Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Plzeňský kraj láká na cyklotrasy i parník, herce z klipu nadchl statek

  9:19
Šanci přitáhnout pozornost dovolenkářů vidí v koronavirové krizi Plzeňský kraj. Oslovil proto herce Karla Zimu a natočil s ním klip propagující krásy regionu.

„Naším cílem bylo reagovat na situaci kolem koronaviru, protože právě oblast cestovního ruchu je výrazně postižena. Podle dostupných údajů očekáváme propad v cestovním ruchu obecně kolem 50 procent. Chceme do našeho kraje nalákat turisty z jiných koutů Česka,“ uvedla radní Plzeňského kraje Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj).

„Při tom musíme cílit na emoce. Jen tak se nám budou do kraje vracet nebo předávat svoje zážitky dalším lidem,“ míní Bartošová. Kraj podle jejích slov právě proto oslovil oblíbeného herce Karla Zimu, známého třeba z role podivínského detektiva v seriálu Temný kraj, a nechal s ním natočil klip propagující krásy regionu.

Zima klip natáčel s bývalou ženou a dětmi. „Nejvíce byly moje děti hotové z výhledu z rozhledny Špičák, nadšené byly i z krajiny v okolí barokního statku Kalec na severním Plzeňsku,“ řekl Herec Karel Zima po čtvrtečím představení klipu.

A kde se jemu líbilo nejvíce? „Okolí barokního statku Kalec, to je něco neskutečného. Na severu, odkud pocházím, máme také hezká místa, mám rád Českolipsko, Kokořínsko, toto se ale nepodobá ničemu. Tam v přírodě sám stojí statek. Jako když mávne boží křídlo, vypadá to tam, jako kdyby se zastavil čas, vidíte, jak to tam vypadalo v roce 1850 nebo 1750 nebo ještě dřív. Je to nádherný kout,“ básnil Zima.

Že by mohla doba pokoronavirová, kdy ještě lidé mají strach shlukovat se do větších skupin, přivést lidi na odlehlá místa, jako je statek Kalec, je přesvědčena i vedoucí oddělení cestovního ruchu Plzeňského kraje Ilona Šnebergerová. Ta stála před třemi lety u obnovy zdejších tří barokních cyklotras, které přibližují severní Plzeňsko. 

„Všechny trasy vychází z Plas, mají zhruba 25 až 30 kilometrů a vedou cyklisty po barokních místech. Vydali jsme k nim i mapy a letáky,“ sdělila.

Region severního Plzeňska by si podle ní zasloužil větší zájem turistů. Zažil totiž v období baroka nebývalý rozvoj spojený zejména s působením cisterciáckého kláštera v Plasích a rodu Lažanských usazených v Manětíně. Památky z té doby nejsou soustředěny jen v obou hlavních centrech, ale jsou rozptýleny do širého okolí, kde dodnes dokumentují rozsah vlivu svých zřizovatelů.

Severní Plzeňsko si zaslouží větší zájem turistů

Cestovní ruch má podpořit i letní barokní festival, který kraj kvůli koronavirové krizi nejdříve odepsal a nakonec ho díky uvolnění protiepidemických opatření připraví v mírně okleštěné podobě.

Zahájen bude 19. června v Plasích, trvat bude až do listopadu. Například na vodním hradě Švihov se 21. června odehraje opera Tanec nevděčnic, což je dílo Claudia Monteverdiho. Půjde o jedinečné provedení scénické raně barokní opery z prostředí antického podsvětí. Dobu antiky navozuje i místo realizace - renesanční interiér s valdštejnským stropem na vodním hradě Švihov. 

V Klatovech proběhne 26. června Barokní Svatojánská noc v Jezuitské koleji, katakombách a refektáři. Vystoupí Kolegium pro duchovní hudbu, návštěvníky čekají prohlídky prostor, kostýmovaný průvod a historické tance.

Součástí krajské kampaně na podporu cestovního ruchu je i katalog mapující jednotlivé oblasti zájmu návštěvníků. Najdou tu například tipy na technické památky nebo na folklorní události. K těm patří třeba Chodské slavnosti, které se letos uskuteční rovněž v okleštěné podobě. Tradiční Chodské slavnosti - Vavřinecká pouť 2020 - letos budou, ale folklorní vystoupení se z pódií přesunou na internet.

  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Plzeň zalovila v Rakousku. Získala obránce Seneho a brankáře Wiegeleho

20. června 2024  17:54,  aktualizováno  18:45

Plzeňské fotbalisty posílili senegalský obránce Cory Sene a rakouský brankář Florian Wiegele....

Lávka z Plzně čekala na další využití na poli, teď překlene rokli u Radobyčic

20. června 2024  16:36

Nevyužívaná lávka, která dříve byla v Plzni na Borech a po postavení tramvajové trati již neměla...

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Plzeňský trenér Koubek na startu přípravy: Zálohu je ještě třeba posílit

20. června 2024  10:59

Po úterní české porážce s Portugalskem 1:2 v úvodním duelu na evropském šampionátu v Německu vzal...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...