Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

ŘSD vypsalo tendr na obchvat Svitav, stavba začne v druhé polovině roku

  8:17
Přetížené silnici ze Svitav na Brno se do dvou let ulehčí. Ředitelství silnic a dálnic chce v druhé polovině roku zahájit výstavbu obchvatu Svitav, který odvede veškerou tranzitní dopravu z místních částí Lačnov a Lány. Řidičům by měla nová silnice začít sloužit v roce 2023.

Za necelý rok a půl byl v trase obchvatu Svitav proveden archeologický výzkum, dělníci srovnali se zemí několik zahradních domků a do konce března budou skáceny všechny stromy. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

„ŘSD zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby I/43 Hradec nad Svitavou - Lačnov. Předpokládaná hodnota zakázky je 1 247,8 mil. Kč. Předpoklad zahájení je ve třetím až čtvrtém kvartálu 2021,“ uvedl na Twitteru šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

Silničáři předpokládají, že zhotovitel bude znám do konce července. V červnu by už ŘSD mělo mít v rukou i pravomocné stavební povolení na celou trasu silnice. 

Hotov je záchranný archeologický průzkum a v trase silnice je už vykácena podstatná část zeleně. Bagry už loni srovnaly se zemí také několik zahrad a domků ve dvou zahrádkářských koloniích, kterými bude silnice procházet.

Stará skládka neobsahuje nebezpečný odpad

Velkou komplikací by nakonec nemusela být ani velká skládka stavebního materiálu u výpadovky na Moravskou Třebovou, na kterou loni upozornila MF DNES.

Přesně v jejím místě budou řidiči najíždět na velkou okružní křižovatku. Ta bude hlavním exitem pro auta sjíždějící do centra města nebo dál na Poličku.

Jak ukázal chemický rozbor z odebraných vzorků skládky provedený v lednu tohoto roku, žádný z analyzovaných vzorků nemá koncentraci škodlivin odpovídající nebezpečnému odpadu.

„Při průzkumu bylo provedeno sedm sond v mocnosti navážek 3 až 9 metrů a analyzováno sedm vzorků odpadů. Podle výsledků analýz je možno konstatovat, že materiál lze uložit na skládku skupiny ostatního odpadu s bližší specifikací navážka charakteru stavebního materiálu,“ uvedla Nina Ledvinová k průzkumu, který prováděla firma Ecological Consulting.

Podle odebraných vzorků se od konce 60. let po obou stranách silnice I/34 navážela stavební suť s úlomky cihel, betonu, sklovitá struska, sklo, plasty, dráty, železo, ale třeba i uhelný prach, místy jsou i kosti nebo úlomky pískovců.

Ze závěrečné zprávy, kterou má MF DNES k dispozici, vyplývá, že do míst, kde vznikne velká okružní křižovatka, bylo v minulosti technickými službami odhadem navezeno 38 až 48 tisíc metrů krychlových stavební sutě a dalšího materiálu.

Budoucí obchvat města odvede dopravu z velké části Svitav.

Dobrou zprávou je, že žádná ze sond nepotvrdila překročení limitů ropných látek, jak bylo v rámci podrobného hydrogeologického průzkumu v roce 2004 zjištěno u jednoho z vrtů.

„Sonda, která byla nejblíže pozici archivního vrtu, nepotvrdila zvýšené hodnoty polycyklických aromatických uhlovodíků,“ uvádí se ve zprávě.

Přestože silničáři žádnou ekologickou bombu v haldách stavebního odpadu během odtěžování neočekávají, firma, která zakázku zpracovávala, doporučuje během výstavby provádět kontrolní vzorky odtěženého materiálu.

„Ačkoli považujeme odebrané vzorky za reprezentativní, může být distribuce znečištění v rámci zkoumaného území natolik nehomogenní, že se variabilitu chemického složení nepodařilo odebranými vzorky postihnout,“ upozorňuje zpráva poradenské firmy v oblasti ochrany životního prostředí.

„Kolik odpadu bude nutné odtěžit a o kolik to prodraží celou zakázku oproti stávajícímu předpokladu, budeme schopni odpovědět v průběhu března,“ dodala mluvčí Nina Ledvinová.

Dokončeny by měly být brzy i výkupy pozemků. Podle informačního letáku ŘSD je smluvně ošetřeno 98 procent pozemků, byly podány dva návrhy na vyvlastnění.

  • Nejčtenější

Na poštu přišly balíky s včelami, začaly vylétávat z poškozených krabic

Netradiční zásah měli ve středu ráno hasiči na jedné z pardubických pošt. Někdo poslal balíky plné živých včel. Zásilka...

Závěrečný útok nevyšel. Basketbalisté zdolali Bosnu, chtěli ale víc

Sice výhra, ale s hořkou příchutí. Čeští basketbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2023 v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté narušili koncert k předsednictví. Jsou zadržení, vypovídat odmítají

Dva aktivisté v pátek večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU. Během...

Obří obchodní centrum počká, firma dala Pardubicím čas na dostavbu nádraží

Zhruba ještě rok bude sloužit stávající autobusové nádraží v Pardubicích. To je výsledek dohody mezi zástupci radnice a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Starosta pardubického Svítkova je zase vidět, tentokrát díky knize

Petr Králíček, starosta šestého pardubického obvodu Svítkov. Během volebního období politik, kterého lidé v sousedních...

Pardubické letní kino posouvá premiéru Krychliče, vstup je stále zdarma

Od roku 2006 promítá v Pardubicích každé prázdniny letní kino. Tradici nepřerušil ani covid, ani časté stěhování...

Vedro otrávilo rybník, desítky kachen hynou kvůli botulotoxinu

V Újezdu u Sezemic na Pardubicku řeší veterinární správa spolu s policií poměrně závažný problém. V místním rybníku se...

Pardubická nemocnice čeká perné léto, přebírá pacienty chrudimské interny

Personál řady oddělení Pardubické nemocnice čeká perné léto. Uzavření lůžkové části interního oddělení v Chrudimské...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...