Úterý 11. května 2021, svátek má Svatava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. května 2021 Svatava

Ústecký soud je zavalen žádostmi o oddlužení, hledá posily i prostory

  7:27
Od června platí novela insolvenčního zákona, díky které může do procesu osobního bankrotu, na jehož konci má být kýžené oddlužení, vstoupit více lidí. Přináší však zároveň velké starosti krajským soudům, jež agendu řeší. Konkrétně ten ústecký je doslova zavalen žádostmi.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Loni v červnu tu evidovali 197 nových insolvenčních návrhů, zatímco v letošním červnu 393. Za celý červenec loňského roku to bylo 193 návrhů, letos jejich počet zřejmě překoná hranici 400.

Zájem o oddlužení je přitom menší, než se čekalo. Lidé se diví, že nestačí splácet 2200 Kč.

Statistika přitom zohledňuje pouze čísla týkající se ústeckého krajského soudu, nejsou do ní započítané žádosti, které eviduje jeho pobočka v Liberci.

V sídle soudu označují situaci za dramatickou. „Uvidíme, jaká čísla zaznamenáme v srpnu. Pak uděláme strategickou poradu, co dál. Když bude takový nárůst trvat tři měsíce, tak už je to alarmující,“ říká předseda soudu Luboš Dörfl.

Protože se navýšení počtu návrhů dalo čekat, posílili tu už předem insolvenční agendu o jednoho soudce. V současné době jich tedy v Ústí je 13. Další má dorazit z jiného krajského soudu na přelomu roku. Jenže počet nových návrhů je tak vysoký, že pokud v dohledné době výrazně neklesne, bude to stejně málo.

Jak probíhá oddlužení?

  • Na začátku procesu je návrh na povolení oddlužení, který může na rozdíl od insolvenčního návrhu podat pouze dlužník a který posuzuje krajský soud, v jehož obvodu má dlužník trvalé bydliště.
  • Pokud soud oddlužení povolí, nastává čas pro věřitele, aby se přihlásili se svými pohledávkami. Následně musí dlužník splácet pod dohledem insolvenčního správce, který podává soudu průběžné zprávy.
  • Po pěti letech (a nyní tedy možná už po třech) soud rozhodne, zda dlužník splnil, či nesplnil podmínky, a zda se mu tedy zbylé dluhy prominou, či neprominou.

„Kdyby bylo návrhů setrvale o deset až dvacet procent víc, tým rozšířený o dva soudce by to zvládl. V posledním roce totiž insolvenční přírůstek mírně klesal. Ale pokud bude ten nárůst setrvale padesátiprocentní nebo ještě vyšší, dva soudci navíc to nespraví,“ uvádí Dörfl.

Bude proto pokračovat v hledání dalších soudců, kteří by se na agendu insolvencí mohli specializovat. A nevylučuje, že bude posily hledat i na okresních soudech v kraji. Ve výsledku se tak ale oslabí zase jiná agenda, kterou okresní soudy zpracovávají stále ve velkém množství. Počet soudců je totiž limitován.

Bude potřeba navýšit i kapacitu podatelny

Každý insolvenční soudce má navíc kolem sebe tým pěti lidí, kteří mu s agendou pomáhají například hlídáním termínů a komunikací s insolvenčním správcem. Zároveň je v souvislosti s návrhy potřeba navýšit kapacitu podatelny.

Na soudu proto chystají nábor i dalšího personálu. A souběžně s tím se jedná o pronájmu nových prostor. Ani kapacita hlavní budovy totiž nedostačuje. Paradoxem je, že počet zaměstnanců na soudu by se měl v důsledku úsporných opatření vlády v příštím roce o jednotky procent snížit.

V celém Česku bylo loni v osobním bankrotu 114 tisíc lidí, největší podíl byl právě v Ústeckém kraji, kde šlo o 15 524 případů. Každý z insolvenčních soudců zdejšího krajského soudu tak měl dosud na starosti kolem tisícovky spisů.

Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí

Oddlužení je několikaletý proces, během kterého spis vždy na chvíli „usne“, aby se třeba při návrzích na zrušení či přerušení oddlužení nebo při záměnách věřitelů zase otevřel. Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí, například i ti, kteří na počátku oddlužení nejsou schopni doložit, že do pěti let splní podmínky splátkového kalendáře.

Varianty oddlužení jsou dvě. Rychlejší, u níž zákon předpokládá splacení nejméně 60 procent závazků během tří let, a klasická pětiletá, během níž má dlužník uhradit alespoň 30 procent závazků.

Pokud zaplatí méně, bude o výsledku oddlužení rozhodovat soud, který posuzuje především to, zda dlužník ke splácení dluhů vynaložil veškeré úsilí, které po něm lze požadovat.

Podle ministerstva spravedlnosti je statistika ohledně nárůstu počtu návrhů napříč všemi krajskými soudy v republice v očekávané normě. Resort proto nechystá žádná opatření.

  • Nejčtenější

Hází kameny po lidech, ničí auta. Litvínov trápí parta dětských výtržníků

Litvínovští strážníci i sociální odbor města se zabývají čtveřicí dětí, která v minulých týdnech terorizovala okolí...

V řece Bílině našli rybáři stovky mrtvých ryb, voda je kalná a zapáchá

Stovky mrtvých ryb nalezli v neděli rybáři v řece Bílině na severu Čech. Co hromadný úhyn způsobilo, je zatím nejasné....

Manželé zachraňují starý mlýn. Takovou krásu nenecháme spadnout, řekli si

V roce 2014 se Tomáš a Michala Jílkovi rozhodli koupit starý Passtreicherův mlýn na Homolském potoce v Byňově na...

Bytovka v Jirkově je kvůli dluhu bez tepla, lidem hrozí i odpojení vody

Obyvatelé jednoho z domů v Ervěnické ulici v Jirkově na Chomutovsku si nemohou doma zatopit. Kvůli narůstajícímu dluhu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pomůžeme ekonomice v kraji, říká zbrojař. Chce vyhrát tendr za 50 miliard

Premium Před několika dny odstartovaly zkoušky bojových vozidel pěchoty (BVP) od tří zahraničních výrobců, kteří se ucházejí o...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Nedaleko Loun se zřítil muž s padákovým kluzákem, vážně se zranil

V Rané nedaleko Loun se v neděli ráno zřítil ze zhruba desetimetrové výšky asi třicetiletý muž s padákovým kluzákem....

Osmdesátník na Litoměřicku střílel po příbuzných, jsou zranění

Ústečtí krajští kriminalisté šetří dvojnásobný pokus o vraždu v Bohušovicích nad Ohří na Litoměřicku. Třiaosmdesátiletý...

Manželé zachraňují starý mlýn. Takovou krásu nenecháme spadnout, řekli si

V roce 2014 se Tomáš a Michala Jílkovi rozhodli koupit starý Passtreicherův mlýn na Homolském potoce v Byňově na...

Náklaďák s plynovými lahvemi začal za jízdy hořet, výbuchy poničily okolí

Nákladní automobil s propanbutanovými lahvemi začal za jízdy hořet v Malém Březně na Ústecku. Následovalo několik...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda...

Havlové je po očkování špatně. Nerada jsem se podřídila celku, napsala

Dagmar Havlová (68) se fanouškům na sociálních sítích svěřila s tím, že jí momentálně není dobře. Po první dávce...

Největší realitka chystá hromadné aukce bytů. Ceny zvýšíme o statisíce, tvrdí

Společnost M&M Reality začíná ve čtvrtek streamovat aukce svých nemovitostí. Největší tuzemská realitní kancelář tím...

Udělal chybu, bude pykat, říká moderátorka Křížková o manželově trestu vězení

Modelka a moderátorka Lucie Křížková (36), rozená Váchová, se na Instagramu svěřila s překvapivou novinkou z osobního...