Jez v Děčíně pomůže zadržet vodu, ale může způsobit nenahraditelné škody

  7:53aktualizováno  7:53
Na děčínském zámku se sešli příznivci stavby jezu v místní části Střední Žleb. Diskuse se zúčastnil děčínský primátor Jaroslav Hrouda (ANO), hejtman kraje Oldřich Bubeníček (KSČM), zástupci Vodních cest a Povodí Labe nebo ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Vizualizace vodního stupně u Děčína a jeho vlivu na výšku hladiny Labe | foto: Ředitelství vodních cest ČR

„Jez má pro nás význam kvůli zadržení vody v krajině, zlepšení zavodněnosti a tak dále. Z hlediska zemědělství je to přínos pro převoz komodit. Má to vliv na zaměstnanost v regionu,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Fotogalerie

„Požádal jsem ředitele Povodí Labe, aby se spojil s Českou zemědělskou univerzitou, aby našli cestu. Abychom neříkali jenom, že to nejde,“ dodal Toman.

Stavba plavebního stupně se připravuje už dvacet let. Podporuje ji mimo jiné ministerstvo dopravy, podle kterého by jez pomohl se splavností Labe.

Plán na výstavbu počítá s třemi jezovými poli, zúžením koryta řeky nebo rybím přechodem. Odhadovaná cena je zhruba čtyři miliardy korun.

„Plavební stupeň je dílo, které bylo mnoha vládními usneseními stanoveno jako potřebné a má se stavět. Ochrana přírody, která je v našem právním řádu vylomena nade všechno, brání výstavbě díla. My musíme nahlas říct, že to postavit lze,“ řekl organizátor akce Jan Skalický, který je předsedou představenstva společnosti Vodní cesty.

Podle ekologů by mohla stavba jezu způsobit nenahraditelné škody. Vláda před rokem nakázala Národnímu parku České Švýcarsko stanovit kompenzační opatření za případné zničení přírody.

Správa parku ale došla k tomu, že dopady stavby na krajinu nelze kompenzovat, čímž zablokovala přípravu projektu. Proti stavbě vystupuje dlouhodobě i Akademie věd nebo ekologické hnutí Arnika.

„Celá oblast řeky od Ústí nad Labem až po německou hranici je v síti evropských nejvýznamnějších lokalit a nesmí se narušovat,“ vysvětlila Nikol Krejčová, členka Arniky, která se zabývá ochranou přírody. 

„Stavbou by se zvedla hladina, čímž by se zaplavila část štěrkopískových náplav, které jsou jednou z nejcennějších částí. Obecně by se změnil ekosystém, protože by se tok řeky zpomalil a spousta živočichů je vázána na to, že je Labe volně tekoucí řekou. Dotklo by se to ryb nebo měkkýšů,“ doplnila Krejčová.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Zdrcení Piráti. Podepsali jsme si ortel. Padáme, vědí v Chomutově

Zatímco chomutovský Petr Koblasa smutní, hokejisté Pardubic slaví setrvání v...

Hokejové extralize v Chomutově zvoní hrana. Po úterním domácím krachu 5:7 s Pardubicemi se udržení přesunulo z oblasti...

Piráti sestupují, majitelé klubu mlčí. Zláká trenéra Růžičku Kladno?

Zklamaný chomutovský Stanislav Dietz po prohře s Pardubicemi.

Semifinalista z roku 2017 dává hokejové extralize sbohem. Šíleně smutná páteční výhra 3:0 v Pardubicích chomutovské...

Na taneční soutěži kolabovaly děti, zřejmě selhala vzduchotechnika

Na taneční soutěži v Děčíně kolabovaly děti

Plné ruce práce měli záchranáři ve čtvrtek a v pátek v děčínské sportovní hale. Při taneční soutěži tam kolabovaly...

Další z rubriky

Stovky motorkářů vyrazily na silnice na společnou jízdu s policisty

Motorkáři se projeli Ústeckým krajem za doprovodu policistů v rámci preventivní...

Ústeckým krajem projely v sobotu dopoledne téměř čtyři stovky motocyklistů. Na bezmála osmdesát kilometrů dlouhou trasu...

Historickou baštu Bílina zatím nekoupí, musí vyřešit zástavní právo

Navzdory svému jménu nemá bašta nic společného s husity, jméno získala jen díky...

Bílinští zastupitelé nevyužili nabídku soukromého vlastníka na odkup památkově chráněného objektu Husitské bašty z 15....

Zakrytí Lomského potoka hrozí další propady, Lom chce vodní tok odkrýt

Nad propadlým zakrytím Lomského potoka se jezdí přes pontonový most

Propadlé zakrytí Lomského potoka přímo v centru Lomu u Mostu řeší vedení města a Povodí Ohře, které je správcem toku....

Najdete na iDNES.cz