Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

O Krašov pečuje parta nadšenců, zříceninu hradu museli koupit dvakrát

  9:16
O záchranu zříceniny hradu Krašov na Plzeňsku se snaží parta nadšenců už devadesát let. Spolek, pod kterým jsou sdruženi, byl v 70. letech minulého století zrušen, protože neprospíval rozvoji socialismu, a jeho majetek připadl státu. Po sametové revoluci vznikl nový spolek, kterému se podařilo Krašov před osmi lety znovu koupit.

Na parkovišti u statku Rohy je cedule s informací, zda je hrad v daný den otevřený. Odtud už musejí návštěvníci jít zhruba dva kilometry pěšky. Po polní cestě se autem jet nedá. I když členové Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova cestu několikrát zpevnili, po deštích v ní zůstávají hluboké koleje a výmoly.

Cestu ke zřícenině lemuje naučná stezka a v lesním porostu před samotným Krašovem lze ještě dnes rozpoznat zbytky hospodářského předhradí, kde se nacházelo veškeré hospodářské zázemí hradu. Je zde například torzo pivovarského sklepa a také pozůstatky dvou sklepů. Samotný hrad byl pouze pro ubytování vrchnosti a hradní posádky.

Kulturní památka byla po desetiletí přístupná veřejnosti celoročně. Změna nastala v loňském roce, kdy spolek rozhodl, že barokní vstup uzavře dřevěnými vraty. 

Důvod byl prostý. Zatímco na jedné straně nadšenci ve svém volném čase hrad opravovali, na druhé straně si někteří ze zdiva odlupovali a odnášeli kameny jako suvenýry.

„Snažíme se, aby hrad byl otevřen co nejčastěji, proto držíme služby. Nyní je to přes víkendy, o letních prázdninách jsme tu každý den, včetně pondělí od 9 do 18 hodin,“ vysvětlil předseda spolku Jaroslav Sklenář. Doporučuje ale, aby zájemci sledovali aktuální otevírací dobu na webu či na Facebooku hradu.

Nejvíce návštěvníků přichází o víkendech. Kromě pěších se dá pod zříceninu doplout po řece Berounce. Vodáky ale čeká výšlap do strmého kopce, neboť Krašov stojí 120 metrů nad hladinou řeky.

„Během soboty přišly odhadem tři autobusy vodáků,“ říká s úsměvem jeden ze členů spolku Jiří Tyburec, který měl správu hradu o minulém víkendu na svých bedrech. Jakmile přivítal návštěvníky, povyprávěl jim o historii hradu a odpovídal na zvídavé otázky, o volných chvílích se také pustil do nutných oprav a sekání trávy.

Jedním z důležitých zdrojů, odkud nadšenci získávají peníze na udržení zříceniny, je z dobrovolného vstupného. „Dále na hradě prodáváme suvenýry, peníze získáváme také od sponzorů. Pořádáme kulturně společenské akce, jako dětský den, Krašovský jarmark, šermířský turnaj a také provádíme exkurze po hradě,“ vyjmenoval Sklenář, který je členem spolku téměř třicet let.

Patří mezi zhruba patnáct aktivních členů, kteří svůj čas jednomu z nejstarších šlechtických hradů v Čechách věnují.

Na jedné straně opravy, na druhé vandalismus

Parta nadšenců přijíždí z různých koutů republiky – Pardubic, Prahy, Berouna, Plzně, Teplic, Českých Budějovic, Jiří Tyburec dorazil z Rakovníka. Všechny láká společné: krásná příroda, nádherný výhled na údolí Berounky, klid, zvláštní atmosféra stromů. To vše je nabíjí.

„Nejkrásněji je tu na jaře, kdy na hradbách a okolních skaliskách kvete tařice skalní. Má jasně žluté květy,“ vyznává se z lásky ke Krašovu předseda spolku. Ten společně s ostatními jezdí také hrad kontrolovat.

Podle něj se ve spolku za 90 let jeho existence vystřídala řada funkcionářů, ale tím nejaktivnějším byl Josef Doskočil. Ačkoliv to měl z Kralovic zhruba 12 km, na hrad jezdil na kole každý den.

První spolek s názvem Spolek pro záchranu zřícenin hradu Krašova vznikl v roce 1931 a o dva roky později hrad ze 13. století včetně pozemků koupil spolek od posledního majitele, potomka rodu Metternichů. Respektive koupili hromadu kamení v lese, jak se tenkrát do smlouvy zaneslo. 

