Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

I znakový jazyk má nářečí, která zamotají hlavu, říká tlumočník neslyšícím

  7:07
Nikdy neslyšeli zpěv ptáků, zvuk klavíru nebo šumění větru. Pro slyšícího věc zcela běžná, pro sluchově postiženého něco nepředstavitelného. Stejně tak je pro ně komplikované domluvit se třeba na úřadech či u lékaře. Milan Holub jim v takových situacích pomáhá jako tlumočník.

Tlumočník znakového jazyka neslyšících Milan Holub (58 let), se jako zaměstnanec ústecké městské policie zabývá prevencí a výukou dětí na dopravním hřišti. Jeho největším koníčkem je práce s neslyšícími, za kterou dostal i ocenění od primátora. Rád také sleduje přírodopisné filmy a poslouchá zpěváka Bruna Marse. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Řeším s nimi všechno, výměnu nebo koupi bytu, pojištění, třeba i návštěvu lékaře,“ říká Milan Holub, který jinak pracuje jako preventista u ústecké městské policie.

Fotogalerie

Kdy jste začal tlumočit?
Už jaké malé dítě. Oba rodiče byli neslyšící. Skoro do tří let jsem nemluvil, doma jsme komunikovali pomocí znakového jazyka. Až když jsem nastoupil do školky, naučil jsem se mluvit a všechno dohonil. A rychle jsem pak začal tlumočit rodičům.

Jak na dětství vzpomínáte?
V rodině, kde jsou rodiče neslyšící, to mají děti těžší. Děti se naučí velmi rychle spoléhat samy na sebe, nic jiného jim nezbývá. Rodiče jim nemůžou poradit třeba s tím, kde se píše jaké i, nebo něco vysvětlit, protože sami spoustu slov neznají. Můžu říct, že nejen já, ale obecně děti neslyšících rodičů strašně rychle dospějí. Jak naši zjistili, že umím mluvit, tak jsem s nimi chodil na úřady, k lékaři a v podstatě za ně rozhodoval. Dříve tlumočníků nebylo tolik jako dnes, musel jsem jim pomáhat.

S čím se neslyšící nejčastěji při komunikaci potýkají?
Každý člověk, tedy i neslyšící, potřebuje informace. Sluchově postižení čtou knihy, noviny, dívají se na televizi. Problém je, že neslyšící člověk spoustu slov nezná. Oni to slovo přečtou, ale nerozumí mu. Když řeknu, že křupe sníh, samozřejmě vědí, co je sníh, ale ne, co to je „křupe“. My slyšící máme spoustu zdrojů, z nichž čerpáme informace, ať je to rádio či televize. Neslyšící si titulky v televizi přečte, ale zase není jisté, že jim rozumí. Úsudek si tvoří hlavně z toho, co vidí. A ne vždy správně.

Je těžké naučit se znakovou řeč?
Když jste neslyšící, perfektně se ji naučíte ve škole. Ale naučíte se znakovat, dá se říci, spisovně. Jenže při běžné komunikaci mezi sebou neslyšící používají i hovorovou znakovku. A jiná je v Praze, jiná v Brně. Přijedete na Moravu a ne všemu rozumíte. I já jako tlumočník z toho mám někdy těžkou hlavu. (úsměv)

Za jak dlouho lze jít tlumočit?
Za dva až tři roky, záleží na šikovnosti. A taky na tom, že každý neslyšící je originál a potřebuje individuální přístup. Každý, kdo pracuje s lidmi s jakýmkoli handicapem, musí mít opravdu pevné nervy. Musím počítat s tím, že neslyšící hned neporozumí tomu, co říkám. Opakuji někdy i dvacetkrát třicetkrát, než pochopí.

Komu nejčastěji pomáháte?
Komukoli. Tlumočím mladým i seniorům. Když má neslyšící problém, objedná si tlumočníka a my se mu snažíme pomoct. Každé pondělí a středu se scházíme v Centru pro sluchově postižené a tady se domlouváme na termínech. S někým jdu k lékaři, s někým na úřad, k soudu, na policii, prostě kam je potřeba. Ideálně to chci vědět alespoň dva dny dopředu, abych se mohl připravit a nemusel odcházet z práce.

S čím nejčastěji neslyšícím pomáháte?
Řeším s nimi všechno, koupi bytu, výměnu bytu, pojištění, návštěvu lékaře. Neslyšící dnes běžně mají řidičák. Chodím s nimi do autoškoly a učivo jim tlumočím. Značky a křižovatky se samozřejmě musejí naučit sami, se zbytkem pomůžu. Teď právě jdu s jedním neslyšícím na sexuologii. Handicapovaní mají stejné problémy jako ostatní, akorát si to nedokážou vyřídit sami. Jednou jsem nemohl paní doprovodit na vyšetření. Domluvil jsem se sestřičkou, že paní přijde sama. Ale jak ji sestřička pozná? Normálně zavolá vaše jméno. V tomto případě jsme domluvili, že paní bude mít zelený kabát a sestřička věděla, že v tu určitou hodinu se musí v čekárně dívat po něm. Situace, které nám zdravým přijdou normální, jsou pro neslyšící problém.

