Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

  11:18aktualizováno  11:18
Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad Ohří. Už několik týdnů tu roste dům, na který neexistuje vydané stavební povolení. A to hned vedle rybníka, který patří vlivnému podnikateli. Úřady zatím nemají jak stavbu zastavit, ve hře ale může být dodatečné stavební povolení.

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a ohroženým druhům. | foto: Shutterstock

Mezi meandry klikatící se Ohře, jejími bočními rameny s tůněmi a mokřady je i v suchých dnech sytě zelená tráva. Z rybníka na okraji lesa u severočeské Budyně nad Ohří se vznese volavka, co chvíli na hladině pleskají ryby. Přírodní park Dolní Poohří s pozůstatky původních lužních lesů, chráněnými rostlinami a ohroženými živočichy má být místem klidu bez zásahů člověka.

Jenže hned vedle rybníka už měsíc rachotí stroje, nákladní auta sem vozí stavební materiál, kameny a beton. Bez povolení zde roste rodinný dům.

Fotogalerie

Majitel rybníka, vlivný podnikatel Miloslav Šára, jenž dodává auta významným státním institucím, se podle úředníků snažil se svou známou získat povolení ke stavbě. Když úřady odmítly, stavět se začalo načerno.

„Na tento pozemek nebylo vydáno naším stavebním úřadem žádné rozhodnutí nebo souhlas,“ potvrzuje Dušan Oslej, vedoucí Stavebního úřadu v Libochovicích, pod který Budyně nad Ohří spadá.

Povolení ani vydáno být nemohlo. Pozemek leží v přírodním parku, který byl zřízen v roce 2000 právě proto, aby se zachoval vzácný ráz krajiny. Kromě toho jde o ornou půdu a podle územního plánu Budyně nad Ohří je tato lokalita nezastavitelným územím.

Pozemek koupila v roce 2013 Šárova známá Lenka Brůnová. Spolu se pak několik let snažili získat povolení ke stavbě. První žádost zněla na hospodářské stavení, neboť to se může stavět i tam, kde nic jiného většinou stát nesmí. Jde ovšem třeba o seník nebo kůlnu na nářadí.

Kůlna, ale s obývákem

„Navržený objekt hospodářské budovy měl sloužit jako technické a skladové zázemí pro přilehlé pozemky,“ sdělil mluvčí městského úřadu v Roudnici nad Labem Jan Vancl.

Jenže roudnickým úředníkům odboru životního prostředí se navrhovaná stavba nezdála. „Půdorysný výkres neodpovídal popisem místností stavbě hospodářského objektu, ale nadstandardního rodinného domu,“ dodal Vancl. Odbor dal ke stavbě negativní stanovisko.

Posléze Brůnová usilovala o změnu územního plánu Budyně nad Ohří, aby jejich pozemek již nebyl nezastavitelnou plochou, ale plochou pro bydlení. Ani to neprošlo, neboť úředníci namítali, že individuální přání žadatele koliduje s veřejným zájmem chránit přírodu a krajinný ráz parku. Vydali opět negativní stanovisko, které následně potvrdil i krajský úřad a ministerstvo pro místní rozvoj.

Kdo je Miloslav Šára

Miloslav Šára prodává auta. Jeho byznysu pomáhají i veřejné zakázky, v posledních třech letech jich uzavřel 62 za zhruba 40 milionů korun.

Dodává limuzíny politikům, ministerstvům vnitra a životního prostředí či Ústeckému kraji, osobní auta prodává i státním podnikům, radnicím, školám, hasičům, náklaďáky policistům, terénní vozy Lesům ČR.

Jeho firma Okim v minulosti sponzorovala ODS, jíž dala 110 tisíc korun, naposledy v roce 2016 darovala 50 tisíc hnutí ANO.

Když nevyšla plocha pro bydlení, požádala Brůnová, aby pozemek byl plochou pro rekreaci. Nevyšlo ani to. Ze stejného důvodu.

Úředníci pro MF DNES popsali, jak za nimi chodili různí lidé, právníci a údajně i asistentka jednoho z poslanců a vyptávali se, jak rozhodnou. „Působilo to na mě, jako by chtěli vytvořit nátlak,“ míní jedna z nich.

Žádosti podávala vždy Brůnová nebo její právníci, Šára odmítá, že by s tím měl cokoli společného. Jenže roudničtí úředníci říkají něco jiného. „Miloslav Šára se účastnil přímo dvou jednání. Při jednáních byl vždy za investora stavby označován pan Šára,“ sdělil Vancl.

Brůnová ani Šára nechtějí okolnosti stavby komentovat. „Já se s vámi o tom vůbec nebudu bavit,“ odpověděla jednatřicetiletá žena na dotaz, jestli považuje za správné stavět bez povolení v přírodním parku. Dvaašedesátiletý podnikatel reagoval stejně: „Nemám chuť ani náladu se vyjadřovat v novinách. Napište si tam, co chcete, já se s vámi o tom nehodlám bavit.“

Nepovolenou stavbu v přírodním parku řeší roudnický úřad. „Věcí se zabývá orgán ochrany zemědělského půdního fondu našeho úřadu, neboť stavbou došlo k nepovolenému záboru orné půdy,“ řekl mluvčí roudnické radnice. Do věci se vložila i Česká inspekce životního prostředí.

Trik: dodatečné povolení

Přestože stavební úřad v Libochovicích ví o černé stavbě nejméně tři týdny, tvrdí, že zatím nemůže zasáhnout. Podle vedoucího úřadu Dušana Osleje musí nejprve nařídit kontrolní prohlídku, aby zjistil, kdo je stavebníkem, zahájil řízení a sepsal protokol.

Až pak může pokračování stavby zakázat. Případně zahájit správní řízení o přestupku, pokud by stavebník zákaz ignoroval. Prohlídka však dosud neproběhla a kdy bude, není jasné. Její termín Oslej prý prozradit nesmí. A mezitím se staví dál.

Jenže ani po prohlídce nemusí černá stavba z parku zmizet. I když úřad zahájí řízení o jejím odstranění, může stavebník požádat o dodatečné povolení. Jeho vydání bývá častější než demolice.

Mimochodem, na břehu Šárova rybníka poblíž nynější černé stavby už stojí dřevěný altán. Nechal ho postavit Šára. A povolení získal právě až dodatečně.

Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz