V Pardubicích roste další obchodní centrum, přibude kruhová křižovatka

  8:09aktualizováno  8:09
U pardubického sídliště Polabiny roste nové nákupní centrum. Hotovo má být za půl roku a se stavbou celkem sedmi velkých prodejen souvisí i budování nové kruhové křižovatky nedaleko plynárenského učiliště.

V Poděbradské ulici začalo rozšiřování obchodního centra. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obchodní centrum u Poděbradské ulice se rozrůstá. Dělníci se pustili do stavby sedmi nových obchodů, které rozšíří nákupní zónu, ve které zatím sídlí hypermarket Albert, hobbymarket BauMax nebo obchod s elektronikou Okay. Vlastně jde o rozšíření celého areálu, ale přístavbu financuje jiný investor. 

Nové prodejní prostory, které budou mít dohromady zhruba pět a půl tisíce metrů čtverečních, staví firma Fáblovka reality.

„Do práce jsme se pustili nedávno a uvidíme, jaká bude zima. Pokud nebude extrémní, měli bychom mít hotovo v červnu nebo v červenci,“ uvedl jednatel společnosti Pavel Halbrštát.

Ten už odtajnil první dva nájemce nových prostor. V Pardubicích podle něj přibude druhá provozovna řetězce rychlého občerstvení KFC.

„Tato prodejna bude mít výhodu oproti té stávající, že k ní řidiči budou moci zajet autem a vzít si jídlo a pití přímo z ní, protože bude mít i režim drive,“ uvedl Pavel Halbrštát s tím, že druhý potvrzený obchod zaplní prodejce sportovního oblečení Decathlon.

„Máme rozjednáno i dalších pět partnerů, ale zatím je nechceme veřejně oznamovat, počkáme, až bude vše domluvené a podepsané,“ řekl jednatel firmy Fáblovka reality.

Změny si vyžádá i doprava

„Přifouknutí“ stávající nákupní zóny si vyžádá i změny v dopravě v Poděbradské ulici. Tou nejvíce viditelnou bude stavba kruhové křižovatky v místech, kde je dnes napojení ulice Kosmonautů. 

„Vše máme s investorem domluvené. Se stavbou jsme souhlasili právě za podmínky, že na své náklady přestaví i okolní silnice a chodníky. Kvůli dobré dohodě nemáme s rozšířením zóny žádný problém,“ uvedl starosta druhého městského obvodu Radek Hejný.

Otázkou však je, jak to bude v ulici vypadat po otevření nových obchodů. Už nyní ve špičkách stojí dlouhá kolona aut právě od Albertu až po další hypermarket Globus.

„Obecně je velkým problémem Pardubic doprava a přetížené centrum. Logické pak je, že každý další podobný cíl situaci jen a jen zhorší. Osobně se třeba děsím toho, až se přestaví bývalý lihovar na další obchody. To pak doprava kolem nádraží zkolabuje nadobro,“ uvedl zastupitel za Pardubáky a architekt Milan Košař.

Nicméně zmíněné Poděbradské ulici by výhledově měl pomoci severovýchodní obchvat města, který povede právě od Globusu směrem na Dubinu.

„Stavbu kruhové křižovatky, položení nových chodníků i třeba přeložky trolejového vedení budeme platit my. Takové byly podmínky výstavby,“ dodal Pavel Halbrštát. 

Zajímavé bude také sledovat, jestli nové obchody nějak zásadně zvednou návštěvnost těch stávajících. Například bývalý hypermarket Interspar, který později koupila firma Ahold a přejmenovala ho na Albert, platil mezi Pardubáky za nejméně navštěvovaný „velký“ obchod ve městě.

„Mám trochu obavy, že nabídka podobných center začíná převažovat nad poptávkou,“ řekl k tomu Milan Košař.

Rozšíření obchodního centra zabralo dosud volné pole mezi zónou a učilištěm.

Rozšíření obchodního centra zabralo dosud volné pole mezi zónou a učilištěm.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

V Jablonném nad Orlicí se srazilo auto s vlakem, řidič přehlédl výstrahu

Řidič auta podle prvotních zjištění policie přehlédl blikající světla na...

V Jablonném nad Orlicí se ráno střetlo osobní auto s projíždějícím vlakem. Řidič auta podle zjištění policistů přehlédl...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Najdete na iDNES.cz