Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

V Pardubicích začaly významné uzavírky, nadjezd u nemocnice zavřou v neděli

  9:09
Hned dvě velké stavební akce, které notně zkomplikují dopravu v centru Pardubic, vypuknou prakticky najednou. Už dnes uvidí řidiči zákazové značky u ulice Na Spravedlnosti, v neděli se pak zavře klíčový nadjezd u krajské nemocnice.

Nadjezd u pardubické nemocnice je v žalostném stavu. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kličkování ulicemi, hledání objízdné trasy a dlouhé postávání na semaforech. To vše Pardubáci z centra města už dobře znají. Ovšem v následujících týdnech ochutnají ještě hutnější medicínu. Radnice spouští hned dvě velké stavební akce najednou.

Jako první najedou stavební stroje do čtvrti Na Spravedlnosti. Bude se tam opravovat stejnojmenná ulice. 

„Oprava potrvá osm měsíců a budou s ní spojena dopravní omezení. Investiční akce, jejímž cílem je zlepšení dopravní situace v této lokalitě, bude prováděna na etapy tak, aby po celou dobu výstavby zůstaly dopravně dostupné jak zdravotnické, tak i ostatním službám, které jsou poskytovány v této oblasti,“ uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní. 

Už od dneška nebude možný průjezd z ulice Jana Palacha kolem policejního ředitelství až do ulice S. K. Neumanna a dál k Anenskému podjezdu.

Podle primátora Martina Charváta je nutné ulici, u které se v posledních letech postavily stovky nových bytů, opravit. Pravda je, že její kostkový povrch pamatuje ještě doby, kdy se v oknech bytů na Prvního máje objevovaly vedle československých vlaječek i ty rudé symbolizující Sovětský svaz.

„V souvislosti s výstavbou objektů občanské vybavenosti i bytů je doprava v této oblasti silná, navíc zde soukromý investor připravuje další výstavbu. Ulici Na Spravedlnosti je po letech třeba zrekonstruovat a dopravu zde, vzhledem k narůstajícímu zatížení, optimalizovat,“ řekl primátor Charvát. 

Rekonstrukce ulice Na Spravedlnosti a s ní související úpravy dvou křižovatek přijdou město na téměř 50 milionů korun.

Během oprav vzniknou na ulici nová parkovací místa a zastávka pro městskou hromadnou dopravu, která bude nově tuto oblast obsluhovat. Ale v plánu jsou také poměrně velké zásahy do řízení dopravy a úpravy provozu v ulicích.

Kousek od Anenského podjezdu bude nová světelná křižovatka

Chystá se i výstavba nové světelné křižovatky kousek od Anenského podjezdu. 

„Vzhledem k potřebě zajistit v této lokalitě co nejplynulejší a nejbezpečnější provoz se tu neobejdeme bez úprav v organizaci dopravy,“ uvedl náměstek primátora Petr Kvaš z ODS, podle kterého bude významnou změnou proti současnému stavu zobousměrnění úseku od Rokycanovy ulice po S. K. Neumanna. 

„Upravena bude také křižovatka se silně frekventovanou ulicí S. K. Neumanna, stejně jako křižovatka Pichlova – S. K. Neumanna. Na obou bude doprava nově řízena semafory,“ dodal náměstek primátora pro dopravu Kvaš.

Po rekonstrukci bude mít zhruba 600 metrů dlouhá ulice Na Spravedlnosti, v níž bude platit omezení nejvyšší dovolené rychlosti na 30 kilometrů v hodině, nejen novou vozovku se zpomalovacími prvky, chodníky a veřejné osvětlení, ale také 90 parkovacích míst a nedaleko polikliniky Vektor i zastávku MHD. Autobusy tudy budou projíždět od ulice 17. listopadu na S. K. Neumanna. 

Součástí rekonstrukce „Spravedlnosti“ jsou také sadové úpravy, při nichž zde bude vysázeno devět javorů, a osazení prostoru novým mobiliářem.

„Stavební práce potrvají od začátku března do konce října. Jsou rozděleny do šesti etap, přičemž ulice Na Spravedlnosti se bezprostředně týkají čtyři, další dvě etapy pak zmíněných křižovatek na S. K. Neumanna. 

