Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 3. července 2022 Radomír

Ústecký soud je zavalen žádostmi o oddlužení, hledá posily i prostory

  7:27
Od června platí novela insolvenčního zákona, díky které může do procesu osobního bankrotu, na jehož konci má být kýžené oddlužení, vstoupit více lidí. Přináší však zároveň velké starosti krajským soudům, jež agendu řeší. Konkrétně ten ústecký je doslova zavalen žádostmi.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Loni v červnu tu evidovali 197 nových insolvenčních návrhů, zatímco v letošním červnu 393. Za celý červenec loňského roku to bylo 193 návrhů, letos jejich počet zřejmě překoná hranici 400.

Zájem o oddlužení je přitom menší, než se čekalo. Lidé se diví, že nestačí splácet 2200 Kč.

Statistika přitom zohledňuje pouze čísla týkající se ústeckého krajského soudu, nejsou do ní započítané žádosti, které eviduje jeho pobočka v Liberci.

V sídle soudu označují situaci za dramatickou. „Uvidíme, jaká čísla zaznamenáme v srpnu. Pak uděláme strategickou poradu, co dál. Když bude takový nárůst trvat tři měsíce, tak už je to alarmující,“ říká předseda soudu Luboš Dörfl.

Protože se navýšení počtu návrhů dalo čekat, posílili tu už předem insolvenční agendu o jednoho soudce. V současné době jich tedy v Ústí je 13. Další má dorazit z jiného krajského soudu na přelomu roku. Jenže počet nových návrhů je tak vysoký, že pokud v dohledné době výrazně neklesne, bude to stejně málo.

Jak probíhá oddlužení?

  • Na začátku procesu je návrh na povolení oddlužení, který může na rozdíl od insolvenčního návrhu podat pouze dlužník a který posuzuje krajský soud, v jehož obvodu má dlužník trvalé bydliště.
  • Pokud soud oddlužení povolí, nastává čas pro věřitele, aby se přihlásili se svými pohledávkami. Následně musí dlužník splácet pod dohledem insolvenčního správce, který podává soudu průběžné zprávy.
  • Po pěti letech (a nyní tedy možná už po třech) soud rozhodne, zda dlužník splnil, či nesplnil podmínky, a zda se mu tedy zbylé dluhy prominou, či neprominou.

„Kdyby bylo návrhů setrvale o deset až dvacet procent víc, tým rozšířený o dva soudce by to zvládl. V posledním roce totiž insolvenční přírůstek mírně klesal. Ale pokud bude ten nárůst setrvale padesátiprocentní nebo ještě vyšší, dva soudci navíc to nespraví,“ uvádí Dörfl.

Bude proto pokračovat v hledání dalších soudců, kteří by se na agendu insolvencí mohli specializovat. A nevylučuje, že bude posily hledat i na okresních soudech v kraji. Ve výsledku se tak ale oslabí zase jiná agenda, kterou okresní soudy zpracovávají stále ve velkém množství. Počet soudců je totiž limitován.

Bude potřeba navýšit i kapacitu podatelny

Každý insolvenční soudce má navíc kolem sebe tým pěti lidí, kteří mu s agendou pomáhají například hlídáním termínů a komunikací s insolvenčním správcem. Zároveň je v souvislosti s návrhy potřeba navýšit kapacitu podatelny.

Na soudu proto chystají nábor i dalšího personálu. A souběžně s tím se jedná o pronájmu nových prostor. Ani kapacita hlavní budovy totiž nedostačuje. Paradoxem je, že počet zaměstnanců na soudu by se měl v důsledku úsporných opatření vlády v příštím roce o jednotky procent snížit.

V celém Česku bylo loni v osobním bankrotu 114 tisíc lidí, největší podíl byl právě v Ústeckém kraji, kde šlo o 15 524 případů. Každý z insolvenčních soudců zdejšího krajského soudu tak měl dosud na starosti kolem tisícovky spisů.

Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí

Oddlužení je několikaletý proces, během kterého spis vždy na chvíli „usne“, aby se třeba při návrzích na zrušení či přerušení oddlužení nebo při záměnách věřitelů zase otevřel. Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí, například i ti, kteří na počátku oddlužení nejsou schopni doložit, že do pěti let splní podmínky splátkového kalendáře.

Varianty oddlužení jsou dvě. Rychlejší, u níž zákon předpokládá splacení nejméně 60 procent závazků během tří let, a klasická pětiletá, během níž má dlužník uhradit alespoň 30 procent závazků.

Pokud zaplatí méně, bude o výsledku oddlužení rozhodovat soud, který posuzuje především to, zda dlužník ke splácení dluhů vynaložil veškeré úsilí, které po něm lze požadovat.

Podle ministerstva spravedlnosti je statistika ohledně nárůstu počtu návrhů napříč všemi krajskými soudy v republice v očekávané normě. Resort proto nechystá žádná opatření.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průlom v českém fotbale. Varnsdorf má afrického investora, přinese peníze i hráče

Africký investor v českém profesionálním fotbale? Dohodnuto! Druholigový Varnsdorf už s ním podepsal smlouvu, ale v...

Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě

Premium Krajina, kde dostane šanci divoká příroda. Řeč je o budoucnosti části území lomu ČSA na Mostecku, v němž má už v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z litvínovského letiště je nudle. Hráči už nebudou skákat do zdi, těší Růžičku

Restaurace Nudle, legendární hokejová hospoda v Litvínově, si teď může svůj název vysvětlovat i nově. Podle ledové...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Ústí si chválí klece na odchyt divočáků, musí je ale pravidelně stěhovat

Krajské město si pochvaluje odchytové klece, které mu od předloňského roku pomáhají v boji s přemnoženými divokými...

Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě

Premium Krajina, kde dostane šanci divoká příroda. Řeč je o budoucnosti části území lomu ČSA na Mostecku, v němž má už v roce...

Vniknutí youtubera do krematoria policisté vyhodnotili jako přestupek

Dubnové vniknutí youtubera, který vystupuje pod pseudonymem Majk, do nezabezpečeného krematoria v Ústí nad Labem není...

Přijeďte do oázy severu, lákají Teplice v klipu. Natáčel se déle než rok

Nové propagační video, které má upozornit na bohatý kulturní a společenský život v lázeňském městě, vypustila do světa...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...