mezi těžkým ublížením na zdraví a vraždou je velmi tenká hranice,“ uvedla předsedkyně senátu Halka Lacinová.

„Ať chlapce mlátil jakýmkoli zavrženíhodným způsobem, tak tato jednání byla motivována snahou ho převychovat, byť s tím postupem samozřejmě nikdo z nás nesouhlasí. Nikdy však to jednání nebylo vedeno v úmyslu, že by mu chtěl primárně nějakým způsobem ublížit,“ konstatovala.

Znalec uvedl, že mužův intelekt se pohybuje v pásmu slaboduchosti. „Mohl podle něj sice předpokládat, že dítě poškodí, ale se smrtí nepočítal,“ doplnila soudkyně s tím, že nebylo dne, kdy by nad případem nepřemýšlela.

Dostal trest na samé horní hranici

Po překvalifikování muži hrozilo maximálně právě 16 let vězení. Trest na samé horní hranici soudkyně odůvodnila bezbranností chlapce či faktem, že muž zločin opakovaně naplnil.

„Projev jeho lítosti byl navíc pouze formální. Nevypadá, že by mu bylo něco líto, nudil se tu, zíval, nad fotkami chlapce nehnul brvou,“ podotkla Lacinová.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce, který pro muže navrhl dvacetiletý trest za vraždu, se na místě odvolal. Obhájce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Podle znalců se muž vyznačuje sklony k agresivitě, ale jeho náprava není zcela vyloučená.

Před trestním senátem obžalovaný v srpnu při zahájení hlavního líčení uvedl, že chlapec začal hodně zlobit, což ho vytáčelo a chtěl ho proto převychovat.

Byl jsem agresivní, neuměl jsem to ovládat, vypověděl muž

„Řešil jsem v sobě navíc hodně věcí. Byl jsem agresivní, neuměl jsem to ovládat,“ vypověděl obžalovaný. Přiznal, že jednou při bití dokonce o dítě zlomil vařečku.

A jindy prý dával chlapci přes zadek tak vehementně, až z dítěte stříkala krev. Odmítl ovšem, že by ho pálil, kousal po celém těle či usazoval na sporák.

Soud nicméně nechal prozkoumat žehličku z domácnosti a ukázalo se, že na její špičce je chlapcova DNA.

Dítě zemřelo v noci na 16. února, kdy ho muž podle obžaloby bil rukama do hlavy. Obžalovaný k tomuto dni uvedl, že dítě leželo v postýlce a vůbec nereagovalo, snažil se ho proto probrat.

„Byl takovej ztuhlej. Nohy měl jako v křečích. Osprchoval jsem ho proto studenou vodou. Pořád se nic nedělo. Tak jsem mu dal asi čtyři facky. Pak nějak nemohl polykat, všude měl sliny i s krví,“ popsal.

Zkoušel jsem mu otevřít pusu vařečkou, vypověděl

„Zkoušel jsem mu proto otevřít pusu vařečkou, pak jsem použil brčko a odsával mu je. Báli jsme se zavolat doktora, že by nám ho mohli vzít,“ dodal s tím, že ráno, když přišel k postýlce, chlapec nedýchal.

Velkou otevřenou ránu na zadečku prý chlapci s jeho matkou přelepovali. Když si dítě začalo stěžovat na bolesti nohou, celé mu je podle jeho slov zavazovali do obvazu.

Při závěrečné řeči se muž své bývalé přítelkyni i její rodině omluvil. Dodal, že ho mrzí, co se stalo.

Matka utýraného chlapce sama čelí trestnímu stíhání

Matka chlapce v procesu s otčímem vystupuje jako svědkyně a jako poškozená, kvůli smrti dítěte ale sama čelí trestnímu stíhání.

Před senátem krajského soudu vypovídala několikrát, poprvé několik hodin, přičemž hrubé zacházení s chlapcem ze strany svého expřítele přiznala, vyjma pálení.

Sama se prý násilí neúčastnila. Soudkyně Lacinová nicméně nyní uvedla, že nelze vyloučit, že si žena také někdy nepřisadila.

Její výpověď totiž obsahovala řadu rozporů. Na spoustu otázek odpověděla, že neví. Mluvila nesrozumitelně. K soudu ji jednou musela dokonce předvést policie, protože ignorovala předvolání.

„Celému případu se obžalovaný postavil více čelem než ona,“ podotkla Lacinová.

Oba partnery poslal senát krajského soudu na detektor lži. Tam na řadu otázek zareagovali atypicky, tedy buď nepravdivě, nebo neupřímně.

Senát krajského soudu si na matku kvůli jejímu chování dokonce nechal zpracovat posudek z oboru psychologie. Znalec ji označil za nevyzrálou osobnost, která je schopná jednoduchých manipulací s okolím, která má schopnosti zkreslovat a která se snaží sebe samu stavět do lepšího světla.

„Její jednání hodnotím jako účelové. Objektivita jejích výpovědí je nízká,“ uvedl znalec Leoš Vítek s tím, že ve vztahu s mužem rozhodně nebyla utiskovaná a že mužova výpověď působí na základě zkoumání jako věrohodnější.

Lounské státní zastupitelství na matku týraného chlapce v létě podalo obžalobu k tamnímu okresnímu soudu. Viní ji z neposkytnutí pomoci a ohrožování výchovy dítěte. Za to jí hrozí až pět let.

Hlavní líčení ale ještě nezačalo. Lounská soudkyně Adéla Baranová, která má případ řešit, s postojem státního zastupitelství totiž nesouhlasí. Domnívá se, že by měla být použita jiná právní kvalifikace s vyšší trestní sazbou, a že by věc měl tudíž řešit krajský soud.

Spis proto tento týden poslala vrchnímu soudu, aby rozhodl, kdo se věcí bude zabývat.

  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

Na Litoměřicku spadlo do Labe malé letadlo. Pilota našli mrtvého

Do Labe u obce Křešice na Litoměřicku spadlo malé letadlo. Zmizelo pod hladinou. Část stroje vylovili hasiči, po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Maringotka principála Kludského se po desetiletích vrátila do Jirkova

Po mnoha desetiletích se do Jirkova vrátila obytná maringotka z roku 1926, která patřila cirkusovému principálovi Karlu...

Studenti byli iniciativní a zorientovaní, říká ředitel ústeckého gymnázia

Ústecké gymnázium v Jateční ulici bylo vedle Činoherního studia a nedaleké vysoké školy jedním z center revoluce. A...

Radonický most je stejný jako lávka v Troji, možná však půjde opravit

Více než rok zavřený most pro pěší přes řeku Ohři v Radonicích na Lounsku zkoumají odborníci Vysokého učení technického...

V boji s prachem pomáhají severočeským těžařům speciální mlžná děla

Netradiční mlžná děla pomáhají těžařům snižovat prašnost a hlučnost v uhelných lomech. Zařízení podobná sněžným dělům,...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Najdete na iDNES.cz