Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dobrovolníci u nás pomáhat nemohou, říká mluvčí krajských záchranářů

  7:52
Vysoké počty nakažených koronavirem způsobily, že zdravotničtí záchranáři tráví poslední týdny téměř neustále v terénu. V Ústeckém kraji za den absolvují tři stovky výjezdů, z nichž značnou část tvoří covid pozitivní pacienti. Záchranáři často pracují v ochranných oblecích a respirátorech, což je náročné zejména při oživování nebo přenášení nemohoucích.

Boj s pandemií neznamená, že jiné vážné stavy nebo úrazy nejsou, říká Prokop Voleník. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Je nutné si uvědomit, že záchranáři mají u sebe spoustu zdravotnického vybavení, které pro svoji práci nezbytně potřebují. Náročné jsou také zásahy v nepřístupném terénu. Mnozí si v tuto chvíli říkají, že je to naše práce. Ano, mají pravdu, ale zkuste být několik hodin v ochranných oblecích nebo dýchat několik hodin nepřetržitě v respirátoru. Je to fyzicky velmi vyčerpávající,“ říká mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Prokop Voleník, který nyní kvůli nedostatku zaměstnanců často jako záchranář také usedá do sanitky.

Kolikrát vaše sanitky v těchto dnech vyjíždějí k pacientům? A kolik z nich má onemocnění covid-19? Je to tak, že nyní vozíte hlavně pacienty s koronavirem a jste s nadsázkou rádi, když můžete jet například pro pacienta se zlomenou nohou?
Máme stále nadprůměrný počet výjezdů, které jsou v současnosti v počtu 28O výjezdů za 24 hodin. Nárazově se stává, že také realizujeme i přes 340 výjezdů. Pacienti s podezřením nebo již s prokázaným koronavirem tvoří ve výjezdech 40 procent. Při transportech mezi jednotlivými nemocnicemi tvoří covid pozitivní pacienti stále 50 procent. Je to zejména kvůli aktuální lůžkové kapacitě covidových oddělení jednotlivých nemocnic v kraji. Boj s pandemií neznamená, že jiné vážné stavy nebo úrazy nejsou. Stále vyjíždíme k pacientům s infarkty a mrtvicemi, s diabetem, také k vážným kardiovaskulárním, respiračním nebo neurologickým stavům. Stále zasahujeme u dopravních nehod, sražených chodců nebo u jiných úrazů. Přijedeme pomoci každému, kdo nás opravdu potřebuje.

O kolik výjezdů je nyní více například proti lednu minulého roku? Stává se, že před příjmy nemocnic v řadě krajů se nyní často tvoří kolony přijíždějících sanitek. Je tomu tak i u nás?
Evidujeme nárůst výjezdů. Kolony sanitek před urgentními příjmy čekající na převzetí pacientů se díky vzájemné spolupráci s nemocnicemi v kraji netvoří. Může se ovšem někdy stát, že vidíte před emergency a před akutními příjmy nemocnic stát několik sanitek. Je to důkaz o nárůstu naší výjezdové činnosti.

Za jakými pacienty s koronavirem nyní nejčastěji vyjíždíte a lze říci i kam? Stalo se už, že při převozu takový pacient kvůli svému vážnému stavu zemřel?
Za pacienty s podezřením na nákazu koronavirem nebo k pacientům prodělávajícím toto onemocnění jezdíme po celém kraji. Nedá se říci, kde jich je v tu či onu chvíli nejvíce. Situace je vážná a každý den se mění. Bohužel jsou také případy, kdy i přes veškeré úsilí zasahujících záchranářů pacient svým velmi těžkým zraněním nebo vážnému stavu podlehne. Nelze však konstatovat, že jsou to jen vážné stavy spojené s koronavirem.

Koronavirus postihuje i zdravotníky, v nemocnicích to znamená omezování některých oddělení. Kolik nakažených je u záchranářů, jak situaci zvládáte a jak dlouho to ještě můžete vydržet?
Kvůli nákaze koronavirem evidujeme celkově zatím mezi zaměstnanci 17 procent pracovní neschopností. Jsme unavení a mnohdy fyzicky i psychicky vyčerpaní. Není to však na nás znát, protože jsme všichni profesionálové.

Prokop Voleník

Je mu 41 let.
Vystudoval obory všeobecná diplomovaná sestra a diplomovaný zdravotnický záchranář na ústecké vyšší odborné škole zdravotnické.
Je zdravotnický záchranář, mluvčí krajských záchranářů a také garant preventivně výchovné činnosti krajských záchranářů.
Ve volném čase je lektorem první pomoci, a jak říká, je vizionář.

