Už rok měří Ústí rychlost v dálničních tunelech na D8, vybralo 13 milionů

  16:17
Více než 13 milionů korun vybralo Ústí nad Labem na pokutách za první rok měření rychlosti v soustavách tunelů na dálnici D8. Za 12 měsíců bylo v tunelech zaznamenáno přes 52 tisíc přestupků a pracovníci ústeckého odboru dopravy rozeslali neukázněným řidičům více než 31 tisíc výzev k uhrazení pokuty.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Matěj Smlsal, iDNES.cz

Měření rychlosti probíhalo v soustavách tunelů Panenská – Libouchec a Radejčín – Prackovice (zde jen ve směru na Ústí) na dálnici D8.

„Měsíčně dojde v tunelech v průměru k 5 tisícům přestupků,“ sdělila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Denně zde radary vyfotí více než 160 neukázněných řidičů, kteří nedodrželi maximální povolenou rychlost 80 kilometrů v hodině.

Nejčastěji ji šoféři překračují o 15 až 30 kilometrů v hodině, ovšem dosavadním rekordmanem je řidič, který tunelem profrčel rychlostí 202 kilometrů v hodině.

„Nejčastěji rychlost porušují Češi, Němci a Poláci. Nejvíce přestupků bylo zaznamenáno v tunelu Panenská ve směru z Německa do Ústí nad Labem,“ dodala Macová s tím, že morálka řidičů se od začátku vybírání pokut o moc nezlepšila.

To ostatně potvrzují i další čísla. Z údajů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které jsou na internetu volně k dispozici, totiž vyplývá, že v tunelu Panenská za poslední rok projíždělo tubusem hned 480 řidičů vyšší rychlostí než 140 kilometrů v hodině.

„To už jsou blázni. Z větší části k tomu dochází na vjezdu do republiky a nemusí to být úmyslné. Řidič prostě jede v nějakém neomezeném režimu po německé dálnici, mine státní hranici a během dvou kilometrů je v tunelu, kde je omezená rychlost. Nejspíše si toho ani nevšimne,“ říká šéf krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Podle něj sice od zprovoznění tohoto úseku dálnice D8 v roce 2006 došlo dosud v tunelech k jediné smrtelné dopravní nehodě, přesto by měli být řidiči obezřetní.

Lovosice za čtvrt roku na pokutách vybraly 4 miliony

„Rychlá jízda v tunelu je samozřejmě riziková a nebezpečná. Kdyby tam došlo k nějakému střetu, může to mít fatální následky. Hrozí nebezpečí požáru a není tam možnost zasahovat z boku,“ přiblížil Ušák.

Rychlost řidičů v tunelech na dálnici D8 se úsekově měří od srpna 2017, téměř dva roky však za prohřešky nikdo nevybíral pokuty. Radary sice přestupky řidičů zaznamenaly, ústecký magistrát ale dlouho odmítal převzít agendu s tím, že řešení přestupků spadá do kompetencí policie.

Nakonec se však město s policií dohodlo a od konce června 2019 už neukázněné řidiče pokutuje. Na řešení agendy dokonce magistrát přijal dva nové zaměstnance.

To lovosická radnice pokutuje za rychlou jízdu v tunelu Prackovice – Radejčín (ve směru na Prahu) už od září 2018. Jen za první čtvrtrok na pokutách vybrala více než 4 miliony korun a výzvy řidičů odesílá v pravidelných intervalech.

„Od 1. června 2019 do 31. května 2020 jsme odeslali 17 929 výzev k uhrazení určených částek. V uvedeném období jsme na pokutách vybrali necelých 11 milionů korun,“ uvedla mluvčí Lovosic Barbora Marešová.

Jeden řidič se tunelem řítil rychlostí 198 km/h

Nejčastějšími hříšníky, kteří v tunelech nedodržují předepsanou rychlost, jsou podle ní řidiči z Rumunska, Německa a Slovenska. Naopak morálka u českých řidičů se prý od zavedení měření rychlosti a následného pokutování razantně zlepšila.

„Celkově mají na svědomí asi jednu čtvrtinu přestupků, zbytek jsou cizinci, převážně řidiči z Evropské unie,“ poznamenala Marešová s tím, že nejvyšší naměřená rychlost ve zdejším tunelu byla 198 kilometrů v hodině.

Kromě radarů v tunelech zkoumá rychlost účastníků provozu na dálnici D8 také dopravní policie. A často narazí na hříšníky, kteří výrazně překročí povolenou rychlost 130 kilometrů.

„Kolikrát naměříme i rychlost přes 200 kilometrů v hodině. Takovým řidičům už se ale pokuty nedávají, protože na to blokové řízení s pokutou na místě nepostačuje. Vzhledem k závažnosti jejich jednání tito řidiči čelí nepříjemnému faktu, že pravděpodobně přijdou o řidičské oprávnění,“ uzavřel Ušák.

Autor:
  • Nejčtenější

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

Pavel navštívil největší ghetto. To je kára, obdivovaly děti prezidentské auto

20. června 2024,  aktualizováno  18:06

Prezident Petr Pavel pokračoval v návštěvě Ústeckého kraje. Během čtvrtečního programu se podíval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

18. června 2024  6:42

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky,...

Před 11 lety poklepali, stále nic nestojí. Justiční areál v Ústí zůstává vizí

23. června 2024  8:19

Když v říjnu 2013 poklepával tehdejší prezident Miloš Zeman na základní kámen nového justičního...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

Fila je pro mě inspirací. V Teplicích chci mít pozici jako on, přeje si Horský

22. června 2024  9:40

Nebude mít lehkou roli. Útočník Filip Horský, posila fotbalových Teplic z Liberce, má nahradit...

Zelenka natáčí v Ústeckém kraji seriál Limity, Háma kvůli němu shodil vlasy

21. června 2024  15:36

Jak se ze severočeského podnikatele stane ikona ekologických protestů a z manželského sporu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...