Oceněná pečovatelka pomáhá postiženým vyjádřit to, co nedokážou říci

  9:53aktualizováno  9:53
Helena Hingarová z litoměřické diakonie získala nejvyšší ocenění v anketě Pečovatelka roku 2018. Pracuje s mentálně postiženými lidmi. Má speciální skupinu, v níž klienti pomocí výtvarných děl vyjadřují, co prožívají.

Helena Hingarová s průhlednými sochami, které vytvořila s klienty diakonie. | foto: Pavel Křivohlavý, 5plus2.cz

Helena Hingarová z litoměřické diakonie už léta zkouší nové cesty, jak komunikovat s lidmi s mentálním handicapem. Do povědomí širší veřejnosti se dostala díky streetartové výstavě průhledných soch, které před rokem vytvořila s klienty diakonie. 

Co pro vás znamená Národní cena sociálních služeb – Pečovatelka roku 2018?
Nejvíce si vážím toho, jak mnoho lidí mi posílalo hlasy a prožívali to se mnou. Byla to taková smršť přátel, známých, spolupracovníků, našich klientů a hlavně jejich maminek a tatínků. Hodně pro mne však znamená i cena samotná, protože je velice potřeba, aby o sociálních tématech bylo slyšet. Je to ocenění naší práce, která mnohdy bohužel není moc vidět a málo se o ní mluví.

Jaké práci se v litoměřické diakonii věnujete?
Jsem sociální pracovník v centru denních služeb. Moje práce je však hodně specifická tím, že se více než papírování věnuji práci s klienty na artefiletických skupinách.

O co přesně jde?
Lidé spíše znají arteterapii. Na rozdíl od ní však artefiletika není terapií, tedy léčbou, ale cestou k sebevyjádření a komunikaci. Když má klient nějaké trápení nebo naopak radost a nedokáže to říct slovně, může obrázkem vyjádřit to, co prožívá.

Helena Hingarová

  • na UJEP vystudovala obor výtvarná výchova pro pomáhající profese
  • v litoměřické diakonii pracuje 13 let jako sociální pracovník, artefiletickým skupinám se věnuje od roku 2010
  • má na starosti jednu artefiletickou skupinu v centru denních služeb v Litoměřicích a dvě v chráněném bydlení a v sociálně terapeutických dílnách v Terezíně
  • je jí 42 let a s rodinou bydlí na vesnici, kde chová stádo koz

Jak taková práce vypadá?
Vytváříme výtvarná díla, o kterých následně hovoříme. Když člověk tvořivě zpracovává téma, které ho trápí, něco si při tom uvědomuje a problém se mu otevírá. Důležitým momentem je také skupina, která reaguje na jednotlivce, reflektuje ho a hledá další způsoby vyjádření.

S jakými lidmi pracujete?
Mou klientelou jsou dospělí lidé od 18 do 64 let s lehkým a středním mentálním postižením. Jsou to lidé, kteří se verbálně vyjadřují, ale někteří používají i ruce, nohy, mimiku a gestiku. Vnímají, odpovídají a většina z nich se pohybuje. Ve skupině jich mívám okolo patnácti.

Jak artefiletika lidem pomáhá?
Klienti si do skupiny přinášejí témata, která jsou pro ně těžko uchopitelná. Častým tématem je v poslední době například úmrtí, protože našim klientům nyní odcházejí blízcí lidé a oni se s tím neumějí sami popasovat. Dalším velkým tématem jsou vztahy. Jednak tu máme několik dvojic, které prožívají jak své radosti, tak svá nedorozumění, jednak řešíme také vztahy s rodiči.

Objevují se v úvahách vašich klientů také otázky spojené s jejich budoucností?
Velkým tématem pro naše klienty je nyní otázka chráněného bydlení. Rodiče našich klientů stárnou a mají obavy, co bude s jejich dětmi, až se o ně nebudou moci postarat. Připravujeme proto chráněné bydlení komunitního typu v budově bývalých dělostřeleckých kasáren, kde by mohli najít druhý domov. Tito lidé s mentálním postižením se znají už od školy a prožili spolu už mnoho let, pro jejich rodiče by bylo velkou úlevou, kdyby mohli jednou společně bydlet.

Přibližte více zmíněnou streetartovou výstavu průhledných soch...
Mám ráda sociální přesahy své práce a propojování lidí s handicapem i bez. Výstavou jsme se snažili odbourat možné předsudky vůči lidem s mentálním postižením a dát najevo, že součástí společnosti jsou nejen silní, výkonní a nadějní jedinci, ale také lidé křehcí, kteří potřebují naši pomoc. Sochy jsme vytvořili průhledné, zrovna jako jsou pro nás někdy „průhlední“ lidé s postižením, když je potkáváme na ulici.

Sochy jste vyráběli spolu s klienty, jak to probíhalo?
Byl to dlouhodobý, téměř celý rok trvající proces. Do každé sochy jsem chtěla vtisknout konkrétní příběh člověka, kterého dílo představuje. Byla to veliká artefiletická práce, která sice není vidět, ale mám za to, že se ji do soch podařilo promítnout. Hledali jsme, čím je každý člověk jedinečný. Když se to před klienty otevřelo, byli z toho sami překvapeni a velice dojatí. Tato práce přinesla hodně silné okamžiky.

Dá se nějak pozorovat, jak sochy pomohly vztahu mezi lidmi ve městě a klienty?
Během výstavy jsem vyslechla velké množství nádherných komentářů. Řada maminek s dětmi obcházela všechny sochy ve městě a všichni si četli příběhy zpodobněných klientů. Přicházelo nám neuvěřitelně mnoho kladných reakcí od veřejnosti. To je pro mě zpětná vazba, že to byla dobrá myšlenka a že toto téma lidé vnímají. Myslím, že i díky tomu jsem vyhrála tu cenu.

Nejčtenější

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Ústavní soud odmítl stížnost Romů z Chanova na nenávistnou kampaň

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl stížnost čtyř Romů ze sídliště Chanov, kteří poukazovali na nenávistná hesla v kampani před...

Plzeň v přípravě rozstřílela druholigové Ústí, trefil se i Kayamba

Plzeňský Milan Petržela v přípravném utkání proti Ústí nad Labem.

Model 4x30 minut a jasná výhra favorita. Fotbalisté Plzně v přípravném utkání hraném na čtvrtiny jasně přehráli...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

V Lounech je ucelená výstava uměleckých děl otce a syna Maříkových

Z lounské expozice děl Jaroslava a Otakara Maříkových

Galerie města Loun představuje dílo otce a syna Jaroslava a Otakara Maříkových. Výstava Lounské dědictví ukazuje malby,...

Vedení bytového družstva Krušnohor hrozí, že bude muset vracet odměny

Sídliště „Stovky“ v Mostě.

Shromáždění delegátů mosteckého Stavebního bytového družstva Krušnohor z roku 2016 je neplatné. Zatím nepravomocně o...

Najdete na iDNES.cz