V Pardubicích i Svitavách zvýší bezpečnost dopravy nové kruhové objezdy

  11:15aktualizováno  11:15
V kraji přibudou kruhové křižovatky. Nejnověji začala jedna taková vznikat v Pardubicích u základny záchranné služby, další bude na výjezdu z Polabin k plynárenskému učilišti, kde se začíná připravovat prodloužení obchodní zóny.

Přibývání těchto typů křižovatek ještě podpoří vybudování kruhové křižovatky u Star zóny v Černé za Bory.

Nejnověji vzniká kruhová křižovatka u pardubické záchranky, objezd má zejména zpřehlednit komplikovanou dopravní situaci. Na potíže si stěžovali zejména záchranáři.

„Stojí nám tam auta od Nemošic, než se dostanou na hlavní, tak se štosují přímo před výjezdem záchranky,“ řekl mluvčí záchranné služby Aleš Malý.

Stavba okružní křižovatky s přilehlými silnicemi, autobusovými zastávkami, chodníky a zelení přijde město na téměř 22 milionů korun.

Místo zároveň dostane nové veřejné osvětlení, dělníci přeloží vodovod, vyvložkují stávající kanalizační stoky a upraví také trolejové vedení.

Práce by měly trvat zhruba dvacet týdnů, vzhledem k nadcházející zimě a zhoršeným klimatickým podmínkám se ale počítá s dokončením stavby až na konci dubna 2019.

Průjezd tímto poměrně frekventovaným úsekem zůstane po celou dobu rekonstrukce zachován, v návaznosti na postup prací bude ale omezen.

V kruhovou křižovatku se změní i „téčko“ na výjezdu od Polabin na Poděbradskou. Řidiči jedoucí z Polabin, kteří se chtějí dostat na hlavní silnici, tam často provádějí riskantní manévry, jež nejednou skončily nehodou.

„V rámci prodloužení obchodní zóny zde vznikne nová okružní křižovatka,“ řekl starosta druhého pardubického obvodu Radek Hejný.

Tím však výstavba kruhových křižovatek v krajském městě nekončí. Už nyní běží přípravné práce na stavbu kruhového objezdu u Černé za Bory. Bude stát deset milionů korun a kompletně jej zaplatí Státní fond dopravní infrastruktury. Po novém objezdu se řidiči projedou v příštím roce.

„Tato stavba je důležitá ze tří důvodů, jednak bude sloužit jako točna pro MHD, plus to bude mít i pro průmyslovou zónu, zároveň bude výchozí pro plánový obchvat Dašic a Zminného,“ řekl ředitel pardubické Správy a údržby silnic Miroslav Němec.

Kruhový objezd bude mít podle něj v tomto místě svůj smysl. Objezd odděluje od sebe dopravní proudy, jezdí se tam nižší rychlostí a lepší je i plynulost provozu.

Éra kruhových křižovatek pokračuje i ve Svitavách

Po loňské opravě kruhového objezdu u náměstí se silničáři ve Svitavách vedle opravy silnice procházející frekventovanou ulicí T. G. Masaryka pustí do stavby úplně nového kruhového objezdu na křižovatce u městského úřadu.

Úpravy křižovatky ocení nejen řidiči, kteří v dopravní špičce mají problém vyjet ze směru od centra na Poličku, mnohem bezpečnější bude přecházení chodců. Ti teď musejí u vily městského úřadu překonávat nebezpečně dlouhý přechod. Nově bude doplněn bezpečnostním ostrůvkem, posune se i autobusová zastávka.

„Z hlediska bezpečnosti bude křižovatka mnohem lepší. Přechod ve směru k centru už dávno neodpovídá bezpečnostním předpisům. Můžeme být rádi, že se tam do této doby nic nestalo,“ řekl místostarosta Svitav Pavel Čížek.

Stavba potrvá dva měsíce a je naplánovaná na začátek letních prázdnin roku 2019. „Částečně se bude pracovat za provozu, abychom ušetřili Svitavy dopravního kolapsu,“ dodal místostarosta Čížek ke spojené investici Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Svitav.

ŘSD bude také pokračovat s opravami průtahů ve Svitavách. V plánu je i úprava hlavní kruhové křižovatky, kterou chce radnice zpestřit novou zelení a vodním prvkem.

Opravují se však i starší kruhové křižovatky. Do půlky listopadu se musí obrnit trpělivostí řidiči v Přelouči, kde se na průtahu městem opravuje kruhový objezd s roštem, znakem města v jeho středu.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Nebezpečí na silnicích v kraji číhá podle expertů u Lanšperka a Skutče

Silnice mezi Předhradím a Krounou je známá svými zrádnými serpentinami.

Dopravní experti Besipu vytipovali tento týden na dopravně-bezpečnostní konferenci dva nebezpečné úseky silnic v...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ A VÝSTUPNÍ KONTROLOR VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz