Ústecký hejtman se stal starostou Bíliny. Zvládneme to kolektivně, říká

  15:40aktualizováno  15:40
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM se stal zároveň starostou Bíliny. Do čela města ho ve středu zvolilo zastupitelstvo, které se sešlo poprvé od voleb opakovaných kvůli kupčení s hlasy. Město bude Bubeníček řídit vedle své hejtmanské funkce, vedení se však rozroste o dalšího místostarostu.

Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Těžko bych mohl být na plný úvazek ve funkci hejtmana i starosty. Dvě funkce se za jeden den dělat nedají. Budu neuvolněný starosta a právě proto budou dvě místostarostky,“ řekl Bubeníček.

První místostarostkou se stala Veronika Horová z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst a druhou místostarostkou Zuzana Bařtipánová z ANO.

„Takhle to přesně kopíruje výsledek voleb. Myslím, že kolektivní prací se to dá zvládnout,“ komentoval složení nového vedení města Bubeníček.

Opozice to ale vidí jinak. „Myslím si, že umělým vytvořením jedné funkce místostarostky navíc se jen připravila trafika pro pana Bubeníčka, aby se měl kam posadit i poté, až mu skončí mandát hejtmana,“ říká Pavel Pastyřík z opoziční TOP 09.

Bubeníček tyto úvahy označil za liché. „Těžko ale mohu předpokládat, že mě pan Pastyřík z opoziční strany bude chválit,“ poznamenal.

Proti rozšíření počtu místostarostů a zvolení Bubeníčka starostou však hlasoval i jeden z komunistických zastupitelů Pavel Prchal, který již dříve odmítl podepsat koaliční smlouvu. „V Bílině byl vždy jen jeden místostarosta,“ poznamenal Prchal. Při hlasování o obsazení funkcí místostarostů se pak hlasování zdržel.

Obě funkce se zvládnout dají, soudí končící starosta

Jako neuvolněný starosta nebude Bubeníček pobírat plný plat, to ale jeho kolegové ze zastupitelstva mohou kdykoli snadno změnit.

„Nicméně nevidím důvod, proč by se měla během volebního období moje funkce měnit na uvolněnou,“ doplnil Bubeníček.

Odstupující dlouholetý starosta Bíliny Josef Horáček z Nezávislých pro Bílinu je přesvědčený, že obě funkce najednou se zvládnout dají.

„Některé dny jsou sice hektické, ale já v tom problém nevidím. Záleží na tom, jak se to skloubí a zorganizuje. Když bude mít kolem sebe schopné místostarostky, zvládnout se to dá,“ řekl Horáček.

Roman Šebek z ODS ale upozornil na to, že obě místostarostky jsou v politice nezkušené.

Na zastupitelstvo Bílina čekala půl roku

Bílina čekala na zastupitelstvo od 10. října loňského roku. V ten byl se rozpustilo předchozí zastupitelstvo, neboť se volilo nové. Jenže soud kvůli zmanipulovaným volbám nařídil, aby se hlasování opakovalo. Na opakované volby 31. ledna si pak stěžoval radní René Štěpánek z BSD, lhůty protahoval, nakonec ale nepředložil důkazy a soud jeho stížnost zamítl.

Volby v Bílině vyhrála KSČM, která získala 9 křesel v zastupitelstvu, druhé HNHRM má 6 míst, stejně jako třetí ANO 2011. V devítičlenné radě budou mít všechny tři strany po třech zástupcích.

Koaliční smlouvu strany podepsaly už na konci února. „Je v ní uvedeno, že provedeme audit hospodaření předchozího vedení města a organizací zřízených městem. Budeme transparentně vypisovat veřejné zakázky a zveřejňovat je, aby nevznikaly pochybnosti. A obnovíme pravidelná setkávání s občany, při kterých mohou lidé sdělovat své problémy,“ přiblížil Aleš Tallowitz z KSČM.

Nejčtenější

Dycky Most!, Litvinoff a další hlášky, které se mezi lidmi chytly

Martin Hofmann a Zdeněk Godla při setkání herců ze seriálu Most! ve zdejším...

Hláška Dycky Most! z populárního seriálu si získala velkou popularitu mezi lidmi. Je na propagačních předmětech, létá...

Uhelné Podkrušnohoří se promění v krajinu jezer a zásobárnu vody

Jezero Milada je hluboké až 24,7 metru, dlouhé 3,2 kilometru a široké 0,7...

V krajinu obřích jezer, z nichž tři budou mít rozlohu přes tisíc hektarů a budou sloužit jako strategická zásobárna...

Na kostele se nahnula hvězdice, při jejím sundávání se našla tajná schrána

Z kostela nejsvětější Trojice v obci Jiřetín pod Jedlovou museli hasiči sundat...

Nejdelší žebřík, který mají krajští hasiči k dispozici, museli využít tento týden v Jiřetíně pod Jedlovou. Hrozilo...

Jirkovští strážníci dostali kvůli chybě na mzdách milion navíc

peníze, ilustrace

Policie řeší případ neoprávněného vyplácení mezd městským strážníkům v Jirkově. Ti v letech 2015 až 2017 dostali navíc...

V celém Ústí i Trmicích přestanou od března vyplácet doplatky na bydlení

Dnes budovy využívá ústecký magistrát.

Ústecký magistrát vyhlásil bezdoplatkovou zónu na celém svém území i v blízkých Trmicích. To znamená, že místní lidé,...

Další z rubriky

Paruky střídám podle nálady a oblečení, říká dívka, která trpí alopecií

Agáta Ulrichová trpí alopecií universalis, nemocí, při které pacient přijde...

Jeden den dlouhovlasá zrzka, druhý den hnědovláska, dopoledne vyrazí na ulici s kadeřemi v šedém odstínu a večer je z...

Mladík ukradl SIM kartu ke sledování auta, protelefonoval z ní 65 tisíc

Google aplikace pro volání

Tepličtí policisté stíhají jednadvacetiletého muže, jenž v areálu firmy ukradl a několik měsíců využíval SIM kartu...

Při střetu dodávky se sanitou u Ústí byl vážně zraněn převážený pacient

V ústeckých Všebořicích se střetla sanitka s dodávkou.

V ústecké čtvrti Všebořice se dopoledne střetla dodávka se sanitkou převážející pacienta. Celkem jsou zranění čtyři...

Najdete na iDNES.cz