Město se proto rozhodlo poslat v rámci posuzování dopadů stavby na životní prostředí EIA celou řadu konkrétních připomínek a požadavků.
„Naším cílem je posunout posuzování záměru do takzvané velké EIA, kdy pak budeme mít dost času na další připomínky a vypracování nezávislých posudků,“ vysvětlila štramberská starostka Andrea Hlávková.
Nejzásadnější námitky Štramberka míří proti prohloubení těžby. Místo v současné době povolené kóty 270 metrů nad mořem chce jít společnost o 50 metrů níže.
„Záměr jít na nižší kótu město zamítlo již dvakrát, v roce 2013 a poté 2017,“ připomněla štramberská vedoucí odboru životního prostředí Radka Krysová s tím, že město se obává, že by prohloubení negativně ovlivnilo stav spodní vody.
Město pak dalo celou řadu připomínek i k tomu, že v cementárně se má spalovat uhlí, obává se proto zvýšení imisí, dále i hluku, vlivů dopravy či dopadů na krajinný ráz.
Vzhledem k opakovaným pokusům o rozšíření těžby se zastupitelé rozhodli také k protikroku. Pověřili místostarostu jednáním o odepsání zásob surovin v lomu.
„To by mohlo zastavit následné pokusy o prohloubení těžby,“ objasnil zastupitel Libor Krajčír.
„Budeme se snažit odpovědět na všechny připomínky, které zde dnes padly. Nic jiného nám nezbývá,“ reagoval na výsledek jednání zastupitelů ředitel společnosti Kotouč Štramberk Josef Jurák.