Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. srpna 2020 Vavřinec

Pražského primátora si nárokují Piráti i Čižinský, nejdřív vyřeší program

  10:23aktualizováno  18:30
V Praze se dál jedná o povolební spolupráci mezi třemi uskupeními, která získala shodně po třinácti křeslech v zastupitelstvu. Nejasné je, komu by připadlo křeslo primátora, o které se hlásí šéf Pirátů Zdeněk Hřib i vůdčí osobnost Prahy Sobě Jan Čižinský. Každý má svůj pádný argument.

Zástupci těchto uskupení se shodují, že domluvit vládu nad hlavním městem, ke které by přizvali ještě Spojené síly pro Prahu rovněž se třinácti mandáty, je pro ně prioritou. O víkendu už proběhla první setkání.

Tahanice však může být o primátorský řetěz. Zatímco Piráti si pozici nárokují na základě nejvyššího procentního zisku ze tří zmíněných stran, Jan Čižinský osobně dostal nejvíc preferenčních hlasů z pražských politiků.

„Je legitimní, aby byl primátorem ten, který dostal od voličů nejvíce hlasů, což jsem já. Vůle voličů by měla být respektována,“ míní lídr Prahy sobě.

Volby 2018

S tím nesouhlasí Piráti, kteří si dělají nárok na primátorský post coby strana s nejvyšším počtem voličů v potenciální koalici. 

„Měla by se dodržet nepsaná dohoda, že tato funkce připadne nejsilnějšímu z koalice. Tři křesla v radě by měl dostat ten, který má nejmenší podporu,“ uvedl člen vyjednávacího týmu Pirátů a dvojka kandidátky Adam Zábranský v neděli.

„Pokud jsme tři strany s přibližně stejným volebním výsledkem, tak dává logiku, aby koalice byla ve formátu 4/4/3 posty v radě. Na koho zbudou ty tři, měl by mít primátora,“ říkal v neděli Petr Hlubuček, předseda pražského STAN a člen vyjednávacího týmu Spojených sil pro Prahu.

Pirátům by za primátora stačilo méně radních

S tím souhlasí i Čižinský, podle Zábranského lze rozdíl postů ve vedení města kompenzovat také skrze rozdělení postů předsedů magistrátních výborů či jiných funkcí.

Vítěze a poražené v Praze dělí dvě křesla, v opozici mohou skončit oba

Rozdělení křesel na pražském magistrátu po komunálních volbách 2018

Sám Hřib ale v pondělí upřesnil, že by Piráti nakonec za primátorský post nabídli i více. 

„Chápeme, že při jednáních musí všichni učinit jisté ústupky, a proto přicházíme s konkrétní konstruktivní nabídkou pro naše potenciální koaliční partnery. Ta spočívá v tom, že Piráti budou mít jen dva radní a post primátora, zatímco Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu budou mít každý po čtyřech radních včetně náměstků,“ uvedl lídr Pirátů.

Navíc je podle něj třeba dříve než personálie vyřešit shodu na programu pro další čtyři roky vlády nad metropolí.

Expertní týmy Pirátů a Prahy Sobě se tento týden začnou scházet nad programovými otázkami a přizvat k jednáním chtějí i TOP 09 a STAN.  „Chceme, aby vznikající koalice kladla důraz především na témata transparence, digitálních služeb pro občany a řešení bytové krize. V těchto třech oblastech jsme nominovali své experty, kteří jsou připraveni nalézt programovou koaliční shodu,“ řekl Hřib.

Hřib v pondělí rovněž uvedl, že Piráti trvají na tom, aby členové vedení města nekumulovali politické funkce. To může být problém v případě Čižinského, který se zdráhá vzdát funkce starosty Prahy 7, kde jím vedená Praha 7 Sobě získala ve volbách 55,5 procenta hlasů. „Z mého pohledu je míč momentálně na jeho straně hřiště,“ řekl Hřib 

Praha 7 není komplikace

Samotnému Čižinskému už před volbami Piráti vyčítali, že chce být ve vedení hlavního města a zároveň zůstat starostou Prahy 7.

On sám říkal, že tento post je pro něj srdeční záležitost. „Budeme o tom ještě debatovat, ale na této otázce jednání určitě nezkrachuje,“ prohlašuje teď Čižinský.

Zastupitelstvo Prahy - kdo je kdo na 65 křeslech

ODS
Kandidátku Občanské demokratické strany (ODS) vedl člen strany Bohuslav Svoboda. Získala 14 mandátů.

Piráti
Kandidátku České pirátské strany (Piráti) vedl člen strany Zdeněk Hřib. Získala 13 mandátů.

Praha Sobě
Kandidátku oficiálně registrovanou jako PRAHA SOBĚ vedl Jan Čižinský. Před volbami starosta Prahy 7 (zvolený za Praha 7 sobě), také poslanec (zvolen za KDU-ČSL). Získala 13 mandátů.

Spojené síly pro Prahu
Kandidátku s oficiálním názvem TOP 09 a Starostové (STAN) ve spolupráci s KDU-ČSL, LES a Demokraty Jana Kasla -"Spojené síly pro Prahu" vedl exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Získala 13 mandátů.

