Sobota 14. prosince 2019, svátek má Lýdie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Zastavte nelegální stavbu, vyzývá úřad. Dům vlivného podnikatele roste dál

  0:01aktualizováno  0:01
Sedí na břehu rybníka u Budyně nad Ohří a předstírají, že chytají ryby. Muži v pracovních oděvech se ostražitě rozhlížejí kolem a vyčkávají, až odejdou kontroloři, aby se mohli znovu vrhnout na stavbu jen pár metrů od rybníka. Dobře vědí, že pracují na nepovolené stavbě rodinného domu v přírodním parku Dolní Poohří.

V přírodním parku Dolní Poohří roste stavba i přes zákaz úřadů. | foto: MAFRA

Úsměvná scénka se odehrála v úterý dopoledne, když sem pracovníci stavebního úřadu i s právníkem přišli na kontrolní prohlídku. Na stavbu, která každým dnem roste, totiž nevydali povolení, protože úřady s ní opakovaně nesouhlasily – pozemek leží v přírodním parku. Ten byl zřízen právě proto, aby se zachoval ráz krajiny s významnými přírodními a estetickými hodnotami, s pozůstatky původní vegetace lužních lesů, chráněnými rostlinami a ohroženými živočichy. Navíc je tady podle Územního plánu Budyně nad Ohří nezastavitelné území.

Fotogalerie

Stavbu prosazoval vlivný podnikatel Miloslav Šára, jehož firma sponzorovala ODS a ANO a jenž dodává auta politikům, radnicím, Ústeckému kraji, ministerstvům, školám i policii. Za poslední tři roky získal veřejné zakázky za zhruba 40 milionů korun. Šárovi patří rybník s břehy a altánem, který byl stavěn rovněž načerno a povolení bylo vydáno až dodatečně.

Majitelkou pozemku a oficiálním stavebníkem je jeho známá Lenka Brůnová. Oba několik let žádali úřady o souhlas v přírodním parku stavět, když se jim to nepodařilo, rozjela se na konci července stavba i bez souhlasu. A nejen to. Přes zákaz pokračuje.

Odbor životního prostředí Roudnice nad Labem už 21. srpna vydal rozhodnutí, v němž přikázal Brůnové „zdržet se jakékoli stavební činnosti“. „Tato stavební činnost může způsobit nedovolenou změnu obecně nebo zvláště chráněných částí přírody,“ stojí v rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici. Přesto se staví dál. Přibyly zdi a oplocení.

Přistižení dělníci

Po vlastní linii případ řeší i stavební úřad. Když sem jeho pracovníci v úterý dorazili, bylo staveniště prázdné a na první pohled to vypadalo, že práce skutečně stojí. Jenže jen zdánlivě. Dělníci se před úředníky ukryli v Šárově nedalekém altánu a s rybářskými pruty v rukou vyčkávali, až bude „čistý vzduch“. Úředníci po chvíli prohlídku ukončili, pořídili fotografie a odjeli. Ale jen naoko. Po čtvrt hodině byli zpět a dělníky, kteří se mezitím znovu vrhli do práce, přistihli na stavbě.

Kontrolní prohlídka měla ukázat, kdo je stavebníkem a s kým má úřad jednat. Jenže Brůnová nedorazila. Přijel jen Šára, jenž úředníkům tvrdil, že se stavbou nemá nic společného. To samé tvrdil i v telefonním rozhovoru s reportérem MF DNES, více to ale odmítl komentovat. „Nemám chuť ani náladu se vyjadřovat v novinách. Napište si tam, co chcete, já se s vámi o tom nehodlám bavit,“ řekl a zavěsil.

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Jenže podle roudnických úředníků, kteří odmítali dát souhlas se stavbou, je jeho role mnohem větší, než připouští. „Miloslav Šára se účastnil přímo dvou jednání. Při jednáních byl vždy za investora stavby označován pan Šára,“ sdělil mluvčí radnice v Roudnici nad Labem Jan Vancl. Šára to popírá.

Rovněž Brůnová odmítá stavbu komentovat a na dotaz zaslaný v SMS, proč staví přes zákaz, neodpověděla.

Úřady v tomto případě formálně chybovaly. Odbor životního prostředí omylem napsal v rozhodnutí o zastavení stavby, že jde o pozemek číslo 487/14, na jiných místech dokumentu je však správné číslo 478/14. „Nejedná se o závažnou chybu a na celé věci to nic nemění,“ uvedl Vancl. Přesto odbor poslal nové rozhodnutí o zákazu prací se správným číslem.

Stavební úřad zase poslal Brůnové oznámení o prohlídce ve špatné obálce.

Demolice, pokuty... Možná

Co bude následovat? Stavební úřad svolá kontrolní prohlídku znovu a s největší pravděpodobností také nařídí zastavit práce. Navíc zahájí řízení o odstranění stavby, stavebník pak má 30 dní na to, aby požádal o dodatečné povolení, a úřad mu musí dát dost času, aby se pokusil získat vyjádření a souhlasy všech úřadů. Obvykle na to má několik měsíců.

A pokud bude stavba pokračovat? „Za porušení zákazu hrozí pokuta až sto tisíc korun,“ řekl mluvčí roudnické radnice Jan Vancl. A správní řízení, které odbor zahájil, může podle něj skončit nařízením, aby stavebník „uvedl pozemek do původního stavu“. Neboli aby sám nechal stavbu strhnout. Za neposlechnutí hrozí další pokuty. Jenže demolice v Česku nejsou příliš časté. Obvyklejší je, že když už černá stavba stojí, stavitel dostane povolení dodatečně.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky
Premium

Nemocnice po ostravském masakru ozbrojují zaměstnance. Bojí se napadení

Zdravotníky stále častěji ohrožují agresivní pacienti. Napaden byl skoro každý čtvrtý. Zaměstnanci ochranky však dosud...

Asi jsem se měla bát, říká sestra, která riskovala život pro záchranu jiných

Riskovala vlastní život pro záchranu ostatních, které ohrožoval útočník během úterní střelby ve Fakultní nemocnici v...

Premium

Vlasov zprvu pomáhat nechtěl, přesvědčil ho jeho generál, prozrazuje historik

Pavel Novotný v roli starosty pražských Řeporyjí mluví o vlasovcích doma i v Rusku, ovšem v Česku neexistuje...

Komunisté žádají vládu, aby odmítla usnesení o významu evropské paměti

KSČM odsoudila zářijové usnesení Evropského parlamentu o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy. Podle strany...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz