Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. června 2021 Jan

Moravskoslezští živnostníci ušetří za nájmy, města i firmy slibují slevit

  12:54
Řada pronajímatelů v Moravskoslezském kraji slibuje živnostníkům, které prokazatelně poškodila opatření proti koronaviru, odložení, snížení, nebo dokonce odpuštění plateb za nebytové prostory. S pomocí zaměřenou především na drobné podnikatele přicházejí města a jednají o ní také velcí soukromí pronajímatelé.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Například společnost Residomo oznámila, že svým nájemcům komerčních prostor umožní za splnění určitých podmínek odklad splatnosti nájemného, individuální slevy i speciální pětitisícové vouchery na podporu konkrétních podnikatelů. 

O slevu z nájmu až do 50 procent může firmu požádat nájemce provozovny, která musela po vládních opatřeních zavřít. „Každý případ bude posuzován individuálně,“ vysvětlila mluvčí společnosti Kateřina Piechowicz. Poskytnutí slevy je podmíněno například absencí dluhů vůči Residomu.

Jednotlivě budou případy posuzovat i zástupci společnosti CPI Byty, která má v Třinci 3 958 bytů a 120 nebytových prostor. „V tuto chvíli nás kontaktovaly jednotky nájemců nebytových prostor,“ informoval mluvčí CPI Byty Jakub Velen.

S pomocí přicházejí rovněž města. V Karviné před pár dny městská rada svým rozhodnutím umožnila prodloužit podnikatelům v pronajatých prostorech o tři měsíce splatnost nájemného za březen a duben.

„Navíc mohou požádat o jejich odpuštění,“ nastínil mluvčí města Lukáš Hudeček.

Možné je i úplné odpuštění nájmu

Lidé podnikající v městských prostorech si budou moci o úplné odpuštění nájmu říci po dobu trvání nouzového stavu.

„V našich prostorách máme restaurace, kadeřnictví a jiné služby. Lidé mají své provozovny z vládního nařízení zavřené a nemohou tak vykonávat činnost. My se jim takto snažíme trochu pomoci,“ řekl primátor Jan Wolf.

To vítá Kateřina Slivková, která v Karviné provozuje dvě kavárny s cukrárnami. „Každá taková pomoc je super. Ztráty jsou velké, v prvních dvanácti dnech jsme nefungovali vůbec, teď se snažíme alespoň něco zachránit nabídkou balíčků, které buď rozvážíme, nebo si je zákazníci vyzvednou,“ podotkla Slivková. 

Tím se však ani zdaleka nepřibližuje tržbám v době před vypuknutím pandemie koronaviru. „Jsem na nějakých patnácti procentech příjmů,“ dodala.

Ostrava už poslala 600 tisíc korun

Podporu živnostníkům poskytují i další města. V krajské metropoli už od minulého týdne vyplácejí žadatelům až dvacetitisícovou finanční podporu. Hned první den zástupci Ostravy takto odeslali přes 600 tisíc korun na účet 41 poškozených podnikatelů.

Stejně jako v Karviné i tam mohou nájemci provozoven ve vlastnictví města počítat s tříměsíčním odkladem nájemného a zároveň si požádat o prominutí části nebo celého nájmu za uzavření prostoru. 

V Novém Jičíně dá město majitelům zavřených provozoven padesátiprocentní slevu z nájemného.

„A to v období od 1. 4. do konce měsíce následujícího po ukončení zákazu prodeje zboží a služeb,“ zmínila mluvčí města Marie Machková. Také zde mohou nájemci počítat s prodlouženou splatností plateb.

Pomoc slibuje také vláda

Vstřícný zřejmě bude k nájemníkům nebytových prostor i Bohumín. Město jich aktuálně vlastní 133 a radnice už disponuje seznamem podnikatelů, kterých se zákaz dotkl.

„Návrh k projednání počítá s tím, že by podnikatelé po dobu uzavření neplatili ani nájem, ani zálohy na služby,“ popsala bohumínská mluvčí Lucie Balcarová. Podporu živnostníkům postupně slibují i další města.

Opatrnější jsou soukromí pronajímatelé i zástupci samospráv ve slibech adresovaných směrem k nájemníkům svých bytů. Starosta Bohumína Petr Vícha například připomíná, že opatření na kompenzaci výpadků příjmů chystá už vláda. 

„Počítáme s tím, že po vyúčtování služeb za loňský rok budou mít nájemníci v městských bytech opět vysoké přeplatky, které by některým z nich mohly pomoci situaci překlenout. Pokud ale někomu z našich nájemníků hrozí potíže, může nám své případné problémy sdělit telefonicky či e-mailem a dohodneme se na řešení,“ sdělil Vícha.

Autor:
  • Nejčtenější

Žhář z kostela v Gutech náhle zemřel. Je to bolest, cítil vinu, říká farář

Mladík, který v srpnu 2017 zapálil kostelík v Gutech na Frýdecko-Místecku, náhle zemřel. Už byl na svobodě a před...

Halas dětí v ostravské zoo vydráždil samce lva k útoku. Zranil se o pletivo

Premium Ačkoli nový samec lva indického přicestoval do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava už téměř před měsícem,...

Pes pokousal malou holčičku, majitelka zvířete měla téměř dvě promile

Na restaurační zahrádce v Ostravě pes pokousal dvouletou holčičku. Zranění v tváři byla tak vážná, že dívenka musela...

S čerstvým řidičákem se řítil obcí 186 km/h. Jedu pro tátu, řekl hlídce

Obvinění z obecného ohrožení si vyslechl devatenáctiletý řidič z Bruntálska, který se prohnal v obci kolem policejní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mami, mám vadu na srdci. Marina Vaclíková o strachu o syna i kuličce v uchu

Premium Možná by byl skvělým lékařem nebo právníkem. Namísto toho řeší útočné operace soupeře a hájí zájmy českého fotbalového...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Hutě se bály o ochranné kvóty na dovoz oceli, EU je nakonec prodloužila

Do poslední chvíle nebylo jasné, jak dopadne hlasování zástupců jednotlivých členských států Evropské unie o návrhu...

Na radnici ostravského obvodu bylo rušno, starostou je znovu Patrik Hujdus

Necelých osm měsíců po volbě nových radních v Ostravě-Mariánských Horách a Hulvákách se opět vyměnilo vedení obvodu. Na...

Na pomoc v krematoriu se jako hasič nepřipravíte, říká generálmajor Vlček

V dubnu oslavil šedesátiny, o měsíc později byl jmenován generálmajorem. Řediteli Hasičského záchranného sboru...

Kauza Dědic je u konce. Závěrečné řeči ale budou trvat několik dní

Po téměř osmi letech od policejních prohlídek v domovech i kancelářích ostravských podnikatelů a politiků z řad ČSSD...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....

S Ivou Pazderkovou jsme se za naši svatbu styděli, přiznal Pavlásek

Lukáš Pavlásek (42) je sice zasnoubený, ale do svatby se nehrne. Veselku zatím překazila konoravirová opatření. Komik v...

Turistickým atrakcím zvoní umíráček. K radosti místních, ke zlosti majitelů

Některá donedávna uzavřená turistická lákadla, jako například muzea strašidel, sexu, tortury či komunismu, dětské herny...