V Ústeckém kraji je nejvíce exekucí v celé zemi, trpí tím i ekonomika

  8:03aktualizováno  8:03
V Ústeckém kraji je na 125 tisíc obyvatel vyhlášených více než 650 tisíc exekucí, nejvíce v celé zemi. A situace se zatím nelepší, počet exekucí stále pomalu stoupá. Velké množství vyhlášených exekucí má přitom podle odborníků negativní vliv i na ekonomiku celého regionu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

„Peníze z exekucí jsou odčerpávány z krajů. Finance, které by jinak mohli lidé utratit za služby a zboží v místě, odcházejí na účty věřitelů a exekutorů v jiných městech,“ popsal málo zmiňovaný důsledek exekucí Radek Hábl, zástupce Agentury pro sociální začleňování a autor mapy exekucí.

„Vysoké číslo exekucí tak ovlivňuje další rozvoj postiženého regionu. Tím, že lidé nemají peníze na útratu, stahují s sebou dolů i své okolí,“ dodal Radek Hábl.

Tři ze čtyř okresů s největším počtem exekucí jsou na severu Čech. Nelichotivým statistikám podle aktualizované mapy exekucí vévodí stále Ústí nad Labem, kde se v dluhové pasti ocitlo téměř 22 procent obyvatel starších patnácti let.

V těsném závěsu za ním je Most a Chomutov, před který by se ale ještě jen s minimálním odstupem vešel Sokolov ze sousedního Karlovarského kraje.

Z obcí nad 1 500 obyvatel jsou na tom v kraji nejhůř Obrnice na Mostecku, kde má na sebe minimálně jednu exekuci uvaleno 857 lidí, což je téměř 52 procent obyvatel. Z velkých měst jsou na tom naopak nejlépe Litoměřice, kde je v exekuci dvanáct procent místních.

Na splácení dluhů lidem chybí motivace

„Nastavením současného systému placení exekucí nejsou lidé motivovaní, aby si zvyšovali příjmy a měli zájem pracovat,“ podotkl zástupce Agentury pro sociální začleňování.

„Čím více totiž lidé vydělávají, tím více jim exekutor zabaví. To je pak příčinou vzniku šedé ekonomiky, kdy lidé pracují načerno a státu z toho nic neplyne,“ doplnil Hábl s tím, že spousta věcí se sice za poslední roky podařila zlepšit, ale mnoho dalšího je potřeba ještě dotáhnout do konce.

K velkým problémům patří i dluhy dětí. Pokud totiž za ně rodič neuhradí například poplatek za odvoz odpadu, případně za ně nezaplatí pokutu za jízdu načerno, v okamžiku, kdy je jim 18 let, stávají se automaticky dlužníkem, na kterého se může hned vrhnout exekutor.

Podle statistik exekutorské komory z roku 2017 tento scénář v kraji hrozil 1 359 dětem do 18 let, což je absolutně nejvyšší číslo v Česku.

Více než 18 tisíc exekucí bylo vyhlášeno i na lidi ve věku od 18 do 29 let.

„Je důležité, aby děti nebyly odpovědné za dluhy vzniklé v době jejich dětství. Je potřeba jejich splácení hned v okamžiku vzniku požadovat po rodičích,“ řekl Tomáš Zima, rektor Karlovy Univerzity, který v krajském městě na toto téma debatoval s dalšími odborníky.

Pomoci by mohla výuka finanční gramotnosti

Potíže s exekucí si uvědomuje i náměstek hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika (ČSSD). „Je to zásadní problém celého kraje - 125 tisíc lidí v exekuci je ohromné číslo, které nahrává ve svém důsledku vysokému počtu sociálně vyloučených lokalit, vysoké nezaměstnanosti a nízkým příjmům lidí v kraji,“ sdělil Klika.

I proto kraj podle něj připravil několik bodů, které by mohly pomoci současný stav řešit.

„Důležité je začít s výukou finanční gramotnosti již na školách, mimo jiné by bylo potřeba zjednodušit podmínky osobního bankrotu nebo zajistit místní příslušnost exekutorů, aby každou jednotlivou exekuci neřešil jiný exekutor v jiném městě,“ dodal náměstek, který zmínil i další alarmující číslo.

Téměř devět tisíc seniorů v kraji ve věku nad 65 let má na sebe uvalenou exekuci, což je opět nejvíce v zemi.

Nejčtenější

Za zbytek na talíři se v restauraci „sněz, kolik chceš“ platí pokuta

V restauraci zaplatíte padesátikorunovou pokutu za zbytky

V restauraci v Dobroměřicích na Lounsku si zákazník může za jednotnou cenu nandat jídla, kolik chce. Když ale nechá na...

Zabil jsem ji, ale neznásilnil, tvrdí muž souzený za vraždu prostitutky

Muž ubil ženu kamenem. Hrozí mu výjimečný trest

Ústecký krajský soud začal projednávat loňské znásilnění a vraždu prostitutky. Na lavici obžalovaných stanul Ukrajinec...

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem se snažil věnovat...

Hradec se trefil osmkrát, Zbrojovka znovu remizovala. Vede Jihlava

Momentka ze zápasu Brno - Ústí nad Labem

Fotbalisté Hradce Králové rozdrtili ve 4. kole druhé ligy Varnsdorf 8:0 a připsali si nejvyšší výhru v domácích...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Další z rubriky

Muže v Bílině rozzlobily děti, vzal pistoli a vystřelil do vzduchu

Kriminalisté při zátahu na drogové dealery zajistili drogy, několik set tisíc...

V Čapkově ulici v Bílině došlo v pátek odpoledne ke střelbě. Muži bydlícímu ve zdejším panelovém domě údajně došla...

Dobré pivo bude, úrodu chmele na Žatecku pomohly vylepšit nedávné deště

Chmelové šištice.

Dešťové srážky z minulých dnů pomohou vylepšit letošní úrodu chmele. Její sklizeň má začít kolem 20. srpna. Odhad...

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

Skupinka výtržníků napadla dva chlapce. Útočníky policie zná, hochy hledá

V obchodním centru Fórum v Ústí nad Labem napadla skupinka výtržníků dva chlapce. Ústečtí policisté žádají veřejnost o...

Najdete na iDNES.cz