Po dobu výstavby bude vždy průjezdná pouze část ulice, dopravní obslužnost a příjezd pro rezidenty bude zajištěn objízdnými trasami. Bez přerušení tak mohou fungovat zdravotnická zařízení i tamní supermarket,“ dodala Hradní.

Rekonstrukce začne dnes ve východní polovině ulice. Do 10. dubna bude zcela uzavřen úsek od křižovatky Rokycanova po ulici Boženy Vikové-Kunětické.

„Na tuto etapu naváže úplná uzavírka v úseku od ulice Boženy Vikové-Kunětické po S. K. Neumanna, která by měla trvat do 7. června. Souběžně budou probíhat stavební práce na křížení ulic Na Spravedlnosti a S. K. Neumanna, které budou prováděny za částečného omezení provozu a snížené rychlosti na třicítku do 7. července,“ doplnila Hradní. 

Poté se stavební práce přesunou na vedlejší křižovatku s Pichlovou ulicí, ale také do nejzápadnější části ulice Na Spravedlnosti. „Začnou od ulice Jana Palacha, až do 14. srpna bude úsek po ulici Železničního pluku uzavřen. K prodejně Billa bude přístup zajištěn tak, aby mohla být v provozu,“ dodala mluvčí.

Nadjezd přes koridor nedaleko nemocnice se zavře už v neděli

„Veselo“ však bude brzy i v další části Pardubic. Od neděle 7. března se totiž zavře nadjezd na Kyjevské ulici

„V březnu začne dlouho plánovaná rekonstrukce a modernizace nadjezdu v Kyjevské ulici. Frekventovaný most, který převádí silniční dopravu mimo jiné přes železniční trať vedoucí z Prahy na Českou Třebovou a je jedinou spojnicí velké části Pardubic se zdejší nemocnicí.

V úseku u nemocnice se místo dočká také rozšíření, které umožní další rozvoj tohoto území. Kvůli stavebním pracím, které mají trvat 35 týdnů, bude nadjezd několik měsíců uzavřen,“ popsala další stavební akci Hradní. 

Informace o objízdných trasách MHD i těch pro běžné řidiče najdou lidé na webech www.dpmp.cz a také na www.pardubice.eu.

  • Nejčtenější

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Vem si, co ti patří, řekli rodiče. Syn si při stěhování odvezl i okenní skla

Neshody mezi rodiči a jejich dospělými dětmi museli v posledních dnech řešit policisté na Pardubicku. V prvním případě...

Nájezd na D35 Česká Třebová nejdříve odmítala, teď ho chce, ale je pozdě

Dohoda, která umožní postavit dálnici kolem Litomyšle, sice dala naději ucpanému městu, za kopcem v České Třebové ale...

Pardubice - Slovácko 3:1, nováčkův obrat, hosté na druhé místo nejdou

Fotbalisté Slovácka v dohrávce 22. kola Fortuna ligy nečekaně zaváhali a nepřeskočili tak Spartu na druhé příčce. Ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kluci na hřišti zničili střídačku, plexisklo a další části použili k souboji

Nepříjemný problém musí řešit fotbalový klub v Moravské Třebové. Dva mladíci, z nichž jeden je mladší patnácti let,...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Nájezd na D35 Česká Třebová nejdříve odmítala, teď ho chce, ale je pozdě

Dohoda, která umožní postavit dálnici kolem Litomyšle, sice dala naději ucpanému městu, za kopcem v České Třebové ale...

Jubilejní Aviatickou pouť organizátoři už podruhé zrušili, těší se napřesrok

Ani letos nebude pardubické letiště svědkem jedné z největších leteckých akcí, kterou české nebe od roku 1991...

Úřad souhlasí s horským hotelem pro 324 hostů v Dolní Moravě

V Dolní Moravě, obci se čtyřmi stovkami obyvatel, bude v budoucnu možné ubytovat přes tři tisíce lidí. Investoři v...

Zánovní asfalt musel pryč, aby na objížďce pod mostem projely autobusy

Most přes Labe v Přelouči, dopravní spojka pro tisíce lidí z okolních vesnic, se opravuje. Jako objízdnou trasu mohou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....