ANO
Kandidátku ANO 2011 vedl zakladatel Fincentra Petr Stuchlík. Získala 12 mandátů.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY VOLEB V PRAZE NAJDETE ZDE

Zatímco Piráti i Praha sobě se ještě před volbami vymezovali vůči ODS a ANO, lídr Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) si zatím nechává otevřené dveře i pro jednání s občanskými demokraty.

ODS sice získala nejvíce hlasů, přesto jí hrozí, že si pobyt v opozici prodlouží o další čtyři roky.

Dohodu o koalici „třináctimandátových“ stran ale ohrožuje vedle dohadů o řetězu i skutečnost, že se zástupci TOP 09 a STAN příliš neznají s Piráty. Teprve se „oťukávají“ a je riziko, že se na něčem neshodnou.

Z toho by ODS mohla těžit. „Post primátora pro nás při skládání koalice není rozhodující,“ avizuje lídr ODS Bohuslav Svoboda. Občanští demokraté se již v neděli sešli se zástupci všech stran kromě Čižinského, který je odmítl.

Jako poslední se s dvanácti křesly na magistrát dostalo ANO, jehož lídr Petr Stuchlík zatím odmítá dělat ústupky v rámci koaličních jednání. Kupříkladu podporovat z opozice menšinovou vládu Spojených sil a ODS výměnou za určitý počet placených postů.

„Je to předčasné. O postupu se teprve budeme radit v pondělí s kolegy,“ uvádí Stuchlík.

Že by TOP 09 se Starosty práskla dveřmi a šla za ODS a ANO, však nechává Piráty a Prahu Sobě klidnými. „Jejich voliči by těžce nesli, kdyby se spojili s ANO,“ shodují se Zábranský s Čižinským.

Nebudeme řešit personálie, sdělil Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci představil zastupitelský klub složený ze zástupců TOP 09, Starostů a KDU-ČSL. Zmínil, že započnou jednání, která budou zaměřena na program, ne na personální obsazení případné koalice s Piráty a Prahou Sobě.

„Naši zastupitelé na základě dosavadních jednání vidí jako nejreálnější řešení trojkoalici s Piráty a Prahou Sobě. Nicméně vedle dohody o personáliích považujeme za nejdůležitější domluvit se na programu a na tom, co by vzniklá rada měla dělat pro rozvoj Prahy,“ vyjádřil se Jiří Pospíšil.

O vyjednávání se bude starat tým expertů v čele s Hanou Marvanovou (STAN). V rámci programového vyjednávání mají Spojené síly pro Prahu vycházet ze svého programu a hlavními body má být doprava, bydlení a transparentnost.

„Pro nás je klíčový program, funkce primátora je podružná a neřešíme ji,“ utnul otázky novinářů na případnou snahu o post primátora Pospíšil. A pak ještě dodal, že za Spojené síly pro Prahu koalice rozhodně neztroskotá na personáliích.

Zároveň ale zmínil i určitou politickou nezkušenost hlavního uchazeče o post primátora - tedy Zdeňka Hřiba.

Chceme umožnit změnu, řekl v sobotu Čižinský: 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Policie nalezla těla obou hledaných chlapců pod jezem na Kutnohorsku

Policie v neděli dopoledne nalezla těla obou pohřešovaných chlapců za jezem u obce Soběšín na Kutnohorsku. Ztratili se...

Policie přerušila hledání chlapců u Sázavy, matka psala o úmrtí ze zoufalství

Policejní potápěči a psovod v sobotu pokračovali v pátrání po dvou chlapcích, kteří se ztratili v Sázavě na...

Chlapce zmizelé u Sázavy už hledá policie celostátně, nejen u vody

Policisté se ráno vrátili do letního tábora u Soběšína na Kutnohorsku, kde druhý den neúspěšně pátrali u řeky Sázavy po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž se přiznal k vraždě dvou žen na Turnovsku, motiv je zatím nejasný

Kriminalisté obvinili dvaačtyřicetiletého muže z Kutnohorska z dvojnásobné vraždy. Podle vyšetřovatelů na Turnovsku...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Řidič autobusu vjel do pole u Líbeznic, zranili se čtyři lidé

V sobotu ráno vyjely složky integrovaného záchranného systému k nehodě autobusu, který u obce Líbeznice skončil v poli....

Vandal zničil výstavu o Miladě Horákové na Kampě. Šílený čin, píše Pospíšil

V noci někdo poničil panely výstavy o Miladě Horákové na pražské Kampě. Policie případ prověřuje s podezřením na...

Policie nalezla těla obou hledaných chlapců pod jezem na Kutnohorsku

Policie v neděli dopoledne nalezla těla obou pohřešovaných chlapců za jezem u obce Soběšín na Kutnohorsku. Ztratili se...

Prémie i 200 tisíc měsíčně. Jak se daří úředníkům v úzkém kruhu Jermanové

Na středočeském krajském úřadu brali někteří zaměstnanci prémie třeba i 200 tisíc korun za měsíc, oproti jiným krajům...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...