Nemocnicím přijde pomoci armáda, pomůže někdo i vám? A kolik kolegů ideálně potřebujete?
Přijmout laické dobrovolníky jako zdravotnické záchranáře nebo řidiče vozidla zdravotnické záchranné služby nelze. Musíme se řídit platnou legislativou, která jasně určuje, kdo a za jakých podmínek smí vykonávat tyto zdravotnické profese. Naše činnost spočívá v samostatné a velmi specifické práci našich posádek. Proto není možné, aby sanitku řídil laik nebo aby místo záchranáře na místě události zasahoval dobrovolník. Toto je právě rozdíl mezi záchrankou a nemocnicí. Přesto děkujeme všem laikům, kteří nám svoji pomoc nabídli, ale museli jsme je z těchto důvodů odmítnout. Samozřejmě, stejně jako jiným zdravotnickým zařízením i nám chybí záchranáři. Všem našim záchranářkám, záchranářům, lékařkám i lékařům patří za jejich dosavadní pracovní úsilí a obětavost velké díky.

Mezi prvními se mají očkovat i záchranáři, kolik jich vakcínu již dostalo a kolik dalších na ni čeká?
Od začátku ledna probíhá očkování záchranářů. V současné době máme očkovány zhruba dvě třetiny z nich. V následujícím týdnu, pokud bude vše tak, jak má být, budou očkováni další zdravotníci, kteří měli o toto očkování zájem.

Co si vy osobně v současné situaci nejvíce přejete?
Aby bylo zase vše v pořádku. Život bez pandemie, bez omezení, bez strachu. 

Víte, když jedete pro pacienta, že nebude mít šanci přežít?
Vždy děláme všechno pro to, abychom pacienty zachránili. Jsou však stavy, kdy i přes veškeré naše úsilí bohužel zemřou. Jedná se zejména o velmi vážná, těžká a devastující poranění. Mnohdy jsou však tato velmi vážná zranění a úmrtí zbytečná. Důvodem je často nepřizpůsobení rychlosti jízdy nebo nepozornost. 

Stále platí, že si lidé volají sanitku k banálním příhodám? Že třeba někdo sanitku zneužívá? Můžete to po příjezdu nějak dát najevo?
Někteří pacienti své počínající zdravotní potíže se svými praktickými lékaři nekonzultují nebo jejich návštěvu ze strachu z případné nákazy odkládají. K nám volají o pomoc, až když je jejich stav opravdu vážný. Nebo naopak, své potíže popisují při volání na tísňovou linku 155 natolik dramaticky a závažně, že záchranáři musí přijet. Je nutné si uvědomit, že zejména v této době můžeme chybět tam, kde se jedná o bezprostřední ohrožení života a o přežití rozhodují mnohdy minuty. V případě, že situace a zdravotní potíže, pro které jsme byli voláni, mohly být zjištěním stavu při příjezdu vyřešeny jinak, tak to řeknu. Zavolat nebo navštívit praktického lékaře, koupit si léky v lékárně. Často pacienti chtějí například jen injekci a nikoliv odvézt do nemocnice. To však v některých případech, bez následného vyšetření a využití zobrazovacích metod v nemocnici, nelze. Věřím, že cestou k možné nápravě je osvěta veřejnosti o činnosti zdravotnické záchranné služby a edukace o poskytování první pomoci.

  • Nejčtenější

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Učitelku zmátli rychlí žáci a omylem zkrátila přijímačky. Musí se zopakovat

17. dubna 2024  10:27

Několik dětí z devátých tříd si zopakuje přijímací zkoušky z matematiky na teplickém gymnáziu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Násilí! křičeli Zítkovi příznivci u soudu a napadali stráž, aktivista nepřišel

19. dubna 2024  8:31,  aktualizováno  9:49

Známý aktivista Pavel Zítko dnes nedorazil k Okresnímu soudu v Chomutově, před kterým měl stanout...

Rasový motiv, řekl žalobce o bitce v Dubí. Čtyřem obžalovaným navrhl vězení

22. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:45

U teplického okresního soudu zazněly závěrečné řeči v případu napadení mladého muže na koupališti v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Syna jsem neznásilňovala, léčebné praktiky se mu líbily, řekla souzená žena

16. dubna 2024  13:40,  aktualizováno  14:22

Ústecký krajský soud pokračuje v projednávání případu ženy, která podle obžaloby za účasti svého...

Dalším skvostem města bude kapucínský klášter, říká starosta oceněného Žatce

22. dubna 2024  16:20

Podeváté to vyšlo. Žatec po osmi vítězstvích v krajských kolech soutěže Historické město roku letos...

Rasový motiv, řekl žalobce o bitce v Dubí. Čtyřem obžalovaným navrhl vězení

22. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:45

U teplického okresního soudu zazněly závěrečné řeči v případu napadení mladého muže na koupališti v...

Brno vymeteno, jak to jen šlo. V semifinále může dojít na severočeské derby

22. dubna 2024  11:35

Navzdory všem protivenstvím jsou děčínští basketbalisté prvním semifinalistou NBL. Brno vymetli z...

Teplický kouč Frťala: Střední skupina pro nás je předkolo Ligy mistrů

22. dubna 2024  11:12

Ne záchranářským stresům, šedinám a okousaným nehtům. Fotbalisté Teplic si po pěti letech zahrají...

Advantage Consulting, s.r.o.
CAD KONSTRUKTÉR (35-45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...