Hrad Krašov

 • hrad byl založen Jetřichem z rodu Hroznatovců okolo roku 1232
 • posledním majitelem byl cisterciácký klášter v Plasích. Krašov se stal letním sídlem mnichů, ti ho barokně přestavěli a upravili ke svému pohodlí
 • po zrušení kláštera v roce 1785 připadl Náboženské matici království českého, která z něho udělala zdroj stavebního materiálu, kámen byl použit například při opravě stodoly hospodářského dvora Rohy
 • nikdy nebyl dobyt
 • v roce 1931 vznikl Spolek pro záchranu zřícenin hradu Krašova, spolek v roce 1933 odkoupil hrad s přilehlými pozemky od potomka hraběte Metternicha
 • v roce 1952 vyhlášena přírodní rezervace u hradu Krašova
 • v roce 1979 spolek neprospíval rozvoji socialismu a byl zrušen, jeho majetek připadl státu
 • v roce 1991 vznikl nový Spolek pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova
 • spolek koupil v roce 2013 hrad opět do svého vlastnictví

I když byli členové spolku jedinými, kdo o hrad pečoval, zasáhla vyšší moc a spolek byl roku 1979 zrušen. Jako jeden z důvodů bylo uvedeno, že činnost spolku se neslučuje se socialistickou morálkou. Jeho majetek se stal vlastnictvím státu.

Spolek se podařilo obnovit v roce 1991 a po neúspěšné restituci hrad od Lesů ČR v roce 2013 znovu spolek odkoupil. Nebylo dost spolkových peněz, a proto se na zakoupení hradu členové spolku složili.

Za poslední roky se jim podařilo opravit to, na co měli peníze a co odborně sami zvládli. „Část hradu jsme zastřešili. Zajistili jsme nejvíce ohrožené partie zdiva, přístupovou cestu jsme zpevnili dřevěnými stupni, nainstalovali ocelové schodiště na Libušinu vyhlídku,“ upozornil Sklenář.

Za posledních sedm let se podařilo získat dotace, díky kterým opravili kapli sv. Eugenie, následovala Libušina komnata a také oprava nejstarší části hradu – Hroznatovského paláce.

U příležitosti devadesáti let spolku je do 20. června v Muzeu a galerii severního Plzeňska v Mariánské Týnici výstava věnovaná právě tomuto výročí. „Na září připravuje náš spolek výstavu zaměřenou na hrad Krašov a jeho spolek. Umístěna bude od 11. září v Lidovém domě v Kralovicích,“ dodal Sklenář.

Ještě do začátku letní sezony se návštěvníci hradu mohou těšit na novou naučnou stezku, která nahradí a rozšíří tu stávající. Vybudována bude ve spolupráci s Mariánskou Týnicí.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Plzeňském kraji se volí v obvodu Plzeň - město.

Václav Chaloupek, Daniela Kovářová, Pavel Šindelář, Rudolf Salvetr

 • Nejčtenější

Plzeň - Šeriff 2:1, sen o Lize mistrů trvá, v těžkých chvílích podržel tým Staněk

Už jen jeden krok, už jen překonat posledního soupeře v závěrečné fázi kvalifikace a fotbalová Plzeň bude v Lize...

Hradec Kr. - Plzeň 1:2, sporný moment před červenou domácí namíchl, rozhodl Pilař

V deseti se prali statečně. Fotbalisté Hradce Králové zatápěli mistrovské Plzni i v oslabení, v závěru prvního poločasu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Karabach? Přál jsem si Ferencváros. Liga mistrů je jasným cílem, říká Bílek

Na tiskovku dorazil se svým univerzálním výrazem. Po výhře? Po remíze? Nebo snad po propadáku? Michal Bílek se tváří...

Muži donutili fackami dívku k orálnímu sexu, policie po nich pátrá

Policisté pátrají po dvou mužích, kteří v Plzni znásilnili mladou dívku. Ženu fackami a pod pohrůžkami dalšího násilí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Odveta o tři sta milionů. Plzeň vs. Tiraspol, díl druhý: ve hře je jackpot

Ta slova jste z úst trenéra Michala Bílka na úplném startu sezony možná slyšeli také: „Vstup do domácí i evropské...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

 • Další z rubriky

Na povodně jsme zvyklí, ale tehdy to bylo moc rychlé, vzpomíná hostinský

Hostinský Miroslav Kozák provozuje třicátým rokem Hostinec U Žáby v Chrástu na Plzeňsku. Ten stojí na břehu říčky...

Při couvání autem srazil muže, odtáhl ho a ujel. Řidič dostal 2,5 roku

Plzeňský okresní soud poslal na 2,5 roku do vězení šestadvacetiletého Oldřicha Kostifála, který podle obžaloby loni v...

Při povodních zachraňovali ze vzduchu. Domů se nepodívali celý týden

Pro armádní piloty z Líní u Plzně byly povodně v roce 2002 druhými velkými záplavami, při kterých ze vzduchu...

Na Tachovsku se srazily dva větroně, piloti stačili včas vyskočit

U Starého Sedla na Tachovsku se ve vzduchu srazila dvě bezmotorová letadla. Pilotům se nic nestalo, pomocí záchranných...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...