Jak to funguje třeba u soudu?
Při soudním řízení většinou vědí, že účastníkem je neslyšící. Tak měsíc dopředu pošlou tlumočníkovi pozvánku, aby jednání proběhlo bez problémů.

Tlumočil jste třeba i ženě při nějakém choulostivém vyšetření?
I to se mi párkrát stalo. Ženu ale jen doprovodím do ordinace a u toho samotného vyšetření nejsem. Potom mě lékař zavolá zpátky a mým prostřednictvím sděluje pacientce výsledek, jak bude léčení probíhat, kdy má přijít na kontrolu. Každý tlumočník je přitom samozřejmě vázán mlčenlivostí.

Může tlumočit každý, kdo ovládá znakový jazyk?
Tlumočit může, ale pro tlumočení na úřadech je třeba složit zkoušky a získat osvědčení. Já je skládal asi před dvaceti lety a tehdy jsem si říkal, že je to zbytečné, že přece umím tlumočit. Ale dnes jsem rád, že osvědčení mám. Ale vzdělávám se pořád.

Domluvím se znakovým jazykem všude?
Každá země má svůj znakový jazyk. Existuje mezinárodní znakový jazyk, a pokud se ho naučíte, domluvíte se všude. Neslyšící dneska cestují po celém světě a domlouvají se právě mezinárodním znakovým jazykem na sociálních sítích. Pak mají jistotu, že tam, kam jedou, se domluví. Ačkoli s handicapem, snaží se žít plnohodnotný život.

Přibývá neslyšících, nebo je jich pořád přibližně stejně?
Z praxe se mi zdá, že jich spíš ubývá. Dnes jsou k dispozici kvalitní sluchadla nebo kochleární implantáty, což dříve nebylo. Rodiče, kteří mají neslyšící dítě, se mohou zdarma učit znakový jazyk. Je ale nutné si uvědomit, že třeba sluchátka zesilují nejenom lidský hlas, ale veškeré zvuky. Znamená to, že neslyšící se sluchadly či implantátem slyší, ale nerozumí. Stačí otevřené okno v místnosti a ten hluk, který zdravý člověk ani nevnímá, neslyšícího strašně ruší. Na úřadech žádáme, aby na chvíli okno zavřeli nebo ztlumili rádio. Hodně tím neslyšícímu pomohou.

Tlumočíte jen při domluvených termínech, nebo jste po ruce kdykoli?
Ve dne v noci. Nedávno mě v noci zavolali z nemocnice, ale nevadí mi to.

Pracujete jako preventista Městské policie v Ústí nad Labem. Nemáte problém s uvolňováním, když jdete tlumočit v pracovní době?
Pokud to jde, snažím se s klienty domlouvat spíš na odpoledne. Někdy je potřeba tlumočit v pracovní době u soudu, na důležitém vyšetření či na policii. Musím říct, že mi zaměstnavatel vychází maximálně vstříc, s uvolněním jsem neměl nikdy problém.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Z litvínovského letiště je nudle. Hráči už nebudou skákat do zdi, těší Růžičku

Restaurace Nudle, legendární hokejová hospoda v Litvínově, si teď může svůj název vysvětlovat i nově. Podle ledové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Průlom v českém fotbale. Varnsdorf má afrického investora, přinese peníze i hráče

Africký investor v českém profesionálním fotbale? Dohodnuto! Druholigový Varnsdorf už s ním podepsal smlouvu, ale v...

Když dá člověk ruce pryč. Proměnu lomu po těžbě uhlí nechají na přírodě

Premium Krajina, kde dostane šanci divoká příroda. Řeč je o budoucnosti části území lomu ČSA na Mostecku, v němž má už v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli chemičce zanikala, teď se sem hrnou mladí. Lukavec je Vesnicí roku

V soutěži Vesnice roku není Lukavec na Litoměřicku žádným nováčkem, v předchozích letech získala obec zelenou stuhu za...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Udusíme ji, ať neuklízíme krev. Dívka přemluvila partnera k vraždě babičky

Premium Odmala byla hodně problémová, ba až nezvladatelná. Vystřídala všechny možné druhy ústavů. Komplikovaná nátura jí...

Přijeďte do oázy severu, lákají Teplice v klipu. Natáčel se déle než rok

Nové propagační video, které má upozornit na bohatý kulturní a společenský život v lázeňském městě, vypustila do světa...

Ve firmě na Teplicku zasahovala policie, v dodávce se našla neznámá látka

V areálu společnosti Fluorit v Sobědruhách na Teplicku po poledni zasahovali policisté. Podle nich se tam v dodávce...

Litoměřice zakázaly popíjení alkoholu u diskotéky, stížností už bylo moc

Zastupitelé Litoměřic schválili na svém posledním zasedání novou vyhlášku, která zakazuje popíjení alkoholu v okruhu...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR KVALITY S AJ nebo NJ (50-60.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...