Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. září 2021 Jonáš

Dolní Vítkovice lákají na fenomenální výhledy, spoustu železa i zábavy

  12:00
Dolní Vítkovice, areál bývalých dolů a hutí v Ostravě, zná většina z televizních a filmových záběrů, z festivalů, kulturních a sportovních akcí. Areál však není jen kulisou pro společenské záležitosti. Turistům nabízí i zábavu a spoustu interaktivních informací.

Pohled na Dolní Vítkovice z věže Bolt Tower | foto: Petr Žižka, pro iDNES.cz

„Když jsme na začátku tisíciletí uvažovali, co s tímto bývalým průmyslovým centrem Ostravy, rozhodli jsme se, že nenecháme národní kulturní památku chátrat ve stavu posledního dne po poslední tavbě železa,“ vzpomíná předseda dozorčí rady spolku Dolní oblast Vítkovice Jan Světlík.

„Řekli jsme si, že průmyslovým halám dáme nový život, zboříme ploty a po skoro dvou stech letech otevřeme tuhle část Ostravy lidem,“ dodává autor vize přeměny Dolních Vítkovic.

Areál, který dříve duněl rytmem těžkého průmyslu, postupně získává smysl dnešního světa. Ovšem tentokrát je to život spojený s kulturou, vzděláním, interaktivní zábavou a sportem. Zárukou toho, že vše se mění citlivě a kulturně, je fakt, že hlavním architektem je Josef Pleskot.

Původní industriální architektura souzní s novými budovami. Asi nejzářnějším příkladem je Velký svět techniky. Budova, která na první pohled zaujme obřím zrcadlem, v němž se odráží původní vysoké pece, jako kdyby to byl velkolepý obraz. A ten obraz se navíc mění podle toho, kde pozorovatel stojí.

V jednom z hlavních pohledů kontrastují komíny a vysoké pece se zelení stromů a keřů. V tom sdělení se odráží symbolika celé Ostravy, která je dnes pro mnohé návštěvníky zelenější, než si lidé většinou myslí.

Velký svět techniky

Uvnitř Velkého světa techniky si mohou malí i velcí návštěvníci vyzkoušet mnoho z toho, co se učili v hodinách fyziky, chemie, matematiky nebo přírodopisu. Tady vše prožijí zábavnou formou, většinou hrou.

Výhodné vstupné do Velkého světa techniky

S iDNES Premium získáte spolu se vstupenkou do Velkého světa techniky zcela zdarma vstup do Malého světa techniky a Milan Dobeš Musea. Více ZDE.

Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích

 

A všímavému pozorovateli neujde ani to, že mnohé „pokusy“, které tady zkoušejí především děti, fungují, jen když jsou zájemci v pohybu: například jedou na rotopedu, otáčejí se na gyroskopu hlavou dolů, nechají si elektromagnetem zježit vlasy na hlavě, virtuálně roztančí svoji kostru, oživí vodíkovou raketu nebo třeba simulují let ptáka… Pro odvážné je simulace zestárnutí o dvacet let.

Ani nejmladší návštěvníci Velkého světa techniky nepřijdou zkrátka. V Dětském světě se seznámí s tím, jaký smysl v životě má louka, les, krajina nebo jak funguje město. Zkusí si třeba ovládat jeřáb, jak se dělá televize nebo co jíme a kde to vzniká. Opět vše formou hry a zábavy.

Svět Julesa Verna

Jako ve světě znamenitého spisovatele Julesa Verna se ocitne návštěvník v Malém světě techniky U6. Fascinující jsou staré parní stoje, vyzkoušet si lze ovládání spousty strojů a dopravních prostředků, práci přednosty stanice a morseovkou zastavit vlak a zabránit tak železničnímu neštěstí.

Fenomenální zážitek je v ponorce kapitána Nema, kterou lze projít doslova od strojovny, přes luxusní kajutu kapitána až po horní palubu, ze které je skvělý rozhled po celé obří hale s exponáty.

Přehlídka starých škodovek v hale U6

Přehlídka starých škodovek v hale U6

Perlou v této expozici je slavná Niké – originál plachetnice, se kterou obeplul zeměkouli bohumínský rodák Richard Konkolski. Maketa kajuty s možností zkoušet nastavení plachet a sílu větru, zaujme nejen námořníky.

