Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

  11:18
Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad Ohří. Už několik týdnů tu roste dům, na který neexistuje vydané stavební povolení. A to hned vedle rybníka, který patří vlivnému podnikateli. Úřady zatím nemají jak stavbu zastavit, ve hře ale může být dodatečné stavební povolení.

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a ohroženým druhům. | foto: Shutterstock

Mezi meandry klikatící se Ohře, jejími bočními rameny s tůněmi a mokřady je i v suchých dnech sytě zelená tráva. Z rybníka na okraji lesa u severočeské Budyně nad Ohří se vznese volavka, co chvíli na hladině pleskají ryby. Přírodní park Dolní Poohří s pozůstatky původních lužních lesů, chráněnými rostlinami a ohroženými živočichy má být místem klidu bez zásahů člověka.

Jenže hned vedle rybníka už měsíc rachotí stroje, nákladní auta sem vozí stavební materiál, kameny a beton. Bez povolení zde roste rodinný dům.

Fotogalerie

Majitel rybníka, vlivný podnikatel Miloslav Šára, jenž dodává auta významným státním institucím, se podle úředníků snažil se svou známou získat povolení ke stavbě. Když úřady odmítly, stavět se začalo načerno.

„Na tento pozemek nebylo vydáno naším stavebním úřadem žádné rozhodnutí nebo souhlas,“ potvrzuje Dušan Oslej, vedoucí Stavebního úřadu v Libochovicích, pod který Budyně nad Ohří spadá.

Povolení ani vydáno být nemohlo. Pozemek leží v přírodním parku, který byl zřízen v roce 2000 právě proto, aby se zachoval vzácný ráz krajiny. Kromě toho jde o ornou půdu a podle územního plánu Budyně nad Ohří je tato lokalita nezastavitelným územím.

Pozemek koupila v roce 2013 Šárova známá Lenka Brůnová. Spolu se pak několik let snažili získat povolení ke stavbě. První žádost zněla na hospodářské stavení, neboť to se může stavět i tam, kde nic jiného většinou stát nesmí. Jde ovšem třeba o seník nebo kůlnu na nářadí.

Kůlna, ale s obývákem

„Navržený objekt hospodářské budovy měl sloužit jako technické a skladové zázemí pro přilehlé pozemky,“ sdělil mluvčí městského úřadu v Roudnici nad Labem Jan Vancl.

Jenže roudnickým úředníkům odboru životního prostředí se navrhovaná stavba nezdála. „Půdorysný výkres neodpovídal popisem místností stavbě hospodářského objektu, ale nadstandardního rodinného domu,“ dodal Vancl. Odbor dal ke stavbě negativní stanovisko.

Posléze Brůnová usilovala o změnu územního plánu Budyně nad Ohří, aby jejich pozemek již nebyl nezastavitelnou plochou, ale plochou pro bydlení. Ani to neprošlo, neboť úředníci namítali, že individuální přání žadatele koliduje s veřejným zájmem chránit přírodu a krajinný ráz parku. Vydali opět negativní stanovisko, které následně potvrdil i krajský úřad a ministerstvo pro místní rozvoj.

Kdo je Miloslav Šára

Miloslav Šára prodává auta. Jeho byznysu pomáhají i veřejné zakázky, v posledních třech letech jich uzavřel 62 za zhruba 40 milionů korun.

Dodává limuzíny politikům, ministerstvům vnitra a životního prostředí či Ústeckému kraji, osobní auta prodává i státním podnikům, radnicím, školám, hasičům, náklaďáky policistům, terénní vozy Lesům ČR.

Jeho firma Okim v minulosti sponzorovala ODS, jíž dala 110 tisíc korun, naposledy v roce 2016 darovala 50 tisíc hnutí ANO.

Když nevyšla plocha pro bydlení, požádala Brůnová, aby pozemek byl plochou pro rekreaci. Nevyšlo ani to. Ze stejného důvodu.

Úředníci pro MF DNES popsali, jak za nimi chodili různí lidé, právníci a údajně i asistentka jednoho z poslanců a vyptávali se, jak rozhodnou. „Působilo to na mě, jako by chtěli vytvořit nátlak,“ míní jedna z nich.

Žádosti podávala vždy Brůnová nebo její právníci, Šára odmítá, že by s tím měl cokoli společného. Jenže roudničtí úředníci říkají něco jiného. „Miloslav Šára se účastnil přímo dvou jednání. Při jednáních byl vždy za investora stavby označován pan Šára,“ sdělil Vancl.

Brůnová ani Šára nechtějí okolnosti stavby komentovat. „Já se s vámi o tom vůbec nebudu bavit,“ odpověděla jednatřicetiletá žena na dotaz, jestli považuje za správné stavět bez povolení v přírodním parku. Dvaašedesátiletý podnikatel reagoval stejně: „Nemám chuť ani náladu se vyjadřovat v novinách. Napište si tam, co chcete, já se s vámi o tom nehodlám bavit.“

Nepovolenou stavbu v přírodním parku řeší roudnický úřad. „Věcí se zabývá orgán ochrany zemědělského půdního fondu našeho úřadu, neboť stavbou došlo k nepovolenému záboru orné půdy,“ řekl mluvčí roudnické radnice. Do věci se vložila i Česká inspekce životního prostředí.

Trik: dodatečné povolení

Přestože stavební úřad v Libochovicích ví o černé stavbě nejméně tři týdny, tvrdí, že zatím nemůže zasáhnout. Podle vedoucího úřadu Dušana Osleje musí nejprve nařídit kontrolní prohlídku, aby zjistil, kdo je stavebníkem, zahájil řízení a sepsal protokol.

Až pak může pokračování stavby zakázat. Případně zahájit správní řízení o přestupku, pokud by stavebník zákaz ignoroval. Prohlídka však dosud neproběhla a kdy bude, není jasné. Její termín Oslej prý prozradit nesmí. A mezitím se staví dál.

Jenže ani po prohlídce nemusí černá stavba z parku zmizet. I když úřad zahájí řízení o jejím odstranění, může stavebník požádat o dodatečné povolení. Jeho vydání bývá častější než demolice.

Mimochodem, na břehu Šárova rybníka poblíž nynější černé stavby už stojí dřevěný altán. Nechal ho postavit Šára. A povolení získal právě až dodatečně.

Budyně nad Ohří

Budyně nad Ohří

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

Do prosince opatření nerozvolníme, shodli se Prymula i ministr Blatný

Pokud vydrží stávající opatření, nárůst případů covidu-19 se v Česku dostane pod hranici 1 000 denně okolo 14....

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Evropa opět kárala Česko za porušování práv postižených a romských dětí

Evropský výbor pro sociální práva Rady Evropy v pondělí kritizoval Českou republiku „za rozsáhlé a diskriminační“...

Kvůli obavám z covidu lidé dál zanedbávají kontroly i u vážných chorob

Lidé se kvůli epidemii koronaviru stále bojí chodit na běžné kontroly i specializovaná vyšetření, shodují se lékaři...

Šlachta ve své knize lhal, tvrdí Grygárek. Požaduje půl milionu a omluvu

Bývalý náměstek Vrchního státního zastupitelství v Praze Libor Grygárek se bude u soudu domáhat omluvy a půlmilionového...

Po vlně kritiky zastupitelé stopli podezřelý prodej pozemků v Krupce

Zastupitelé Krupky na Teplicku zrušili své usnesení z poloviny září, v němž schválili prodej lukrativního pozemku v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...