Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Firma stáhla plán na novou cementárnu ve Štramberku, chce jej upravit

  9:22
V boji o výstavbu nové cementárny ve Štramberku na Novojičínsku se odehrálo další kolo. Společnost Cemix, která provozuje tamní lom Kotouč a investici plánuje, pozvala zástupce tří obcí Štramberka, Ženklavy a Kopřivnice ke společnému jednání.

Poslední pokus o znovuobnovení cementárny pod mizející horou Kotouč ve Štramberku se datuje do roku 2002. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Společnost LB Cemix na schůzce oznámila, že stáhla svůj záměr na výrobu hydraulických pojiv,“ přiblížila štramberská starostka Andrea Hlávková.

„Ano, záměr byl oficiálně stažen. Hlavním důvodem je příprava doplňujících podkladů a preciznější prezentace záměru dotčeným subjektům,“ potvrdil jednatel LB Cemix David Vašíček.

Štramberští zastupitelé minulý týden odmítli plán na postavení cementárny a rozšíření těžby a zároveň podali v rámci posuzovaní dopadu stavby na životní prostředí EIA celou řadu faktických připomínek. Cílem města bylo, aby se celé schvalovací řízení posunulo do takzvané velké EIA, kde by záměr posuzovali nezávislí odborníci.

„Mám dojem, že se Cemix chce stažením záměru velké EIA vyhnout,“ míní Jaroslav Plaček, který se jednání zúčastnil jako zastupitel další dotčené obce, Ženklavy.

„Některé body záměru pro nás zůstanou i nadále neakceptovatelné. Zejména pak plán rozšířit těžbu do hloubky pod v současné době povolenou hranici 270 metrů nad mořem. Kvůli tomu mezi zdejšími obyvateli panují obavy o dopad těžby na stav spodní vody,“ podotkl Plaček a připomněl hydrogeologický posudek z roku 2003, který má Štramberk k dispozici.

Dokument stanovuje hranici těžby tak, aby neovlivnila hydrogeologické poměry v okolí, právě na zmíněných 270 metrech.

Pochyby budí i palivo využívané v cementárně

Těžaři nyní chtějí jít až o padesát metrů níže. „I v tomto ohledu zrealizujeme nová měření a nabídneme řešení, která by měla tyto obavy rozptýlit,“ uvedl za LB Cemix jednatel společnosti David Vašíček.

Cementárna ve Štramberku na začátku 70. let.

Štramberk přitom v uplynulých letech již dvakrát odmítl plány těžařů jít až na kótu 220 metrů nad mořem. Stalo se tak roce 2013 a poté v roce 2017. Při posledním projednávání před dvěma lety si město nechalo zpracovat hydrogeologický posudek, který jeho obavy o ovlivnění spodní vody potvrdil.

„Další nepřijatelnou věcí je, že se má v cementárně spalovat uhlí, v budoucnu pak případně i blíže neurčená alternativní paliva, což mohou být i odpady. I to je jeden z důvodů, proč i v případě upraveného záměru budeme trvat na velké EIA,“ objasnil Plaček.

Štramberk se snaží o odepsání hlubokých nerostných zásob

„Velká EIA je nutná i proto, že naše samosprávy nedisponují lidmi, kteří by mohli tento záměr fundovaně posoudit. Je proto třeba, aby tak učinili nezávislí odborníci,“ podotkl další z účastníků jednání, kopřivnický místostarosta Stanislav Šimíček.

„Zájem na realizaci projektu ze strany společnosti LB Cemix i nadále trvá,“ připomněl Vašíček s tím, že společnost se pokusí veřejnost přesvědčit upraveným záměrem.

Štramberk nyní pracuje i na protitahu. „V současné době zjišťujeme, za jakých okolností je možné požádat o odepsání nerostných zásob, které se nacházejí ve zdejším lomu pod kótou 270 metrů nad mořem,“ řekla starostka Hlávková.

Podle horního zákona jsou totiž těžaři povinni využít nerostné ložisko co nejefektivněji.

„Osobně si nejsem jistý, jestli snaha odepsat zdejší ložisko vyjde, ale právě ohrožení hydrogeologických poměrů by k tomu mohlo pomoci,“ podotkl Plaček.

Přes dva tisíce podpisů

Kromě města se proti záměru společnosti LB Cemix postavili i samotní místní obyvatelé. Celkem 2 059 jich podepsalo petici proti stavbě cementárny a rozšíření těžby. 

„Za pouhého čtyři a půl dne a bez větší propagace je to úspěch,“ míní jeden z organizátorů petice Ondřej Holub. Uvedl, že za jejím vznikem stály zejména mladé rodiny ze Štramberka či Ženklavy.

„Není nám jedno, co tady našim dětem necháme. Štramberku se říká Moravský Betlém a my nechceme, aby tady nakonec zbyla jen díra v zemi,“ vysvětlil s tím, že on sám žije v oblasti, která je těžbou přímo dotčena.

„Při odstřelech nám doma padají skleničky. A co to dělá s tělem, se nedá popsat. Je to velmi nepříjemné, člověk to musí sám zažít, aby pochopil,“ přiblížil Holub.

Cementárna už v minulosti ve Štramberku fungovala, její provoz skončil v roce 1997 a místní na něj mají spíše negativní vzpomínky. Společnost LB Cemix tvrdí, že vybudováním nové cementárny by došlo k lepšímu využití těženého vápence. Zároveň by připravovaný provoz přinesl 70 až 80 nových pracovních míst.

  • Nejčtenější

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

Boom prodejů bytů končí, teď stojí zájemci fronty na pronájmy

Výraznou proměnu zažívá trh s nemovitostmi v regionu. Zatímco ještě loni byl obrovský zájem o koupi bytů či domů a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poručit větru a dešti už jednou chtěli, říká o plánech politiků šéf železáren

Premium Část europoslanců tlačí na rychlé a drastické omezení emisí oxidu uhličitého. Jejich plány jsou podle Jana Czudka,...

Policie ve Frýdku-Místku vyšetřuje vraždu miminka, stíhá patnáctiletou dívku

Kriminalisté obvinili z vraždy patnáctiletou dívku, která podle dostupných informací minulý týden ve Frýdku-Místku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Hokej má nového šéfa. Ale není proč jásat. Hadamczika tíží minulost

Premium Své čtyři soupeře porazil Alois Hadamczik už v prvním kole volby. Novým prezidentem hokejového svazu se stal s jasným...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Odklízení nabouraného pendolina stále omezuje provoz na trati v Bohumíně

V Bohumíně na Karvinsku pokračuje odklízení havarované soupravy pendolino, která se v pondělí ráno srazila s posunovací...

Deník Ukrajinky: Představuji si, jak kluci skočí na tátu a já brečím

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

O sazenice stromů je v kraji velký zájem, hlavně kvůli kůrovci

Zvýšený zájem soukromníků i větších firem o sazenice dřevin hlásí letos pracovníci lesních školek v kraji. Snaží se...

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...