Gong zní uvnitř plynojemu

O kreativitě těch, kdo areálu vracejí nový smysl, svědčí aula Gong. Když neznalému návštěvníkovi řeknete, že jde o bývalý plynojem, který sloužil pro uschování plynu z vysokých pecí, kroutí nechápavě hlavou. Dnes je uvnitř bývalého plynojemu sál pro patnáct set návštěvníků. Konají se zde kongresy, koncerty, společenské akce. Jde o ukázku architektonického umu Josefa Pleskota – prostory jsou „graficky“ čisté, účelné a citlivě přiznávají původní smysl budovy.

Místo koberců lidé do budovy vstupují po obřích železných plátech spojených k sobě obrovskými nýty… Z oken budovy je pohled na původní průmyslový areál. Nové se dokonale snoubí s původním.

Bolt Tower

Pověstná třešnička na dortu je pak vyhlídka z nejstarší vysoké pece na celou Ostravu. Nástavba, kterou zde zavěsili, se nazývá Bolt Tower a právě jamajský sprinter Usain Bolt tuto věž v roce 2015 pokřtil. Usain Bolt nepřijel na otevření věže náhodou – jednak byl několik let ikonou ostravského atletického mítinku Zlatá tretra, a navíc jeho jméno znamená v překladu „šroub“. Jde tedy o slovní hříčku, neboť návštěvníci věže stoupají na nejvyšší bod po plošině ve tvaru obří šroubovice.

Dolní Vítkovice a Ostrava z vyhlídky Bolt Tower

Dolní Vítkovice a Ostrava z vyhlídky Bolt Tower

Vyhlídka umožňuje pohled na celou Ostravu a panorama Moravskoslezských Beskyd. Kdo se podívá pod sebe, na areál Vítkovic, pochopí, proč právě tady vznikl v roce 1828 základ pro rozvoj průmyslu a vlastně i celé Ostravy. Důl Hlubina byl zdrojem kvalitního uhlí, nedaleká řeka Ostravice přiváděla potřebnou vodu.

Uhlí bylo tak kvalitní, že z něj šlo vyrobil koks (i tento provoz je z věže vidět), a ten pak umožnil potřebnou teplotu, která tavila rudu ve vysokých pecích. To vše bylo základem pro rozvoj města, které návštěvníkům Bolt Tower doslova leží u nohou. Kde jinde si dát výbornou kávu a skvělý zákusek než v kavárně s takovou vyhlídkou na celé město?

Výchovná vlastivědně-dějepisná exkurze by tu mohla skončit, jenže Dolní Vítkovice nikdy nespí a už chystají nové expozice. Myšlenky na cestu Ostravy z minulosti do budoucnosti, včetně fantazie v myslích návštěvníků se tak stále rozvíjí a plynou dál...

Autoři:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Při výstupu na Elbrus zemřelo pět horolezců, další vyvázli se zlomeninami

Při výstupu na Elbrus, nejvyšší horu Ruska, zemřelo pět horolezců, informují ruská média. Dalších 14 záchranáři dostali...

Itálie za deset eur. Letenky po Evropě jsou laciné jako nikdy předtím

Premium O tom, kam se pohnou ceny letenek po skončení koronavirové epidemie, se ještě před pár měsíci divoce spekulovalo. Co se...

Mrož, který obeplul půl Evropy a potopil několik lodí, se vrátil na sever

Mrož Wally, který při svých cestách podél západoevropského pobřeží urazil přes čtyři tisíce kilometrů, byl spatřen u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedm set let stará zpívající lípa ze Svitavska je stromem roku

Anketa Strom roku má letošního vítěze. V konkurenci 77 stromů vyhrála více než 700 let stará zpívající lípa z obce...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Rozhledny Česka: strážní vojenskou věž turisté milují, špačkárna je unikát

Není to úplně běžná rozhledna, na kterou lze v české krajině narazit. Především u státních hranic jich ještě před...

Na co zírá mašinfíra: Velký okruh Šluknovskem po zapomenutých tratích

Seriál Dnes se zatouláme až na sever, do Šluknovského výběžku. Přesvědčíme se o tom, že tento zapomenutý kraj je protkán...

KVÍZ: Znáte rekordy a kuriozity železnice v Česku?

Železniční síť v Česku patří k nejhustším na světě a o rekordy tu rozhodně není nouze. Víte například, kde hledat náš...

Filmová místa: V Pyšné princezně si zahrály umělé skály i česká Fudžijama

„Co čekáš? Hoď mi míč a hned! Zavaž mi střevíček! Jsem krásná a jsem a ty mi musíš běhat pro míč a musíš mi zavázat...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...