Než dojde na tunel, mají silnici V Holešovičkách zklidnit stromy a trolejbus

  17:15
Stromy, popínavé rostliny místo svodidel a hybridní trolejbus. Město přichází s novými opatřeními, která by podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) měla vést ke zlepšení dopravní situace a životní úrovně v ulici V Holešovičkách. Podle místních je to jen záminka města odložit projekt zahloubení ulice.

Ulicí V Holešovičkách denně projede až sto tisíc aut denně. (21.5.2021) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Chystaná opatření by podle Scheinherra měla pomoci proměnit ulici, která vede od mostu Barikádníků po Vychovatelnu, z jejího dálničního charakteru do charakteru městské třídy. 

„Stále to zůstane městská dopravní tepna, ale myslíme si, že tato opatření povedou k tomu, že ulice se celkově zklidní, bude bezpečnější pro všechny druhy dopravy, které se tam protínají, a zároveň dojde ke snížení negativních dopadů na občany,“ říká Scheinherr. Realizaci těchto opatření město plánuje v letech 2022 a 2023.

Snížit hluk a množství emisí z dopravy město plánuje zejména skrze výsadbu více než stovky stromů a keřů. Dále je v plánu odstranění některých svodidel, která nahradí popínavé rostliny.

Rozšířením chodníků chce město docílit většího komfortu chodců a cyklistů. V oblasti Vychovatelny přibude nový pruh pro autobusy, přičemž autobusy linky 201 by měly být nahrazeny hybridními trolejbusy. Zajímavostí je například i chystaná obnova takzvaného tichého asfaltu, položeného před pěti lety. „Tichý asfalt nevydržel fungovat ani jednu sezonu,“ zdůrazňuje místopředseda spolku Holešovičky pro lidi Cyril Mores.

V minulosti již město například nechalo vyměnit v bytových domech v Holešovičkách okna, aby rezidentům ulehčilo od hluku.

Podle místních obyvatel plán nic nevyřeší. „Žiji v činžovním domě přímo v první linii a opravdu nechápu, jak touto zelenou záplatou chtějí tuto ulici zklidnit,“ říká Jan Varga. Lidé z oblasti i Praha 8 požadují ulici zahloubit. „My chceme normálně žít, a ne žít na dálnici,“ dodal. 

Představená opatření kritizuje také opozice. „Tři roky trvalo stávající koalici nakreslit sto stromů, devadesát keřů, cyklopruh a pruh pro autobusy, a to je výsměch místním občanům. Tyhle kosmetické úpravy opravdu neřeší neúnosnou dopravní zátěž, která tam je,“ přidává se opoziční pražská zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). 

Cyril Mores se zase obává, že investice do uvedených opatření budou v budoucnu pro magistrát záminkou, proč odkládat projekt zahloubení ulice V Holešovičkách, který místní považují za jediné možné řešení.

Variantu zahloubení prosazuje spolek Holešovičky pro lidi, stejné řešení by uvítala i Praha 8. „Považujeme za nešťastné, že hlavní město Praha aktivně nepřipravuje zahloubení ulice V Holešovičkách, i když ho má ve svém programovém prohlášení, říká předseda Komise pro dopravu Prahy 8 Martin Jedlička (TOP 09 a Starostové a nezávislí / Spojené síly pro Prahu 8). Zahloubit ulici V Holešovičkách je také součástí programového prohlášení vedení Prahy 8.

Studii tunelového řešení sice město plánuje zadat ještě letos, ale podle Scheinherra se Praha k zahloubení nedostane dříve, než postoupí s dostavbou městského okruhu.

Předseda České komory architektů Jan Kasl vysvětluje, že bez dokončeného okruhu v ulici nic stavět nelze. „Holešovičky nemají žádnou objízdnou trasu, takže potřebujeme mít hotový Městský okruh, aby se mohlo cokoliv udělat v ulici V Holešovičkách,“ říká Kasl. „Když zavřete Holešovičky, zastavíte Prahu, dodává. Zdůvodňuje tak, proč je možné vybudovat například tunel v místech pod Kbelskou ulicí, kterou lze v době přestavby objíždět jinými trasami, ale v Holešovičkách ne. Projekt tak stojí na mrtvém bodě, jelikož dostavba Městského okruhu je v nedohlednu a jeho realizace se stále více oddaluje.

Špunt pražské dopravy

Kromě toho, že je ulice V Holešovičkách problematickým místem pro život, je také krizovým úsekem pražské infrastruktury. Střetává se zde proud vozidel z tunelu Blanka s vozidly přijíždějícími ze Severojižní magistrály po mostě Barikádníků. Ulici hojně využívají řidiči, kteří míří na dálnici D8 nebo z ní. V důsledku toho tudy projede až sto tisíc aut denně.

Zácpy, které v ulici pravidelně vznikají při ranních i odpoledních špičkách, následně negativně ovlivňují dopravu v celém městě, jelikož vedou až k uzavírání tunelu Blanka a následně ke kolonám po celém městě.

Přitom právě Blanka je jednou z příčin místní husté dopravy, jelikož tunelový komplex město otevřelo bez přímé návaznosti na Městský okruh. A to i navzdory tomu, že ve stavebním povolení byla kolaudace podmíněna dokončením severozápadní části obchvatu Prahy či snížením emisí v ulici V Holešovičkách.

Na to konto Městský soud v Praze v lednu tohoto roku zrušil kolaudační souhlas, který v říjnu 2019 dostal tunelový komplex Blanka v úseku Špejchar – Pelc Tyrolka. Soud se souhlasem zabýval na základě žaloby spolku Holešovičky pro lidi.

Autor:

Další část rekonstrukce Barrandovského mostu je v plném proudu

  • Nejčtenější

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stojí i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  14:23

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Zasekaná stejně jako dřív, stěžují si řidiči na úpravu křižovatky za miliony

21. června 2024  13:30

Je to jedna z nejvytíženějších křižovatek ve středních Čechách. Spojuje velkou průmyslovou zónu,...

OBRAZEM: V Praze se otevřel Dientzenhoferův zámek. Přístupný je i park

21. června 2024  12:45

Praha 6 ve čtvrtek odpoledne otevřela veřejnosti zámek Veleslavín, který má ve výpůjčce od státu do...

Praha podala trestní oznámení v kauze Dozimetr, audity ukazují na korupci

21. června 2024  12:13,  aktualizováno  12:23

Praha podala kvůli kauze Dozimetr trestní oznámení, audity provedené v pražském dopravním podniku...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...