Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

I znakový jazyk má nářečí, která zamotají hlavu, říká tlumočník neslyšícím

  7:07
Nikdy neslyšeli zpěv ptáků, zvuk klavíru nebo šumění větru. Pro slyšícího věc zcela běžná, pro sluchově postiženého něco nepředstavitelného. Stejně tak je pro ně komplikované domluvit se třeba na úřadech či u lékaře. Milan Holub jim v takových situacích pomáhá jako tlumočník.

Tlumočník znakového jazyka neslyšících Milan Holub (58 let), se jako zaměstnanec ústecké městské policie zabývá prevencí a výukou dětí na dopravním hřišti. Jeho největším koníčkem je práce s neslyšícími, za kterou dostal i ocenění od primátora. Rád také sleduje přírodopisné filmy a poslouchá zpěváka Bruna Marse. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Řeším s nimi všechno, výměnu nebo koupi bytu, pojištění, třeba i návštěvu lékaře,“ říká Milan Holub, který jinak pracuje jako preventista u ústecké městské policie.

Fotogalerie

Kdy jste začal tlumočit?
Už jaké malé dítě. Oba rodiče byli neslyšící. Skoro do tří let jsem nemluvil, doma jsme komunikovali pomocí znakového jazyka. Až když jsem nastoupil do školky, naučil jsem se mluvit a všechno dohonil. A rychle jsem pak začal tlumočit rodičům.

Jak na dětství vzpomínáte?
V rodině, kde jsou rodiče neslyšící, to mají děti těžší. Děti se naučí velmi rychle spoléhat samy na sebe, nic jiného jim nezbývá. Rodiče jim nemůžou poradit třeba s tím, kde se píše jaké i, nebo něco vysvětlit, protože sami spoustu slov neznají. Můžu říct, že nejen já, ale obecně děti neslyšících rodičů strašně rychle dospějí. Jak naši zjistili, že umím mluvit, tak jsem s nimi chodil na úřady, k lékaři a v podstatě za ně rozhodoval. Dříve tlumočníků nebylo tolik jako dnes, musel jsem jim pomáhat.

S čím se neslyšící nejčastěji při komunikaci potýkají?
Každý člověk, tedy i neslyšící, potřebuje informace. Sluchově postižení čtou knihy, noviny, dívají se na televizi. Problém je, že neslyšící člověk spoustu slov nezná. Oni to slovo přečtou, ale nerozumí mu. Když řeknu, že křupe sníh, samozřejmě vědí, co je sníh, ale ne, co to je „křupe“. My slyšící máme spoustu zdrojů, z nichž čerpáme informace, ať je to rádio či televize. Neslyšící si titulky v televizi přečte, ale zase není jisté, že jim rozumí. Úsudek si tvoří hlavně z toho, co vidí. A ne vždy správně.

Je těžké naučit se znakovou řeč?
Když jste neslyšící, perfektně se ji naučíte ve škole. Ale naučíte se znakovat, dá se říci, spisovně. Jenže při běžné komunikaci mezi sebou neslyšící používají i hovorovou znakovku. A jiná je v Praze, jiná v Brně. Přijedete na Moravu a ne všemu rozumíte. I já jako tlumočník z toho mám někdy těžkou hlavu. (úsměv)

Za jak dlouho lze jít tlumočit?
Za dva až tři roky, záleží na šikovnosti. A taky na tom, že každý neslyšící je originál a potřebuje individuální přístup. Každý, kdo pracuje s lidmi s jakýmkoli handicapem, musí mít opravdu pevné nervy. Musím počítat s tím, že neslyšící hned neporozumí tomu, co říkám. Opakuji někdy i dvacetkrát třicetkrát, než pochopí.

Komu nejčastěji pomáháte?
Komukoli. Tlumočím mladým i seniorům. Když má neslyšící problém, objedná si tlumočníka a my se mu snažíme pomoct. Každé pondělí a středu se scházíme v Centru pro sluchově postižené a tady se domlouváme na termínech. S někým jdu k lékaři, s někým na úřad, k soudu, na policii, prostě kam je potřeba. Ideálně to chci vědět alespoň dva dny dopředu, abych se mohl připravit a nemusel odcházet z práce.

S čím nejčastěji neslyšícím pomáháte?
Řeším s nimi všechno, koupi bytu, výměnu bytu, pojištění, návštěvu lékaře. Neslyšící dnes běžně mají řidičák. Chodím s nimi do autoškoly a učivo jim tlumočím. Značky a křižovatky se samozřejmě musejí naučit sami, se zbytkem pomůžu. Teď právě jdu s jedním neslyšícím na sexuologii. Handicapovaní mají stejné problémy jako ostatní, akorát si to nedokážou vyřídit sami. Jednou jsem nemohl paní doprovodit na vyšetření. Domluvil jsem se sestřičkou, že paní přijde sama. Ale jak ji sestřička pozná? Normálně zavolá vaše jméno. V tomto případě jsme domluvili, že paní bude mít zelený kabát a sestřička věděla, že v tu určitou hodinu se musí v čekárně dívat po něm. Situace, které nám zdravým přijdou normální, jsou pro neslyšící problém.

