Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Barokní dvůr Gigant opravovali osmadvacet let, dnes je z něj klenot

  9:53
Bývalý zemědělský dvůr chotěšovského kláštera Gigant v Záluží na Plzeňsku bývala ruina na spadnutí. Majitelům trvalo osmadvacet let, než se z něj stal klenot. Dvůr nyní získal významné ocenění Patria Nostra. „Při první návštěvě přepadl celou rodinu pocit beznaděje. Jenom já jsem zajásal a byl jsem z toho nadšený,“ vzpomíná majitel památky Ivan Korec.

„Bylo to pro nás velké překvapení. Tohle ocenění je mezi památkáři něco jako Oskar. Takových lidí, kteří něco podobného jako my v republice dělají, je hodně a každý by si cenu zasloužil. To, že jsme to my, je možná dílem náhody, možná toho, že jsme si to opravdu zasloužili. Každopádně je to skvělé. Těší nás, že si někdo kromě hradů a zámků všiml také venkovské památky, jako je barokní dvůr,“ pochvaluje si Ivan Korec, který už osmadvacet let s rodinou o památku pečuje.

Ocenění Patria Nostra se uděluje za příkladný investiční a architektonický počin přispívající k rozvoji venkova.

Z ruiny na demolici je klenot

„Nebyly to občas jednoduché chvíle, hlavně na začátku. Při první návštěvě v roce 1992 přepadl celou rodinu pocit beznaděje. Jenom já jsem zajásal a byl jsem z toho nadšený. Už tehdy jsem si říkal, že tu jednou budu žít. A osud tomu chtěl, že právě naše rodina tohle místo zachránila,“ dodává.

Od areálu určeného k demolici k atraktivnímu turistickému cíli ale vedla dlouhá cesta. „Když jsme přišli, byl areál v dezolátním stavu, měl být dokonce vyškrtnutý ze seznamu památek. Nikdo nevěřil, že by se jej mohlo podařit zachránit,“ vypráví Korec.

Jako první přišly při rekonstrukci na řadu střechy. „Oprava krovů byla náročná. Bylo ale třeba ji provést, aby se budovy zachránily a dále nechátraly. Střechy byly děravé. Na té v zámecké části byla taková díra, že jí do místností protékala voda ve velkém. Bohužel kvůli tomu byly zničené i některé vzácné barokní malby. Pak se dělalo všechno ostatní,“ popisuje.

Během let náročných oprav se občas dostavil pocit zmaru. „Vůbec to nebylo jednoduché, byly okamžiky, kdy jsem toho měl dost. Dochovala se jedna fotka, kde sedím na schodech a je vidět, že jsem opravdu hodně vyčerpaný. Jenže tohle zase přešlo. Třeba i díky úspěchům, které člověka nakoply. Povzbuzením pro mě byly třeba objevy maleb pod nánosy omítek. V tu chvíli jsem zase dostal chuť dělat dál a také jsem cítil, že je třeba tu krásu ukázat lidem,“ sděluje Ivan Korec.

S financováním pomáhá majitelům Plzeňský kraj i stát. „Skvělé bylo, že jsme se dostali do programu záchrany architektonického dědictví České republiky, to nám přineslo ročně finanční pomoc v řádu stovek tisíc korun. V programu jsme byli až do roku 2017,“ doplňuje Korec.

Dotace tvoří asi 25 procent nákladů na obnovu a provoz

Ten si váží každé finanční pomoci. Ta dotační ale z celkového objemu nákladů na obnovu a provoz dvora tvoří zhruba pětadvacet procent. Zbytek jde z peněz rodiny majitelů, případně od soukromých sponzorů.

„Bez podnikatelské činnosti by to nešlo. Kdo si myslí, že si koupí nějakou památku a bude ji opravovat jenom z dotací, bude nepříjemně překvapený. Už jen to, že každý rok přijdou zedníci, obejdou dvůr dokola, stojí nějakých sto tisíc korun,“ konstatuje.

Spolu s rodinou se věnuje zemědělství. „Tohle podnikání jde dobře. Hospodaříme především na našich pozemcích, které patřili předkům. Když se vydaří počasí, není problém,“ dodává Korec.

Manželka uklízí místnosti 22 plus 2

Dvůr Gigant je také pravidelně dějištěm celé řady akcí pro veřejnost. „Pořádáme tady výstavy, koncerty, semináře. Na hudební akce sem chodí i několik tisíc návštěvníků. Jsou tady různé aktivity. Velký zájem je například o svatby. Zaměřujeme se rovněž na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Na koncertech vystupuje náš dětský sbor. Už se nám podařilo vybrat 400 tisíc korun,“ vyjmenovává.

Také dění na Gigantu v loňském roce výrazně ovlivnila epidemie nového koronaviru.

„Dotklo se nás to dost. My plánujeme akce rok dopředu. Většina jich musela být už od května zrušena. Podařilo se nám zorganizovat tradiční koncerty u hráze rybníka. A také odložený koncert Pavla Šporcla. Bohužel, ten přišel ke konci září, v době nástupu druhé vlny epidemie. Lidé měli obavy a dorazilo jich asi padesát. To bylo velké zklamání,“ říká Ivan Korec.

Přestože je doba nejistá, rád by i letos nějaké akce uspořádal. „Rád bych tu měl nejméně jeden velký koncert a výstavu ve spolupráci s plzeňským barokem. Mělo by jít o expozici českého a slovenského skla z doby 18. století,“ dodává Korec, který společně s rodinou bydlí v objektu bývalého zámečku.

„Ve vtipu vždy říkám, že manželka uklízí místnosti 22 plus 2. Stále tady někdo je, rodina, kumštýři. Za ta léta máme spoustu známých, kteří sem jezdí. Těší mě, že místo slouží lidem. Největší radost mám, když přijdou návštěvníci a chtějí si areál prohlédnout,“ konstatuje.

  • Nejčtenější

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

12. června 2024  9:31

Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu...

Plzeň rozšíří zóny s placeným parkováním, změny čekají i rezidenční karty

17. června 2024  15:17

Ještě letos se v Plzni rozšíří zóny placeného parkování, navíc zástupci města chystají zvýšení cen...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

Klimatické závazky jsou příležitost, domnívá se ředitel Komerční banky

16. června 2024  15:21

Klimatické závazky přinášejí Česku jednu z největších obchodních příležitostí za poslední dekády....

Vyndal jsem pojistky a šel demonstrovat. Plzeňané slavili 125 let MHD

16. června 2024  13:41

Otcem tramvajové dopravy v Plzni je slavný vynálezce František Křižík. Nejen to, ale i spoustu...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...