Pokud přijedete do Beskyd, tak tato dvě turisticky nejnavštěvovanější místa nesmíte vynechat. Kochejte se výhledy, tradiční valašskou architekturou i sochou boha Radegasta.

Pokud se chcete dostat do malebné beskydské horské osady Pustevny, můžete sem buď vyjet autem z Rožnova pod Radhoštěm a zaparkovat tu na jednom z rozsáhlých parkovišť, my ale doporučujeme se sem vydat lanovkou z Trojanovic, nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm. Když sem za asi dvacet minut vyjedete nahoru, dostanete se na místo s krásným výhledem na okolní krajinu a hlavně tu uvidíte tak typické dřevěné stavby od slovenského architekta Dušana Jurkoviče - Maměnku a Libušín, který však v roce 2014 vyhořel a nyní se na jeho znovupostavení pořádá veřejná sbírka.

Až si Pustevny prohlédnete a dáte si něco dobrého ve zdejších stáncích - třeba frgály nebo pivo Radegast a  vydejte se cestou nahoru, směr Radhošť. V prvním prudším kopci budete míjet malý dřevěný altánek, odkud je také krásný rozhled. Cesta dále povede po panelovém chodníku, který však zejména o víkendech a když je krásné počasí, může počtem lidí připomínat i Václavák - to je jediné, co tomuto místu někdy ubírá na jeho atraktivitě.

Když půjdete dál, tak se pak dostanete k majestátní soše boha Beskyd - Radegasta. Určitě se u něho nezapomeňte vyfotit. Je to kopie původní sochy od sochaře Albína Poláška, jejíž originál je vystavený v radnici ve Rožnově pod Radhoštěm.

Odsud se dostanete až na bájný vrch Radhošť, kde vás před dřevěnou kaplí svatého Cyrila a Metoděje uvítá sousoší věrozvěstů - Cyrila a Metoděje. V místním hotelu si můžete dát oběd a vrátit se zpět na Pustevny. Jestliže se do Trojanovic nechcete zpět vracet lanovkou, doporučujeme si tu půjčit koloběžku a dolů po Knížecí cestě si to na ní do Trojanovic sjet.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:32