Oceněná pečovatelka pomáhá postiženým vyjádřit to, co nedokážou říci

  9:53aktualizováno  9:53
Helena Hingarová z litoměřické diakonie získala nejvyšší ocenění v anketě Pečovatelka roku 2018. Pracuje s mentálně postiženými lidmi. Má speciální skupinu, v níž klienti pomocí výtvarných děl vyjadřují, co prožívají.

Helena Hingarová s průhlednými sochami, které vytvořila s klienty diakonie. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Helena Hingarová z litoměřické diakonie už léta zkouší nové cesty, jak komunikovat s lidmi s mentálním handicapem. Do povědomí širší veřejnosti se dostala díky streetartové výstavě průhledných soch, které před rokem vytvořila s klienty diakonie. 

Co pro vás znamená Národní cena sociálních služeb – Pečovatelka roku 2018?
Nejvíce si vážím toho, jak mnoho lidí mi posílalo hlasy a prožívali to se mnou. Byla to taková smršť přátel, známých, spolupracovníků, našich klientů a hlavně jejich maminek a tatínků. Hodně pro mne však znamená i cena samotná, protože je velice potřeba, aby o sociálních tématech bylo slyšet. Je to ocenění naší práce, která mnohdy bohužel není moc vidět a málo se o ní mluví.

Jaké práci se v litoměřické diakonii věnujete?
Jsem sociální pracovník v centru denních služeb. Moje práce je však hodně specifická tím, že se více než papírování věnuji práci s klienty na artefiletických skupinách.

O co přesně jde?
Lidé spíše znají arteterapii. Na rozdíl od ní však artefiletika není terapií, tedy léčbou, ale cestou k sebevyjádření a komunikaci. Když má klient nějaké trápení nebo naopak radost a nedokáže to říct slovně, může obrázkem vyjádřit to, co prožívá.

Helena Hingarová

  • na UJEP vystudovala obor výtvarná výchova pro pomáhající profese
  • v litoměřické diakonii pracuje 13 let jako sociální pracovník, artefiletickým skupinám se věnuje od roku 2010
  • má na starosti jednu artefiletickou skupinu v centru denních služeb v Litoměřicích a dvě v chráněném bydlení a v sociálně terapeutických dílnách v Terezíně
  • je jí 42 let a s rodinou bydlí na vesnici, kde chová stádo koz

Jak taková práce vypadá?
Vytváříme výtvarná díla, o kterých následně hovoříme. Když člověk tvořivě zpracovává téma, které ho trápí, něco si při tom uvědomuje a problém se mu otevírá. Důležitým momentem je také skupina, která reaguje na jednotlivce, reflektuje ho a hledá další způsoby vyjádření.

S jakými lidmi pracujete?
Mou klientelou jsou dospělí lidé od 18 do 64 let s lehkým a středním mentálním postižením. Jsou to lidé, kteří se verbálně vyjadřují, ale někteří používají i ruce, nohy, mimiku a gestiku. Vnímají, odpovídají a většina z nich se pohybuje. Ve skupině jich mívám okolo patnácti.

Jak artefiletika lidem pomáhá?
Klienti si do skupiny přinášejí témata, která jsou pro ně těžko uchopitelná. Častým tématem je v poslední době například úmrtí, protože našim klientům nyní odcházejí blízcí lidé a oni se s tím neumějí sami popasovat. Dalším velkým tématem jsou vztahy. Jednak tu máme několik dvojic, které prožívají jak své radosti, tak svá nedorozumění, jednak řešíme také vztahy s rodiči.

Objevují se v úvahách vašich klientů také otázky spojené s jejich budoucností?
Velkým tématem pro naše klienty je nyní otázka chráněného bydlení. Rodiče našich klientů stárnou a mají obavy, co bude s jejich dětmi, až se o ně nebudou moci postarat. Připravujeme proto chráněné bydlení komunitního typu v budově bývalých dělostřeleckých kasáren, kde by mohli najít druhý domov. Tito lidé s mentálním postižením se znají už od školy a prožili spolu už mnoho let, pro jejich rodiče by bylo velkou úlevou, kdyby mohli jednou společně bydlet.

Přibližte více zmíněnou streetartovou výstavu průhledných soch...
Mám ráda sociální přesahy své práce a propojování lidí s handicapem i bez. Výstavou jsme se snažili odbourat možné předsudky vůči lidem s mentálním postižením a dát najevo, že součástí společnosti jsou nejen silní, výkonní a nadějní jedinci, ale také lidé křehcí, kteří potřebují naši pomoc. Sochy jsme vytvořili průhledné, zrovna jako jsou pro nás někdy „průhlední“ lidé s postižením, když je potkáváme na ulici.

Sochy jste vyráběli spolu s klienty, jak to probíhalo?
Byl to dlouhodobý, téměř celý rok trvající proces. Do každé sochy jsem chtěla vtisknout konkrétní příběh člověka, kterého dílo představuje. Byla to veliká artefiletická práce, která sice není vidět, ale mám za to, že se ji do soch podařilo promítnout. Hledali jsme, čím je každý člověk jedinečný. Když se to před klienty otevřelo, byli z toho sami překvapeni a velice dojatí. Tato práce přinesla hodně silné okamžiky.

Dá se nějak pozorovat, jak sochy pomohly vztahu mezi lidmi ve městě a klienty?
Během výstavy jsem vyslechla velké množství nádherných komentářů. Řada maminek s dětmi obcházela všechny sochy ve městě a všichni si četli příběhy zpodobněných klientů. Přicházelo nám neuvěřitelně mnoho kladných reakcí od veřejnosti. To je pro mě zpětná vazba, že to byla dobrá myšlenka a že toto téma lidé vnímají. Myslím, že i díky tomu jsem vyhrála tu cenu.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem, nyní se řopíky opravují

Unikátní lounské bunkry Němci zalili betonem

Atypické lounské bunkry byly součástí obranné linie republiky, Němci je po zabrání pohraničí zalili betonem. Jsou...

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Další z rubriky

Páchnou i firmy západně od české hranice, překvapí Sasy výsledek studie

Krušné Hory v okolí Měděnce.

Pro Němce ze saské strany Krušných hor, kteří si roky stěžují na zápach z Česka způsobující zdravotní problémy, to bude...

Fillova síň stále není opravená, galerie Benedikta Rejta podá žalobu

Pamětní síň Emila Filly se nachází v jižním křídle zámku v Peruci, zřízena zde...

Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která spadá pod kraj, podá žalobu k soudu kvůli průběhu rekonstrukce zámku v Peruci....

Za vraždu novorozence z popelnice v Teplicích dostala matka 15 let

Ústecký krajský soud poslal na 15 let do vězení 31letou ženu za vraždu...

Ústecký krajský soud poslal na patnáct let do vězení jednatřicetiletou ženu z Teplic. Uznal ji vinnou z toho, že loni v...

Najdete na iDNES.cz