Dvacet zemí, žádný nováček. Devátý světový šampionát v historii se poprvé konal mimo tradiční velmoci. Poprvé v Asii.
Česko na něm opět nestartovalo, jeho naděje na účast mezi ragbyovou elitu je vzdálená jako země od slunce.
Hrálo se ve čtyřech skupinách po pěti, nejlepší dva účastníci postoupili do čtvrtfinále.
Program a výsledky mistrovství světa
Pátek 20. září 2019
Skupina A: Japonsko - Rusko 30:10 (12:7)
Sobota 21. září 2019
Skupina B: Nový Zéland - JAR 23:13 (17:3), sestřih utkání
Skupina C: Francie - Argentina 23:21 (20:3), sestřih utkání
Skupina D: Austrálie - Fidži 39:21 (12:14), sestřih utkání
Skupina A: Irsko - Skotsko 27:3 (19:3), sestřih utkání
Skupina B: Itálie - Namibie 47:22 (21:7), sestřih utkání
Skupina C: Anglie - Tonga 35:3 (18:3), sestřih utkání
Pondělí 23. září 2019
Skupina D: Wales - Gruzie 43:14 (29:0), sestřih utkání
Úterý 24. září 2019
Skupina A: Samoa - Rusko 34:9 (5:6), sestřih utkání
Středa 25. září 2019
Skupina D Fidži - Uruguay 27:30 (12:24), sestřih utkání
Čtvrtek 26. září 2019
Skupina B Itálie - Kanada 48:7 (17:0), sestřih utkání
Skupina C Anglie - USA 45:7 (19:0), sestřih utkání
Sobota 28. září 2019
Skupina C Argentina - Tonga 28:12 (28:7), sestřih utkání
Skupina A Japonsko - Irsko 19:12 (9:12, sestřih utkání
Skupina B JAR - Namibie 57:3 (31:3), sestřih utkání
Neděle 29. září 2019
Skupina D Gruzie - Uruguay 33:7 (12:7), sestřih utkání
Skupina D Wales - Austrálie 29:25 (23:8), sestřih utkání
Pondělí 30. září 2019
Skupina A Skotsko - Samoa 34:0 (20:0), sestřih utkání
Středa 2. října 2019
Skupina C Francie - USA 33:9 (12:6), sestřih utkání
Skupina B Nový Zéland - Kanada 63:0 (28:0), sestřih utkání
Čtvrtek 3. října 2019
Skupina D Gruzie - Fidži 10:45 (3:7), sestřih utkání
Skupina A Irsko - Rusko 35:0 (21:0), sestřih utkání
Pátek 4. října 2019
Skupina B JAR - Itálie 49:3 (17:3), sestřih utkání
Sobota 5. října 2019
Skupina D Austrálie - Uruguay 45:10 (19:3) sestřih utkání
Skupina C Anglie - Argentina 39:10 (15:3) sestřih utkání
Skupina A Japonsko - Samoa 38:19 (16:9) sestřih utkání
Neděle 6. října 2019
Skupina B Nový Zéland - Namibie 71:9 (24:9) sestřih utkání
Skupina C Francie - Tonga 23:21 (17:7) sestřih utkání
Úterý 8. října 2019
Skupina B JAR - Kanada 66:7 (47:0)
Středa 9. října 2019
Skupina C Argentina - USA 47:17 (19:5), sestřih utkání
Skupina A Skotsko - Rusko 61:0 (21:0), sestřih utkání
Skupina D Wales - Fidži 29:17 (14:10), sestřih utkání
Pátek 11. října 2019
Skupina D Austrálie - Gruzie 27:8 (10:3), sestřih utkání
Sobota 12. října 2019
Skupina B Nový Zéland - Itálie 0:0, zrušeno kvůli tajfunu
Skupina C Anglie - Francie 0:0, zrušeno kvůli tajfunu
Skupina A Irsko - Samoa 47:5 (26:5), sestřih utkání
Neděle 13. října 2019
Skupina B Nambie - Kanada 0:0, zrušeno kvůli tajfunu
Skupina C USA - Tonga 19:31 (12:7), sestřih utkání
Skupina D Wales - Uruguay 35:13 (7:6). sestřih utkání
Skupina A Japonsko - Skotsko 28:21 (21:7), sestřih utkání
Sobota 19. října
čtvrtfinále
Anglie - Austrálie 40:16, sestřih utkání
Nový Zéland - Irsko 46:14, sestřih utkání
Neděle 20. října 2019, čtvrtfinále
Wales - Francie 20:19 (10:19), sestřih utkání
Japonsko - JAR 3:26 (3:5), sestřih utkání
Sobota 26. října 2019
semifinále
Anglie - Nový Zéland 19:7 (10:0), sestřih utkání
Neděle 27. října 2019
semifinále
Wales - Jižní Afrika 16:19 (6:9), sestřih utkání
Pátek 1. listopadu
O třetí místo
Nový Zéland - Wales 40:17 (28:10), sestřih utkání
Sobota 2. listopadu
Finále
JAR - Anglie 32:12 (12:6), sestřih utkání
Mistrovství světa se koná jednou za čtyři roky a vždy v lichých letech, aby nekonkurovalo MS ve fotbale a letním olympijským hrám, což jsou společně s MS v ragby největší sportovní akce planety vůbec.
Dvanáct národních mužstev včetně pořadatelského Japonska si účast zajistilo svými výsledky už na minulém šampionátu v roce 2015 v Anglii. V kvalifikaci se hrálo jen o osm míst.
Velké sportovní akce |
Z africké kvalifikace vzešla Namibie, z americké Spojené státy a Uruguay, z evropské Rusko a z oceánské Fidži s Tongou.
Mezikontinentální baráž ovládla Samoa, která jako třetí nejlepší tým oceánské zóny porazila dvakrát jasně Německo, druhý tým evropské kvalifikace.
Němci pak měli nárok ještě na další šanci, před měsícem na dvanáctidenním turnaji v Marseille však skončili druzí za Kanadou, mezi poraženými byly i Keňa a Hong Kong.
Los základní skupin se uskutečnil už na jaře 2017 v Kjótu, mezi nasazenými byly podle pořadí ve světovém žebříčku Nový Zéland, Anglie, Austrálie a Irsko. V druhém koši pak Skotsko, Francie, Jižní Afrika a Wales.
Až do třetího spadla Argentina, takže právě její jméno budilo v osudí největší napětí.
Japonci pro šampionát připravili dvanáct stadionů.
Zahajovací zápas, dvě čtvrtfinále a souboj o bronz patřily nádherné padesátitisícové aréně Ajinomoto v Chofu na předměstí Tokia.
Obě semifinále a finále hostila Jokohama, na stadionu pro sedmdesát tisíc diváků se hrálo finále fotbalového šampionátu v roce 2002. Fotbal se tenkrát hrál v Oitě, které připadly zápasy ve skupině i dvě čtvrtfinále.
Dějiště zápasů pořadatelé vybrali po celé zemi. Ve třech městech se hrálo na jihu na ostrově Kjúšú, osm měst pro šampionát leželo na největším ostrově Honšú a hrálo se i na severu v Sapporu, které leží na ostrově Hokkaidó.