Dolní Vítkovice lákají na fenomenální výhledy, spoustu železa i zábavy

  12:00
Dolní Vítkovice, areál bývalých dolů a hutí v Ostravě, zná většina z televizních a filmových záběrů, z festivalů, kulturních a sportovních akcí. Areál však není jen kulisou pro společenské záležitosti. Turistům nabízí i zábavu a spoustu interaktivních informací.
Pohled na Dolní Vítkovice z věže Bolt Tower

Pohled na Dolní Vítkovice z věže Bolt Tower | foto: Petr Žižka, pro iDNES.cz

„Když jsme na začátku tisíciletí uvažovali, co s tímto bývalým průmyslovým centrem Ostravy, rozhodli jsme se, že nenecháme národní kulturní památku chátrat ve stavu posledního dne po poslední tavbě železa,“ vzpomíná předseda dozorčí rady spolku Dolní oblast Vítkovice Jan Světlík.

„Řekli jsme si, že průmyslovým halám dáme nový život, zboříme ploty a po skoro dvou stech letech otevřeme tuhle část Ostravy lidem,“ dodává autor vize přeměny Dolních Vítkovic.

Areál, který dříve duněl rytmem těžkého průmyslu, postupně získává smysl dnešního světa. Ovšem tentokrát je to život spojený s kulturou, vzděláním, interaktivní zábavou a sportem. Zárukou toho, že vše se mění citlivě a kulturně, je fakt, že hlavním architektem je Josef Pleskot.

Původní industriální architektura souzní s novými budovami. Asi nejzářnějším příkladem je Velký svět techniky. Budova, která na první pohled zaujme obřím zrcadlem, v němž se odráží původní vysoké pece, jako kdyby to byl velkolepý obraz. A ten obraz se navíc mění podle toho, kde pozorovatel stojí.

V jednom z hlavních pohledů kontrastují komíny a vysoké pece se zelení stromů a keřů. V tom sdělení se odráží symbolika celé Ostravy, která je dnes pro mnohé návštěvníky zelenější, než si lidé většinou myslí.

Velký svět techniky

Uvnitř Velkého světa techniky si mohou malí i velcí návštěvníci vyzkoušet mnoho z toho, co se učili v hodinách fyziky, chemie, matematiky nebo přírodopisu. Tady vše prožijí zábavnou formou, většinou hrou.

Výhodné vstupné do Velkého světa techniky

S iDNES Premium získáte spolu se vstupenkou do Velkého světa techniky zcela zdarma vstup do Malého světa techniky a Milan Dobeš Musea. Více ZDE.

 

A všímavému pozorovateli neujde ani to, že mnohé „pokusy“, které tady zkoušejí především děti, fungují, jen když jsou zájemci v pohybu: například jedou na rotopedu, otáčejí se na gyroskopu hlavou dolů, nechají si elektromagnetem zježit vlasy na hlavě, virtuálně roztančí svoji kostru, oživí vodíkovou raketu nebo třeba simulují let ptáka… Pro odvážné je simulace zestárnutí o dvacet let.

Ani nejmladší návštěvníci Velkého světa techniky nepřijdou zkrátka. V Dětském světě se seznámí s tím, jaký smysl v životě má louka, les, krajina nebo jak funguje město. Zkusí si třeba ovládat jeřáb, jak se dělá televize nebo co jíme a kde to vzniká. Opět vše formou hry a zábavy.

Svět Julesa Verna

Jako ve světě znamenitého spisovatele Julesa Verna se ocitne návštěvník v Malém světě techniky U6. Fascinující jsou staré parní stoje, vyzkoušet si lze ovládání spousty strojů a dopravních prostředků, práci přednosty stanice a morseovkou zastavit vlak a zabránit tak železničnímu neštěstí.

Fenomenální zážitek je v ponorce kapitána Nema, kterou lze projít doslova od strojovny, přes luxusní kajutu kapitána až po horní palubu, ze které je skvělý rozhled po celé obří hale s exponáty.

Přehlídka starých škodovek v hale U6

Perlou v této expozici je slavná Niké – originál plachetnice, se kterou obeplul zeměkouli bohumínský rodák Richard Konkolski. Maketa kajuty s možností zkoušet nastavení plachet a sílu větru, zaujme nejen námořníky.

Gong zní uvnitř plynojemu

O kreativitě těch, kdo areálu vracejí nový smysl, svědčí aula Gong. Když neznalému návštěvníkovi řeknete, že jde o bývalý plynojem, který sloužil pro uschování plynu z vysokých pecí, kroutí nechápavě hlavou. Dnes je uvnitř bývalého plynojemu sál pro patnáct set návštěvníků. Konají se zde kongresy, koncerty, společenské akce. Jde o ukázku architektonického umu Josefa Pleskota – prostory jsou „graficky“ čisté, účelné a citlivě přiznávají původní smysl budovy.

Místo koberců lidé do budovy vstupují po obřích železných plátech spojených k sobě obrovskými nýty… Z oken budovy je pohled na původní průmyslový areál. Nové se dokonale snoubí s původním.

Bolt Tower

Pověstná třešnička na dortu je pak vyhlídka z nejstarší vysoké pece na celou Ostravu. Nástavba, kterou zde zavěsili, se nazývá Bolt Tower a právě jamajský sprinter Usain Bolt tuto věž v roce 2015 pokřtil. Usain Bolt nepřijel na otevření věže náhodou – jednak byl několik let ikonou ostravského atletického mítinku Zlatá tretra, a navíc jeho jméno znamená v překladu „šroub“. Jde tedy o slovní hříčku, neboť návštěvníci věže stoupají na nejvyšší bod po plošině ve tvaru obří šroubovice.

Dolní Vítkovice a Ostrava z vyhlídky Bolt Tower

Vyhlídka umožňuje pohled na celou Ostravu a panorama Moravskoslezských Beskyd. Kdo se podívá pod sebe, na areál Vítkovic, pochopí, proč právě tady vznikl v roce 1828 základ pro rozvoj průmyslu a vlastně i celé Ostravy. Důl Hlubina byl zdrojem kvalitního uhlí, nedaleká řeka Ostravice přiváděla potřebnou vodu.

Uhlí bylo tak kvalitní, že z něj šlo vyrobil koks (i tento provoz je z věže vidět), a ten pak umožnil potřebnou teplotu, která tavila rudu ve vysokých pecích. To vše bylo základem pro rozvoj města, které návštěvníkům Bolt Tower doslova leží u nohou. Kde jinde si dát výbornou kávu a skvělý zákusek než v kavárně s takovou vyhlídkou na celé město?

Výchovná vlastivědně-dějepisná exkurze by tu mohla skončit, jenže Dolní Vítkovice nikdy nespí a už chystají nové expozice. Myšlenky na cestu Ostravy z minulosti do budoucnosti, včetně fantazie v myslích návštěvníků se tak stále rozvíjí a plynou dál...

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  24.7 23:15

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

Český výletník: Nejvyšší, nejstarší. Bloudím Českem za rekordními stromy

Svého času jsme měli celoevropskou „Miss strom“. Byla to Chudobínská borovice u nádrže Vír. Který strom je náš nejširší, nejvyšší a nejstarší? Nejznámější byla podle mě Semtinská lípa, velikán...

25. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  24.7 23:15

VIDEO: Švýcaři v létě mění MHD za řeku. Silný proud je odveze i z práce

Ve většině měst se lidé z práce dopravují autem, hromadnou dopravou nebo třeba na kole. Ale ve švýcarském Bernu mají ještě jednu možnost – nechat se unášet silným proudem řeky. V létě jde o...

24. července 2024  19:21

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...