Středa 22. ledna 2020, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. ledna 2020 Slavomír

Ústecký soud je zavalen žádostmi o oddlužení, hledá posily i prostory

  7:27aktualizováno  7:27
Od června platí novela insolvenčního zákona, díky které může do procesu osobního bankrotu, na jehož konci má být kýžené oddlužení, vstoupit více lidí. Přináší však zároveň velké starosti krajským soudům, jež agendu řeší. Konkrétně ten ústecký je doslova zavalen žádostmi.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Loni v červnu tu evidovali 197 nových insolvenčních návrhů, zatímco v letošním červnu 393. Za celý červenec loňského roku to bylo 193 návrhů, letos jejich počet zřejmě překoná hranici 400.

Zájem o oddlužení je přitom menší, než se čekalo. Lidé se diví, že nestačí splácet 2200 Kč.

Statistika přitom zohledňuje pouze čísla týkající se ústeckého krajského soudu, nejsou do ní započítané žádosti, které eviduje jeho pobočka v Liberci.

V sídle soudu označují situaci za dramatickou. „Uvidíme, jaká čísla zaznamenáme v srpnu. Pak uděláme strategickou poradu, co dál. Když bude takový nárůst trvat tři měsíce, tak už je to alarmující,“ říká předseda soudu Luboš Dörfl.

Protože se navýšení počtu návrhů dalo čekat, posílili tu už předem insolvenční agendu o jednoho soudce. V současné době jich tedy v Ústí je 13. Další má dorazit z jiného krajského soudu na přelomu roku. Jenže počet nových návrhů je tak vysoký, že pokud v dohledné době výrazně neklesne, bude to stejně málo.

Jak probíhá oddlužení?

  • Na začátku procesu je návrh na povolení oddlužení, který může na rozdíl od insolvenčního návrhu podat pouze dlužník a který posuzuje krajský soud, v jehož obvodu má dlužník trvalé bydliště.
  • Pokud soud oddlužení povolí, nastává čas pro věřitele, aby se přihlásili se svými pohledávkami. Následně musí dlužník splácet pod dohledem insolvenčního správce, který podává soudu průběžné zprávy.
  • Po pěti letech (a nyní tedy možná už po třech) soud rozhodne, zda dlužník splnil, či nesplnil podmínky, a zda se mu tedy zbylé dluhy prominou, či neprominou.

„Kdyby bylo návrhů setrvale o deset až dvacet procent víc, tým rozšířený o dva soudce by to zvládl. V posledním roce totiž insolvenční přírůstek mírně klesal. Ale pokud bude ten nárůst setrvale padesátiprocentní nebo ještě vyšší, dva soudci navíc to nespraví,“ uvádí Dörfl.

Bude proto pokračovat v hledání dalších soudců, kteří by se na agendu insolvencí mohli specializovat. A nevylučuje, že bude posily hledat i na okresních soudech v kraji. Ve výsledku se tak ale oslabí zase jiná agenda, kterou okresní soudy zpracovávají stále ve velkém množství. Počet soudců je totiž limitován.

Bude potřeba navýšit i kapacitu podatelny

Každý insolvenční soudce má navíc kolem sebe tým pěti lidí, kteří mu s agendou pomáhají například hlídáním termínů a komunikací s insolvenčním správcem. Zároveň je v souvislosti s návrhy potřeba navýšit kapacitu podatelny.

Na soudu proto chystají nábor i dalšího personálu. A souběžně s tím se jedná o pronájmu nových prostor. Ani kapacita hlavní budovy totiž nedostačuje. Paradoxem je, že počet zaměstnanců na soudu by se měl v důsledku úsporných opatření vlády v příštím roce o jednotky procent snížit.

V celém Česku bylo loni v osobním bankrotu 114 tisíc lidí, největší podíl byl právě v Ústeckém kraji, kde šlo o 15 524 případů. Každý z insolvenčních soudců zdejšího krajského soudu tak měl dosud na starosti kolem tisícovky spisů.

Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí

Oddlužení je několikaletý proces, během kterého spis vždy na chvíli „usne“, aby se třeba při návrzích na zrušení či přerušení oddlužení nebo při záměnách věřitelů zase otevřel. Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí, například i ti, kteří na počátku oddlužení nejsou schopni doložit, že do pěti let splní podmínky splátkového kalendáře.

Varianty oddlužení jsou dvě. Rychlejší, u níž zákon předpokládá splacení nejméně 60 procent závazků během tří let, a klasická pětiletá, během níž má dlužník uhradit alespoň 30 procent závazků.

Pokud zaplatí méně, bude o výsledku oddlužení rozhodovat soud, který posuzuje především to, zda dlužník ke splácení dluhů vynaložil veškeré úsilí, které po něm lze požadovat.

Podle ministerstva spravedlnosti je statistika ohledně nárůstu počtu návrhů napříč všemi krajskými soudy v republice v očekávané normě. Resort proto nechystá žádná opatření.

  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Ve Vejprtech vzplál domov pro mentálně postižené. Osm lidí zemřelo

Při tragickém požáru v neděli ráno ve Vejprtech na Chomutovsku v domově pro lidi s mentálním postižením zemřelo osm...

Gólman o kruté diagnóze: Netrpím sebelítostí, chci se s rakovinou domluvit

Kruté diagnóze se rozhodl postavit bývalý ligový fotbalista Radim Novák. Podpořili ho bývalí spoluhráči z Ústí nad...

Byli rodina, osm udušených je tragédie, říká o požáru starostka Vejprt

„Jezdili jsme spolu na výlety. Nebyli to klienti, byla to rodina,“ říkala novinářům starostka Vejprt Jitka Gavdunová v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prvorepublikový bunkr Němci zalili betonem, nyní ho nadšenci vybourávají

Tuny kamenů a betonu budou muset vybourat nadšenci z bunkru, který se nachází na výstavišti v Lounech a byl součástí...

Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Kubera chtěl svobodné město svobodných lidí. To se v Teplicích povedlo

Paměť je milosrdná. Zapadá to, co se v průběhu let nelíbilo, víc ožívá to dobré. Tak to bude i s dlouholetým starostou...

Soud nevyhověl manželům, kteří žalovali mostecký autodrom kvůli hluku

S neskrývaným zklamáním přijali dnešní zamítnutí žaloby na obtěžující hluk z mosteckého autodromu manželé Huličkovi i...

Vyšetřování požáru ve Vejprtech skončilo, za přeživšími míří psychologové

Policie ukončila vyšetřování na místě požáru v domově pro postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, při němž zemřelo osm...

Neřešil blbosti, nesnášel úřednického šimla, vzpomínají v Teplicích na Kuberu

Náhlá smrt předsedy Senátu Jaroslava Kubery zasáhla jeho kolegy z Teplic tak, že jen stěží hledali slova, aby jeho...

Najdete na iDNES.cz