Pro matku utýraného chlapce z Loun navrhuje soudkyně vyšší trestní sazbu

  11:38aktualizováno  11:38
Soudkyně lounského okresního soudu Adéla Baranová nesouhlasí s právní kvalifikací státního zastupitelství v případu matky utýraného chlapce z Loun. Ženě nyní hrozí za přihlížení fyzickému násilí nejvýše pět let vězení. Soudkyně navrhuje kvalifikaci s vyšší trestní sazbou, a tudíž přeložení věci ke krajskému soudu.

Za přihlížení fyzickému násilí ženě hrozí nejvýše pět let, soudkyně však navrhuje kvalifikaci s vyšší trestní sazbou, a tudíž přeložení věci ke krajskému soudu. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Podle mého názoru je jednání obžalované společensky škodlivější, než jak je podáno v obžalobě. Myslím, že měla být použita jiná právní kvalifikace s vyšší trestní sazbou a věc by měl projednávat krajský soud,“ sdělila portálu iDNES.cz soudkyně Adéla Baranová, které věc připadla k řešení.

Fotogalerie

Jakou právní kvalifikaci má konkrétně na mysli, neřekla. Krajský soud se v prvním stupni zabývá trestnými činy se sazbou, jejíž dolní hranice činí nejméně pět let.

Soudkyně nyní odešle spis k pražskému vrchnímu soudu, aby věcnou příslušnost posoudil. Tedy aby řekl, zda by měli případ řešit na okresním, či na krajském soudu.

„Spis tam pošlu dnes. Jak dlouho bude vyřízení návrhu trvat, si netroufám odhadovat,“ doplnila Baranová.

Lounské státní zastupitelství podalo na dvacetiletou ženu obžalobu v létě. Detaily z ní zatím nejsou známy, ale žalobce ženu viní z neposkytnutí pomoci a ohrožování výchovy dítěte. Hlavní líčení právě s ohledem na názor soudkyně ještě nezačalo.

Dítě zemřelo v noci na 16. února následkem dlouhodobého brutálního fyzického násilí, z něhož je viněný někdejší partner ženy. Proces s ním běží od srpna u ústeckého krajského soudu. Za vraždu a týrání svěřené osoby by mohl dostat až výjimečný trest. Hlavní líčení s ním pokračuje v úterý.

Muž žil s dítětem a jeho matkou od loňského podzimu. Podle spisu chlapce nejméně od začátku letošního roku bil dlaněmi i vařečkou, pálil cigaretami či žehličkou, posazoval na sporák, kousal po celém těle, sprchoval studenou vodou a nechával klečet s nataženýma rukama, na které pokládal knížky.

Obžalovaný už dříve vypověděl, že chlapec začal hodně zlobit, což chtěl změnit. Odmítl ovšem, že by ho pálil či usazoval na sporák.

Paradoxem je, že v tomto procesu matka dítěte zastává roli svědkyně a poškozené. Před senátem krajského soudu vypovídala na začátku srpna několik hodin, přičemž hrubé zacházení s chlapcem ze strany svého expřítele přiznala, vyjma pálení.

Matka utýraného před soudem mluvila potichu a nesrozumitelně

Mimo jiné uvedla, že když začalo být násilí na těle dítěte vidět, zavolala jedné z příbuzných, která se chystala do Loun na návštěvu, aby nejezdila.

Její vystupování v případu řešeném krajským soudem není bezproblémové. Při výpovědi ji musela soudkyně Halka Lacinová opakovaně vyzývat, aby mluvila hlasitěji a srozumitelněji. Mnohokrát opakovala některé otázky, než jim žena porozuměla.

Žena navíc tehdy výpověď nedokončila. Do jednací síně se měla dostavit po obědové pauze, což ovšem neudělala. Nedorazila ani na základě dalšího předvolání. Nakonec ji musela předvést policie.

Senát si na ni s ohledem na její vystupování navíc nechal zpracovat znalecký posudek z oboru psychologie.

„Posudek byl zpracován za účelem posouzení věrohodnosti svědkyně a její motivace ve věci vypovídat daným způsobem,“ sdělil mluvčí krajského soudu Jiří Barč. Senát se dokumentem zatím nezabýval, jeho výsledky tak ještě nejsou známé.

  • Nejčtenější
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Slavia - Teplice 3:0, mistr vedl po penaltě, výhru jistil góly v závěru

Suverénní slávistická jízda nejvyšší fotbalovou soutěží pokračuje - mistr porazil na startu druhé poloviny základní...

KOMENTÁŘ: Skandální víkend sudích. Proč jsou tak trapní a dělají kiksy?

Vypadá to, že čím víc kol se odehraje, tím větší chaos bude. Pak se totiž nevyznáte, komu vlastně rozhodčí ve fotbalové...

Balutovi mohou přitížit gesta. A zasáhl vůbec Kodeš slávistu Olayinku?

Rumunský fotbalista Alexandru Mihail Baluta z Liberce po červené kartě odcházel ze hřiště, palcem pravé ruky si třel o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z Korkiakoskiho se stal v Česku profík: Vše předčilo moje očekávání

Když poprvé uslyšel o nabídce z Litoměřic, sedl Markus Korkiakoski k internetu a zjišťoval cokoliv o městě a...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Ústecká zoo má konečně veterináře, sehnala ho až na třetí pokus

Teprve na třetí pokus se městu Ústí nad Labem podařilo ve výběrovém řízení sehnat stálého veterináře pro místní...

Nad referendem o litoměřické nemocnici visí otazníky, možná se zopakuje

Více než polovina oprávněných voličů se v pátek zúčastnila historicky prvního referenda v Litoměřicích. Téměř 96...

Shoda pachových stop přispěla k usvědčení vraha i z loupežného přepadení

Milan Oračko, jenž si nyní odpykává patnáctiletý trest za vraždu družky, dostal u mosteckého okresního soudu i...

Muzeum v Mostě vystavilo unikátní šperky Goethovy múzy Ulriky von Levetzow

Poslední láska a velká múza básníka Johanna Wolfganga Goetha a zároveň majitelka jedinečné sady šperků z českých...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz