Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Lounský politik začal bourat svůj načerno postavený dům v záplavové zóně

  7:07
Lounský podnikatel a zastupitel Jan Čáka začal rozebírat přízemní cihlový domek, který si v roce 2009 postavil na svém pozemku místo zbourané dřevěné chaty v zahrádkářské kolonii Na Losech. Neměl totiž stavební povolení, navíc stavěl v aktivní záplavové zóně řeky Ohře.

Stavební úřad v Lounech mu nařídil nelegálně vybudovaný dům zbořit. Dlouholetý spor, který řešilo několik soudů, vyvrcholil exekučně nařízenou demolicí.

Fotogalerie

„Jsem z toho nešťastný. Nechal jsem tam kus srdce, vyrostly tam mé dcery, než jsme se s rodinou přestěhovali. Několik posledních let chatu obývají rodiče, oba tam nechali obrovský kus svého života,“ popisoval při vyklízení nábytku a dalšího vybavení podnikatel, který je zastupitelem Loun za Volbu pro město.

Lhůta na vyklizení vypršela v pondělí ve 14 hodin. Poté pověřený exekutor předal objekt stavební firmě, která původně měla demolici provést. Náklady na ni exekutor vyčíslil na 450 tisíc korun, přičemž by je uhradilo město a následně peníze vymáhalo na vlastníkovi.

„Ceny ve stavebnictví znám a suma je přemrštěná. Chatu bych zboural do sto tisíc. Demolici provedu ve své režii,“ řekl ještě v pondělí Čáka a v úterý ráno jeho lidé skutečně začali stavbu rozebírat.

Zda mu to bude něco platné, je otázkou. Jeho aktivita totiž přichází „pět minut po dvanácté“. V minulosti ho stavební úřad několikrát vyzval k dobrovolnému odstranění stavby, výzvy však nevyslyšel.

„Ke konkrétní osobě a jednání se nemohu vyjadřovat, neboť řízení je neveřejné. Ovšem v obecné rovině lze konstatovat, že pokud nedojde k uposlechnutí výzvy, dochází k exekuci,“ uvedla k průběhu kauzy vedoucí lounského stavebního úřadu Kateřina Todtová.

Zahrádkářská kolonie Na Losech vznikla už před desítkami let. Stojí tam možná stovky chat i několik zděných rodinných domů. Těm, které postavili majitelé legálně před rokem 2002, zánik nehrozí.

„V roce 2003 Povodí Ohře stanovilo záplavové území řeky Ohře a vymezilo aktivní zónu záplavového území, která zabírá celou zahrádkářskou kolonii. Ovšem stavby, které tam jsou povolené ještě před tímto rokem, jsou legální, a to i přesto, že v podstatě mohou bránit vodě v průtoku,“ uvedla Todtová.

Kdyby dům nestál v aktivní zóně, nakonec by byl zlegalizován

Todtová dodala, že kdyby nebyla lokalita aktivní zónou, zřejmě by nakonec došlo k dodatečné legalizaci i domku Jana Čáky a případně dalších černých staveb.

„Stavební zákon umožňuje, aby stavebník prokázal, že i načerno postavená stavba je v souladu s právními předpisy. Bohužel ve chvíli, kdy stojí v aktivní záplavové zóně, není stavba podle právních předpisů vůbec přípustná,“ upozornila Todtová.

Co lze v aktivní zóně stavět, popisuje vodní zákon. Ten zakazuje na takovém území nejen stavět jakékoli budovy, ale třeba i dělat oplocení, živé ploty, skladovat odplavitelný materiál či zřizovat kempy.

„Prakticky je možná jen běžná údržba a menší opravy stavby, které nezmění její velikost,“ upřesňuje Todtová.

Trápí mě, že černého Petra mám jen já, říká podnikatel Čáka

Čáka nařízenou demolici vnímá jako křivdu. „Udělal jsem chybu. Ale je veřejné tajemství, že je tam stovka staveb, které vznikly, řekněme, stavební nekázní. Nechci na nikoho ukazovat prstem, ale trápí mě, že černého Petra mám jen já,“ říká.

I další, kteří se pustili do větších úprav chat a pozemků v rozporu s vodním a stavebním zákonem, však mohou čekat problémy v budoucnu. Katastrální úřad totiž provádí revizi katastru nemovitostí, kdy porovnává katastrální mapy se skutečným stavem.

Nebude-li nelegální stavba dodatečně povolena, bude nařízeno její odstranění. Vedoucí stavebního úřadu připouští, že může jít o desítky až stovky případů.

Záplavová zóna paralyzuje aktivní využití majetku, míní Čáka

Čáka se stal zastupitelem v únoru po odstoupení stranického kolegy. Už tehdy zazněla výtka, že má na území města nelegální stavbu. Pozastavit exekuční demolici se pokusil i z pozice zastupitele.

Na městě chce prosadit vznik pracovní komise pro protipovodňová opatření a sám sebe navrhuje jako předsedu. Za střet zájmů to nepovažuje.

„Je pravda, že k projednávané věci mám poměr, ale dosud neudělal nikdo nic. Nedělám to pro sebe, ale pro řadu vlastníků nemovitostí v této lokalitě. Záplavová zóna paralyzuje jakékoli aktivní využití soukromého i městského majetku,“ říká Čáka.

Svůj návrh na vznik komise, která je poradním orgánem rady města, chce přednést na jednání zastupitelstva 16. prosince.

„Lidsky mě tento případ mrzí, asi jako každý se domnívám, že domy by se měly spíš stavět než bourat. Ale podle legislativy to nelze. Z návrhu pana kolegy na vznik komise mi není zcela jasné, jak by mohla prospět,“ okomentoval aktivitu zastupitele starosta města Pavel Janda (Pro lepší Louny).

Problematiku řeší několik odborů a případně i komise životního prostředí. Aktivní zónu může změnit pouze vodoprávní úřad, v tomto případě krajský úřad, nikoli pracovní skupina zastupitelstva či rady,“ dodal Janda.

  • Nejčtenější

Řeka je posetá elektrárnami a ryby kvůli tomu vymírají, řešení se nerýsuje

Mnoho malých vodních elektráren na krátkém úseku a s tím často spojená nevhodná manipulace s přirozenou výškou vodní...

Vyvěsil českou vlajku upravenou romským symbolem. Dostal pokutu

Muž, který loni v dubnu vyvěsil na svém balkoně česko-romskou vlajku, musí zaplatit pokutu ve výši tisíc korun....

Teplický šéf o kauze Šváb: Pokud se prokáže provinění, trestejte i Slavii

Premium Pročítá si úryvky odposlechů z policejního spisu Šváb, který rozkrývá špínu v českém fotbale, a je zděšený. Šokovaný....

Svazový projekt klepe na extraligu. Postup není klíčový, zní z Litoměřic

Čtrnáct vítězství v řadě, suverénní vedoucí místo v tabulce. Litoměřice, které mají sloužit jako výchovné středisko pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sumci, kapři i amuři. V Labi na Litoměřicku uhynuly stovky kilogramů ryb

Policisté vyšetřují od sobotního odpoledne úhyn stovek kilogramů ryb v Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Akademici chtějí obří rypadlo z lomu ČSA mezi památkami, těžaři nejásají

Obří rypadlo RK5000 odstavené na hraně hnědouhelného lomu ČSA na Mostecku by se mohlo stát kulturní památkou. Návrh...

Sošky svatých vznikly díky fotkám, jejich návratem skončila oprava kláštera

Devět replik sošek z oltáře kostela Čtrnácti svatých pomocníků, který je ve františkánském klášteře v Kadani, se...

Bílina změnila pravidla pohybu psů, bez vodítka mohou být na sedmi místech

Bílina na Teplicku upravila obecně závaznou vyhlášku o pravidlech pro pohyb psů na veřejných prostranstvích. Nově lidé...

Most mnoho problémů nemá. Až na problémové obyvatele, říká primátor

Premium Podle nedávno vydaného Indexu kvality života patří Most k městům, kde se žije nejhůř. Skončil na 204. místě z 206. A...

Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?
Obezita je onemocnění: Proč dieta nestačí?

Obezita je onemocnění, se kterým si moderní medicína umí dobře poradit. Prvním krokem na cestě ke zdravějšímu organismu by proto měla být návštěva...

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...