Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Ústecký soud je zavalen žádostmi o oddlužení, hledá posily i prostory

  7:27
Od června platí novela insolvenčního zákona, díky které může do procesu osobního bankrotu, na jehož konci má být kýžené oddlužení, vstoupit více lidí. Přináší však zároveň velké starosti krajským soudům, jež agendu řeší. Konkrétně ten ústecký je doslova zavalen žádostmi.

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Loni v červnu tu evidovali 197 nových insolvenčních návrhů, zatímco v letošním červnu 393. Za celý červenec loňského roku to bylo 193 návrhů, letos jejich počet zřejmě překoná hranici 400.

Zájem o oddlužení je přitom menší, než se čekalo. Lidé se diví, že nestačí splácet 2200 Kč.

Statistika přitom zohledňuje pouze čísla týkající se ústeckého krajského soudu, nejsou do ní započítané žádosti, které eviduje jeho pobočka v Liberci.

V sídle soudu označují situaci za dramatickou. „Uvidíme, jaká čísla zaznamenáme v srpnu. Pak uděláme strategickou poradu, co dál. Když bude takový nárůst trvat tři měsíce, tak už je to alarmující,“ říká předseda soudu Luboš Dörfl.

Protože se navýšení počtu návrhů dalo čekat, posílili tu už předem insolvenční agendu o jednoho soudce. V současné době jich tedy v Ústí je 13. Další má dorazit z jiného krajského soudu na přelomu roku. Jenže počet nových návrhů je tak vysoký, že pokud v dohledné době výrazně neklesne, bude to stejně málo.

Jak probíhá oddlužení?

  • Na začátku procesu je návrh na povolení oddlužení, který může na rozdíl od insolvenčního návrhu podat pouze dlužník a který posuzuje krajský soud, v jehož obvodu má dlužník trvalé bydliště.
  • Pokud soud oddlužení povolí, nastává čas pro věřitele, aby se přihlásili se svými pohledávkami. Následně musí dlužník splácet pod dohledem insolvenčního správce, který podává soudu průběžné zprávy.
  • Po pěti letech (a nyní tedy možná už po třech) soud rozhodne, zda dlužník splnil, či nesplnil podmínky, a zda se mu tedy zbylé dluhy prominou, či neprominou.

„Kdyby bylo návrhů setrvale o deset až dvacet procent víc, tým rozšířený o dva soudce by to zvládl. V posledním roce totiž insolvenční přírůstek mírně klesal. Ale pokud bude ten nárůst setrvale padesátiprocentní nebo ještě vyšší, dva soudci navíc to nespraví,“ uvádí Dörfl.

Bude proto pokračovat v hledání dalších soudců, kteří by se na agendu insolvencí mohli specializovat. A nevylučuje, že bude posily hledat i na okresních soudech v kraji. Ve výsledku se tak ale oslabí zase jiná agenda, kterou okresní soudy zpracovávají stále ve velkém množství. Počet soudců je totiž limitován.

Bude potřeba navýšit i kapacitu podatelny

Každý insolvenční soudce má navíc kolem sebe tým pěti lidí, kteří mu s agendou pomáhají například hlídáním termínů a komunikací s insolvenčním správcem. Zároveň je v souvislosti s návrhy potřeba navýšit kapacitu podatelny.

Na soudu proto chystají nábor i dalšího personálu. A souběžně s tím se jedná o pronájmu nových prostor. Ani kapacita hlavní budovy totiž nedostačuje. Paradoxem je, že počet zaměstnanců na soudu by se měl v důsledku úsporných opatření vlády v příštím roce o jednotky procent snížit.

V celém Česku bylo loni v osobním bankrotu 114 tisíc lidí, největší podíl byl právě v Ústeckém kraji, kde šlo o 15 524 případů. Každý z insolvenčních soudců zdejšího krajského soudu tak měl dosud na starosti kolem tisícovky spisů.

Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí

Oddlužení je několikaletý proces, během kterého spis vždy na chvíli „usne“, aby se třeba při návrzích na zrušení či přerušení oddlužení nebo při záměnách věřitelů zase otevřel. Díky novele teď může do procesu oddlužení vstoupit víc lidí, například i ti, kteří na počátku oddlužení nejsou schopni doložit, že do pěti let splní podmínky splátkového kalendáře.

Varianty oddlužení jsou dvě. Rychlejší, u níž zákon předpokládá splacení nejméně 60 procent závazků během tří let, a klasická pětiletá, během níž má dlužník uhradit alespoň 30 procent závazků.

Pokud zaplatí méně, bude o výsledku oddlužení rozhodovat soud, který posuzuje především to, zda dlužník ke splácení dluhů vynaložil veškeré úsilí, které po něm lze požadovat.

Podle ministerstva spravedlnosti je statistika ohledně nárůstu počtu návrhů napříč všemi krajskými soudy v republice v očekávané normě. Resort proto nechystá žádná opatření.

  • Nejčtenější

Dva nakažení brazilskou mutací jsou z Varnsdorfu, v zahraničí nebyli

Dva případy brazilské mutace se objevily u pacientů z Varnsdorfu. Oba nebyli v zahraničí a není jasné, kde se nakazili....

Grepl: Kdo řekne covidu rýmička, toho zbiju. Hrachovina je blb

Když mluvil o koronaviru, se kterým svedl těžký zápas, oči se mu leskly a v povídání si musel dávat pauzy. Zasáhlo ho...

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

VIDEO: Řidič na D8 usnul za volantem, svůj kamion rozpáral o tunel

Ústecká policie zveřejnila záběry z dálniční kamery, která zachytila nehodu kamionu ze začátku března. Řidič usnul a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Nechte nám zeleň, stadion ať je jinde, žádají Tepličané v petici město

Přes tisíc lidí už v Teplicích podepsalo petici proti možné výstavbě nového atletického stadionu v lokalitě pod hotelem...

Duchcov se bál ubytovny, bývalé učiliště předělá na bydlení pro seniory

Bývalé učiliště v Bezručově ulici v Duchcově na Teplicku po pěti letech znovu ožije. Studenty však v objektu nahradí...

Zkrachovalá lounská vagonka nesmí nakládat s majetkem, rozhodl soud

Krajský soud v Českých Budějovicích zakázal firmě Heavy Machinery Services (HMS), která dříve provozovala areál lounské...

Školy na Děčínsku otevřou hygienici v pondělí, situace v okrese se zlepšuje

Školy na Děčínsku se pro žáky prvního stupně otevřou v pondělí, tedy o týden později než ve zbytku České republiky....

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....