Jak to funguje třeba u soudu?
Při soudním řízení většinou vědí, že účastníkem je neslyšící. Tak měsíc dopředu pošlou tlumočníkovi pozvánku, aby jednání proběhlo bez problémů.

Tlumočil jste třeba i ženě při nějakém choulostivém vyšetření?
I to se mi párkrát stalo. Ženu ale jen doprovodím do ordinace a u toho samotného vyšetření nejsem. Potom mě lékař zavolá zpátky a mým prostřednictvím sděluje pacientce výsledek, jak bude léčení probíhat, kdy má přijít na kontrolu. Každý tlumočník je přitom samozřejmě vázán mlčenlivostí.

Může tlumočit každý, kdo ovládá znakový jazyk?
Tlumočit může, ale pro tlumočení na úřadech je třeba složit zkoušky a získat osvědčení. Já je skládal asi před dvaceti lety a tehdy jsem si říkal, že je to zbytečné, že přece umím tlumočit. Ale dnes jsem rád, že osvědčení mám. Ale vzdělávám se pořád.

Domluvím se znakovým jazykem všude?
Každá země má svůj znakový jazyk. Existuje mezinárodní znakový jazyk, a pokud se ho naučíte, domluvíte se všude. Neslyšící dneska cestují po celém světě a domlouvají se právě mezinárodním znakovým jazykem na sociálních sítích. Pak mají jistotu, že tam, kam jedou, se domluví. Ačkoli s handicapem, snaží se žít plnohodnotný život.

Přibývá neslyšících, nebo je jich pořád přibližně stejně?
Z praxe se mi zdá, že jich spíš ubývá. Dnes jsou k dispozici kvalitní sluchadla nebo kochleární implantáty, což dříve nebylo. Rodiče, kteří mají neslyšící dítě, se mohou zdarma učit znakový jazyk. Je ale nutné si uvědomit, že třeba sluchátka zesilují nejenom lidský hlas, ale veškeré zvuky. Znamená to, že neslyšící se sluchadly či implantátem slyší, ale nerozumí. Stačí otevřené okno v místnosti a ten hluk, který zdravý člověk ani nevnímá, neslyšícího strašně ruší. Na úřadech žádáme, aby na chvíli okno zavřeli nebo ztlumili rádio. Hodně tím neslyšícímu pomohou.

Tlumočíte jen při domluvených termínech, nebo jste po ruce kdykoli?
Ve dne v noci. Nedávno mě v noci zavolali z nemocnice, ale nevadí mi to.

Pracujete jako preventista Městské policie v Ústí nad Labem. Nemáte problém s uvolňováním, když jdete tlumočit v pracovní době?
Pokud to jde, snažím se s klienty domlouvat spíš na odpoledne. Někdy je potřeba tlumočit v pracovní době u soudu, na důležitém vyšetření či na policii. Musím říct, že mi zaměstnavatel vychází maximálně vstříc, s uvolněním jsem neměl nikdy problém.

  • Nejčtenější

První noc jsem spal se sekerou, vypráví politik o opravě vily v ghettu

Premium Tam, odkud už tisíce jiných prchly, si on pořídil rozlehlou vilu. Nádherný, ale notně zchátralý dům na sídlišti Janov,...

Labská je hotová, kraj začne stavět cyklostezku Ohře dlouhou 135 kilometrů

Po letech odkladů a s dokončením Labské stezky nyní Ústecký kraj začne pracovat i na stavbě 135 kilometrů dlouhé...

Autrey: Rasismus? Cítím se bezpečněji tady v Česku než v Americe

Na záda si nechal vytetovat českého lva, ne americkou vlajku s hvězdami a pruhy, byť z USA pochází. „Cítím se tady...

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brazilská mutace na Děčínsku je méně nakažlivá, hygiena dál hledá zdroj

Rozbor dvou záchytů brazilské mutace koronaviru na Děčínsku neprokázal, že by šlo o agresivnější a nakažlivější...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

  • Další z rubriky

Boření skončilo, už tvoříme, říká majitel o opravě cenné žatecké synagogy

Ještě téměř dva roky potrvá oprava synagogy a sousedního rabínského domu v Žatci. V památkově chráněném skvostu už...

Teplice řeší podobu lázeňské slavnosti, ve hře je už jen malá varianta

Teplický magistrát zatím nemá v plánu rušit tradiční zahájení lázeňské sezony, na které za normálních okolností každý...

Petr Fejk by mohl vést zoo v Ústí nad Labem, postoupil do finále konkurzu

Ústí nad Labem má dva kandidáty na nového ředitele zoologické zahrady. Vybírat se bude mezi někdejším dlouholetým šéfem...

Starostové usilují o ochranu Krušnohoří, chtějí status přírodního parku

Několik obcí v Krušných horách na Chomutovsku usiluje o vznik přírodního parku. Chtějí tak zabránit necitlivým...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...